مهدی جهان تیغی

علی لاریجانی – نماد و رئیس اصولگرایان اعتدال دوست- اولین قربانی همپیمانی با روحانی و شریک بودن در کارنامه دولت است. این سرنوشت به زودی برای اصلاح طلبان به مراتب بدتر رقم خواهد خورد.

به گزارش مشرق، مهدی جهان تیغی فعال رسانه ای در کانال تلگرامی خود نوشت: علی لاریجانی، صاحب عنوان طولانی‌ترین مدت ریاست مجلس بعد از انقلاب، رسما اعلام کرد که برنامه‌ای برای انتخابات آتی مجلس ندارد. این اتفاق بسیار قابل تامل است و بیش از آنچه به نظر می‌رسد، استراتژیک است.

1. علی لاریجانی – نماد و رئیس اصولگرایان اعتدال دوست- اولین قربانی همپیمانی با روحانی و شریک بودن در کارنامه دولت است. این سرنوشت به زودی برای اصلاح طلبان به مراتب بدتر رقم خواهد خورد. زیرا اصلاح طلبان اعتدال دوست به مراتب در افکار عمومی بیشتر از – اصولگرایان اعتدال دوست- با روحانی و دولت او چسبندگی فکری و عملی داشته‌اند. این نکته جالب را نیز باید اضافه کرد که تحلیلگران اصلاح‌طلب کنار رفتن لاریجانی، به ضرر خود و برای اصولگریان، سود بزرگ می دانند.

2. او کنار نرفت، بلکه برکنار و حذف شد. جدای از تبعات هم کارنامه شدن علی لاریجانی با دولت و اصلاح‌طلبان، اما یک عامل دیگر برای کنار رفتن او نباید نادیده گرفت. عاملی که در واقع لاریجانی را با قدرت و تصمیم صریح خود برکنار و حذف کرده است. در این روزها اقدام قاطعانه و به ظاهر زودهنگام شورای ائتلاف اصولگرایان در قم، در حذف لاریجانی و ارائه لیست با حمایت و وحدت حداکثری، بیشتر خود را نشان می‌دهد. زیرا لاریجانی گرچه درهای زیادی را به روی خود بسته می‌دید، ولی حضور دوازده ساله در قم آنهم با یدک کشیدن ریاست مجلس، برای سیاستمداری همانند او یعنی همچنان راهی باز است! بنابراین اصولگرایان و نیروهای انقلابی «قم» با یک تصمیم حتی محافظه کارانه برای ارائه لیست انتخابات آتی مجلس، می‌توانست ناخواسته سبب بازسازی لاریجانی شود. مساله‌ای که سایت خبرآنلاین و نزدیک به علی لاریجانی با ادبیاتی دیگر آورده است . این رسانه نزدیک به لاریجانی، اضافه شدن علیرضا زاکانی به فهرست کاندیداهای شورای ائتلاف نیروهای انقلابی قم را، با هدف رقیب سازی برای لاریجانی و به نوعی درواقع بخشی از فرآیند کناره گیری اجباری او گزارش کرده است. در هر صورت باید گفت، اصل اتفاق به نوعی در قم اتفاق افتاده است. مردم، علمای انقلابی و جریان شورای اصولگرایان قم، اساسا عامل اصلی ناامیدی کامل لاریجانی برای حضور در انتخابات آتی به شمار می‌روند. بنابراین او کنار نرفت بلکه توسط «قم» برکنار و حذف شد.

3. مساله بعدی در گزارش روزنامه دولت نهفته است. روزنامه ایران درباره علت کناره‌گیری لاریجانی از انتخابات نوشته است: «مهم‌ترین عامل در این میان می‌تواند پیش‌بینی او از ترکیب مجلس یازدهم باشد. ترکیبی که حتی اگر علی لاریجانی موفق به ورود به آن هم بشود، شانسی ندارد که سکان ریاست آن را در دست بگیرد و باید به یکی از کرسی‌های عادی کف مجلس بسنده کند.» روزنامه دولت نیز همانند رسانه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب از هم اکنون ترکیب آتی مجلس آینده را که جایی برای اصلاح طلبان و اعتدالیون ندارد، پذیرفته‌اند و البته نکته ظریف تر آن است که علی لاریجانی به عنوان یک فرد هوشمندتر از تحلیگران دولتی و اصلاح طلب، نه تنها می‌داند که ریس مجلس آتی نخواهد شد بلکه فراتر می‌داند رئیس آینده از کجا خواهد آمد و حتی چه کسی احتمالا است!

4. اما اصولگریان قدر اقدام «قم» را چه اندازه می دانند؟! شهر مقدس قم، همواره در قبل و بعد از انقلاب الهام بخش و مرکز دومینوهای بزرگ سیاسی بوده است. حال «قم» هم زودتر از همه فهرست انتخاباتی خود را اعلام و هم وحدت طلبی جریانات اصولگرایی را با همه بزرگی و دارا بودن بزرگان گرانقدر و متعدد به نمایش گذاشته و هم آغاز تغییر ریاست آتی مجلس و هم حذف شریک بزرگ سیاسی دولت را به تنهایی رقم زده است. بنابراین بسیار بدیهی است که اقتضای سیاست ورزی در میان جریان اصولگرایی می‌طلبد که این اتفاقات مهم و تاثیرگذار در قطب معنوی انقلاب به صورت دومینووار به تمام کشور تسری و ادامه پیدا کند. یعنی هم وحدت‌خواهی آن الهام‌بخش شود و هم آغاز عملی و موفق آنها در تغییر ترکیب مجلس آتی آنهم در گام های اول ماقبل انتخابات مجلس یازدهم. حال ادامه دومینو قم، چرا نباید اساس سیاست ورزی این روزهای اصولگرایان نباشد؟! مساله‌ای که اصلاح‌طلبان بیشتر از بقیه متوجه شدند و به همین دلیل همه رسانه‌هایشان برای شکستن وحدت اصولگرایان قم و جلوگیری از الهام بخشی بیشتر انتخاباتی «شهر قم» بسیج شده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
  8 3
  زاکانی. آفرین. فقط یه بار یه گفتگوی ویدیویی ازش دیدم واقعا آدم پُر مغز و جون داری هست..
 • SE ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  1 0
  یه مدتیه از ظریف هم خبری نیست!! شما خبر دارید؟
 • IR ۰۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  0 0
  طیف جوان‌های انقلابی مواظب تاکتیک‌های سیاستمداران کهنه کار مثلا تولید دوقطبی باشند، جابجایی لاریجانی فعلا تاکتیک درنظرگرفته می‌شود و اینها بنا ندارند از صحنه حذف شوند...
 • IR ۰۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  0 0
  موضوعاتی مانند عدم کاندیداتوری لاریجانی و موضوع حمله ناشیانه به هنرمندان باعث جلب توجه قشر خاکستری به نفع افسادطلبان ولی به هزینه انقلابیون است...
 • ایمان NL ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  0 1
  سلام مگه قانون نشد که 3دوره پیاپی کسی نمی تونه نماینده مجلس بشه اقای لاریجانی3دوره پیاپی نماینده بودن ونمی توانند در انتخابات شرکت کنند دیگر این تحلیل ها یرای چیست؟؟؟
 • احمد IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
  0 0
  قرار نیست یک نفر مادام العمر نماینده یا مسوول باشد!! هم ایشان و هم سایر مسولین بایستی کنار بروند و جوانان بیایند تا در همه پست ها پویایی بوجود آید. حضرت آقا به افرادی که پست می دهند برای آنها تاریخ تعیین می کنند که خیلی کار قشنگی است مثلاً رئیس قوه قضائیه هر چه طرح و برنامه داشته باشد ظرف 10 سال می تواند اجرا کند و پس از 10 سال قطعاً چیزی در چنته ندارد لذا کنار می رود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس