نیروهای مسلح

بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور نشان می‌دهد که بودجه امور دفاعی و امنیتی نسبت به سال ۹۸،‌ کاهش ۱۳۵۶ میلیارد تومانی داشته است.

به گزارش مشرق، انتشار متن لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور نشان می‌دهد که هرچند در مجموع به میزان کم، اما دولت برای دومین سال متوالی بودجه دفاعی کشور را کاهش داده است.

جزئیات لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد که اعتبارات امور دفاعی و امنیتی شامل سه فصل دفاع، فصل حفظ نظم و امنیت عمومی و فصل تحقیق و توسعه در امور دفاعی و امنیتی به طور کلی از ۷۰ هزار و ۹۵۲ میلیارد تومان مصوب در سال ۹۸،‌ برای سال ۹۹ به میزان ۶۹ هزار و ۵۹۶ میلیارد تومان کاهش یافته که در مجموع ۱۳۵۶ میلیارد تومان کاهش داشته است.


جدول بودجه فصل دفاعی- مبالغ به میلیون ریال

در این بین فصل دفاع از ۴۸ هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸، در سال ۹۹ به ۴۴ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان کاهش یافته است که حاکی از کاهش ۴ هزار میلیارد تومانی در اعتبارات این فصل است.

فصل تحقیق و توسعه امور دفاعی امنیتی نیز از ۲ هزار و ۹۷ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸ به ۲ هزار و ۶ میلیارد تومان در سال ۹۹ کاهش یافته است.

تنها فصلی که در لایحه بودجه ارائه شده از سوی کشور افزایش داشته، فصل حفظ نظم و امنیت عمومی است که از ۲۲ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸ به ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است.

از سویی در جدول شماره ۷ لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مربوط به بودجه دستگاه های سیاست‌گذار نیز با وجود آنکه بودجه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با افزایش ۳ هزار میلیارد تومانی از ۳۸ هزار و ۱۳۱ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۴۱ هزار و ۵۷۵ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است، اما بودجه ستاد کل نیروهای مسلح با کاهشی ۱۰۰ میلیاردی مواجه بوده و از ۵۶ هزار و ۹۶۴ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۵۶ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است.

همچنین بررسی جدول ۷-۱ لایحه بودجه کل کشور مربوط به اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های مجری نیز حاکی از کاهش بودجه بسیاری از طرح‌های دفاعی است.

بعنوان مثال ردیف مربوط به تقویت بنیه دفاعی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از میزان ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸،‌ در سال ۹۹ به هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

ردیف مربوط به تقویت بنیه دفاعی در بودجه ستاد کل نیروهای مسلح نیز از میزان ۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸، در لایحه دولت برای بودجه سال ۹۹ به هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

از سویی بودجه سازمان بسیج مستضعفین نیز که طیف مختلفی از فعالیت‌ها و خدمات فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و محرومیت‌زدایی را در سطح کشور ارائه می‌دهد نیز از میزان هزار و ۷۴۶ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸ با ۴۷ درصد کاهش به ۹۲۳ میلیارد تومان برای سال ۹۹ رسیده است.

گفتنی است در لایحه بودجه کل کشور برای سال ۱۳۹۸ نیز فصل امور دفاعی با کاهش ۲۷ درصدی مواجه بود.

بنیه و توانمندی دفاعی-امنیتی کشور در طول ۴۰ سال گذشته همواره تکیه‌گاه مسئولان در عرصه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی بوده است به طوری که امروز جمهوری اسلامی ایران در منطقه پر مخاطره و پر چالش غرب آسیا،‌ از امنیت پایدار و ثبات مثال زدنی برخوردار است.

در حالیکه کشورهای منطقه با صرف هزینه‌های هنگفت و نجومی میلیارد دلاری در پی واردات امنیت به کشورهای خود هستند، امنیت و ثبات جمهوری اسلامی ایران با حداقل هزینه‌های ممکن به دست آمده و علاوه بر رقم زدن امنیت داخلی، عمق استراتژیک و توان بازدارندگی آن توانسته برای ملت‌های منطقه نیز امنیت را به ارمغان بیاورد.

به همین دلیل است که انتظار می‌رود مجلس و دولت در حالی که کارکنان نیروهای مسلح به طور معمول از میزان پایین‌تر حقوق مزایا نسبت به دیگر کارکنان دولت برخوردار هستند، توجه جدی‌تری به بودجه نیروهای مسلح داشته باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  4 43
  خوبه تو حمله ی آمریکا زودتر نابود میشین
  • علی خدایی IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
   10 1
   خفه شو بی شرف خود فروخته خائن آلبانی تو و امثالت تو هم از خود فروخته های اپوزیسیون نفوذی داخلی هستید و هم از خارجی های بیرونی هستید که میبینیم فارسی را هم یاد گرفته اید
  • آقامهدی US ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
   15 1
   با همون خدایی که شما رو تو آلبانی زد... آمریکا رو هم آره ... بگو برای حمله پوشک یادشون نره
  • ابوعلی .. US ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
   17 1
   آمریکاتون بزن بود بعد پهباد حمله میکرد... داداش شما هم آرزوهاتو عوض کن شاید بهشون رسیدی
  • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
   0 6
   خیلی هم خوبه اتفاقا. من موافقم!
 • عاشق ایران IR ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  14 1
  علی برکت الله
 • IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  14 0
  کاری که دشمنان این سرزمین بهش دست پیدا نکردن توسط یه عده داره اجرا میشه !ای لعنت بر نفوذی های خائن
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  2 10
  قیاس بین بودجه نظامی ایران وآمریکا شوخی است ، صنایع نظامی تنها وقتی در خدمت بخش خصوصی باشد ونه رقیب موجب پیشرفت است ، کمی تاریخ شوروی را مطالعه کنید
  • CZ ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
   8 0
   شما جواب بده چرا ایران یک دهم عربستان بودجه نظامی داره اما بهش حمله نمی کنه؟ شوروی 35درصد پولش رو در بخش نظامی هزینه می کرد
  • حمید IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
   6 0
   خطاب به 9:22، چی می گی واسه خودت؟!!!! مگه کسی چنین مقایسه ای انجام داد؟!!!! همه می دانیم که ایران یکی از کمترین بودجه های نظامی را در دنیا دارد، ولی قرار نیست که هر ساله این بودجه کم ، کمتر و کمتر شود، شوروی را هم که مثال زدی، همه می دانیم که بخش قابل توجهی از تولید ناخالص داخلی اش را هزین های نظامی تشکیل می دادف پس قیاست مع الفارقه، در ضمن در حال حاضر شرکت های دانش بنیان که مربوط به بخش خصوصی هستند، نقش پررنگی در پروژه های دفاعی کشور دارند، پس بهتره جنابعالی کمی اطلاعات خودتو بالا ببری.
 • سید IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  7 1
  روحانی می بیند حریف نمی شود موضوع موشکی و دفاعی را برای مذاکره با غربی ها پای میز مذاکره ببرد، برای تلافی سعی دارد به بهانه کمبود منابع مالی با کاهش بنیه مالی از یک طرف و اتهام زنی و تخریب سازمان های نظامی کشور از سوی دیگر دل غربی ها را گرم و خوشحال کند! آن وقت اشکال ندارد که برای سفرهای شخصی و خانوادگی خود و وزرا و معاونانش از هواپیمای دولتی با آن هزینه گزاف استفاده کند!
 • مهدی IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  2 0
  پس چرا سال 97 کمتر از 98 نوشته؟ مگه پارسال بودجه دفاعی رو کاهش نداده بودن؟
 • مهدی IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  2 1
  چرا97 کمتر از 98؟
 • مرصاد IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
  5 1
  در اوج دشمنی دشمنان ؛ این کار ، نوعی خیانت است !!
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  0 0
  خیانت آیا شاخو دم دارد؟ اگه این خیانت نیس پس اسمش چیه؟ و مجلس همچنان در خواب...! مزاحمتون نمیشیم بخوابید
 • کامران IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
  0 0
  بخدا اوج حماقته، من همیشه میام ایراد می گیرم به سرعت کم تولیدات نظامی و مخصوصا بالگرد و جنگنده و ... ولی الان که بودجه تقویت بنیه دفاعی ایران رو نگاه می کنم باید گفت که نظامیان ما دارن معجزه میکنن و بقول معروف از آب کره گرفتن تو این چند سال تازه سال آینده حدود 90 میلیون دلار بودجه تمام نیرو های زمینی و هوایی و دریایی و ... !!!! پول اورهال بالگرد یا تانکهای کشور های اطراف هم نیست!!!!!! خیییییلی نگران کنندس خدا کنه مجلس یا رهبری یه تغییراتی بدن تو بودجه نظامی
 • IR ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  0 0
  از بودجه نظامی که باید قدرت داشته باشد در مقابل دشمن خارجی را کم کردن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس