مدرسه کلاس درس

بیکاری حدود ۵ میلیونی فارغ التحصیلان دانشگاهی از یک سو و نیاز آموزش و پرورش به نیروی کار، دو کفه ترازوی بی‌تدبیری هستند.

به گزارش مشرق، در حالی که آخرین آمار مرکز آمار ایران در بیکاری حدود ۵ میلیونی فارغ التحصیلان دانشگاهی حکایت دارد آموزش و پرورش چند سالی است که با موضوع تامین معلمان دست به گریبان است مشکلی که به علت موج بازنشستگی در آموزش و پرورش رخ داده است.

بیشتر بخوانید:

استیضاح وزیر آموزش و پرورش تحویل هیات رئیسه شد

موضوعی که هر سال یک ماه به شروع مدارس آغاز می‌شود و سپس به گونه‌ای ورطه فراموشی سپرده می‌شود که گویا یادمان رفته با سونامی بازنشستگی معلمان در ۱۴۰۰ مواجه هستیم و تا ۲ سال دیگر ۳۶۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند؛ و امسال هم مسئولان بسیاری درباره کمبود نیرو هشدار داند و لاشکی سخنگوی کمیسیون آموزش هم در جلسه رای اعتماد وزیر به این نکته اشاره کرد: ساماندهی نیروی انسانی اتفاق نیفتاد و امسال ۱۲۰ هزار معلم بازنشسته می‌شوند و ضمن اینکه ۳۰۰ هزار دانش آموز به سیستم اضافه می‌شود، اما سرانجام مهر سر رسید و آموزش و پرورش با توسط به برخی روش‌های معمول از جمله به کارگیری بازنشسته‌ها و حق التدریسی‌ها معلمان مدارس را دست و پا شکسته تامین کرد. وزیر آموزش و پروش هم از رفع مشکل خبر داد و گفت: کمبود معلم نداریم.

رضوان حکینم زاده معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: مشکل کمبود معلمان برطرف شده، اما برای بالا بردن کیفیت آموزش به ۹۰ هزار معلم دیگر نیاز است. به طور کلی ۹۰ هزار نیروی انسانی به صورت کیفی کمبود داریم، اما از نظر کمی و ظاهری کمبود خاصی نداریم.

در ابتدای مهر امسال تماس مردمی نشان می‌دهد بسیاری از مدارس که عمدتا دبستان هستند در مناطق مختلف کشور تا مدت‌ها معلم نداشته اند.

سونامی کمبود معلم در ۵ سال آینده را قطعا خواهیم داشت و هر سال با مسکن‌های کوتاه مدت مشکل را حل می‌کنیم، اما روند بسیار نگران کننده است. حسینی پور، مدیر کل امور اداری معاونت برنامه ریزی و توسعه وزارت آموزش و پرورش معتقد است با همکاری برنامه و بودجه و استخدامی نگرانی تامین معلم برای سال‌های آینده وجود ندارد او همچنین گفته است در سال ۹۸ که در آن هستیم میزان بازنشسگی ۵۸ هزار نفر خواهد بود و دوستان ما هم در سازمان امور اداری و استخدامی و برنامه و بودجه قول مساعدت کمبود نیرو را داده اند. وزیر آموزش و پرورش هم از تشکیل کارگروهی برای حل مشکل معمان خبر داد.

قول‌ها و وعده‌هایی که سال هاست می‌شنویم و هیچ نشانی از عملکردن به آن‌ها ندیده ایم. اگر چه شغل پر افتخار معلمی همواره درگیر حواشی مشکلات معیشتی بوده، اما بلا شک بسیاری از داوطلبان اخذ این عنوان هستند و بر این اساس مسئولان می‌توانند از ظرفیت ۵ میلیون دانشگاهی بیکار برای رفع کمبود معلمان استفاده کنند سیاستی که هر چند گفته می‌شوند این افراد رشته‌ها مرتبط ندارند، اما باز هم به نظر می‌رسد که به کارگیری این افراد بر به کارگیری بازنشستگان ارجحیت دارد.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  7 4
  بی تدبیری نیست اقا، دقیقا مصداق بارز تدبیر برای وارد آوردن فشار بر مردم، ایجاد ناامیدی در جامعه، و نهایتا ایجاد نارضایتی در مردم برای قرار دادنشون در مقابل نظام هست.
 • IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  0 0
  به نظر من همین آزمونی که حدود ده روزپیش گرفتید ظرفیت هاش روبیشترکنید اینجوری هم کمبودنیروجبران میشه هم میتونیم برا سال 1400ازهمین الان برا تربیت معلم آموزششون بدیم.
 • IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  4 0
  هیچ وقت یادم نمیره دو بار دبیری تو آزمون دستگاه اجرایی نمره قبول آوردم یک بار سیستان بود که گفتن بومی نیستی یک بار هم بومی استان خودم که گفتن شما تو اولویت جذب نیستی و سهمیه دارها جذب میشوند. خودم با پای خودم رفتم قبول نکردن الان کمبود نیرو دارند دارن بال بال میزنن طوری که فراش مدرسه که لیسانس داشته کردن معلم سوم دبستان !!!
 • IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  2 0
  گذاشتن سر فرصت آشناها و اقوام و خلاصه خودی ها رو استخدام کننذ
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  1 0
  اره بیان استخدام بسن از روز دوم خودشون رو با همه مقایسه کنن از فرط بیکاری ...
 • فرهنگی DE ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۸
  2 0
  این همه جوان بیکاربامدرک لیسانس واقعا بایدکمبودمعلم داشته باشیم واقعا که
 • محسن نوروزی IR ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
  0 0
  این است تدبیر ...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس