کد خبر 1014288
تاریخ انتشار: ۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۹
لواشک تریاکی

مدیرکل گمرکات استان اصفهان گفت: با ارزیابی فیزیکی در گمرک امانات پستی و در جاسازی ۷۹ بسته لواشک ارسالی به آلمان مقدار ۵۵۷ گرم شیره تریاک کشف و پرونده تشکیل شد و به مراجع ذیربط ارسال شده است.

به گزارش مشرق، رسول کوهستانی پزوه مدیرکل گمرکات استان اصفهان، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک ایام هفته بسیج اظهار کرد: یکی از وظایف گمرک اجرای قوانین و تخلفات قاچاق گمرکی است، گمرک حدود ۵۰ قانون و کنوانسیون را باید اجرا کند و ۱۸ دستگاه از طریق نظارت مستقیماً با گمرک مرتبط هستند که می‌تواند در روند آزاد کردن کالا مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید:

پایان تجارت سیاه گل‌های لاکچری و ترمه تریاکی +عکس

۳ کیلو گرم هرویین از داخل شکلات کشف شد

مدیرکل گمرکات استان اصفهان افزود: چگونگی عملکرد یا هماهنگی این دستگاه‌ها در روند ترخیص کالا از گمرک نقش تعیین‌کننده دارد و رضایتمندی یا عدم رضایت مردم از خدمات گمرکی حسب مورد تا حد زیادی تابع نحوه خدمت‌رسانی دستگاه‌های مزبور است.

حضور گمرک در ۲ گلوگاه شهید شرافت نایین و شهید امامی شهرضا

وی خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی استان اصفهان و قرار گرفتن در شاهراه حیاتی در کریدور شمال و جنوب که البته این خود مزیتی برای استان است و از طرفی قانون‌گریزی و گرایش به قاچاق کالا به ویژه در مناطق مرزی کشور و وجود مسیرها و شیوه‌های متعدد واردات به صورت غیرقانونی و قاچاق تحت عنوان کوله‌بری، ته‌لنجی و... و وجود محدودیت‌های بازرگانی و بانکی در واردات موجب شده است تا بحث مبارزه با قاچاق کالا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

کوهستانی تصریح کرد: در همین راستا گمرک در راستای مبارزه جدی با قاچاق کالا در ۲ گلوگاه شهید شرافت نایین و شهید امامی شهرضا دارای نمایندگانی جهت بررسی اسناد و کنترل کالاهای وارداتی و عبوری از استان اصفهان است و همکاری تنگاتنگی با نیروی انتظامی دارد که در همین زمینه کشفیات مهمی هم در این گلوگاه‌ها و به خصوص با استفاده از دستگاه‌های ایکس ری داشته است.

کشف پرونده قاچاق سازمان‌یافته سوخت

مدیرکل گمرکات استان اصفهان با اشاره به اینکه در ۸ ماهه سال ۹۸ تعداد ۸۱۱ پرونده به ظن قاچاق توسط سازمان‌های کاشف در این گمرک به ارزش ۵۲۳ میلیارد ریال تشکیل شده است، ادامه داد: از این تعداد ۹۵ فقره برائت و ۱۶۹ فقره محکومیت و مابقی در جریان رسیدگی در تعزیرات است، عمده اقلام مکشوفه ماینر(هزار و ۶۸۰ دستگاه)، موتورسیکلت، لودر، پارچه، لوازم یدکی لاستیک و مواد غذایی و کاغذ بوده است.

وی با بیان اینکه گمرک اصفهان یکی از گمرکات مجاز به صادرات فرآورده‌ها و مشتقات نفتی است، تصریح کرد: یکی از مهمترین پرونده‌های تشکیل شده در ماه گذشته، پرونده قاچاق سازمان‌یافته سوخت است.

کوهستانی ضمن تأکید بر اطلاع‌رسانی جزئیات این پرونده، مطرح کرد: یک شرکت ظاهراً تولیدی با اخذ مجوزهای قانونی از سال ۹۵ اقدام به صادرات مشتقات نفتی تحت عنوان هیدروکربن سبک و سنگین می‌کرد.

دستورالعمل اصلاح و بهبود فرآیندهای صادرات فرآورده‌ها و مشتقات نفتی

مدیرکل گمرکات استان اصفهان در ادامه به تشریح دستورالعمل اصلاح و بهبود فرآیندهای صادرات فرآورده‌ها و مشتقات نفتی پرداخت و مطرح کرد: در اجرای ماده ۴۵ آیین‌نامه اجرایی مواد ۵ و ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به گمرکات مجاز ابلاغ شده است روند صادرات فرآورده‌های نفتی بدین گونه بوده است که ابتدا محصولات واحدهای تولیدی را استانداردسازی و کدگذاری می‌کند.

وی اضافه کرد: بر اساس ماده ۲۵ این دستورالعمل گمرک موظف است محموله‌های مشتقات مایع نفت و گاز دارای کد استانداردسازی شده واحدهای تولیدی را پس از اظهار و نمونه‌برداری با اخذ تعهد از صادرکننده اجازه صادرات را بدهد و سپس نظر استاندارد را اعلام کند، اگر توسط واحد بازرگانی صادر شود علاوه بر تعهد، ضمانت‌نامه بانکی به میزان یک برابر یا ۳ برابر ارزش محموله بر اساس نرخ بین‌المللی نفت و گاز است.

کوهستانی در ادامه عنوان کرد: فرآیند نمونه‌برداری با حضور نمایندگان ذیربط انجام شده و نمونه پلمب شده و به صورت کدگذاری شده به آزمایشگاه مجاز ارسال و نتیجه آزمایش هم به صورت الکترونیکی و فیزیکی ارسال می‌شود، نمونه‌های شاهد در گمرک نگهداری می‌شود.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان در ادامه این توضیحات بیان کرد: اگر نتایج آزمون با اظهار صاحب کالا مطابقت نداشته باشد و درصدی فرآورده یارانه‌ای (بالاتر از ۱۰ درصد) داشته باشد گمرک موظف است نسبت به اعلام جرم قاچاق به میزان درصد اعلامی اقدام کند، اگر کمتر باشد مابه‌التفاوت اخذ می‌شود.

جزئیات پرونده قاچاق سوخت

وی در توضیح پرونده قاچاق سازمان‌یافته سوخت اذعان کرد: این شرکت در سال ۹۵ تعداد ۶۶ فقره اظهارنامه صادراتی داشته که نتایج آزمون حاکی از بدون مشکل بودن محموله صادراتی بوده است، در سال ۹۶ هم تعداد ۱۲۱ فقره اظهارنامه صادراتی تحت عنوان هیدروکربن سبک و سنگین داشته که فقط ۱۴ فقره مشمول پرداخت مابه‌التفاوت شده است، این شرکت در سال ۹۷ هم تعداد ۱۴۳ فقره اظهارنامه و در سال ۹۸ تعداد ۵۲ فقره اظهارنامه صادراتی(مجموعاً ۱۹۵ فقره) تحت عنوان هیدروکربن شبک و سنگین داشته که فقط ۴۱ فقره اظهارنامه بدون مشکل اعلام شده است.

کوهستانی اضافه کرد: از تعداد ۱۵۴ فقره اظهارنامه فوق تاکنون نتایج بیش از ۱۰۰ فقره اظهارنامه که تاکنون به دست گمرک رسیده است نتایج آزمون‌ها حاکی از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد مشابهت محموله‌های صادراتی با بنزین، نفت سفید و گازوئیل بوده است، البته هنوز پاسخ آزمون بقیه اظهارنامه‌های این شرکت به دست گمرک نرسیده و پیگیری‌های لازم جهت وصول انجام شده است.

مدیرکل گمرکات استان اصفهان تصریح کرد: آخرین محموله این شرکت شامل ۲۲ تانکر با هماهنگی واحدهای نظارتی و پس از اظهار کالا و نمونه‌برداری و قبل از خروج کالا از کشور توقیف شد، نتایج آزمون حاکی از ۷۰ تا ۱۰۰ درصد مشابهت محموله‌های صادراتی با بنزین، نفت سفید بوده است که محموله تحویل شرکت ملی نفت شده است.

وی اذعان کرد: پرونده قاچاق برای این شرکت تشکیل شده و با توجه به نتایج آزمون و دخیل بودن افراد زیادی در این پرونده، پرونده به عنوان قاچاق سازمان‌یافته به دادسرا ارسال شده است.

کوهستانی ابراز کرد: در این ۱۰۰ فقره پرونده میزان نفت سفید قاچاق حدود ۱۹ میلیون کیلوگرم به ارزش ۱۱ میلیون و ۸۲ هزار و ۸۷۶ دلار، میزان بنزین قاچاق شده ۶ میلیون کیلوگرم به ارزش ۳ میلیون و ۸۳۵ هزار و ۹۰۲ دلار و میزان گازوئیل قاچاق شده ۴ میلیون و ۳۰۴ هزار کیلوگرم به ارزش ۲ میلیون و ۳۵۸ هزار و ۳۰۱ دلار کشف شده است، ارزش کل ریالی این مواد مکشوفه هزار و ۹۶۹ میلیارد ریال است.

لواشک ارسالی به آلمان شیره تریاک داشت

مدیرکل گمرکات استان اصفهان در پایان در رابطه با کشفیات مواد مخدر نیز گفت: در این مدت با هوشیاری مأموران گمرک و با استفاده از دستگاه ایکس ری و با ارزیابی فیزیکی در گمرک امانات پستی و در جاسازی ۷۹ بسته لواشک ارسالی به آلمان مقدار ۵۵۷ گرم شیره تریاک و مقدار ۷۶۰ گرم تریاک از جاسازی ۳ بسته گز ارسالی به استرالیا کشف و پرونده تشکیل شد و به مراجع ذیربط ارسال شده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
  37 2
  بزار صادر کنند اروپا رو به گند بکشند ما چرا تاوان امنیت اروپا رو بدیم
 • ج IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  21 0
  ایران نوکری غرب رو میکنه ولی برای ورود مواد به کشور هیچ مشکلی نیست با تریلی وارد میکنند
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
  1 0
  خخخخخ یه سری هم به گمرک شهید رجایی بزنید!!! البته صرفا برای کسب تجربه وگرنه میدانیم که کارد هرچقدر هم تیز باشه دسته خودش رو نمی بره! و صد البته نبریدن دسته در ایران اسلامی بمنزله امنیت پایدار است!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس