کد خبر 1021788
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۸ - ۰۱:۲۰
زنگنه نمایه

۵ برنامه از مهمترین برنامه‌های وزارت نفت دولت‌های یازدهم و دوازدهم، قرار است در سال ۱۴۰۰ تکمیل شده و به بهره برداری برسند.

به گزارش مشرق، تحقق ۵ برنامه مهم وزیر نفت به سال ۱۴۰۰ موکول شده است، یعنی در سال پایانی دولت دوازدهم و یا شاید حتی زمانی که خبری از حضور افرادی چون بیژن زنگنه در دولت وقت نیست (ابتدای دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۰) باید منتظر تحقق این برنامه‌ها باشیم.

۱. تکمیل گازرسانی به زاهدان تا سال ۱۴۰۰

تکمیل خط لوله ۲۶۲ کیلومتری ایرانشهر - زاهدان به منظور رساندن گاز به شهر زاهدان اگرچه با تأخیر و در سال پایانی فعالیت دولت یازدهم محقق شد، اما دستاوردی بزرگ برای کشور بود تا آخرین مرکز استان فاقد گاز نیز از این نعمت الهی بهره مند شود.

اما مردم زاهدان نتوانستند در آن زمان شهد شیرین این دستاورد بزرگ و ملی را به دلیل عدم تدبیر مسئولان نفتی دولت، بچشند؛ چرا که به موازات تکمیل خط لوله سراسری گاز به منظور انتقال گاز از ایرانشهر به زاهدان، شبکه گازرسانی داخل شهر احداث نشد و در روزی که با حضور رئیس جمهور، پروژه گازرسانی به زاهدان افتتاح شد؛ برنامه ای چهارساله برای تکمیل خطوط لوله داخل شهر زاهدان ترسیم شد.

درحال حاضر نیز مردم در بخش‌هایی از زاهدان که هنوز امکان دسترسی به شبکه گاز (درون شهری) را پیدا نکرده اند، در صف‌های تهیه کسپول های گاز حضور می‌یابند و کمبود کپسول‌های ۱۱ کیلویی گاز که دلیل آن، قاچاق و توزیع نامناسب آن است، مشکلاتی را برای مردمِ بدون گاز مانده زاهدان به وجود آورده است. قرار است احداث تمامی ۱۳۵۰ کیلومتر شبکه گازرسانی شهرستان زاهدان، تا سال ۱۴۰۰ تکمیل شود و تمامی این شهرستان از نعمت گاز برخوردار شود.

۲. تکمیل پایانه نفتی جاسک تا سال ۱۴۰۰

ساخت دومین پایانه صادراتی نفت ایران در جاسک در برنامه دولت یازدهم قرار گرفت اما با توجه به کُندی ایجاد الزامات زیرساختی و گذر از مراحل مطالعات اولیه، مطالعات تکمیلی، جذب سرمایه گذار، احداث مخازن ذخیره سازی نفت خام و فرآورده های نفتی، تکمیل و ساخت خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده‌های نفتی، ساخت واحدهای صنعتی و تولیدی مرتبط، احداث اسکله‌های صادراتی و... بهره برداری از آن به عمر دولت یازدهم نرسید. اگر دولت یازدهم در انجام گام به گام برنامه‌های احداث این پایانه صادراتی نفت موفق عمل می‌کرد، ایران در دولت دوازدهم با بهره‌برداری از این پایانه نفتی، یک برگ برنده در فروش نفت و فرآورده‌های نفتی خود به بازارهای جهانی در اختیار داشت؛ چرا که این پایانه نفتی در شرق تنگه هرمز قرار خواهد گرفت و بهره برداری از آن، امکان صادرات نفت ایران را خارج از خلیج فارس برای کشور فراهم می کند.

شرکت ملی نفت ایران در بهار سال ۹۶ با انتشار گزارشی رسمی از وضعیت این پروژه اعلام کرد :"پایانه نفتی جاسک، دومین پایانه بزرگ صادرات نفت ایران است که پرونده آن با وجود تمامی محدودیت‌ها و دشواری‌ها در دولت یازدهم گشوده شد و با پیگیری‌های مداوم رییس جمهوری و وزیر نفت دولت تدبیر و امید قرار است تا سال ۱۴۰۰ به بهره برداری رسمی برسد".

۳. تعیین تکلیف تمامی میادین مشترک تا سال ۱۴۰۰

بیژن زنگنه، وزیر نفت کشورمان مهرماه ۹۶ وعده داد تا تکلیف تمامی میادین مشترک تا ۴ سال آینده (سال ۱۴۰۰) مشخص شود. زنگنه در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو در این خصوص گفت: "توسعه میدان های مشترک از جمله میدان های غرب کارون و افزایش بازیافت نفت از میدان های در حال بهره برداری از اولویت توسعه صنعت نفت است و سیاست دولت و وزارت نفت این است که تکلیف تمام میدان های مشترک ظرف چهار سال آینده روشن شود و پیمانکار برای توسعه آن تعیین کند که حرکت بزرگی است."

با وجود گذشت بیش از دو سال از این تاریخ و باقی ماندن کمتر از دو سال تا پایان دولت، هنوز میادین مشترک بسیاری تعیین تکلیف نشده اند.

۴. تحقق جلوگیری از سوختن گازهای مشعل تا سال ۱۴۰۰

سالهاست شاهد هدررفت گاز در مشعل های فلرینگ هستیم. اگرچه طرح های موفقی چون آماک به منظور جمع آوری و استفاده از این گازها و جلوگیری از هرزرفتگی و آلودگی محیط زیست اجرایی شد اما طرح های ناموفقی چون جمع آوری و تخصیص این گازها برای تولید برق نیز در مرحله طرح و روی کاغذ باقی ماند.

وزیر نفت مهرماه سال ۹۶، در سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو در این خصوص گفت: " ظرف چهار سال آینده باید مسئله جلوگیری از سوختن گازهای مشعل را عملیاتی کنیم که امیدواریم در اواخر این دولت موفق شویم گازهای همراه در حال سوختن قابل ذکری نداشته باشیم. طرح‌های متعددی در این زمینه مثل NGL۳۱۰۰ ، NGL۳۲۰۰، بیدبلند ۲ و NGL خارک در دست اجرا هستند که البته کافی نیست و ما باید با استفاده از روش‌های موفق، از سوزندان گازهای همراه نفت جلوگیری کنیم."

۵. بهره‌برداری از مرحله نخست فاز ۱۱ پارس جنوبی تا ۱۴۰۰

پس از بیش از دو سال معطل مانده پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط توتال و CNPC چین و همچنین پس از سالها خلف وعده این دو شرکت و همچنین بلاتکلیف بودن این فاز مهم و مرزی پارس جنوبی، اجرای قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی به صورت کامل به شرکت پتروپارس واگذار شد. زنگنه مهرماه سال جاری در این خصوص گفت: "توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تعیین تکلیف شده به طوری که شرکت چینی به طور کامل کنار رفته و شرکت پتروپارس تمامی سهم این قرارداد را برای اجرا در فاز نخست برعهده گرفته است."

وزیر نفت همچنین شهریورماه سال جاری در آیین امضای قرارداد توسعه میدان گازی بلال، در خصوص این فاز باقی مانده پارس جنوبی گفت: "تلاش می‌شود تا مرحله اول فاز ۱۱ نیز تا نیمه سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری برسد. "

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس