کد خبر 1020346
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
حسنوند و زنگنه

در یک اتفاق بی سابقه پرونده استیضاح وزیر نفت با خودداری رئیس کمیسیون انرژی از ارسال گزارش به هیئت رئیسه در آستانه بسته شدن قرار گرفته است.

به گزارش مشرق، دوشنبه هفته قبل، جلسات استیضاح کنندگان بیژن زنگنه وزیر نفت با وی در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی پایان یافت و با قانع نشدن نمایندگان متقاضی استیضاح زنگنه از توضیحات وی، مقرر شد استیضاح وزیر نفت در صحن علنی مجلس بررسی شود.

مطابق آیین نامه داخلی مجلس، شرط لازم برای برگزاری جلسه استیضاح زنگنه در صحن علنی مجلس، ارسال گزارش فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس به هیئت رئیسه درباره نتیجه جلسات نمایندگان متقاضی استیضاح زنگنه با وی در این کمیسیون و اعلام وصول این گزارش توسط هیئت رئیسه مجلس است.

بیشتر بخوانید:

سنگ اندازی هیئت‌رئیسه در اعلام وصول استیضاح زنگنه

 با وجودی که انتظار می رفت با توجه به روابط نزدیک وزیر نفت با رئیس مجلس شورای اسلامی، مرحله دوم یعنی اعلام وصول گزارش رئیس کمیسیون انرژی مجلس به هیئت رئیسه با دست‌اندازهایی مواجه شود و سرنوشت آن در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد، مرحله اول همچنان انجام نشده و دچار همین وضعیت شده است.

به عبارت دقیق تر، رئیس کمیسیون انرژی که روابط صمیمانه‌ای با زنگنه دارد، بدون ذکر دلیل مشخصی تاکنون از ارسال گزارش به هیئت رئیسه مجلس درباره نتیجه جلسات نمایندگان متقاضی استیضاح زنگنه با وی در کمیسیون انرژی مجلس، خودداری کرده است و اگر امروز هم این وضعیت ادامه یابد، عملا پرونده استیضاح زنگنه با سیاسی کاری حسنوند بسته خواهد شد. دیروز، علی‌اصغر یوسف‌نژاد عضو هیئت رئیسه مجلس  گفت:‌ «بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس کمیسیون‌های تخصصی پس از بررسی موضوع استیضاح وزرا تا یک هفته فرصت دارند که گزارش استیضاح را به هیأت رئیسه ارسال کنند. بر همین اساس فردا (دوشنبه 25 آذر 98) آخرین فرصت برای ارسال گزارش استیضاح وزرای نفت و آموزش و پرورش از سوی کمیسیون‌های انرژی و آموزش به هیأت رئیسه است».

همچنین امروز، نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در پاسخ به این سئوال که چرا استیضاح وزیر نفت اعلام وصول نمی شود گفت: «رئیس کمیسیون انرژی مجلس برخلاف قانون استیضاح وزیر نفت را اعلام وصول نمی‌کند و به هیات رئیسه مجلس ارسال نمی‌کند».

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سوال که چرا نمایندگانی که استیضاح وزیر نفت را امضا کرده‌اند در خصوص این اقدام خلاف قانون رئیس کمیسیون انرژی سکوت کرده‌اند، گفت: «امروز صبح با لاریجانی رئیس مجلس این موضوع را در میان گذاشتیم و رئیس مجلس اعلام کرد که این موضوع باید اعلام وصول شود، اما همچنان رئیس کمیسیون انرژی آن را اجرایی نمی‌کند».

قاضی پور در پاسخ به این سوال که احتمال دارد رئیس مجلس شورای اسلامی به دلیل تعلل رئیس کمیسیون انرژی در اعلام وصول خود شخصا استیضاح وزیر نفت را انجام و اعلام وصول کند گفت: «باید ابتدا رئیس کمیسیون انرژی آن را اعلام کند و سپس رئیس مجلس شورای اسلامی آن را اعلام وصول کند. اما به هر حال رئیس مجلس و رئیس کمیسیون انرژی مجلس نظرشان این است که اعلام وصول استیضاح وزیر نفت انجام نشود، اما باز هم تاکید نمایندگانی که استیضاح وزیر نفت را امضا کرده‌اند این است که استیضاح اعلام وصول شود».

حال این سوال مطرح می شود که چرا حسنوند با خودداری از اجرای آئین نامه داخلی مجلس به دنبال بستن پرونده استیضاح زنگنه پیش از مطرح شدن این موضوع در صحن علنی خانه ملت است؟

*چرا حسنوند به دنبال بستن پرونده استیضاح زنگنه است؟

پاسخ دادن به این سوال برای افرادی که از روابط صمیمانه و گسترده اکثریت اعضای کمیسیون انرژی مجلس دهم بخصوص رئیس این کمیسیون با زنگنه مطلع هستند، پیچیده نیست.

فریدون حسنوند دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه آزاد اسلامی، نماینده مردم اندیمشک در دوره های ششم، هفتم، هشتم و دهم مجلس و استاندار بوشهر در سال پایانی دولت دهم بوده است. با ریاست وی در کمیسیون انرژی مجلس دهم، خیال زنگنه از مجلس تا حدود زیادی راحت شد.

حسنوند که در جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اسفند 96، وی را بخاطر فعالیت در ستاد تبلیغاتی میرحسین موسوی در انتخابات 88، مورد انتقاد قرار داد، روابط خوبی با زنگنه یعنی یکی دیگر از اعضای ستاد مذکور داشت. سکوت سنگین کمیسیون انرژی مجلس درباره موضوعاتی مانند اصلاحات نیمه کاره مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC)، بی‌توجهی وزارت نفت به مدیریت مصرف بنزین، عملکرد ضعیف زنگنه در فروش نفت بعد از اعمال مجدد تحریم ها و ... از جمله مواردی است که نشان می دهد این کمیسیون با محوریت حسنوند چه روابط صمیمانه و نزدیکی با وزارت نفت داشته است. البته این موضوع که برخی اعضای کمیسیون انرژی مجلس کارمند وزارت نفت بودند یا در طول دوره نمایندگی کارمند وزارت نفت شدند نیز در این موضوع بی تاثیر نبود.

البته رئیس کمیسیون انرژی مجلس هرگاه انتصابات مدیران نفتی در استان خوزستان به مذاقش خوش نمی آمد، وزارت نفت را مورد انتقاد قرار می داد، ولی پس از کلنگ زنی پتروشیمی دوم اندیمشک توسط زنگنه در اسفند 97، روابط صمیمانه حسنوند با وزیر نفت دولت روحانی بار دیگر به اوج خود رسید؛ طرحی که مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفت و برخی رسانه ها، کلنگ زنی آن توسط وزیر نفت را به «هدیه انتخاباتی زنگنه به حسنوند» تعبیر کردند.

البته روابط صمیمانه حسنوند و زنگنه ابعاد دیگری هم دارد. مثلا اخیرا نامه ای رسانه ای شده است که نشان می دهد حسنوند درخواست استخدام نیرویی در یکی از شرکت های نفتی اهواز را کرده است و وزیر نفت هم دستور داده است که راهی پیدا کنید (تصویر زیر).

با توجه به آنچه گفته شد، وقت کشی و سیاسی کاری حسنوند در جریان استیضاح زنگنه اتفاق عجیبی نیست.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 16
 • عادل IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  63 10
  انشاله مردم فهيم درانتخابات مجلس دراسفندماه سالجاري پاسخ رانت خواري نمايندگان راخواهندداد
  • ببم جان IR ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   8 0
   جمهوری اسلامی هم از بین بره حسنوند از نمایندگی اندیمشک کنار نمیره به عنوان یه اندیمشکی میگم
  • IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
   3 0
   وزیر آلوده، نماینده مجلس آلوده چی به سر این کشور میارند؟
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  47 8
  ضرر این نماینده های وکیل الدوله از هر دشمن خارجی بیشتر است باشد که مردمی که به اینها رای دادند از خواب غفلت بیدار شوند و با انتخاب درست شر اینها رو از سر مردم و کشور کم کنند
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  37 6
  اگه غیر این بود باید تعجب میکردیم.خانه ملت
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  29 12
  اینها با چه رویی این امور سخیف را انجام میدهند.خدا بخیر کند.
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  12 1
  بعد می گن وزیر به فکر کار جوانان نیست
 • محمدباقر IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  18 0
  آقای حسنوند حالا رفیقش هست بقیه اعضا کمیسیون دارند چه کار میکنند؟؟آنها هم قول استخدام برای فک و فامیل های خود گرفتند
 • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  0 0
  با سلام.این یعنی نماینده با دولت هست.انشا الله دوم اسفند با انتخاب درست کار مجلس هم درست میشود و از 6خرداد همه چیز روبه راه می گردد
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  0 0
  انتظار است تا مجلس جدید با مافیا مقابله کند و شورای نگهبان باید در این رسالت سهیم باشد.
 • IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  13 0
  ارتبااااااااااااااااط شده اساس کارهای دولتتتتتتتتتتتتی بیچاره مردم عادی
 • قاسم IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  8 2
  فقط خدا میدونه بعضی از این نمایندگان چقدر نسبت به مردم وانقلاب خیانت های اینچنینی می‌کنند . فقط برای گرفتن امتیاز ازیک وزیر انار استیضاح می‌کنند و وقتی که توانستندامتیازات ویژه ایی برای نزدیکان خود بگیرند دیگر استیضاح به فراموشی سپرده می‌شود . خدا به فریاد ما ملت ایران برسد با این دولت و این مجلس.
 • صادقی IR ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  1 3
  درود برحسنوند قهرمان
 • IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  1 0
  از صد تا ترامپ بدتر هستند این نمایندگان، این مصلحت که شما باهاش هی بده بستان سیاسی می کنید چی هست که ما ملت نباید متوجه بشویم بگید ما هم بفهمیم
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  0 1
  علوم سیاسی و کمسیون انرژی ؟؟ من با بیست سال سابقه در نفت دارم ....

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس