جنوب ادلب.jpg

نیروهای ارتش سوریه در جنوب شرق استان ادلب روزهای سختی را پشت سر گذاشتند اما در نهایت موفق شدند ابتکار عمل را در دست گیرند و تروریست ها را نقره داغ کنند.

سرویس جهان مشرق؛ نیروهای ارتش سوریه از دو هفته قبل عملیاتی را جنوب شرق استان ادلب آغاز کردند و پس از درگیری های سنگین موفق شدند ضربات مهلکی را به گروهک های تروریستی وارد کنند.

نیروهای سوری در جریان درگیری ها در این محور توانستند شهرک های مهم و راهبردی «لوبیده، تل خزنه، مشیرفه شمالی و ام خلاخیل» را از اشغال عناصر تروریستی خارج کنند و به کنترل دربیاورند.

تروریست ها از دست دادن این ۴ شهرک را مقدمه شروع عملیات بزرگ نیروهای ارتش سوریه در جنوب و جنوب شرق استان ادلب قلمداد کردند و همین مسئله باعث شد از روز شنبه (نهم آذرماه) حملات پیش دستانه ای را برای جلوگیری از شکست های بیشتر ترتیب دهند.

در مرحله نخست اشغال شهرک های «سرجه و اعجاز» در جنوب شرق استان ادلب در دستور کار گروهک های تروریستی قرار گرفت اما نیروهای سوری که در آماده باش کامل بودند پس از درگیری های سنگین و نفس گیر موفق شدند حملات را با پشتیبانی یگان های توپخانه، موشکی و  هوایی تا حدودی ناکام بگذارند.

عناصر تروریستی درصدد بودند نیروهای ارتش سوریه را از شهرک های «سرجه و اعجاز» عقب برانند و خود را به غرب شهرک راهبردی «سنجار» برسانند و راه را برای اشغال دوباره ۴ شهرک از دست رفته باز کنند.

به گزارش مشرق، گروهک های تروریستی ۲۴ ساعت (یک شنبه دهم آذرماه) بعد دوباره شانس خود را با انجام یک عملیات گسترده دیگر امتحان کردند و حملات سنگینی را برای اشغال شهرک های «اسطبلات، سرجه، رسم الورد، اعجاز» علیه نیروهای سوری ترتیب دادند.

درگیری های در این محورها به حدی بود که در نهایت نیروهای ارتش سوریه برای کاهش تلفات و خسارت ها به صورت موقت از شهرک های «اسطبلات، رسم الورد، سرجه و اعجاز» به سمت شهرک های «ظفر کبیر، مرعایا، کراتین صغیر، خیاره و کفریا» عقب نشینی کردند.

نیروهای سوری می دانستند اگر پیشروی عناصر تروریستی ادامه یابد، خط راه آهن «دمشق - حلب» در معرض خطر قرار می گیرد و این احتمال نیز وجود دارد ارتباط از محور «سنجار» با فرودگاه مهم «ابوالظهور» قطع شود و به همین دلیل از روز دوشنبه (یازدهم آذرماه) با کمک نیروهای تازه نفس عملیات معکوسی را برای بازپس گیری شهرک های تازه اشغال شده آغاز کردند.

به گفته منابع میدانی، نیروهای ارتش سوریه در گام نخست با حمایت یگان های هوایی، موشکی و توپخانه توانستند پیشروی عناصر تروریستی را در حومه شهرک های «اسطبلات، رسم الورد، سرجه و اعجاز» متوقف کنند و ابتکار عمل را در دست گیرند.

به گزارش مشرق، نیروهای سوری در جریان درگیری ها موفق شدند بخش وسیعی از شهرک «اعجاز» را از اشغال گروهک های تروریستی خارج کنند و ضربات مهلک و سختی را به آنان در این محور وارد کردند.

صبح روز سه شنبه (دوازدهم آذرماه) عملیات نیروهای ارتش سوریه با قدرت بیشتر و پشتیبانی گسترده جنگنده های سوری و روسی و یگان موشکی ادامه یافت و پس از درگیری های سنگین تروریست ها مجبور شدند به طور کامل از شهرک های «سرجه، اعجاز، رسم الورد و اسطبلات» عقب نشینی کنند.

در جریان بازپس گیری این ۴ شهرک، شماری از عناصر تروریستی کشته و زخمی شدند و خسارت های سنگینی نیز به تجهیزات نظامی آنان وارد آمد؛ در لیست کشته شدگان نام های «عبودی الفاضل، احمد السلو و...» دیده می شود.

براساس اطلاعات به دست آمده، سایر تروریست ها که در جریان درگیری ها جان سالم به در بردند به سمت مناطقی غربی (شهرک های خربیه، ربیعه، شعره، بردان و الصیادی) متواری و عقب نشینی کردند.

از محور «تل خزنه» خبر می رسد، نیروهای ارتش سوریه جبهه جدیدی را علیه گروهک های تروریستی باز کرده اند و حملاتی را برای باز پس گیری شهرک «ام تینه» علیه تروریست ها انجام دادند و موفق به پیشروی شده اند.

همزمان با پیشروهای نیروهای سوری، ترکیه کاروان جدید از تجهیزات نظامی را از گذرگاه مرزی «کفرلوسین» در شمال استان ادلب به ایستگاه مرافبتی در منطقه «صرمان» در جنوب شرق استان ادلب انتقال داده است.

به نظر می رسد، تجهیزات نظامی ارسال شده از سوی ترکیه مانند گذشته به دست عناصر تروریستی برسد چرا که آنکارا در تلاش است مواضع تروریست ها را در مناطق اشغالی استان ادلب تقویت و از شکست های آنان جلوگیری کند.

ترکیه و سایر حامیان خارجی تروریست ها به خوبی می دانند اگر پیشروی نیروهای ارتش سوریه ادامه یابد استان ادلب به عنوان آخرین پایگاه تحت اشغال گروهک های تروریستی در معرض خطر جدی قرار می گیرد و از سویی دیگر مواضع عناصر تروریستی در جنوب غرب استان حلب به صورت دومینوار سقوط می کند.

به گزارش مشرق، اگر نیروهای سوری به پیشروی ها در محور جنوب شرق استان ادلب ادامه دهند و بتوانند خود را به شهرک مهم و راهبردی «معره نعمان» یکی از مهم ترین پایگاه های گروهک های تروریستی برسانند به یک پیروزی بزرگ دست یافته اند که معادلات را ۱۸۰ درجه تغییر می دهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  56 94
  حالم از این ترکیه به هم می خوره .
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
   17 37
   لطفا کالای ترک نخرید تا ترکیه به غلط کردن بیفته خرید کالای ترکیه یعنی حمایت از جنایتکاران ترکیه ای حال خود دانید والله خیر الماکرین
  • محمد IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۰
   0 0
   همینطور خیلی ها از شما و امثال شما
 • BE ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  11 28
  ایران بعد از آلمان بیشترین شمار گردشگر به ترکیه را دارد و در این شرایط سخت اقتصادی بیشترین دلارها را نصیب دولت ترک می کند. دولت ترک هم این دلارها را صرف خرید تسلیحات میکند و در اختیار تروریست‌ها قرار می دهد.همچنین بازار ایران یکی از پرسودترین بازارها برای کالاهای ترک است.کالاهایی که عمدتا بنجل هستند اما در غیاب حضور کشورهای صنعتی این کالاها فروش خوبی در ایران دارند و پول این هم به جیب اردوغان میرود تا توان حمایت از تروریست هایش بیشتر شود. گزینه تحریم کالاهای ترکیه و مسافرت به ترکیه بزرگترین ضربه را بر پیکر اردوغان وارد خواهد کرد ضمن آنکه این کارموجب حمایت از تولید داخل و رونق ایرانگردی نیز خواهد شد. امروز چهره ترکیه در جهان به شدت مخدوش است و در بسیاری از نقاط جهان خرید کالاهای ترکیه تحریم گردیده است.
  • بهزاد NL ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   1 2
   تو هم که پژاکی نیستی اصلا
 • IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
  8 2
  5 سال قبل 85 درصد سوریه قرمز بود الان شده 5 درصد - درود بر مجاهدین اسلامی
  • دانیال IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
   2 0
   خدا حفظشون کنه ، انشاالله مردم سوریه و عراق هم روی ارامشو ببینن
 • IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
  1 0
  انشاالله پیروزی سوریه نزدیک است ومزدوران واربابانشان دراین نقطه اخر به پایان خواهند رسید شک نکنید
 • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
  0 0
  مکروا و مکرالله والله خیر ماکرین برای نابودی مسلمانان ترورست اجیر کردند ۱۵تریلیون دلار خرج کردند تارژیم تحت حمایت امریکا وعربستان و اسراییل در سوریه بر سر کار اورند به حمدالله می بینیم که همه این مخارج هراس انگیز دود شد وبه هوا رفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس