کد خبر 1006570
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
اهدای سوپرجام فوتبال به پرسپولیس

پرسپولیس در حالی برابر تیم فوتبال ماشین‌سازی بازی کرد که بازی این تیم برخلاف هفته گذشته چنگی به دل نمی‌زد و به نظر می‌رسد پرسپولیس در خانه حریفان صرف‌نظر از نتیجه، بازی بهتری انجام می‌دهد.

به گزارش مشرق، پرسپولیس در پایان با اندوه جام قهرمانی را گرفت. البته امروز هیچ مشکلی وجود نداشته و با توجه به توقف تیم فوتبال سپاهان، هنوز فاصله پرسپولیس با صدر جدول ۳ امتیاز است اما می‌توانست عملکرد بهتری را در این مسابقه داشته باشد و برنده شود. کالدرون گفته است که دیگر به علیپور برای پنالتی زدن فرصتی نخواهد داد اما بی‌تردید یکی از مقصرین این عرصه خود اوست که با توجه به ۳ ناکامی از زدن پنالتی در ۴ پنالتی اخیر این بازیکن، باید پنالتی را مردانی چون امیری، کنعانی‌زادگان، ترابی و بهتر از همه خلیل‌زاده بزند به هر حال اگر قرار بود همه پنالتی‌ها گل بشود پرسپولیس لیگ ششم و پانزدهم را فتح می‌کرد و برابر استقلال در دیداری که ۴ بر ۲ برنده شد حداقل نتیجه‌ای در اندازه ۵ بر یک و شاید بهتر هم شد. ۳ صحنه از تاریخ پرسپولیس را در حالی باهم مرور خواهیم کرد که صحنه بردن کاپ قهرمانی در این حالت شکل‌ گرفته است.

۱- قهرمانی در لیگ اول تخت جمشید

پرسپولیس در سال ۵۲ مسابقات فوتبال لیگ تخت جمشید را فتح کرد. در این مسابقات پرسپولیس ۱۵ برد و ۷ مساوی به دست آورد. برد ۷ بر صفر برابر نورد اهواز، ۶ بر صفر برابر تاج سابق و ۵ بر صفر برابر تیم فوتبال راه‌آهن بهترین نتایج این تیم برابر تیم فوتبال پرسپولیس در سالی بود که اصلا شکستی نداشت.

پرسپولیس اما قهرمانی بدون جامی داشت چرا که جام تخت جمشید و کاپ آن هنوز ساخته نشده بود. کاپ قهرمانی به شکلی غریب در سال بعد ساخته شد و یک هفته مانده به پایان مسابقات و درحالی‌که قهرمانی تیم فوتبال تاج سابق قطعی شده بود این جام به پرسپولیس داده شد و این در حالی بود که این فرآیند برای پرسپولیسی‌ها هیچ‌گونه جذابیتی نداشت.

یک هفته بعد و در هفته پایانی مسابقات فوتبال لیگ دوم تخت جمشید که در سال ۵۳ برگزار می‌شد پرسپولیس برابر تاج سابق ۲ بر یک برنده شد اما قهرمانی را در مسابقات فوتبال لیگ این سال به دست آورد.

مردانی که جام قهرمانی اول تخت جمشید را در سال ۵۳ بالای سر بردند عبارت بودند از:

هادی طاووسی، بهرام مودت، مرحوم جعفر کاشانی، مسیح مسیح نیا، جواد ا… وردی، مرحوم ابراهیم آشتیانی، مرحوم ایرج سلیمانی، علی پروین، اصغر ادیبی، مرحوم محمدرضا خلعتبری، فریدون معینی، مرحوم همایون بهزادی، محمد دستجردی، مرحوم صفر ایرانپاک، حسین کلانی، رضا وطنخواه، حسین قراخانلو، مرحوم محراب شاهرخی، بیوک وطنخواه، محمود خوردبین، اسماعیل حاج رحیمی پور.

بیشتر بخوانید:

۲- قهرمانی در جام آزادگان دوره پنجم

پرسپولیس در مسابقات فوتبال لیگ سال ۱۳۷۴ افتان‌وخیزان قهرمان شد، این تیم در ابتدا برابر تیم‌های فوتبال پلی اکریل و استقلال اهواز و استقلال تهران باخت را تجربه کرد و سپس محرومانی چون فرشاد پیوس، بهزاد داداش زاده و سپس رضا شاهرودی و عابدزاده به ترکیب تیم برگشتند.

پرسپولیس با تیمی پرستاره دور رقابت را از تیم فوتبال بهمن گرفت و عنوان قهرمانی را به دست آورد. پرسپولیس که تیمی بسیار پرستاره و پرتعداد بود در ابتدای سال ۷۵ تغییر شکل داد.

در سال ۷۴ نفراتی چون عابدزاده، نکیسا، مجتبی رضایی، افشین پیروانی، بهروز رهبری فرد، یحیی گل محمدی، قاسم عطایی، شهرام براتپوری، داوود محبوب، مصطفی قنبر پور، نعیم سعداوی، رضا شاهرودی، حسین عبدی، محمود شافعی، حسن شیرمحمدی، محمود کلهر، مجید نامجو مطلق، محسن عاشوری، مرحوم رضا احدی، بهزاد داداش زاده، فرشاد پیوس، علی دایی، رضا ترابیان، مهدی مهدوی کیا، مرتضی کرمانی در تیم پرسپولیس بازی کردند.

در ابتدای لیگ سال ۷۵ پرسپولیس مردان پرتعداد بسیاری مثل نکیسا، رضایی، عطایی، براتپوری، قنبر پور، شیرمحمدی، عاشوری، احدی، داداش زاده، پیوس و کرمانی را از دست داد و البته مدتی بعد پیروانی ندایی هم از تیم جداشده و به تیم فوتبال السد قطر پیوستند. با این حال پرسپولیس جای این ۱۱ مرد نفراتی چون کوروش شهبازی فرد، علیرضا دلیخون، مهرداد میناوند، کریم باقری، ادموند بزیک، جلیل آزدم، سید علی افتخاری و ... را جذب کردو محرمی هم به دنبال پایان محرومیتش برای تیم با بازوبند کاپیتانی به میدان رفت. در بازی‌های این سال پرسپولیس علیرغم حضور در لیگ فوتبال ایران در مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های آسیا به میدان می‌رفت.

پرسپولیس که قهرمانی در لیگ سال ۷۴ را در بازی روز ۲۵ دی‌ماه ۷۴ مقابل ماشین‌سازی در تبریز قطعی کرده و مسابقاتش در روز ۳۰ دی‌ماه ۷۴ در تهران به پایان رسیده بود برای گرفتن جام قهرمانی مسابقات سال ۷۴ تا مردادماه سال ۷۵ معطل ماند و در این ماه فدراسیون فوتبال اعلام کرد که جام قهرمانی پرسپولیس در لیگ سال ۷۴ را بعد از بازی برگشت تیم پرسپولیس در دور اول مسابقات فوتبال جام باشگاه‌های آسیا به این تیم تحویل خواهد داد.

بازی دور رفت در ترکمنستان بین پرسپولیس و کوپتداق ترکمنستان برگزار شد و پرسپولیس برابر تیمی که ۲بازیکن ایرانی به نام‌های مهدی هاشمی نسب و فیروز محمودی داشت یک بر صفر برنده شد اما بازی برگشت در تهران بدون گل خاتمه یافت و بازیکنان در آن گرمای طاقت‌فرسا و بعد از تحمل دیداری سرد وبی روح حوصله گرفتن جام را نداشتند چه رسد به هوادارانی که یک بازی تلخ و بی گل را هم دیده بودند.

نفراتی که برای پرسپولیس در این بازی جام گرفتند عبارت بودند از:

عابدزاده، پیروانی (بعدا به تیم السد رفت)، علی دایی(او هم به تیم السد رفت)، داوود محبوب، نعیم سعداوی، رضا شاهرودی، مهرداد میناوند، یحیی گل محمدی، بهروز رهبری فرد، مجتبی محرمی، کریم باقری، سیدعلی افتخاری، محمود شافعی، مجید نامجو مطلق، محمود کلهر، رضا ترابیان، مهدی مهدوی کیا، ادموند بزیک، جلیل آزدم، کوروش شهبازی فرد.

۳- قهرمانی در سوپر جام ۹۸-۹۷ دوره هجدهم

پرسپولیس به‌طور اتوماتیک به علت گرفتن کاپ قهرمانی لیگ و جام حذفی باید قهرمانی سوپر جام را هم می‌گرفت اما این تحویل جام رفته‌رفته به تعویق افتاد و مدیران تیم پرسپولیس منتظر بودند تا در اولین میزبانی که از برد در خانه اطمینان خاطر داشتند کاپ قهرمانی را بگیرند اما پرسپولیس برنده نشد تا بازیکنان با لبخندهایی کم‌رنگ برای گرفتن جام به میدان بروند.

در این روز بازیکنانی چون حسین کنعانی وجونیور وامیری وفرشاد احمدزاده و … در زمان قهرمانی پرسپولیس در جام حذفی در این تیم نبودند.

اما نکات مرتبط با این اتفاقات:

۱-مهدی مهدوی کیا در سال ۱۳۹۲ قصد خداحافظی از فوتبال را بعد از قهرمانی در جام حذفی داشت اما نه‌تنها در این روز پرسپولیس در ضربات پنالتی برابر سپاهان بازنده شد که یحیی گل محمدی سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تنها ۹ دقیقه از وقت اضافه به او فرصت داد که در میدان باشد. مهدوی کیا چنان سرد از فوتبال رفت که مسئولان این تیم در دیدار دوستانه پرسپولیس و میلان در رده پیشکسوتان از او خواستند تا به میدان رفته و بار دیگر از فوتبال خداحافظی کنند.

۲-پرسپولیسی‌ها در سال ۶۹ و در روز آخر آماده رفتن به میدان و کسب عنوان قهرمانی بودند که بازی برابر بانک تجارت را یک‌بریک کردند و استقلال که بعدازاین بازی به میدان می‌رفت با اختلاف ۵ گل قهرمان می‌شد. استقلال رفته‌رفته گل زد و گل زد و۴بر صفر پیش افتاد و در حالی که تیم فوتبال پرسپولیس و بازیکنانش رفته‌رفته پلاکاردهای قهرمانی را پایین می آوردند که ناگهان سعید تهمتن برای تیم گسترش که حریف تیم فوتبال پرسپولیس بود گل زد و پرسپولیس و بازیکنانش توان بالا آمدن و جشن قهرمانی پیدا کردند.

منبع: روزنامه پیروزی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس