کد خبر 1007550
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۶

در این صفحه به تاریخچه ساعت زنانه پرداخته و همچنین ساعت مچی های زنانه ای که بیشترین تقاضای کلکسیونر ها را دارند معرفی می کنیم.

https://www.christies.com/media-library/images/features/articles/2019/08/07/collecting-guide-womens-watches/main-image-880-alt.jpg

تاریخچه مختصری بر ساعت زنانه

ساعت مچی بدون شک یک دارایی معرف وضعیت انسان مدرن است، ولی شاید باور نکنید، ابتدا زنان بودند که آنرا طلب کردند. با نگاهی به عقب در قرن شانزدهم میلادی، به ساعت های مچی به دید یک علاقمندی زنانه می نگریستند. در حالیکه مردان با افتخار به ساعت های جیبی روی می آوردند، زنها بودند که ساعت را روی مچ دستشان می بستند، که بیشتر بخاطر جلب توجه و بعنوان زیور آلات استفاده می شد. هرچند که ساعت ها بخاطر ظاهر هنرمندانه و خوش سیمایشان تحسین می شدند، ولی کارآیی آنها چندان مورد توجه قرار نمی گرفت.

در قرن 19 میلادی، بسیاری تولید کنندگان ساعت مانند واشرون کنستانتین و IWC به وفور ساعت های با مچ بند های دکوره برای خانم ها تولید می کردند که با جواهرات تزئین شده و در طراحی های قاب استادانه ای قرار می گرفتند. یک نمونه از آنها که کمی دیرتر به بازار آمد، ساعت زنانه رولکس مدل 1950 بود، که با 135 قطعه الماس گرد تو پر، و الماس های باگت شکل تزئین شده که صفحه ساعت را در بر می گرفتند.

در سالهای اخیر، جواهر سازی به ساعت سازی پیوند خورده و مورد استقبال بسیاری تولید کنندگان قرار گرفته است. ساعت های بیشتری که امروزه مورد پسند خانم ها قرار می گیرند شامل جنبه های زیبایی بهمراه امکانات داخلی ساعت هستند، که زیبایی و ذکاوت را توأماً ارائه می دهند و نتیجه کار بسیار جذات تر هست.

نمونه های شاخص ساعت زنانه

برخی ساعت های زنانه شاخص که شکل و کارآیی را توأماً در خود دارند عبارتند از: کارتیر کرش (Cartier Crash)، پاتک فیلیپ بیست و چهار (Patek Phillipe Twenty-4) و رولکس دیت جاست (Rolex Datejust)، ولی از لحاظ فنی حتی این مدل ها را نیز می توان تنها زمان سنج محسوب کرد. این ساعتهای مچی در اواسط قرن 20 میلادی معرفی شده و هنوز بخاطر جذابیت و کارآیی شان مورد تقاضا هستند، و البته تاریخچه برندی که دارند.

ولی اخیراً، یک تمایل در بین کلکسیونر های خانم مشاهده شده که ساعت های بزرگتر و پیچیده تر داشته باشند؛ ساعت هایی که صرفاً برای زنان تولید نمی شوند. به گواه تاریخ، بیشتر ساعت هایی که اختصاصاً برای زنان تولید می شوند کوچکترند، الماس کاری شده اند، جواهرات دارند یا احتمالاً به گردنبند یا یک نشان زینتی وصل شده اند. با این وجود، با گذشت زمان، می بینیم که طراحی ها تغییر مسیر داده اند.

ساعت مردانه، حتی آنهایی که یک ظاهر قدیمی یا ارتشی دارند خوش چهره اند، طبیعتاً با صفحه های بزرگتر و با امکانات بیشتر، و بدون شک، یک چهره ی بدون جنسیت (زنانه-مردانه). حتی واضح تر این است که زنان نیاز به ساعتی دارند که به زندگی پر شور آنها کمک کند، یک ساعتخوان که کاملاً کارامد، محکم و چند کاره باشد؛ بسیاری از این نیازها که ساعت مچی مردانه پیاده سازی شده اند.

امروزه مشاهده می کنیم که گزینه های ساعت زنان دارند به سرعت رشد می کنند. تولید کنندگان متوجه نیاز کارآیی ساعتها شده اند ولی با یک زیباشناختی زنانه تر. بنابراین، برندها و مارک های ساعت بیشتری چنین مدلهایی ارائه می دهند که امکانات و پیچیدگی های بیشتری داشته و  رنگارنگ بودن کمنتری دارند، تنوع مواد بیشتری داشته یا اندازه های کوچکتری نسبت به مدلهای ساعت مشابه مردانه دارند.

ثانیاً، دیده می شود که زن هایی ساعت مردانه می پوشند، هرچند خواهان مردپوشی نیستند. ساعت مدل RM007 یک روتور طلای 18 عیار دارد با یک مهره ریز که اجازه میدهد ساعت را به خوبی کوک کرد. طول نهایی آن 45 میلیمتر بوده و با پیچیدگی های مختلف، جنس و رنگ مختلف ارائه می شود، با شماره های اسکلتی و حلقه بزل الماس کاری شده؛ در واقع، هر چیزی که یک زن خواهان آن است.

ساعت مچی دیتونا (Daytona) که ابتدا ساعت شاخص مردانه بود و اکنون ساعت شاخص زنانه است، یک مدل همیشگی است. به آن لقب دیتونای ساحلی دادند، احتمالا بدلیل چهره ی بشاشی که دارد، و در سال 2002 این مدل در چهار رنگ ارائه می شد: سبز، آبی، صورتی و زرد. شاید رقیب این ساعت در زیبایی، ساعت پتک فیلیپ باشد. صفحه این ساعت از جنس یاقوت زرد (Chrysoprase برای مدل های آبی و سبز) یا مادر مروارید (برای مدل های زرد و صورتی) ساخته می شد، و ساعت ها با بند جنس خزندگان ساخته می شدند که با صفحه ساعت همخوانی داشت. ساعت مچی دیتونای رولکس بعنوان یک ساعت کلاسیک یکی از پرخواستار ترین ساعت های کلکسیونی است.

آینده‌ی کلکسیون ساعت زنانه

ساعت ها به چیزی بیش از یک دارایی تبدیل شده اند. آنها مفهوم دارند، یا گاهی اوقات داستانی را روایت می کنند، و پوشنده را قادر می سازند تا با گذشته ارتباط برقرار کند. زنان از خوشی انتخاب یک ساعت ملبس برای بعد از ظهر خود بهره مند اند، یا یک ساعت رولکس GMT برای مسافرت، یا یک امگا اسپیدمستر قدیمی و کلاسیک برای آخر هفته.

ساعت های کلاسیک و وینتج راهی عالی هستند برای ایجاد سبک و شیوه پوشش، بدون اینکه خیلی توی چشم بیایند. نه تنها خانم ها میتوانند تصمیم بگیرند که حس خود را ابراز کنند، بلکه آنها می توانند دسته بزرگی از ساعت ها را جمع کرده تا با آن سرمایه گذاری کنند. در واقع، سرمایه گذاری خانم ها بر روی ساعت مچی بیشتر از همیشه است.