پهپاد

برای کشوری که در طراحی و ساخت پرنده‌های بدون سرنشین، یک غول معتبر جهانی است، رونمایی فاقد پشتوانه اجرایی، امنیتی و دفاعی پهپاد پستی بیشتر به یک نمایش تبلیغاتی می‌ماند تا یک طرح و تحول عملیاتی.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، هفته گذشته مسئله سورپرایز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای مردم از جمله موضوعات داغ و پر بحث در فضای مجازی و رسانه ها بود. از حاشیه های طنز آلود و توقعات ساده کاربران که عبور کنیم در نهایت با طرح آذری جهرمی برای ارسال مرسوله های پستی با استفاده از کوادکوپترها رو به رو می‌شویم. این طرح "پست پلاس" نام دارد و به دنبال کاهش بار کاری نیروهای شرکت پست، کم کردن مصرف سوخت و دسترسی ساده به برخی از مناطق خاص کشور است. طبیعتا هنگامی که یک عضو کابینه وارد چالش معرفی و برندینگ چنین طرحی می‌شود، یعنی چنین پروژه‌ای حاوی پیوست‌ها و راهکارهای لازم برای عملیاتی شدن است و یک طرح مفهومی و پوپولیستی به حساب نمی آید.

البته در حال حاضر نیز در برخی کشورها، استفاده از این پرنده ها یکی از راه های حمل و نقل و ارسال مرسوله ها محسوب می شود ولی طبیعتا چون قرار است این پرنده های بدون سرنشین در ایران فعالیت کنند، لاجرم باید ملاحظات و سوالات مهمی در خصوص انجام ماموریت های خود را پاسخ بدهند که در این گزارش به برخی از این مسائل پرداخته می شود.

بیشتر بخوانید:

از اخلالگر الکترونیکی تا پرتاب تور برای مقابله با ریزپرنده‌ها/ «ژ-3» های ارتش به شکار پهپاد می روند+عکس

شاید بد نباشد مثالی از چند سال قبل بیان شود. عصر روز 25 دی ماه سال 1395 بود که ناگهان صدای غرش توپ های 23 و 35 میلی متری ضد هوایی، سرهای اهالی تهران را به سمت آسمان چرخاند. جوان‌ترها بیشتر متعجب و حتی شاید هیجان‌زده به سمت فضای باز و پشت و بام ها دویدند و به فیلم برداری از شلیک به سمت آسمان پرداختند و موسفیدترها در پس خاطرات سالهای قبل به ناگاه به یاد روزهای تلخ بمباران تهران توسط جنگنده‌های بعثی افتاده بودند؛ آن روزها هدف، فاکس‌بت‌های اهدایی شوروی به رژیم بعث عراق بود ولی در آن روز دو کوادکوپتر که ظاهرا برای تهیه مستند به پرواز در آمده بودند، به منطقه پرواز ممنوع نزدیک شده و پدافند هوایی نیز در پاسخ به آنها شلیک کرد.

کلیپ مربوط به پست پلاس - به تعداد بالای نیروی انسانی برای انجام کار دقت کنید

آن روز به خصوص را شاید بتوان روزی خاص و یک نقطه غیرقابل برگشت در تصور فرماندهان نظامی ایرانی حساب کرد زیرا از آن روز به بعد بود که شاهد گسترش سامانه‌های اخلالگر برای مقابله با کوادکوپترها در تقریبا اکثر یگان‌های پدافندی کشور بودیم. با این تفاسیر، در این جا یکی از سوالات بزرگ درباره طرح پست پلاس مطرح می شود. آیا هماهنگی‌های لازم با نیروهای مسلح برای پرواز این پهپادها بر فراز کشور انجام شده؟ درباره این مسئله هیچ اطلاع رسانی انجام نشده اما بعید است با توجه به تجارب قبلی، به راحتی بتوان چنین مجوز عام و گسترده‌ای را صادر کرد.

علاوه بر مسئولان دولتی، حتی افکار عمومی و رسانه‌ها نیز می‌دانند که در کشور ما سایت‌های موشکی، راداری و مناطق حساسی وجود دارد که دارای لایه‌های حفاظتی مختلفی هستند. آیا استرس و فشاری که ممکن است این حرکت جدید بر روی سیستم‌های دفاع هوایی کشور وارد کند محاسبه شده است؟

وزیر ارتباطات در کنار پهپاد حامل مرسوله پستی

مشکل بزرگ بعدی، بحث عدم وجود قوانین مدون در کشور برای مالکیت این دست از پرنده های بدون سرنشین است. متاسفانه با وجود ورود این سیستم ها از چند سال پیش به کشور و فروش گسترده آنها همچنان شاهد وجود قوانین ضابطه مندی در این خصوص نیستیم. در عین حال در سالهای اخیر شاهد انواع و اقسام استفاده های منفی از این طور پرنده های بدون سرنشین در کشورهای مختلف بوده ایم که ماجرای 25 دی 1395 تنها یکی از موارد شناخته شده در این بحث بود.

در ادامه چند سناریو در این خصوص را بررسی خواهیم کرد.

پهپاد حامل مرسوله ها متعلق به شرکت آمازون

اگر بنا به استفاده از این وسایل در شهرهای بزرگ باشد آیا راهی برای تشخیص پهپادهای پستی وجود دارد؟ آیا اگر گروهی بزهکار یا حتی تروریست، پهپادی در این شکل را تهیه و با رنگ و آرم شرکت پست آماده و به پرواز در بیاورند چه خواهد شد؟ از تصویر برداری از منازل و حریم خصوصی مردم تا تصویر برداری از مکان‌های حساس نظامی و صنعتی و سیاسی یا حملات تروریستی؛ همه و همه در رده کارهایی است که می توان با این پهپادها انجام داد. تجربیات جنگ های عراق و سوریه، به لطف شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به سرعت در دنیا پخش شده و امروزه به سادگی امکان استفاده شدن توسط باندهای خلاف کاری و سلول های خفته تروریستی وجود دارد.

شاید این سوال پیش بیاید که پیش از این نیز این مسئله وجود داشته و کواد کوپتر ها در کشور ما استفاده می شدند، این مسئله درست است ولی بحث ارسال مرسوله های پستی پوششی مناسب برای پرواز این پهپادها ایجاد می‌کند و علی القاعده تهیه، تدوین و اجرای پیوست های کامل و صحیح دفاعی و امنیتی در این خصوص، چالشی است که به نظر می رسد در زیر این رونمایی تبلیغاتی و رسانه ای، نباید ضعیف و کمرنگ دیده شود. همچنین در بسیاری از شهرهای بزرگ ما به لطف عدم نظارت دقیق شاهد ساخت و سازهای غیر استاندارد و وجود ساختمان هایی با ارتفاع های مختلف و حجم زیادی از آنتن ها با کاربری های گوناگون هستیم که بحث کنترل و پرواز این سامانه ها در شهرهای بزرگ را با چالش های سنگینی رو به رو خواهد کرد.

آیا سورپرایز وزیر، جدید بود؟

بررسی ها نشان می دهد این خبر و دستاورد برای سالهای گذشته است و حتی در مرداد سال 1396، حسین مهری مدیرعامل وقت شرکت ملی پست گفته بود: "هم اکنون پهپاد پستی که تا سقف ۵ کیلوگرم امکان جابجایی کالا را دارد، ساخته شده. البته به دلیل محدودیت‌های ویژه تهران، هنوز نتوانسته‌ایم مجوز پرواز این پهپاد را در تهران اخذ کنیم اما برنامه پرواز این پهپاد پستی بین کیش و بندرعباس در حال پیگیری است. "

در بحث خدمه کنترلی و پروازی در بسیاری از نقاط دنیا شاهد بهره بردن از کوادهای خود کنترل شونده هستیم که صرفا مختصات نقطه مورد نظر ارسال شده و پرنده در مسیری مشخص حرکت خواهد کرد. اما در تصاویر منتشر شده از طرف وزارت ارتباطات شاهد وجود نیروی انسانی مضاعف و خارج از روال مرسوم در جهان، برای کنترل پرواز هستیم. در صورتی که قرار باشد در حجم بالا از این طرح استفاده شود به چه تعداد نیروی انسانی آموزش دیده نیاز است؟ زیر ساخت های لازم برای کنترل این حجم از کواد کوپتر مهیا شده است؟ هزینه ایجاد این زیرساخت ها و تربیت نیروهای کنترل کننده چقدر است؟

اگر بحث ارسال مرسوله ها به مناطق صعب العبور است با این مسئله مواجه می شویم که این پهپادها برد کوتاهی داشته و عمدتا نیازمند دکل های ارسال سیگنال هستند و نمی توان با آنها در فاصله های خیلی دور یا در مناطق پر از پستی و بلندی های طبیعی پرواز کرد زیرا امکان از دست رفتن سیگنال وجود دارد. برای استفاده در آن مناطق هم نیاز به اقدامات زیرساختی در سطح وسیع و توسعه دکل های ارسال سیگنال ها وجود دارد. برخی از مواردی که وزیر ارتباطات در این زمینه به آنها اشاره کرده مانند انتقال سریع دارو به "جزیره‌ها" نیز شامل مجموعه ای از ابهامات فوق خواهد بود؛ از دوری فواصل تا فقدان کارایی چنین پهپادها و صد البته حساسیت ها و دغدغه های امنیتی و نظامی در خصوص پرواز چنین پرنده هایی روی جزایر ایرانی.

درست است که حرکت به سمت چنین فناوری ها و تجهیزات مدرنی که ساخت و طراحی آن توسط یک شرکت ایرانی انجام شده و گفته می شود قابلیت هایی مانند مدیریت متمرکز، مسیریابی و تحویل بسته پستی در آن گنجانده شده، یک خبر خوش و خوشحال کننده است اما برای کشوری که در طراحی و ساخت پرنده های بدون سرنشین، یک غول مشهور و معتبر جهانی است، رونمایی فاقد پشتوانه این نوع پهپادها که فعلا سایز محموله آن نیز به یک مدل شگفتانه پسند نزدیک است، بیشتر به یک نمایش تبلیغاتی می ماند تا یک طرح و تحول عملیاتی.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 44
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  فقط میتونم بگم برای این دولت متاسفم همین
  • مهدی IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   58 11
   خیلی بده یه جوجه رو توی جایگاه خروس بنشونی اندر حکایت وزیر جوان جوجه ای که خودش رو خروس می بینه توی آینه
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   31 2
   برای خودمون بیشتر متاسف ونگرانم.میترسم توی این بازی هم برامون سورپریز های امنیتی داشته باشند ومثل یوز پلنگ محیط زیستی ، از آب دربیاد !
  • ناشناس IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   27 1
   براي دولت متاسف نباشيد...براي ما ملت متاسف باشيد كه سالهاست اين دولتها را روي كارآورديم....از ماست كه برماست..
 • میثم FR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  61 5
  مردم رو سرگرم کردن تا حجم داخلی رو از اینترنت های ای دی اس ال حذف کنن تا فقط بین الملل به مردم بفروشن
 • US ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  52 5
  این هم یک هیاهو برای هیچ است و ارگانهای امنیتی کشور بدرستی اجازه اینکار را نمیدهند فعلا
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  45 7
  وزارت شوعاف برای انتخابات 1400، ایشون که کارشناس شنود بود و یکی از اون چند نفری که احمدی نژاد بخاطرش با وزیر اطلاعات درگیر شد و خیلی زود حتی به وزارت هم رسید
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  16 42
  کجا ایران غوله تو پهپاد؟ فقط یه شاهد 129 با ابابیل و مهاجر دارین تموم شد رفت.
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   20 3
   با اينكه اطلاعات اربابان غربي وعبري تون از قدرت واقعي نظامي ايران ناقصه اما با اين حال از اطلاعات شما غربگداهاي وطني خيلي بيشتره ,كه اگر از اقتدار نظامي ايران مطمئن نبودند , به جاي حمله به عراق و سوريه و يمن و لبنان و... بدون معطلي به ايران حمله مي كردند. حداقل به منابع اونها مراجعه كنيد تا چيز فهم شويد!
  • IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   14 6
   وقتی اطلاعاتی تو این زمینه نداری مزخرف نگو. نسلهای مهاجر ۲ مهاجر ۳ مهاجر ۴ . مهاجر ۶. درنا . صادق. فالکو. ابابیل و پهبادهای که مهندسی معکوس شده مثل پهبادهای که شکار شد در آخر همه اینها چیزهایی است که تا به حال رونمایی شده . بماند مدل هایی که به دلیل مسائل امنیتی و نظامی معرفی نمیشوند
  • حمید IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   14 6
   خطاب به 1:28، غربزده نامحترم، حداقل اطلاعاتت را بالا ببر و بعد اظهارنظر کن، طبق اذعان همه کارشناسان این حوزه در دنیا ، ایران جزو پنج قدرت بزرگ پهپادی دنیاست، می تونی سرچ کنی و مقاله های متععد خارجی که در مجلات معتبر نظامی دنیا در این زمینه چاپ شده را سرچ کنی( البته باید سواد انگلیسی داشته باشی) .
 • IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  19 1
  نباید محموله پستی مربوط به منطقه ممنوعه تهران رو با پست هوایی بفرستین.حسن خطرناکه!
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  28 5
  توی این اوضاع خنده مارو درآورده این وزیر. کم مونده تو تبلیغ عالیس هم اجرا کنه
 • IR ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  28 1
  یاد رفتار پسرم افتادم، این وزیر نوجوان هم نیست تا چه رسد به جوان. البته، حرص و طمع و آز او در آینده در ایران ضرب المثل خواهد شد.
 • IR ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  19 1
  حالا یه چیزی گفته سخت نگیر دیگه بچه اس خب
 • IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  25 1
  دولت حیله گر و مکار فقط بلدند تو شرایط بد اقتصادی مردم رو با این بازی ها سرگرم کنند / هزینه پست معمولی هم که متاسفانه خیلی گران شده !
 • TH ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  20 1
  این فقط جون میده واسه جابجایی مواد! سلاح کمری هم میتونه ببره! بقیه رو هم اینجام نمیگم اما وحشتناک تره ......... یه نفر به همه ما بگه آقاجان واقعا لازم نیست هر چیز جدیدی تو دنیا اومد ما داشته باشیم یا بخریم یا استفاده کنیم یا ... راحت زندگی کنیم؛ زندگی راحت نیست، حیلی خوب بذارین راحت ادامه حیات بدیم الکی رو اعصاب بقیه اسکی نریم!
 • US ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  29 1
  این وزیر باسواد چقدر کوته فکر است. آبروی نسل جوان را برده است
 • اسی خطر IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  24 1
  چه وزیرکی داریم بخدا شنگول ...
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  21 2
  اتفاق منم به این فکر میکردم کشوری که دوران احمدی نژاد قراربود آدم به فضا بفرسته بعد تو صنایع نظامی یکی از ابر قدرتهای پهبادی هست که بهترین رادارهای آمریکانمیتونه شناسائیشون کنه حالا این اسباب بازی چی بود که این مثلا جوجه وزیر اونو سورپرایز میدونه
 • امیرمسعود IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  7 1
  چند روز سر کار بودیم ببینیم آقای وزیر چه کاری برای مردم انجام داده اند که منت گفتن آن را تبلیغات می کنند. حمل محموله پستی با پهباد؟!!!!! این هم مثل طرح دوچرخه سواری شهردار تهران است. تبلیغات زیاد اما کاربرد به لحاظ عملیاتی نسبت به حجم تبادلات تجاری در تهران تقریبا صفر. به جای جنگولک بازی و سر کار گذاشتن مردم بروید دنبال کار برای این مردم خوب و شریف. اصلاح طلبی یعنی دروغ بزرگ اما زیبا و مردم گول زن بگو و حکومت کن.
 • علی IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  4 8
  اگه بشه جهش خوبی هستش شما میگی نیروی انسانی زیاده خب برای سرهم کردن زیادن ولی وقتی سر هم بشه دیگه نیرو نمیخواد.کسایی که با کوادکوپتر کار کردن میدونن یک نفر کافیه دو نفر عالیه اگه تخصصی هم نگاه کنید پهپاد های معمولی هم مجهز به سیستم بازگشت به خانه و جی پی اس هستن پس تعداد افراد زیاد در فیلم شوی تبلیغاتیه بحث چالش تشخیص پهباد خودی و نخودی شد باز اونم کاری نداره چطوری میفهمن چقدر هواپیما تو آسمونه سرعت و ارتفاعشون تشخیص میدن این کوادکوپتر ها هم مجهز به سنسور ردیابی و تشخیص میشن در شهر تهران شاید کارایی نداشته باشه زیاد و امنیت ولی واقعا برای ارسال محموله به روستاهایی که رفتن بهشون واقعا دشواره کار عالی هستش یجور هم گفتین حملات تروریستی انگار همین الانش نمیشه حملات انجام داد ما ایرانیا یاد گرفتیم همه چیز بکوبیم درسته این آقا بی لیاقته ولی فکر میکنم بد نیست یخورده از پشت خاک ریزهامون بیایم بیروننن بحث سیگنال و برد هم کردین از نظر من یخورده بحث شما بچگانه هم هستش شما ازونور میگین ایران غول پهپاد سازیه ازینور میگید نیاز به دکل و سیگنال فرستادن قوی میخواد مطمعنن کشوری که میتونه پهپاد های جنگی بسازه ساختن یه کوادکوپتر دو متری هم براش کاری نداره همونجور که میتونه پهپاد های جنگی پرواز بده و کنترل کنه همونم میتونه من فکر میکنم بحث پست باید کنار بزاریم شاید منظور این فرد ارسال محموله های کمکی با سریعترین زمان ممکنه شما فرض کن جایی زلزله یا آتیش سوزی یا سیل بیاد راه ها به دلایل مختلف بسته باشن و شرایط جویی برای بلند شدن هلیکوپتر و خطر جانی برای خدمه زیاد باشه سریعترین کار ممکن چیه؟؟ استفاده از پهپاد ها هستش چرا چون از دست دادن یه پهپاد بصرفه تر از دست دادن یه هلیکوپتر هستش
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  1 5
  باتوجه به اینکه سالها حکومت مدعی امنیت،عدالت،اسلام وانقلاب وپیشرفت هست وبه اندازه خون مردم اینهمه ازبیت المال مفتخوری وهزینه شده برای امنیت،چرا اینقدر باید ازاین کوادکوپترها بترسدوچرا برای امنیت آنها وهمچنین اینترنت فکری نکرده با اینهمه هزینه!؟اینطور کل معلومه کشورها باید ازهمه چیز محروم باشدچون آقایون امنیتی از ریسمان سیاه وسفید هم میترسند
 • ایرانی IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  26 1
  چقدر از مردم فاصله دارید که نمیدونید چی مردم رو خوشحال میکنه وزیر جوان؟!
 • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  15 1
  اين وزير جوان با اين بازيهاي كودكانه اي كه در طول مدت وزارتش به نمايش گذاشته , تفكر استفاده از نيروهاي جوان در پستهاي حساس مملكت را هم به چالش كشيده!
 • محمد IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  12 1
  یکی از مشکلات عدیدش اینه که احراز هویت گیرنده بسته انجام نشد
 • وحدانی IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  6 2
  این فرایند پست پهباد در امارات متحده سالها است که فعال است ، ولی چیز مهمی نبوده که اینقدر آب و تاب داده شد
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  2 3
  غول مشهور و معتبر جهانی!!!
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  2 0
  با توجه به اینکه کشور ما امنیتی است بخصوص تهران . گرفتن مجوز انجام این کار بسیار سخته //////////ولی در کل ماجرا بسیار عالیست که پهباد بشه پیک موتوری - و این نشانه پیشرفت تکنولوژی در سطح کنترل و هدایت و غیره پهپادی هستیم و می تواند به پاکیزگی هوای شهر و کم شدن ترافیک و یا آسیب و خطر تصادف افراد تاثیر بگذارد شاید در شهر هایی که کمتر امنیتی هستند بشه استفاده کرد البته این کلیپ اینقدر تو بوق و کرنا کردند نداشت چون این عملیات تو بعضی از کشور های غربی دیگه تقریبا جا افتاده است
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  6 1
  سوپرایزززززززززززز
 • ت IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  7 1
  اقا چرا کارت سوخت منو نمیرفستین با این پهپاد، من جمعه خونه ام
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  2 1
  پهپاد پستی سما ساخت دانشگاه شریف خیلی بهتر هست مداومت پروازی و طراحی بهتری داره
 • علی IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  1 2
  خیلی عالی بود. ایده جالبیه یه مقدار دید باز داشته باشید و فکر هاتون رو ببسته نگه ندارید اول راه هستیم بعدا جا بیفته صرفه جوی هزینه زیادی داره
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  0 1
  نشاندن یه جوجه به جای خروس خیلی بهتر از نشاندن روباه تو لباس خروسه که خوشبختانه داخل مدیران کشور کم نداریم از این روباه ها
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  0 1
  بند آخر رو قبول دارم (نقد اصلی اونجاست)
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  3 1
  واسه این پهپادک این 4 تا اسمو پیشنهاد میکنم: دخ کج (دل خوش کنک جهرمی).... ، پخه (پول خورَک هوایی).... ، ژب گب (ژلوفن بعد گرانی بنزین).... ، زرجک (زردک رای جمع کن)
  • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
   0 0
   "پحم "یعنی پرت کننده حواس ملت هم خوبه
 • DE ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  3 2
  خیلی خوب شد برای پیتزا فروشی ها و دنرکبابی ها و اغذیه فروشی ها .حتی پوشک بچه دوفوریتی را هم میتوان سریع بدست مشتری رساند.
 • YasharTurk IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  0 0
  یاد کاریکاتوری افتادم که زمان کودکی در مجله گل آقا دیدم وهنوز هم توضیح کاریکاتور یادم هست کارمند به رئیس خودش میگه آقای رئیس باید برای ساخت دستگاهی که کار 10 نفر کارمند رو انجام میده به من پاداش بدین رئیس میگه آفرین آفرین آفرین ، کار کردن دستگاه رو نشون بده ببینم چطوری کار میکنه. کارمند کار کردن دستگاهی که کار 10 نفر کارمند رو انجام میده نشون میده ومیگه آقای رئیس فقط دستگاه من یه اشکال کوچک داره، اونم اینکه دستگاه برای کار کردن به 12 نفر کارمند نیاز داره.!؟ آفرین آفرین آفرین آقای وزیر
 • IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  0 0
  وقتی پهباد رسید در خونه طرف میره در میزنه؟؟؟
 • NL ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  1 0
  بعد از جاسوسی در قالب محیط زیست منتظر جاسوسی درقالب پست باشید
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۵
  0 0
  قطعا این پهپادها در پوشش پست جاسوسی خواهند کرد. و این تبلیغات هم یک پروپاگاندای رسانه ای است برای انحراف افکار عمومی همانطور که در زمینه جاسوسی از طریق محیط زیست شد.
 • فرشید IR ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۶
  0 0
  میگم که ، اگه یه وزارت خونه ، به نام وزارت بهپاد تشکیل بده بهتره ، با این همه خدمه
 • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۷
  0 0
  اولا فاکس‌بت‌های اهدایی شوروی به رژیم بعث عراق بود؟؟؟؟مرگ بر روسیه دوما مگر فقط کشور ما مناطق حساس ونظامی داره که از این وسیله میگید استفاده نشه مگر تجهیزات و مناطق حساس کسورهای دیگه از ما کمتر هستش؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس