ترامپ ژی جین پینگ شی جین پینگ

وزیر خارجه چین در اظهاراتی کم‌سابقه به انتقاد صریح از رفتارهای آمریکا پرداخته و گفته است که واشنگتن بزرگترین منبع بی‌ثباتی در جهان است.

به گزارش مشرق، مقام‌های ارشد چینی عمومی از انتقاد صریح از آمریکا خودداری می‌کنند، اما این رویه در روزهای اخیر تغییر کرده و بعد از «شی جینپینگ» رئیس‌جمهور چین که گفت پکن آماده جنگ تجاری با واشنگتن است، این بار «وانگ یی» وزیر خارجه این کشور واشنگتن را مهمترین عامل بی‌ثباتی در جهان توصیف کرده است.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: من نبودم هنگ‌کنگ در ۱۴ دقیقه توسط چین ویران می‌شد

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، یی امروز (شنبه) در جریان دیدار با «استف بلاک» وزیر خارجه هلند در حاشیه اجلاس وزرای خارجه گروه ۲۰ در ژاپن، گفته است: «ایالات متحده به میزان زیادی درگیر یکجانبه‌گرایی و حمایت‌گرایی است و در حال آسیب زدن به چندجانبه‌گرایی و نظام تجارت چندجانبه است. این [کشور] همین حالا هم به ثبات‌زداترین عنصر جهان بدل شده است.»

به گفته یی، واشنگتن به دلایل سیاسی و با استفاده از اختیارات دولتی، تلاش کرده تا فعالیت شرکت‌ها و تجار چینی در آمریکا را محدود کند. وی ادعاهای آمریکا علیه شرکت‌های چینی را «بی‌پایه و اساس» خوانده و واشنگتن را به زورگویی به طرف چینی متهم کرده است.

وی افزود: «برخی سیاستمداران آمریکایی هرکجای جهان که رفته‌اند از چین بد گفته‌اند، بدون آنکه شواهدی ارائه کنند.»

دیپلمات ارشد چین همچنین آمریکا را به مداخله در امور داخلی پکن و تضعیف نظام «یک کشور، دو سیستم» در ارتباط میان پکن و هنگ‌کنگ متهم کرده است.

وی با بیان اینکه هیچ قدرتی نمی‌تواند روند تاریخی رشد چین را متوقف کند، گفته است: «از بازی حاصل جمع صفر ایالات متحده حاصلی به دست نمی‌آید. تنها مسیر صحیح، همکاری برد-برد میان چین و ایالات متحده است.»

دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از ابتدای کار خود سیاستی به شدت ضدچینی در پیش گرفته و تلاش کرده به روش‌های مختلف نفوذ سیاسی، اقتصادی و نظامی این کشور را محدود کند. اتخاذ راهبرد موسوم به «ایندوپاسیفیک آزاد و گشوده»، فشار به کشورهای مختلف برای عدم همکاری با چین در زمینه اینترنت نسل پنجم، فروش تسلیحات به تایوان و حمایت از اعتراضات خشونت‌آمیز در هنگ‌کنگ، از جمله اقداماتی است که واشنگتن در نزدیک به سه سال پیش علیه پکن در دستور کار قرار داده است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس