رهبر انقلاب

رهبر انقلاب ضمن تأکید بر پیگیری مطالبات بحق مردم، خطاب به دلسوزان دو ملت عراق و لبنان توصیه کردند اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند.

به گزارش مشرق،  هفدهمین مراسم مشترک دانش‌آموختگی و تحلیف دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (چهارشنبه) با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا در دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) برگزار شد.

حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای ورود به میدان با حضور بر مزار شهیدان و قرائت فاتحه، یاد و خاطره مدافعان فداکار اسلام و میهن را گرامی داشتند.

فرمانده کل قوا سپس از یگانهای مستقر در میدان سان دیدند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین همچنین جانبازان سرافراز حاضر در میدان را مورد تفقد قرار دادند.

ببینید:

حضرت آیت الله خامنه‌ای سپس در سخنانی، حفظ امنیت را مسئولیت مقدس و حساس نیروهای مسلح جمهوری اسلامی برشمردند و با اشاره به طراحی دشمنان برای سلب امنیت از برخی کشورهای منطقه، گفتند: دلسوزان عراق و لبنان بدانند اولویت اصلی آنان، علاج ناامنی است و مردم این کشورها نیز بدانند مطالبات بحق آنها فقط در چارچوب ساختارهای قانونی قابل تامین است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین بار دیگر مسئولان و مؤثران فکری و همچنین آحاد ملت را به هوشیاری در قبال تلاش برای تخریب محاسباتی آنان فراخواندند و تنها راه مقابله با آن را بصیرت دانستند و چند نکته مهم را نیز گوشزد کردند: باید به آینده و تحقق وعده های الهی امیدوار بود، نباید به دشمن اعتماد کرد، از تحرکات دشمن نباید لحظه ای غفلت کرد، به پیروزی ها غرّه نشویم، و نیروهای مسلح باید آمادگی لازم برای مقابله با فتنه را داشته باشند.

فرمانده کل قوا در ابتدای سخنان خود به اهمیت موضوع امنیت برای هر جامعه و وظیفه مهم نیروهای مسلح برای تأمین امنیت اشاره کردند و افزودند: اگر در جامعه ای امنیت نباشد، امکان فعالیت های اقتصادی، علمی و تحقیقاتی و کارهای فکری و فرهنگی وجود نخواهد داشت، بنابراین حفظ امنیت یک وظیفه فوق العاده با ارزش است که باید قدر آن دانسته شود.

ایشان بزرگترین لطمه به یک کشور را سلب امنیت آن دانستند و با اشاره به برنامه ریزی دشمنان برای آشوب و سلبِ امنیت برخی کشورهای منطقه، گفتند: عامل این خباثت‌ها و کینه‌ورزی‌های خطرناک، شناخته‌شده هستند و در پشت این قضایا، آمریکا و سرویس های اطلاعاتی غربی با پشتوانه پول برخی کشورهای مرتجع منطقه قرار دارند.

رهبر انقلاب اسلامی خطاب به دلسوزان عراق و لبنان تأکید کردند: اولویت اصلی، علاج ناامنی است و مردم این کشورها نیز متوجه باشند که دشمن به‌دنبال برهم زدن ساختارهای قانونی و ایجاد خلأ در این کشورها است و تنها راه رسیدن مردم به مطالبات بر حقی که دارند، پیگیری آنها در چارچوب ساختارهای قانونی است.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: دشمنان چنین فکرهایی را برای کشور عزیز ایران هم داشتند اما خوشبختانه ملت هوشیارانه و به‌موقع به میدان آمد و نیروهای مسلح نیز آماده بودند و آن توطئه خنثی شد.

فرمانده کل قوا در ادامه به تفاوت طبیعت ارتشهای قدرتهای استکباری با ارتش جمهوری اسلامی پرداختند و گفتند: مسئولیت اصلی ارتشهای قدرتهای استکباری تجاوز، غصب و ضربه زدن به کشورهای دیگر است اما در فلسفه و منطق نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، ضمن آنکه دفاع در جای خود محکم و قدرتمندانه وجود دارد اما تجاوز ابداً جایگاهی ندارد.

ایشان به برخی از جنایات ارتشهای انگلیس، فرانسه و آمریکا در یکصدسال اخیر، در شبه قاره هند، شرق و غرب آسیا، و شمال و مرکز آفریقا اشاره کردند و افزودند: مشکل اصلی این ارتشها، تکیه آنها به نظام های استکباری است و بر همین اساس است که ما همواره بر لزوم تکیه ارکان و عناصر مختلف نظام بر قرآن و اسلام تأکید می‌کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای گفتند: نظام اسلامی، نیروهای مسلح خود را اعم از ارتش، سپاه، بسیج و نیروی انتظامی مورد ارج قرار می دهد و آنها جزو عناصر مؤثر و مهمِ نظام اسلامی هستند.

رهبر انقلاب اسلامی، جانفشانی در همه میدان ها و سرافرازی در همه امتحان های چهل سال گذشته را از دیگر خصوصیات و ویژگی های ارتش جمهوری اسلامی برشمردند و افزودند: تعداد بسیاری از عناصر با ایمان ارتش همچون شهیدان صیاد شیرازی، ستاری، بابایی، فلاحی و فکوری و همچنین مرحوم ظهیرنژاد و مرحوم سلیمی به استقبال نظام جمهوری اسلامی آمدند و خیل عظیم ارتش را به‌دنبال خود آوردند.

فرمانده کل قوا یکی از عرصه های سرافرازی ارتش را پشتیبانی از جبهه مقاومت در سال های اخیر دانستند و خاطر نشان کردند: این نقش آفرینی مهم در آینده و در وقت خودش اعلام خواهد شد.

ایشان تحول در سازماندهی و در تاکتیک های عملیاتی و در فکر و فرهنگ و جهت‌گیری‌ها را از دیگر ویژگی های بارز ارتش جمهوری اسلامی خواندند و سپس در خصوص وظایف آینده نیروهای مسلح از جمله ارتش، نکاتی را بیان کردند.

رهبر انقلاب اسلامی به تبیین مختصات یک ملت آزاده پرداختند و گفتند: ملتی که آزادانه اراده، و آزادانه عمل کند و منافع حقیقی خود را به‌درستی تشخیص دهد و با استقلال، اراده و عمل، آن منافع را تامین کند، یک ملت آزاده است.

حضرت آیت الله خامنه ای یکی دیگر از مختصات ملت آزاده را «تأثیر نپذیرفتن از تخریب محاسباتی دشمن» خواندند و افزودند: یکی از برنامه های دشمن، تغییر محاسبات مسئولان و مؤثران فکری و همچنین آحاد مردم است تا منافع حقیقی و ملی خود را نتوانند به‌درستی تشخیص دهند.

ایشان با تأکید براینکه تخریب محاسباتی مسئولان و مردم، همچون وارد کردن بدافزار به یک سیسستم رایانه ای و دستکاری اطلاعات و وارد کردن اطلاعات غلط است، خاطرنشان کردند: گاهی اوقات دشمن در رایانه عمومی مدیریت یک کشور و در اندیشه و محاسبات آنها اثر می‌گذارد اما یک ملت آزاده هیچگاه از این اقدام تأثیر نمی پذیرد و شجاعانه به‌دنبال منافع ملی خود می رود.

رهبر انقلاب اسلامی لازمه تأثیر نپذیرفتن از تخریب محاسباتی دشمن را «بصیرت» دانستند و تأکید کردند: اگر چشم باز و هوشیاری نباشد، نه می توان منافع حقیقی و راه رسیدن به آن را تشخیص داد و نه می توان فردی را که باید این بار بزرگ را به‌دوش بکشد، به‌درستی شناخت.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر اینکه اگر این مختصات وجود داشته باشد، ملت به نتایج مطلوبی خواهد رسید، گفتند: همه آحاد مردم به‌ویژه نیروهای مسلح باید احساس تکلیف کنند و مراقب باشند که دشمن در محاسبات فکری آنان تأثیرگذار نشود.

ایشان سپس در جمع‌بندی مباحث مطرح شده چند نکته را بیان کردند: ۱- به دشمن نباید اعتماد کرد و نباید به او خوش‌بینی ساده لوحانه داشت. ۲- نباید لحظه ای از تحرکات دشمن چشم برداشت و غافل شد. ۳- نباید دشمن را ناتوان و حقیر شمرد، بلکه باید آن را در اندازه‌های خود شناخت و برای مقابله آماده بود. ۴- نباید به پیروزی‌ها غرّه شد، چرا که یک لحظه غفلت می تواند همانند جنگ احد، پیروزی را تبدیل به شکست کند حتی با حضور پیامبر(ص) در میدان.

رهبر انقلاب اسلامی، «ایمان، مجاهدت، تلاش مستمر، وحدت و هم‌افزایی و مشغول نشدن به سرگرمی های حقیر دنیوی» را از جمله عوامل پیروزی و حفظ آن برشمردند و گفتند: اگر این عوامل حفظ نشوند، پیروزی ها از دست خواهند رفت.

فرمانده کل قوا در خصوص حفظ عوامل پیروزی یک مأموریت ویژه برای نیروهای مسلح بیان کردند و افزودند: نیروهای مسلح باید مراقب فتنه باشند و آرایش و آمادگی های لازم را برای مقابله با فتنه داشته باشند، زیرا طبق فرموده خداوند متعال در قرآن، فتنه از کشتار و قتل نیز بدتر است.

رهبر انقلاب اسلامی «حفظ امید به آینده» و «اطمینان به تحقق وعده های الهی» را دو عامل مهم برای مقابله با توطئه‌ها برشمردند و گفتند: امروز به لطف خداوند و به کوری چشم دشمنان، جوانان کشور سرشار از امید هستند و تحقق وعده های الهی را که شاید تصور آنها در گذشته دشوار بود، اکنون در مقابل چشمان خود می بینیم.

حضرت آیت الله خامنه ای شکست‌های پی در پی رژیم صهیونیستی در مقابل جوانان مؤمن حزب الله و جوانان با همت فلسطینی در جنگ های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه و ۷ روزه را نمونه‌های عینی از تحقق وعده های الهی برشمردند و افزودند: ناکامی استکبار در منطقه غرب آسیا، با وجود هزینه های گزاف و اعتراف خودشان به این شکست، از دیگر نمونه های تحقق وعده‌های الهی است.

ایشان در پایان سخنان خود تأکید کردند: به لطف خداوند، راهپیمایی های بازگشت در غزه، روزی به بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خودشان منجر خواهد شد.

در این مراسم امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش با تأکید بر آمادگی کامل جوانان مؤمن و پر انگیزه ارتش برای تحقق اهداف گام دوم انقلاب اسلامی، گفت: ارتش مبتنی بر آموزه‌های قرآنی، در مقابل دشمنان مقتدرانه و در کنار مردم فداکارانه ایستاده است و نسل جوان ارتش با بصیرت، احساس مسئولیت، ایثار و دست در دست برادران خود در سپاه، راه مجاهدت و مقاومت را برگزیده و آماده جانفشانی در هر زمان و مکان و در هر سطحی هستند.

امیر سرتیپ دوم ساعدی فرمانده دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) نیز گزارشی از فعالیتها و برنامه‌های تحصیلی و تربیتی دانشگاه بیان کرد.

در این مراسم تعدادی از فرماندهان، روحانیون، استادان و دانش آموختگان نمونه ارتش، جوایز خود را از دست فرمانده کل قوا دریافت کردند و نمایندگان دانشجویان و دانش‌آموختگان نیز درجه و سردوشی دریافت کردند.

اعطای پرچم و قرائت خطابه توسط دانشجویان قدیم و جدید و اجرای رزمایش میدانی «طلوع خورشید قائم» از دیگر برنامه‌های مراسم امروز در دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء(ص) بود.

همچنین یگانهای حاضر در میدان از مقابل فرمانده کل قوا رژه رفتند و همزمان عملیات اعتماد به‌نفس اجرا شد.

منبع: دفتر مقام معظم رهبری

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  برای کشور عزیز ما هم از این فکرها کرده بودند که خوشبختانه مردم بموقع در میدان حضور پیدا کردند و خنثی شد /// امروز 8 8 98 و آن روز 8 8 88 بود
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  28 24
  الان هم در کشوری اگر ساختار قانونی به‌هم ریخت، هیچ عملی نمیشود انجام داد و دقیقا وقتی در کشوری خلأ به وجود آمد، هیچ اقدام مثبتی نمیتوان کرد
 • یک دانشجو IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  چقدر درست و دقیقه سخنش . مرمشان هم مطالباتی دارند، بحق هم هست اما باید بدانند این مطالبات در چارچوب ساختارهای قانونی [کشورشان] قابل تحقق و ممکن است
 • یک دانشجو IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  دلسوزان عراق و لبنان اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند
 • اهل شرق ایران IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  3 15
  رهبر انقلاب در دانشگاه افسری ارتش کی تشریف بردند. پس چرا ما خبر نداشتیم
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   4 125
   ببخشید شما.؟باید با شما هماهنگ کنند احیانا.
  • IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   3 77
   ببخشید شما؟
  • DE ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   2 64
   قرار نیست که امنیت رهبر رو بخطر بندازن و توی بوق بندازن!
 • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  17 4
  امنیت....
 • مهدی IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  4 49
  خنثی کردن توطئه های سعودی و انگلیسی آمریکایی کار سختی نیست کافیست یک نماز جماعت درست در همان مناطق تجمع برپا کنید . امتحان کنید
 • IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  جانمان فدای رهبر.
 • مهدی IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  8 137
  دشمنان از توطئه ریزی سیر نمیشن! با وجود ناموفق بودن در گذشته، قطعا الان بازم میخوان ایران هم مثل لبنان و عراق بشه!!!
 • کارشناس سیاسی IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  3 3
  هر مملکتی که بلبشو باشه و هرکی به هرکی همینه تا صد سال دیگه هم همینه
 • شهاب فرهاد IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  5 98
  ولی فیقه ندارند. هرکسی یک گروه را جمع کرده و خواسته هایی داره و سهمی می خواد... لندن و واشنگتن هم که فرصت طلب
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  10 17
  جانم فدای رهبر
 • فریبرز IR ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  12 17
  فقط یک رهبر کاریزما و معنوی می تواند مردم را در عین فقر و نداری به آرمانهای انقلاب وفادار نگه دارد .کشورهای منطقه مشکلشان این است که فاقد رهبری مردمی هستند...رهبری که حرف و عملش یکی است و در کمال ساده زیستی زندگی می کند
 • مهنوش US ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  1 8
  دخالت خارجی ممنوع در هر کشوری است اما کشورهای امریکا و سعودی در خیلی کشورها دارند دخالت میکنند و چرا کسی هم حرفی نمیزنه
  • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   1 2
   بغیر ازایران که در مقابل ظلم ایستاده آمریکا از بقیه کشورها حق السکوت گرفته بخاطر اینه کسی چیزی نمیگه.!
 • DE ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  7 16
  همین شخص یعنی سیدعلی تو یان وضعی که اسرائیل درست کرده با کمترین هزینه مملکت رو نگه داشته یه عده هم از همه جا بی خبر از پشت بی بی سی و اوا تودی و صدای امریکا و ایران اینترنشنال پامیشن اینجا اظهار فضل میکنن بابا برو گلابی اون چهار تا شبکه رو اسمشو نوشتم که چهار قشر ضد انقلاب بیشتر بسوزن بسوزید
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  8 9
  امنیت خوبه ولی باید درکنارش مبارزه با فساد و رانت ووانحصار هم باشه و گرنه میشه اوضاع امروز مملکت ما که با وجود داشتن امنیت اینهمه بیکار داریم و اینم وضع اقتصادمون هست که خودش منجر به ناامیدی و نارضایتی میشه
  • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   3 7
   لبیک یا امام خامنه ای.
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   3 6
   آنچه حضرت آقای مقتدر وبصیرمان فرمودند سمعا وطاعتا درست است.
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  2 18
  ظلم ماندنی نیست و سعودی و یهود صهوین هم بدانند ماندنی نیستن خون این همه ملت ضعیف گریبان گیر است. گرچه ملتهای ساده لوح خودشان هم مقصر هستند و فریب شعارهای شیطان را میخورند
 • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  12 19
  خامنه ای مرد داشمند و دقیقی است و من بسیار ایشان را باهوش و قوی میدانم
  • عبدالله IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
   1 0
   باتشکر از شما،زحمت افتادی
 • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  15 0
  اگه در چارچوب قانون حل شدنی بود که این همه قانون مدار و حقوقدان سرکار اومدند و رفتند قانون هم گاهی اوقات باید پایین کشید . نه این که فقط قول درست شدن معیشت را به مردم بدهند و مشغول .......باشند .
  • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   4 12
   لبیک یا امام خامنه ای.
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   3 15
   خداروشکر رهبری بصیر چون حضرت آقا داریم .وگوش به فرمان ایشان هستیم.
 • IR ۱۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  13 16
  لبیک یا امام خامنه ای.
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  0 1
  مقاومت در جنگ نرم واقعا ضعیف عمل میکنه باید این ضعف ازبین برد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس