عراق.jpg

در روزهای اخیر جریان سیاسی شناخته شده با سوء استفاده از اعتراضات مردمی، دست به سلاح برده و به مراکز دولتی و پایگاه‌های نظامی حمله می‌کند و در تلاش است دولت عراق را به زیر بشکاند.

سرویس جهان مشرق - دور جدید اعتراضات مردمی در مناطق مرکزی و جنوبی عراق با فراخوان‌های گسترده در شبکه‌های مجازی و برنامه‌های از پیش تهیه شده برخی احزاب و گروه‌های سیاسی از پنج شنبه هفته گذشته (دوم آبان ماه) آغاز و در روز جمعه (سوم آبان ماه) به اوج رسید.

دولت عراق که پیش‌تر نیز خواسته ها و مطالبات به حق شهروندان را در دور نخست اعتراضات به رسمت شناخته بود و برای اصلاحات اقتصادی و سیاسی وارد عمل شد، در دور دوم نیز  اعتراض مسالمت آمیز را حق مردم دانست اما در عین حال از معترضان خواست وضعیت را در خیابان‌ها مدیریت و با گروه‌های سیاسی شبه نظامی مسلحی که به دنبال درگیری و به خشونت کشیدن تجمعات هستند فاصله بگیرند.

در روزهای نخست دور دوم اعتراضات مردمی در عراق نیروهای امنیتی از برخورد قهرآمیز با معترضان اجتناب کردند و حتی بدون حمل سلاح در خیابان‌ها و میادین کنار آنان بودند تا شرایط کنترل شود اما ورود مسلحانه گروه‌های سیاسی شبه نظامی به تجمعات که در ساختار فعلی قدرت عراق سهم ویژه دارند کار را بسیار سخت و پیچیده کرد.

اعضای گروه‌های سیاسی شبه نظامی که با تحریک رهبران شناخته شده خود و بهانه حمایت از معترضان، مسلحانه وارد میدان شدند از حُسن نیت نیروهای امنیتی سوء استفاده کردند و در همان گام نخست و در جریان اعتراضات مردمی، فرصت را برای حمله به مراکز دولتی و مقرهای نظامی از جمله پایگاه‌های بسیج مردمی مهیا کردند.

حمله افراد ناشناس به نیروهای امنیتی و تظاهرات‌کنندگان در شهر کربلا

این شبه نظامیان مسلح در روزهای اخیر چندین مرکز دولتی را در خلال اعتراض آرام شهروندان به آتش کشیدند و به مواضع نیروهای بسیج مردمی هجوم آوردند و تظاهرات مسالمت آمیز معترضان را به درگیری کشاندند و همزمان با حامیان سیاسی خود یک شبه‌کودتا را علیه دولت عراق ترتیب دادند.

گروه‌های سیاسی/شبه‌نظامی که در روزهای اخیر به صورت علنی دست به سلاح برده‌اند و در به وجود آمدن وضعیت فعلی اقتصاد عراق نیز سهم ویژه‌ای دارند، به جای این که از عملکرد افراد فاسد معلوم الحال تحت حمایت خود عذرخواهی و اعلام برائت کنند، راهبرد فرار به جلو را انتخاب کرده‌اند. این گروه‌ها همچنین مظلوم نمایی رسانه ای را کنار گذاشته و نقش اساسی را در به شهادت رساندن یکی از فرماندهان بسیج مردمی عراق که در جنگ با تروریست‌ها فداکاری‌ها کرده بودند، ایفا کردند. در این جنایت وحشیانه و داعش‌وار مشارکت فعال داشتند و ماهیت واقعی خود را برای افکار عمومی آشکار کردند.

گروه‌های سیاسی و افراد شناسنامه‌داری که از خویشتن‌داری و صبر نیروهای امنیتی سوء استفاده کردند، فقط به ادارات، موسسات دولتی و مراکز نظامی آسیب نزدند و حتی به یک یتیم‌خانه در استان بابل رحم نکردند و اموال این مرکز را هم به یغما بردند.

انتقال کودکان از یتیم خانه به مکان امن

دامنه حملات افراد مسلح گروه های سیاسی شبه نظامی شناخته شده به حدی شدید و گسترده بود که به بانک ها و صرافی ها در شهرهای مختلف عراق حمله کردند و وضعیت به سمتی پیش رفت که در برخی مناطق مردم معترض برای جلوگیری از خسارت های بیشتر وارد عمل شدند و از این مراکز محافظت کردند.

در روزهای گذشته معترضان در شهرهای کربلا و نجف با نیروهای امنیتی همکاری کردند و در موارد متعدد تلاش هدفمند افراد مسلح که با حمایت گروه سیاسی مشخص به دنبال درگیری بودند را ناکام گذاشتند. اما در عین حال این افراد به مقرهای گروهای جبهه مقاومت (عصائب اهل حق و بدر)، استانداری و شورای شهر کربلا یورش بردند و این مراکز را به آتش کشیدند و ناامنی هایی را به وجود آوردند.

شب گذشته نیز در حالی که تجمع شماری از معترضان به ویژه دانشجویان معترض به وضعیت اقتصادی در میدان «التربیه» شهر کربلا وارد چهارمین روز شده بود و به صورت آرام و مسالمت آمیز و بدون هیچ گونه درگیری با نیروهای امنیتی جریان داشت با دخالت همین افراد مسلح به درگیری کشانده شد.

براساس اطلاعات به دست آمده، افراد مسلح معلوم الحال و شناخته شده از تاریکی شب استفاده کردند و به سمت نیروهای امنیتی و معترضان در میدان حمله و وضعیت را متشنج کردند و در برخی مناطق ناامنی هایی را به وجود آوردند. در جریان درگیری های شب گذشته شمار زیادی از نیروهای امنیتی و معترضان (حدود ۲۰۰ تن) زخمی شدند و همچنین تعدادی از افراد مسلح و آشوبگر دستگیر شدند.

به گفته منابع میدانی، نیروهای امنیتی عراق ۳ شب آشوبگری افراد مسلح را در شهر کربلا تحمل و خویشتن‌داری کردند اما در نهایت زمانی که این افراد تلاش کردند آرامش را در میدان التربیه برهم بزنند مجبور به دخالت شدند تا وضعیت از کنترل خارج نشود.

گروه‌هایی که به هر شکل ممکن تلاش می کنند عراق را وارد یک بحران جدید کنند بیانیه‌هایی را هم منتشر کردند و از مردم شهر نجف خواستند علیه مرجعیت نیز وارد عمل شوند و حتی به بیت «آیت الله سیستانی» حمله کنند که به نتیجه‌ای نرسیدند چرا که درک درستی از اعتقادات جمعیت معترض ندارند.

در روزهای اخیر شماری از شهروندان شهر نجف در برخی از میدان‌های معروف از جمله «الصدریین و الخلاص» تجمع و به وضعیت اقتصادی اعتراض کردند و حتی برخی از مواکب حسینی دوباره برپا شدند و به معترضان خدمات‌رسانی کردند اما این مسئله باعث نشد که تجمع کنندگان تحت تاثیر برخی گروه‌های سیاسی قرار گیرند.

در حال حاضر، گروه‌های سیاسی شبه نظامی مسلح که درصدد به زیر کشاندن دولت عراق هستند با ژست‌های رسانه‌ای و صدور بیانیه‌های تحریک‌کننده اصرار دارند در مسیر خشونت گام بردارند و نیروهای امنیتی و به ویژه رزمندگان بسیج مردمی عراق را به یک درگیری تمام عیار بکشانند تا به اهداف خود دست یابند اما دولت با هوشیاری متوجه شده که در این تله گرفتار نشود.

از سویی دیگر دولت و نیروهای امنیتی عراق با وجود فشارهای گسترده خارجی و داخلی برخی جناح های سیاسی و پیچیدگی های خاص تحولات میدانی روزهای گذشته تا حد ممکن تلاش کرده اند با مردم معترض به ویژه در میدان التحریر شهر بغداد درگیر نشوند و وضعیت را مدیریت کنند اما دخالت شبه نظامیان مسلح تحت فرمان یک جریان مشخص و حضور آنان در میان جمعیت کار را تا حدی سخت کرده است.

در مجموع تحولات در عراق به گونه ای پیش می رود که جمعیت قابل توجه معترضان به وضعیت اقتصادی و سیاسی تا حدود زیادی از شبه نظامیان مسلح که از سوی یک گروه شناخته شده حمایت می‌شوند و شبانه به نیروهای امنیتی و مراکز دولتی و نظامی حمله می کنند، قابل تفکیک هستند و همین مسئله باعث شده نیروهای مسلح عراق شماری از این افراد مسلح را که درصدد حمله به مراکز دولتی بودند را دستگیر کنند.

غارت اموال عمومی توسط افراد ناشناس

به گزارش مشرق، دولت عراق تاکنون با شهروندان معترض که به دنبال اصلاحات واقعی اقتصادی و سیاسی هستند همراهی کرده و مانع از برگزاری تجمعات آنان نشده و همزمان برای تغییر وضعیت موجود تلاش عملی می‌کند و از سویی دیگر صبر و خویشتن داری را در مقابل یک جریان که به دنبال ایجاد درگیری است اتخاذ کرده است. اما روند تحولات نشان می‌دهد رهبر این جریان به جای پاسخگو بودن به عملکرد چندین ساله خود همچنان با ابزارها و اهرم‌های سیاسی به تولید و ادامه خشونت‌ها و آشوب‌ها اصرار دارد و زمینه را هم برای سوء استفاده سایر گروه‌های سیاسی شبه نظامی باز کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 11
 • SG ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  25 3
  این معلوم الحال مقتدی صدر است. عادل عبدالمهدی آدم دور اندیشی است.اما قدرت پارلمانی کافی ندارد.
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   23 4
   بوی توطئه شدیدی از سمت غرب به سمت محور مقاومت حس میشه ولی از اونجایی که خدا با ماست و ما رهبری واحد داریم .یقیناً با رهنمود های آقا از این امتحان الهی هم سر بلند بیرون میاییم.و دشمنان ما بدونن که وعده الهی است نابودی اونها. و مکروا و مکر اللّه و اللّه خیر الماکرین.
  • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   11 5
   معلوم الحال سید صادق شیرازی هست. ی کم فکر کنی بد نیست
  • تورج IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   4 3
   آفرین به 10:15
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   2 2
   به ۱۰:۵۱ ادمی که اسم بردی درست گفتی که معلوم الحاله، ولی در قد و قواره های همچین گرد وخاک به پا کردن نیست.
 • محمد عظیمی IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  14 46
  ببینید خود مردم عراق تمایل دارند زیر سلطه آمریکا باشند.شما دیگه چی می گید این وسط؟به شما چه ربطی داره؟
  • AE ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   11 5
   میشه گفت به شما چه مربوط وکیلی؟
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  9 3
  برای این گروه معلوم الحال بهترین کار آن کار آن زمان است که در آن زمان معلوم با آن روش مشخص در برابر این گروه معلوم انجام داده شد. آخه اینم شد گزارش.
 • وقار IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  25 3
  این چه جور خبررسانیه انگار از بردن نام آن گروه واهمه دارید همش میگین گروه شبه نظامی که در تحولات سیاسی عراق نقش داره رک بگین گروه صدر به رهبری روحانی بی بصیرتی به نام مقتدا صدر
 • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  18 4
  مقتدی صدر کاره ای نیست فقط تلاش می کند روی موج سوار شود.
  • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   1 0
   نظر مقتدا صدر اینه که دولت و مجلس از فرقه گرائی و طایفه گرائی در بیاد و ملی بشه یعنی مردم خودشان شایسته سالاری را انتخاب کنند که این مطلوب است ولی در حالتی که امنیت کامل برپا باشد عراق می تواند با برنامه های خوب اقتصادی یک جهش خوب داشته باشد ولی در سایه امنیت میسر است البته باید با فساد و ویژه خواریها مبارزه کرد
 • مهران IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  17 6
  به نظر من دخالت کشورهای غربی عربی و تا حدودی کشور خودمان مانع پیشرفت عراق می شود. احزاب از سوی دول متعددی حمایت می شوند و هر کدام منافع خاص همان کشورها را دنبال می کنند.
 • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  16 5
  چیزی که با ریخته شدن خون شهدا به دست آمده بود حالا با فتنه عربستان و آمریکا دارد از بین می‌رود. جمهوری اسلامی در نبرد میدانی موفق بوده ولی همیشه جنگ نرم ها را باخته دلسوزان داخل نظام باید به خودشان بیایند دیر یا زود همین اتفاق در ایران می افتد
 • IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  11 1
  علت خاصی داره اسم اون جریان مشخص سیاسی نظامی را ذکر نمی کنید؟! آخه این چه طرز گزارش نویسی هست مشرق؟!
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  7 1
  این جریان و گروه سیاسی شناخته شده کیه آخه یه جور مطلب رو بنویسید ما هم بفهمیم من از گروههای سیاسی عراق اطلاعات کمی دارم
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  15 1
  کشتی خودتو با این معلوم الحال خوب بگو مقتدی صدر
 • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  9 17
  قلعه را از داخل فتح کردند. مشرق بسوزززززززز
 • Behiii IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  9 12
  حمله افراد ناشناس؟؟!!! هههههههههه بابا بفهم نفهم. دیگه تمومه ماجراااا. هههه
  • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   3 9
   ماجرا فقط با امدن عزراییل بر بالین ادمها تمومه والا دنیا هر روز و هر مکان و هر قدرتیش امروز هست و فردا نیست حتی اگر هیتلر و شوروی و ایالات متحده باشه در ضمن در روایات معتبر اخر الزمانی ظاهرا هست که خراسانی با سپاه عظیم و قدرتمندش به سوی کربلا میرود و ان را نجات میدهد بنابراین حادثه ها در راهه زیاد ذوق نکنید
 • IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  25 1
  وظیفه رسانه روشنگری هست این چه گزارشی بود ! این جریان سیاسی خاص کی هست !؟
  • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   3 1
   العاقل اشاره!! همانهایی که خودشان عددی نیستند ولی از اسم و رسم اباء و اجدادی خود استفاده کرده و به پست و مقامی رسیده و مسبب وضع موجود بدلیل بی کفایتی خودشان هستند، و الان طلبکار هم شده اند مثل مقتدی صدر، حکیم و حیدرالعبادی...
 • GB ۰۱:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  31 2
  مشرق نترس اسمشو بیار..همه ما میشنایمش...
  • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   2 2
   تو که میدونی بگو !
 • IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  1 19
  پناه بر خدا... جلوگیری از این نوع هرج و مرج، خیلی ظریفتر و عاقلانه تر بایستی انجام بشه...
 • IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  17 12
  این مقتدی صدر دارد وضعیت را بغرنج می کند و نیروهای امنیتی را وادار به واکنش می کند مرگ بر فتنه گر
 • سعید IR ۰۶:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  12 16
  نام آن جریان چیست؟! چرا مستقیم اسم نمیبرید؟
  • IR ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   7 16
   منظورش جریان صدر و شخص مقتدی صدر ملعون هستش...
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  6 18
  خودشو به رهبر نزدیک کرد تا اهداف تندروی را به مقصد برساند وقتی از اعتدال خارج شویم دیندار و بی دین ندارد تظاهرات در کشورهای محور مقاومت هر چند با اهداف خوب باشد ولی دشمن در کمین تصاحب به نفع خود است ایران چون رهبری مقتدر و الهی دارد توطئه دشمن خنثی میشود ولی عراق وضعیت پیچیده است انشاله ختم به خیر گردد
 • ابوعلی IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  6 17
  به بیانیه های اخیر و حتی چندماه گذشته ی صدر یه نگاه بکنید متوجه میشید این سید 45 ساله سواد سیاسی کافی نداره... وقتی بیانیه میده من مطمئنم حمله پهبادی به مقرهای حشد کار اسرائیل نیست!! و حشد باید سلاح زمین بزاره !!! و به مقاومتی ها میگه ممانعتی ها که نباید در میز مذاکرات عراقی عراقی باشند!!! و انتخابات باید زیر نظر سازمان ملل برگزار بشه... آدم مطمئن میشه در حالت خوبش ایشون سواد سیاسی نداره !!!!
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  12 14
  همه این اتیشا از گور مقتدی بلند میشه
 • سید NL ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  11 8
  ان جریان مقتدی صدر است او فردی است خبیث که با مرجعیت ایت الله سیستانی ام مشکل دارد و فردی قدرت طلب و دمدمی مزاج است یک روز با بن سلمان دیدار میکند روزی دیگر با حضرت اقا تا وقتی این فرد در قدرت است روال همین گونه است
 • محمد IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  23 0
  خوب اسم گروه را بگویید ایا غیر از مقتدا صدر است
 • IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  26 2
  شجاعت و بی باکی مردم عراق در مقابله با آن چیزی که نمی پسندند واقعا که ستودنی است
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  12 1
  صد خط مطلب نوشتی. یک کلام بگو جریان صدر عامل کشتار و درگیری هاست و خلاص.
 • آذربایجان IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  14 2
  سلام-مردم شیعه عراق مطالباتی داشتند از فساد ورانت و ....شکایت کردند گویا عدل اعبدالمهدی بعد از شورشها گفته خواسته شما بر حق است و دستور می دهم برآورده شود سوال اینجاست چرا تا به حال جلو فساد وبی عدالتی را نگرفت صبر می کرد که اینگونه بشود
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
   1 1
   هنوز یکسال نشده که نخست وزیر است!
 • CN ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  16 0
  نحو خبر رسانی شما مثل، ح. خ، الف ت و حالا گروه مشخص که معلوم نیست یا جرأت ندارید نام ببرید باعث میشه خواننده به اخبار خارجی پناه ببره تا متوجه بشه کی به کیه
 • زبان سرخ IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  9 0
  من ماندم این معلوم الحال ها که مقتدی صدر و حکیم باشند رو چرا ایران مثل مار در آستین پرورششان داد. این ها کوفی مصب هایی هستند که همیشه ی تاریخ در بزنگاه های عاشورایی از یزیدیان زمان حمایت می کنند. بنده با نگاه به گذشته مقتدی مصدر یک صدام بالقوه ای را در وجود او می بینم که اگر مجال پیدا کند چنان صدامی بشود که روی صدام اصلی را سفید کند.
 • رضا IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  0 0
  بیگانگان (آمریکا، انگلیس، اسرائیل و...) از چند دستگی در عراق استفاده می کنند.
 • محمد IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  0 4
  درود بر جوانان عراقی باهم دست سعودی ها را قطع میکنیم
 • مصطفی IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  6 4
  متاسفانه در طول تاریخ مردم عراق نشان داده اند که شور بالا و شعور پایینی دارند و براحتی دستاویز جریانات فاسد سیاسی قرار می‌گیرند. عراقی ها در شناخت دوست و دشمن ضعيف هستند. و تا پایان دنیا دچار مصیبتند. آنها نفرین شده مولای متقیان اند. تنها در سرزمین عراق آن مصیبت‌ها بر امام علی و فرزندانش وارد می‌شد و لاغیر.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس