عکس/ پمپ بنزین های تهران پس از اعلام سهمیه بندی

بیشترین هزینه این میزان افزایش قیمت بنزین متعلق به ثروتمندان شهری خواهد بود که باید ماهانه ۱۷۴.۰۰۰ تومان بیشتر بپردازند.

سرویس اقتصاد مشرق - طبق آخرین آمارهای موجود، بیش از ۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار جمعیت ۸۳ میلیون و ۱۸ هزار نفری ایران در خود جای داده‌اند.

از این تعداد خانوار، براساس بررسی‌های آماری مرکز آمار ایران در سال ۹۷، قریب به ۵۳.۲ درصد خانوار شهری و ۳۲.۳ درصد خانوارهای روستایی خودرو شخصی دارند. به عبارت دیگر نیمی از خانوارهای شهری و یک سوم خانواده‌های روستایی مالک اتومبیل هستند.

بیشتر بخوانید

میزان دریافتی ماهیانه خانوارها از اصلاح قیمت بنزین چقدر است؟

همچنین به استناد به همین آمار در سال مورد اشاره، ۱۴.۱ درصد خانواده‌های شهری و ۲۸.۴ درصد خانواده‌های روستایی دارای موتورسیکلت بوده و برای حمل و نقل از این وسیله استفاده می‌کنند.

طبق برآوردهایی که از جمع‌اوری اطلاعات هزینه ای خانوارها در اختیار است، براساس گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار در مناطق شهری، متوسط هزینه سالانه بنزین (معمولی و سوپر) برای هر خانواده در سال ۱۳۹۶ (آخرین آمار موجود)، ۸۱۲ هزار تومان در سال است که اگر فرض را بر این بگیریم که تمام این مبلغ صرف مصرف بنزین عادی با نرخ آن زمان هر لیتر ۱۰۰۰ تومان باشد، بنابراین میانگین مصرف هر خانواده به طور متوسط در سال ۸۱۲ لیتر و در ماه ۶۸ لیتر بنزین است که ۶۸ هزار تومان هزینه آن می‌شد.

بیشتر بخوانید

مقایسه قیمت بنزین در ایران با همسایگان و دیگر کشورها

مشابه همین آمار و با جزئیات بیشتر براساس گزارش مرکز آمار ایران در سرشماری سال ۱۳۹۵ نیز موجود است که با توجه به اینکه قیمت بنزین در ۴ سال اخیر هیچ افزایشی نداشت و سهمیه‌بندی بنزین در سال مورد اشاره برداشته شده بود، کماکان از لحاظ میزان میانگین مصرف هر خانوار می‌تواند مورد توجه باشد.

براساس این گزارش بیشترین میزان مصرف بنزین ماهانه خانوارهای دارای خودرو در مناطق شهری مربوط به دهک ۱۰ درآمدی یعنی ثروتمندان است که بطور میانگین ماهانه ۱۳۲ لیتر بنزین مصرف می‌کردند و کمترین میزان نیز مربوط است به میزان مصرف خانوارهای دارای خودروی دهک اول که ماهانه تنها ۳۳ لیتر بنزین مصرف می‌کردند.

در خانوارهای روستایی دارای خودرو نیز به همین صورت است بطوریکه دهک اولی‌ها تنها ۲۹ لیتر در ماه مصرف داشتند و دهک دهمی‌ها ۹۰ لیتر بنزین می‌سوزاندند. البته همانطور که ذکر شد این آمار مربوط به سال ۱۳۹۵ است و ممکن است طی این سه سال میزان مصرف رشد داشته اما تغییرات آن به حدی نیست که اصل موضوع را خدشه دار کند.

همانطور که تا اینجا نیز مشخص است پردرآمدهای دارای خودرو بین ۳ تا ۴ برابر بیش از کم‌درآمدها بنزین می‌سوزانند و در واقع یارانه بیشتری دریافت می‌کنند.

بیشتر بخوانید

«بنزین‌درمانی» به نفع ثروتمندان +نمودار

در جدول زیر به بررسی میزان متوسط مصرف بنزین هر دهک درآمدی خانوار می‌پردازیم و مقایسه می‌کنیم با توجه به تصمیم جدید دولت که بنزین را سهمیه‌بندی و گران کرد، (۶۰ لیتر با قیمت ۱۵۰۰ و بیش از آن با قیمت ۳۰۰۰ تومان) چه میزان بر هزینه های مصرف بنزین خانوارها افزوده می‌شود و کدام خانوارها باید مصرف خود را کاهش دهند.

همانطور که در این جدول نیز مشخص است بیشترین هزینه این میزان افزایش قیمت بنزین متعلق به ثروتمندان شهری خواهد بود که باید ماهانه ۱۷۴.۰۰۰ تومان بیشتر بپردازند و کمترین میزان افزایش را نیز محرومان روستایی شاهد خواهند بود که باید ۱۵.۰۰۰ تومان بیشتر برای هزینه بنزین پرداخت کنند.

اما در طرف مقابل، همانطور که وعده داده شد قرار است در اوایل ماه آینده مبلغی حمایتی به ازای تعداد اعضای خانوار به حساب سرپرستان خانوار ۷ دهک کم‌برخوردار کشور واریز شود که این مبلغ می‌تواند بخشی از هزینه افزایش را جبران کند و مابقی آن نیز این امکان را به خانوارها می‌دهد تا بتوانند علاوه بر اینکه اثرات تورمی ناشی از افزایش قیمت بنزین را جبران کنند، بلکه خیلی ناچیز بسته به نوع مصارف و دهکی که قرار دارند معیشتشان را هم بهبود ببخشد.

بیشتر بخوانید

تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین چقدر است؟

از سوی دیگر با توجه به اینکه عمده خانوارهای ایران (۵۷.۵ درصد) سه و چهار نفره هستند، قرار است به خانوارهای سه نفره مبلغ ۱۳۸ هزار تومان و خانوارهای ۴ نفره مبلغ ۱۷۲ هزار تومان در ماه داده شود که با توجه به میزان رقم افزایش قیمت بنزین، بخش زیادی از آن باقی می‌ماند که برای حفظ قدرت خرید ناشی از تورم افزایش قیمت بنزین موثر است به شرطی که مسئولان دولتی بتوانند به خوبی با آثار تورمی ساختاری این افزایش قیمت مقابله کنند و همانطور که رئیس بانک مرکزی نیز اعلام کرد تنها ۴ درصد بر تورم افزوده شود.

همچنین دقت در اظهار نظر مسئولان دولتی که می‌تواند جو روانی منفی این تصمیم را به همراه داشته باشد و منجر به تورم انتظاری شده نیز دیگر اتفاقی است که باید مدیریت شود تا برنده اصلی این افزایش قیمت اقشار ضعیف‌تر جامعه باشند و وضع اقتصادی زندگیشان بهبود یابد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 40
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
  39 29
  مقامات عالی نظام قبل از آنکه دیر شود یکی از دو کار زیر را انجام دهند. یا روحانی را قاطعانه از قدرت برکنار کنند و یا حسین فریدون و دانیال زاده را آزاد کنند تا روحانی دست از جنگی که علیه نظام راه انداخته بردارد.
 • US ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  61 13
  ماشالله....مشرق هم مدافع این تصمیم کثیف دولت شده و داره از خوبی هاش میگه!!!!!خداییش شرم و حیا کنید و اینقدر ماله نکشید و نمک به زخم ما نپاشید
  • رضا IR ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
   20 37
   تصميم دولت كجا بوده دوست عزيز ؟! سه برابر شدن بهاى بنزين يعنى اوضاع به شدت بحرانى است ! همه اركان نظام دخيل بودند
  • IR ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
   10 27
   از اسراف و ترافیک و انبوه ماشین های تک سرنشین لذت میبرید ؟
 • IR ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  35 1
  از شما توقع نداشتم همه به کنار اما اهلان یه دفعه و شب عید جز ایجاد نفرت چیزی نداره ضمن اینکه مردم دیگه تحمل شوک جدیدی ندارم
 • IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  27 0
  البته یک ثروتمند که خودروی هیبریدی 700 میلیون تومانی سوار میشه در هر صد کیلومتر 4 لیتر مصرف میکنه و من راننده با خودروی داخلی پرمصرف هر صد کیلومتر 10 لیتر مصرف دارم بدیهیه اون ثروتمند هرقدرم دور دور کنه به اندازه من مصرف نخواهد کرد در ضمن برای اون این افزایش بنزین چندان اثر نمیکنه اما برای من واقعا فشاره و باید از شکم خانواده بزنم بدم بنزین البته اگه تورم زیاد نشه و اون پول رو بدهند و بعدا قطع نکنند
  • ناشناس هیبریدی IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
   2 13
   البیته که خودروهای هیبریدی بنزین مصرف نمی کنند
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  35 1
  خدایش تاحالا چی به نفع مردم شده بس انقد دروغ نگید کدوم مدیریت
 • سعید GB ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  19 1
  من نفهمیدم چرا بنزین یک شبه اونم بعد از برگشت رسول دانیال زاده که بهش می گن جعبه سیاه دولت گران شد و این که چرا بعد از این که اردوغان هشدار داد که بعد از عراق و لبنان به شدت به دنبال به اشوب کشاندن ایران هستن و مسولان ایران مواظب باشند باید بنزین گران شود اگه کسی می دونه ج بده ؟
  • صالح IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
   2 7
   چرت وپرت های الکی .به نظر من همون هیچی ندونی بهتره
 • IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  20 1
  تحلیل غلطیه کسانی که ماشین ندارن بیشترین هزینه را میکنن در شهرهای کوچک و روستاها مردم بی ماشین برای کوچکترین خرید یا درمان باید مسافت زیادی را با ماشینهای مسافرکش طی کنند و متاسفانه کرایه ها در مسیرهای کوتاه اندازه کرایه مسیرهای طولانی در تهرانه و چون مینی بوس و اتوبوس و مترو یارانه ای در کار نیست یا تاکسی است یا مسافرکش شخصی باید پول بیشتری به بی ماشینها بدهند ماشین دارها هم سهمیه می گیرن هم پول و این نهایت اجحاف به فقراست
 • بیچاره IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  22 3
  خدا کنه بمیریم ازدست این دولت راحت شیم پیش زنبچه خجالت نکشیم یعنی جمهوری اسلامی است دارن عدالت رانشان میدن خدایا مرگ باسعادت
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  17 4
  یعنی الان دارید از روحانی دفاع می کنید دیگه ؟! بعد ژست اپوزیسیون می گیرید میگم خفه شید ناراحت میشید !
 • DE ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  24 0
  این ماله کشی برای چیه؟ کلی آمار و ارقام دادی که چی؟ بحث قیمت خود بنزین فقط نیست. مردم میدونن که با افزایش قیمت بنزین، همه چی سه برابر میشه. اونوقت مشرق، تو میای و میگی ۲۰۰ هزار تومن بهتره برای قشر ضعیف!
 • مهدی IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  3 8
  منم با مشرق موافقم هرچند از لیبرال دل خوشی ندارم! متاسفانه قبلش درست اطلاع رسانی و تبیین نکردند و یه دفعه اجرا شد! بنظرم بهتر این بود که آزاد رو گرونتر میکردند ولی سهمیه ای رو دست نمیزدند چون مردم همین الان از گرونی نالانند و با مبلغی،هم که دولت میخاد بده بیشتر برای مردم نیازمند خوبه! بدی این تصمیم اینکه دولتها توان کنترل افزایش قیمتها و جو روانی رو ندارند! الان مردم از دولت کاهش قیمتها رو انتظار داشتند نه اینکه به گرونی یه شوک بده!
 • محمد IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  21 5
  مشرقی های بی شرف جز سانسور کار دیگه ای بلد نیستید انشاالله نون حرومی که با ظلم به مردم میبرد سر سفره خانوادتون درد مریضی بشه به جونتون بیفته سانسورچی بدبخت
 • مهران RO ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  16 0
  شما فقط دارید قیمت بنزین رو حساب میکنید. اقتصاد تک فاکتوری نیست که فقط قیمت یک محصول حساب بشه. پس گرانی بقیه کالاها به خاطر گرانی بنزین رو چطور نادیده میگیرید؟؟؟؟
  • مهدی IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
   0 3
   قیمت گازئیل می تونه روی قیمت کالا تاثیر بذاره که قیمت تغییر نکرده دیگه کالا ها رو که با سواری های سخصی بنزنی سوز جا به جا نمی کنن
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
   3 0
   22:33 تاکسیها با بنزین کار میکنند و خیلی از کالاها توسط وانتها و مخصوصا نیسانها جابجا میشوند یک نمونه اکثر برنج و میوه شمال با نیسان حمل میشه در ضمن وانتها در داخل شهر سهم بیشتری برای حمل و نقل دارند و افزایش کرایه میتونه روی افزایش قیمتها تاثیر گذار باشه
 • محمد IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  26 0
  هرگز به نفع فقرا تمام نخواهد شد ثروتمندان ثروتمندتر و فقرا فقیر تر خواهند شد
 • IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  13 0
  مشرق ازت انتظار نداشتم ،
 • کژال IR ۰۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  8 3
  چه عجب دولت یک تصمیم گرفت و مشرق حمایت کرد!!!!
 • محمد IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  16 3
  سلام آقای احمدی نژاد در اخرین مصاحبه های سال 92 دوران ریاست جمهوری اش گفته بود بنزین لیتری 2000تومان ویارانه هر نفر150تا200هزار تومان یعنی یک خانواده سه نفری حداقل ماهانه450هزارتومان ضمنا روزانه 90میلیون لیتر مصرف بنزین ضربدر500تومان افزایش میشود چهل وپنج میلیارد تومان وماهانه میشود یکهزارو سیصدوپنجاه میلیارد تومان تقسیم بر60میلیون نفرمیشودنفری235هزارتومان در حالیکه دولت میخواهد نفری تقزیبا50هزارتومان بدهد تازه لیتری سه هزارتومانی مبلغش خیلی بیشر از این رقم میشود
 • ايراني IR ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  16 1
  خيلي خوب شما درست ميگيد كه قيمت بنزين نسبت به بقيه كشورهاي ديگه خيلي پايينه ولي همانطور در مورد بنزين ميگوييد در مورد سطح حقوق و درآمد همان كشورها هم صحبت چرا نميكنيد !!!
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  6 0
  یعنی فقط بنزینه کالاهای دیگه تحت تاثیر قرار نمیگیره کرایه داخل اهواز ۳ تومن بوده شده ۱۷ تومن
 • ناشناس IR ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  10 1
  یعنی بچه مهدکودکی هم میفهمل این تحلیل آبکی و اشتباست...البته واقعا باید بابت این مثال از بچه هو عذرخواهی کرد...
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  5 0
  فرزند سوم به بعد رو حواسشون نبوده؟
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  3 3
  از دستگاه قضا و جناب آقای رئیسی خواهش داریم که در مسئله بنزین ورود کنند و معلوم کنند که دولت که میگه کل درآمدهای حاصل از افزایش قیمت بنزین را به مردم بازمیگرداند، راست است یا دروغ؟!
 • IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  4 0
  یعنی برای کسی که ماهانه 1.5 میلیارد فقط یکی از درآمدهای اوست ، 174000 تومن پولیه؟
 • دانیال IR ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  4 0
  واقعا با چه معیاری این جدول رو طراحی کردید یا طراح جدول موادمخدر مصرف کرده یا مردم رو خر فرض کردید.
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  5 1
  یعنی فهمیدن این موضوع کار سختیه که هم گران شدن بنزین موجب تورم میشود و هم دادن پول نقد به مردم موجب تورم میشود ؟؟؟؟ و هر دو اینها به ضرر قشر ضعیف هست
 • علی IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  6 0
  با سلام در فیزیک آزمایشی داشتیم تحت عنوان گوی که اگر ضربه ایی به اولین گوی وارد بشه تمامی ضربه به گوی آخر انتقال پیدا میکنه و بقیه گوی ها بدون هیچ تاثیری تمامی ضربه را فقط انتقال میدن در جامعه نیز به همین منوال است همیشه بیشترین تاثیر از افزایش قیمت و گرانی به پایینترین طبقه جامعه منتقل میشه خدا به داد قشر ضعیف برسه
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  5 4
  مردمی که رای دادند حقشان است باید بدتر از این به سرشان بیاید.
 • محمد IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  3 1
  با این حالیکه خانواده های پر جمعیت فقیر بیشتر در معرض خطر هستند اما انها را حساب نکردند لذا در طرح دولت خانوارهای بیش از 5 نفری هم برن بمیرن، این یعنی عدالت
 • شهبازی IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  2 0
  این جدول در صورتی می توانست صحیح باشد که به همه موتور وخودرو ها سهمیه تعلق گرفته باشد در صورتی که به موتور سیکلت ما وتعداد بسیار زیادی از مردم به خاطر قدیمی بودن اصلا بنزین تعلق نمی گیرد
 • مرتضی SC ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  3 1
  سلام یعنی باور کنیم این دولت لیبرال به فکر معیشت مردم و قشر ضعیف جامعه است؟ با واردات بی رویه ای که دولت در این چند سال انجام داده،جیب ثروتمندان پر کرده و جیب قشر ضعیف جامعه رو خالی با این اوصاف دولت نمیتواند به فکر قشر ضعیف جامعه باشه و بی شک سهمیه بندی بنزین جز اینکه جیب دلالان و ثروتمندان پر کنه چیزی در بر نداره
 • کارشناس IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  8 0
  فردا همین ملت نادان میرن تو صف بنزین 3000 تومنی. اینها مگه 50 م برا پراید ندادند پس پول دارند . امریکا عربستان را میدوشد دولت ایران هم ملت خودشو
 • احمد IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  4 1
  یه راه ساده و عادلانه کارت انرژی بدن به همه و سهم از منابع انرژی شامل نفت سفید و برق و گاز و گازوییل و بنزین و ... را به واحد خودشون بریزن توش. هرکسی استفاده کرد که سهمش بوده و مازادش رو به قیمت جهانی پرداخت کنه و اگر استفاده نکرد مبلغ ریالی اونو به قیمت جهانی بریزن بحسابش. کاری نداره ولی میخوان ...و مردم رو له کنن. لعنت بر ضد اسلام و ضدایران وضد ایرانی مشرق نامردی سانسور کنی.
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  9 1
  لعنت خدا بر این تصمیم نابخردانه، مگر روحانی نگفت بیایید رفراندم بگیریم خوب در این مورد از ملت رفراندم بگیر ببینیم کی موافق گران شدن بنزین است؟؟؟؟؟
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۶
  6 0
  خیلی خنده داره اعدادی که نوشتید ، یه جوری اعداد خنده دار آوردید انگار ما توی ایران نیستیم. من خودم ماشین دارم ، کارمندم ، روزی باید 10 لیتر بزنم واسه طی کردن مسیر توی شهر یعنی ماهی 300 لیتر ، خدا لعنتتون کنه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس