زنگنه نمایه

وزیر نفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم. ما این تصمیم را نگرفتیم، من تاکید می کنم این تصمیم در مرجع قانونی خود گرفته شد و ما هم آن را به خوبی اجرا کردیم.

به گزارش مشرق، بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، ۱۴ آذرماه) در جمع خبرنگاران پیش از آغاز نشست ۱۷۷ اوپک درباره اینکه آیا کاهش احتمالی تولید نفت از سوی اعضای این سازمان و همپیمانانش در حالی که برخی کشورها به میان تعهداتش پایبند نیستند، اقدامی خوبی برای جلوگیری از اشباع بازار نفت در ماههای نخست سال آینده است، گفت: به نظرم طبیعی است اعضای اوپک در این شرایط بر مراعات بیشتر تاکید می‌کنند به خصوص آنهایی که فاصله آنها با پایبندی‌شان زیاد است. اگر همین میزان پایبندی رعایت شود، خوب است.

بیشتر بخوانید:

شکایت نمایندگان مجلس از زنگنه به قوه قضائیه

* میزان کاهش تولید کافی نیست

زنگنه درباره اینکه آیا همین میزان کاهش تولید کافی است، پاسخ داد:‌ کافی نیست، اما لازم است. بقیه آن بستگی به تفاهم با غیراوپک دارد اما من به عنوان ایران از هر تصمیمی مبنی بر کاهش تولید که بر سر آن اجماع وجود داشته باشد، حمایت می کنم و هیچ مشکلی با آن ندارم.

وزیر نفت به نامه دیروز خود به مانوئل کودو، رئیس دوره‌ای اوپک اشاره کرد و گفت: بنده دیروز در این نامهاز ایشان خواستم این موضوع را که ایران هم اکنون به دلیل شرایط خاص و کاهش غیرداوطلبانه تحت فشارهای غیرقانونی آمریکا است را به اعضا منعکس کند؛ البته ایران تنها نیست و کشورهای دیگر هم هستند که از سهمیه تاریخ خود و آخرین سهمیه مصوب اوپک خیلی کمتر تولید می کنند. به همین دلیل یک عده کشورهای دیگر از این فرصت استفاده و تولید بیشتری می‌کنند.

زنگنه با اشاره به اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، من هیچ محدودیتی را برای تولید ایران نخواهم پذیرفت و در بالاترین حد ظرفیت ایران تولید خواهم کرد، ادامه داد: در آینده کسانی که هم اکنون بیشتر تولید کرده‌اند باید کاهش بیشتری دهند؛ این موضوعی است که حق ملت و مردم ماست و من اینجا بر آن اصرار دارم.

وی با بیان اینکه کشورهای دیگری هم مانند لیبی و ونزوئلا نیز تحت شرایط تحریم هستند که نمایندگان آنها اینجا هستند و حتما در مورد این موضوع موضع‌گیری خواهند کردند، اظهار کرد: اما من از جانب مردم ایران می گویم که من یک بشکه کاهش غیرمنطقی را نمی‌پذیرم و کسانی که از این فرصت خارج شدن نفت ایران از بازار استفاده می‌کنند و بیشتر تولید دارند باید در مقابل تولید بیشتر کنونی در آینده کاهش بیشتر هم انجام دهند و نباید توقع داشته باشند که ایران بعد از برداشته شدن تحریم بلافاصله اگر کاهشی نیاز بود به این سیستم بپیوندد.

وزیر نفت تاکید کرد:‌ به هر حال این حق ماست که هم اکنون به دلیل غیرقانونی و خارج از اراده از ما می گیرند و ما در آینده انتظار داریم که این موضوع حتما منظور شود و ما حتما به این ترتیب عمل خواهیم کرد.

* هنوز تصمیمی درباره منشور همکاری اوپک و غیراوپک نگرفتیم

وزیر نفت درباره بودجه سال آینده ایران توضیح داد: بودجه سال آینده از نظر ارقام و درآمد کل و هزینه‌ها بسیار نزدیک سال ۹۸ است و دوباره با شرایط سختگیرانه برای هزینه‌ها بودجه تنظیم شده است که تقدیم مجلس می شود و باید دید در مجلس چه خواهد شد.

زنگنه تأکید کرد: به هر حال من بیشتر از این نمی‌توانم درباره نفت صحبت کنم زیرا قرار من از نخست این بوده است که آدرس به آمریکایی‌ها ندهم.

وی در پاسخ به اینکه موضع ایران، ادامه توافق فعلی کاهش تولید است یا کاهش بیشتر است، گفت: اگر اعضای اوپک بپذیرند که کاهش بیشتری صورت گیرد، من حمایت می کنم؛ در مورد میزان کاهش و همه موارد باید تفاهم شود که اگر اوپک (رول اور کرد) پایبند به توافق بود، بگویند ناموفق شده است. در واقع مراعات شرایط کنونی نیز کارخوب و یک دستاورد است که اگر بیشتر از این نیز کاهش تولید توافق شود باز هم دستاورد بزرگتری است و من هم با آن موافق هستم.

وزیر نفت درباره اینکه شما می‌خواهید که ایران معاف از کاهش تولید باشد، گفت: ایران، لیبی و ونزوئلا هم اکنون به طور غیرداوطلبانه بیش از آن مقداری که حساب کنید به صورت اجبار تولیدشان نسبت به آخرین سهمیه مصوب کاهش پیدا کرده است.

زنگنه درباره موضع ایران در خصوص منشور همکاری اوپک و غیراوپک افزود: هنوز ما در دولت تصمیم نهایی را نگرفته ایم. بحث‌های حقوقی زیادی روی آن است که چطور و کجا باید در مورد آن تصمیم‌گیری شود و هنوز نهایی نشده است.

وی در مورد اینکه آیا شما در مورد آن خوش‌بین هستید یا نه، تصریح کرد: هر همکاری در عالم بشریت به خیر خوب است.

* در پیوستن اعضای جدید به اوپک باید دقت کرد

وزیر نفت به این پرسش که هم اکنون شش کشور به اینستکس پیوسته‌اند به نظر شما این عضویت چشم انداز خوبی است، گفت: تا زمانی که پول نفت را در اینستکس نپذیرند، انگار چیزی وجود ندارد، اگر بپذیرند که در این سازوکار بیاید تازه می شود گفت یک چیزی ایجاد شده است وگرنه بدون ورود پول فروش نفت ما به این سیستم نمی‌توان چیزی گفت.

وی درباره عضویت برزیل در اوپک نیز گفت: من هنوز نشنیدم که برزیل درخواستی برای عضویت در اوپک داده باشد، منتهی اگر درخواست کنند ما از ورود کشوری مانند برزیل به اوپک استقبال می کنیم. اما من از این پس مخالف ورود کشورهایی به اوپک هستم که تولیدهای پایینی مانند ۵۰ هزار بشکه یا ۴۰ هزاربشکه دارند و تازه بعد از این که عضو اوپک شدند بعد از مدت کوتاهی از ورودشان پشیمان شوند، در واقع اینجا ( اوپک) به محلی تبدیل شده که عده ای مرتب می آیند و بعد از ۶ ماه دیگر از آن خارج می شوند.

زنگنه ادامه داد: این کار خوبی نیست و سازمان را دچار تزلزل می کند ضمن این که این کشورها ( کشورهایی که تولید پایینی دارند) تاثیری هم ندارند، اما به نظرم پیوستن کشوری مانند برزیل به اوپک خوب است.

وی درباره اینکه روسیه پیشنهاد داده است تا میعانات گازی از کاهش تولید حذف شود، اظهارکرد: فکر می کنم حرف روس‌ها در این باره منطقی است، به این خاطر که بحث ما در اوپک اصلا میعانات نیست، بحث نفت خام است ما در اوپک موضوع نفت‌خام داریم و میعانات نداریم، عادلانه و منصفانه نیست چیزی را که در معادلات اوپکی ها نداریم از روسها بخواهیم که رعایت کنند.

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که در هرحال حاضر روسیه عضو اوپک نیست و درباره میعانات این درخواست را کرده است، گفت:‌ در هر حال اگر می‌خواهیم با کشوری صحبت کنیم به نظرم باید با زبانی صحبت کنیم که مثل اینکه داریم با خودمان صحبت می کنیم. هیچ وقت در اوپک بحث میعانات مطرح نبوده و در آینده هم در اوپک نخواهد بود. اما اینکه دیگر اعضا هم با آن موافق باشند به خودشان و تفاهمی که با روسیه می کنند بستگی دارد و فکر می کنم این موضوع کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیراوپک (JMMC)نیست.

زنگنه تصریح کرد: اما اینکه میعانات در داخل اوپک بیاید یا خیر، مثل این است که می خواهند اساسنامه اوپک را تغییر دهند. 

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا شما مخالف درخواست روسیه هستید؟ گفت: خیر. من موافقم. من می‌گویم این درخواست عادلانه و منصفانه است و ما هرگز در اوپک بحث میعانات را نداشتیم. وقتی چیزی را که برای خودمان نمی پذیریم و نداریم نباید به دیگری هم فشار بیاوریم. من نیز بر روی هر تفاهمی که کشورها داشته باشند مشکلی ندارم اما اصرار ما منطق ندارد.

زنگنه درباره اخباری مبنی بر اینکه خروج اکوادر از اوپک منتفی شده نیز گفت: این هم همان بحثی است که به آن اشاره کردم، ما کشورهایی که عضو اوپک هستند را گرامی می‌داریم که بمانند اما فکر می‌کنم در عضویت‌های آتی باید خیلی مراقبت کنیم. زیرا تعداد کشورها در اوپک خیلی نقش تعیین کننده ای ندارد بلکه آنچه که تعیین کننده هست وزن بازار این کشورهاست. وزنی که در بازار جهانی دارند و می توانند داشته باشند.

* نشست اوپک غیرقابل پیش بینی است

وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که برخی از شرکت‌های اسپانیایی علاقمند هستند که با ایران همکاری کنند و از تحریم‌های آمریکا نیز نمی‌هراسند، حال وزارت نفت ایران چه تسهیلاتی را برای این شرکت‌ها در نظر گرفته است، گفت : ما نباید کاری را انجام دهیم، آنها باید کاری کنند که ترسشان کمتر شود. اگر بخواهند کار کنند خودشان راهشان را بلدند.

وی درباره اینکه پیش بینی شما از نشست امروز اوپک چیست و آیا فکر می کنید نشست امروز نشست آسانی باشد، گفت: در اوپک نمی‌توان چیزی را به صورت دقیق پیش بینی کرد اما دلیلی هم نمی بینم که پیچ بخورد.

زنگنه درباره برآورد خود از شرایط بازار در سال ۲۰۲۰ نیز اظهارکرد:  قیمت تابع تولید و عرضه و تقاضاست. منتهی اکنون می‌گویند ما درسه ماهه اول و دوم سال افزایش عرضه نسبت به تقاضا داریم که وقتی این طور باشد بر روی قیمت‌ها فشار وارد می کند.

* استیضاح حق مجلس است، چرا باید نگران باشم؟

وزیر نفت در واکنش به اینکه آیا نگران استیضاح خود از سوی نمایندگان مجلس است، اظهار کرد: چرا باید نگران باشم؟! مگر تا حالا به ما فشار نیاورده اند؟ ما همیشه تحت فشار زندگی می کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید این استیضاح مشروع است، افزود: استیضاح حق مجلس است و هر وقت که بخواهند می توانند وزیر را استیضاح کنند و وزیر هم موظف است به نمایندگان جواب دهد. این کار هم در کشور ما عادی است و ما مرتب هفته ای یکی دوتا استیضاح داریم.

* واردات بنزین را به تاخیر انداختیم

زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفت: این تصمیمی بود که گرفته شد و به ما ابلاغ کردند و ما هم آن را خوب اجرا کردیم. ما این تصمیم را نگرفتیم، من تاکید می کنم این تصمیم در مرجع قانونی خود گرفته شد و ما هم آن را به خوبی اجرا کردیم و تا الان هم دستاوردهای خوبی داشته است و تقریبا روزانه ۲۰ میلیون لیتر مصرف‌مان کاهش یافته و  تقاضای عظیمی برای سی‌ان‌جی در بازار ایجاد شده است.

وزیر نفت ادامه داد: حتی در شورای اقتصاد تصویب کردیم که برای سی‌ان جی سوز کردن بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه وانت بار، تاکسی، ون تاکسی و مسافربر شخصی ۶۵۰۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض داده شود که این خودروها بتوانند سی ان جی سوز شوند. اگر این کار انجام شود نزدیک به ۱۰ میلیون مصرف بنزین به سمت مصرف سی‌ان جی منتقل می شود و مردم به جای اینکه بنزین سه هزار تومانی مصرف کنند سی ان جی ۶۰۰ تومانی مصرف می کنند، ضمن این که ظرفیت جایگاههای سی ان جی ما خیلی خوب است و اگر لازم باشد جایگاه جدید ایجاد می کنیم.

وی با بیان این که در هر حال سی‌ان جی سوخت طبیعی است، تصریح کرد: نکته دیگری که باید بگویم این است که اگر این روالی که در مصرف بنزین داشتیم پیش می‌رفت و روند مصرف بنزین با همین روند صعودی ادامه پیدا می‌کرد ناچار می شدیم از اواسط سال ۱۴۰۰ بنزین وارد کنیم این درحالی است که هم اکنون با کاری که انجام دادیم واردات بنزین را برای چندسال به تاخیر انداختیم.

زنگنه افزود: از سوی دیگر تقاضای زیادی برای مصرف سی‌ان جی از سوی خودروها داریم بدون این که ما بخواهیم به آنها کمکی کنیم. البته ما به خودروهای عمومی کمک مالی می‌کنیم اما خودروهای شخصی بدون این که کمک مالی کنیم صدها هزار خودرو درخواست سی ان جی دارند، البته مشکلاتی درباره استاندارد وجود دارد که با سازمان استاندارد هم جلسه گذاشتیم تا این مشکلات از طریق کارگاههای تبدیل خودروها به سی‌ان جی سوز حل شود، ضمن این که ما این مجوز را هم به آنها بدهیم که بتوانند از سوخت را از جایگاههای سی ان جی دریافت کنند.

وزیر نفت گفت: مهمترین مساله‌ای که ما در سی‌ان جی روی آن تاکید داریم و همه در کشور نیز روی آن تاکید می کنند بحث ایمنی آن است، بهرحال این تقاضا به وجود آمده است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 42
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • امین TR ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  9 0
  خب چرا باز پالایشگاه و پتروشیمی نمیسازین که نیاز به واردات ایجاد نشه؟
 • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  13 0
  برخی از وزراء انقدر پیر شده اند که بالا خونه اشون تعطیل شده
 • حمید IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  0 0
  آقای خبرگزاري ، واقعا آیا خوب خوب خوب اجرا شده؟ چرا بی دقتی میکنید؟ خیلی نکات هست که باید تذکر داده شود. ، وانتها که جی پی اس ندارند، بارنامه با مهر معتبر هم ندارند. بلی دیگر، وقتی نظارت دقیق نیست، پولدارها وانت می گیرند می‌اندازند گوشه خانه، با بنزینش ماشین مدل بالا سوار میشوند
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  7 0
  اخرش مرم نفهمیدند این تصمیم کجا گرفته شده
 • نادر IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  7 0
  معلومه که چقدر خوب اجرا کردی .....
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  76 1
  کی جواب کارات رو پیش درگاه خداوند میدی
  • IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
   13 27
   همه بايد جوابگو باشند..مخصوصا" شما!!!!!!
  • حمید IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
   24 1
   خطاب به 20:06، مخصوصاً شما باید جوابگو باشی، چون ظاهراً جزو طرفداران بی منطق دولت تدبیر و امید هستی که حالا ژست طلبکارانه گرفتی!!!!!!!
 • حسين DE ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  44 0
  آقا بيژن تو هم مثل رئيست حسن آقا همه چيز را به نفع غربيها خيلى خوب اجرا كردى.
 • سید جواد IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  30 0
  این میندازه گردن اون اون میندازه گردن این کی گرون کرده الله اعلم
 • مردم ES ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  44 1
  پیرسال بد بخت کردی مردم را بروپی کارت
 • محمد IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  36 2
  آره به قیمت به فلاکت رسیدن مردم
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  25 0
  تو اجراگر خوبی هستی!!!....
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  38 1
  مملکتی که وزیرش تو ی زیوار در رفته باشی وای بر احوالش
 • IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  21 0
  کالانعام بل هم اضل
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  15 0
  واقعا هنر کردی که قیمت بنزین را بالا بردی امثال ککشان نمی گزد بیچاره کردی مردم فقیر را..
 • حمید IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  42 0
  خیلی بی جا کردین خیلی غلط کردن که خوب اجرا کردید
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  6 0
  ژنرال اصلاحطلبا دوست وزیر سعودی!
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  9 0
  تو ورئیست فقط دروغ بگید تا بترکید
 • Mahan IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  7 0
  بله باریختن خون ملت
 • محمد IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۴
  5 0
  یک کاپم بهش بدید.خیلی خوب اجرا کرد ب ز واقعی خودشه نه بابک زنحانی.مسئول خونهای ریخته شده خودتی تقاص پس خواهی داد ان شاالله.
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  24 0
  خون اینهمه کشته گردنته ژنرال اعتدال
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  8 0
  مگه اینکه خود نانجیبتان بخودتون نمره 12بدی. اینهمه آتش سوزی. تخریب ازبرکات اجرای خوب شما بود. اگر این کار به دست هنا در مزرعه می‌دادند بهتر از شما عمل می کرد
 • علی IR ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  10 0
  شما غلط کردی اجرا کردی
 • احمدرضا IR ۰۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  7 0
  خدالعنتون کنه توخرج زندگیمون موندیم پول نداریم ک گشنه نخوابیم شرمنده زن وبچه هستیم بایه پراید میرفتم مسافرکشی با ۳۰یا۴۰تومن زندگیم میچرخوندم بخورنمیری میگذروندیم الان دیگ نمیتونم پیاده میرم دنبال کارمیگردم چون ۱۰لیتر بنزین باید بزنم ۳۰تومن خدا جوابتون بده
 • دلمرده IR ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  10 0
  بدبختمون کردید الهی به حق قرآن به چه کنم چه کنم چه کنم چه کنم چه کنم بیافتید تا بفهمید مردم به چه کنم جه کنمهایی افتادند.یه لحظه آرامش فکری نداریم .واگذارتون کردیم بخدا
 • داوودپیری IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  8 0
  تواشتباه کردی اینقدر به کشتن دادی واقعا روکه نیست خدا نگذره ازشما
 • IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  9 0
  بهتره بگویید با تدبیر و امید اجرا کردیم.همان شعار کلیدی شما
 • IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  9 0
  تو این مملکت نمیتونیم جواب بی ادبی یک وزیر را هم بدیم
 • IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  1 16
  بنزین باید لیتری میشد ده هزار تومان تا حداقل از ترافیک کم کنه سه تومن چیزی نیست و هیچ تاثیری در هدر رفت بنزین نداشته
 • 110 IR ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  10 0
  اقای زنگنه چرا جا خالی میدی اقای فریدون(روحانی)تورو وزیر کردتا از دادگاه پاسخ به کرسنت دربری حالا نوبت تو که جبران کنی پس تو استیضاحت همچیو گردن بگیر رو خلاص واگر این تور نشه یهو حسن جونت کرسنترو دیدی راه انداخت دوباره
 • Reza IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  13 0
  قدیمیها گفته اند که گاه دیوانه سنگی (خوب) در چاه می اندازد که صد تا عاقل......... در اصل باید بگی خوب بلوایی براه انداختیم
 • هم وطن US ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  7 0
  زنگنه گندزدی نمیتونی بکش کنار
 • محمد IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  7 0
  با سلام ، هر چیزی که عدالت داشته باشه خیر وبرکتش نصیب مردم خواهد شد ،متاسفانه سهمیه برای خودروهای شخصی بسیار کم هست حداقل ۱۰۰ لیتر در ماه کمتر دچار مشکل میشیم ما معلم روستایی هستیم هرروز باید چند کیلو متری راه بریم تو جاده های سخت و مصرف زا واقعا سهمیه ۶۰لیتر فقط تا دو هفته اول کفایت می کنه لطفا عنایتی به این پیشنهاد بشود
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  5 0
  خیال زنگنه راحته که استیضاح نمیشه چون خوب میدونه بعضی از نماینده های مجلس با چن سکه و امتیاز خودشونو میفروشن و امضاهای استیضاحشونو پس میگیرن.
 • علی GB ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  4 0
  خدا لعنت کند با این اجرا کردن شون برید به درک
 • مرصاد IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  7 0
  این ژنرال پیر ؛ قبلا در دولت های هاشمی و خاتمی ، عملکرد بدی داشت ! این دولت هم دنباله رو همون هاست !!
 • وحید IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  6 1
  الهی زودتر از دنیا بری هروز دعا میکنم برات بمیری بدبخت کردی مون
 • مرصاد IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  2 0
  کرسنت رو هم خوب اجرا کردی ، ژنررررال !!
 • IR ۱۶:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  0 3
  آفرین آقای زنگنه شما لایق دریافت لوح زرین و تقدیرنامه از طرف مردم هستید و ما مردم تا ابد قدر دان شما هستیم
 • عباس GB ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۵
  1 0
  خوب اجرا نکردید خوب.....‌‌‌
 • اس اس کبیر IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  0 0
  فقط دلم میخوادوارزودارم که این جنایت هایی راکه سرمردم مظلوم وبدبخت ایران اوردیددرهمین دنیاجواب بدید.الهی تابوت بچه هایت راروی دوشت ببینم که ماراشرمنده زن وبچه کرده اید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس