پرچم روسیه و کمیته ملی المپیک

محرومیت روسیه تاثیری بر روی سهمیه‌های ایران در المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو نخواهد داشت.

به گزارش مشرق، آژانس مبارزه جهانی با دوپینگ (WADA) اعلام کرد که تمامی ورزشکاران، مقامات دولتی و مدیران کمیته ملی المپیک روسیه برای چهار سال از شرکت در تمامی رویدادهای ورزشی بین‌المللی محروم شده‌اند. کمیته اجرایی WADA به توصیه کمیته بازبینی این سازمان برای گرفتن حق شرکت در تمام رویدادهای ورزشی دنیا از نمایندگان روسیه عمل کرده و به این ترتیب تمامی دست‌اندرکاران ورزش این کشور برای بازه زمانی چهار ساله از رویدادهایی مانند المپیک و تمامی رقابت‌های جهانی از جمله جام جهانی فوتبال محروم خواهند بود. این بدان معناست که این محرومیت تنها شامل ورزشکاران روس نمی‌شود، بلکه تمام مقامات کمیته ملی المپیک و پارالمپیک روسیه نیز در این بازه زمانی ۴ ساله از شرکت در رویدادهای مختلف محروم خواهند بود. به این ترتیب ورزشکاران روسیه رویدادهای مهمی مانند المپیک ۲۰۲۰ و جام جهانی ۲۰۲۲ را از دست خواهند داد.

امیر صدیقی کارشناس ارشد حقوق و مدیریت ورزش در این باره گفت: پروسه‌ای که قبلاً هم اتفاق افتاده بود، در حال تکرار است. وادا این تصمیم را گرفته و این مسئله می‌تواند بر روی برنامه‌های ورزش روسیه تاثیر بگذارد. کشور روسیه به مدت ۲۱ روز فرصت برای فرجام‌خواهی از این تصمیم در دادگاه حکمیت ورزش (CAS) دارد. اگر این فرجام‌خواهی به نتیجه نرسد و CAS نیز تصمیم وادا را تایید کند، نوبت به کمیته بین‌المللی المپیک می‌رسد که تنبیه مدنظر خود را اعلام کند.

بیشتر بخوانید:


شرط جایگزینی والیبال ایران به جای روسیه در المپیک

وی ادامه داد: پس از اعلام نظر IOC، کمیته المپیک روسیه می‌تواند فرجام‌خواهی دیگری را روی تصمیم کمیته بین‌المللی داشته باشد. در واقع دو فرصت فرجام‌خواهی برای روس‌ها وجود دارد تا بتوانند شرایط را تغییر بدهند.

صدیقی اظهار داشت: پروسه تصمیم‌گیری نهایی در این باره طولانی‌تر از قبل خواهد بود و به نظرم تا پایان سال منجر به نتیجه نخواهد شد. فکر می‌کنم در فاصله ۴، ۵ ماه تا المپیک، تکلیف نهایی مشخص شود.

کارشناس ارشد حقوق و مدیریت ورزش در پاسخ به این سوال که محرومیت روسیه بر روی سهمیه‌های ورزش ایران در المپیک و پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو تاثیرگذار خواهد بود یا خیر؟ گفت:  خیر؛ در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ نیز ورزشکارانی که پاک بودند و مشکلی نداشتند، زیر پرچم کمیته بین‌المللی المپیک رقابت کردند و این اتفاق باز هم رخ می‌دهد. این شرایط در رشته‌های تیمی نیز وجود دارد. در المپیک زمستانی تیم هاکی روی یخ روسیه که زیر پرچم IOC شرکت کرده بود، روی سکو هم رفت، بنابراین فرقی ندارد که ورزشکاران انفرادی باشند یا در رشته تیمی شرکت کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس