کد خبر 1002949
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
حسین فریدون به زندان منتقل شد

حسین فریدون که صبح روز چهارشنبه ۲۴ مهر برای تحمل محکومیتش به ۵ سال حبس راهی زندان اوین شده بود، به مرخصی رفت.

به گزارش مشرق، حسین فریدون که به واسطه ارتباطات با برخی بدهکاران بزرگ سیستم بانکی کشور برای او پرونده تشکیل شد و 25 تیر سال 96، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی وقت قوه قضائیه از بازداشت فریدون خبر داد و گفت: چندین نوبت در خصوص این فرد و افراد مرتبط با وی تحقیق شد. برخی افراد بازداشت و برخی هم آزاد هستند. روز گذشته (24 تیر) برای وی قرار تأمین صادر شد اما چون قرار تأمین (وثیقه) را نداد، به زندان معرفی شد. اگر وثیقه را تأمین کنند، آزاد می‌شوند زیرا بازداشت موقت نیست.»

بیشتر بخوانید:

«فریدون» در زندان/ ماجرای ارتباط با «ابربدهکار بانکی» + فیلم

تنها یک روز پس از بازداشت، فریدون با تودیع وثیقه 50میلیارد تومانی که گفته می‌شود توسط حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأمین شد، از زندان بیرون آمد و تقریباً یک سال و هفت ماه بعد، یعنی 28 بهمن 97، محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه از صدور کیفرخواست پرونده فریدون خبر داد و گفت که دادگاه رسیدگی به اتهامات او اسفند ماه برگزار می‌شود.

نکته جالب توجه در این بین، همزمانی صدور کیفرخواست پرونده فریدون با رسیدگی به پرونده مفسدان اقتصادی در دادگاه‌های ویژه و بر اساس استجازه اخذشده از رهبر معظم انقلاب بود؛ تصور می‌شد پرونده فریدون که پیشتر سخنگوی قوه قضائیه گفته بود اتهامات او مربوط به مسائل مالی است، در دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی و به‌صورت علنی مانند سایر متهمان این پرونده‌ها رسیدگی شود زیرا در ماده 10 آئین‌نامه اجرایی استجازه اخذشده از رهبر انقلاب آمده است: «همه دادگاه‌ها موظفند پرونده‌های مربوط به جرایم را که تا کنون منتهی به صدور رأی بدوی نشده است، رونوشتی از کیفرخواست و قرار جلب به دادرسی را برای ارجاع به شعبه دادگاه به معاونت اول قوه قضاییه ارسال کنند.»

اما این اتفاق نیفتاد و چهار جلسه محاکمه فریدون و سایر متهمان پرونده، پشت درهای بسته برگزار شد تا اینکه محسنی‌اژه‌ای علت برگزاری غیرعلنی دادگاه فریدون را این طور توضیح داد: «اتهام حسین فریدون اتهام اخلال در نظام اقتصادی نیست و  مشمول اجازه (رهبری برای رسیدگی ویژه به مفاسد اقتصادی) نمی‌شود و مشمول قانون قبلی است.»

سوم اردیبهشت امسال، غلامحسین اسماعیلی که به تازگی سخنگوی قوه قضائیه شده بود، در نشست خبری خود در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران، از پایان جلسات محاکمه فریدون خبر داد و گفت: فردی که اشاره کردید دیروز آخرین جلسه رسیدگی به پرونده وی برگزار شد و دادگاه آخرین دفاع را اخذ و ختم رسیدگی را اعلام کرده و در مهلت مقرر رای خود را صادر می‌کند. توجه داشته باشید که این دادکاه بدوی است و هر رایی صادر کند، رای قطعی نیست و در این پرونده 6 یا هفت نفر دیگر متهم هستند.

14 اردیبهشت، حسینی سرپرست مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم کارکنان دولت، از صدور حکم حسین فریدون و محکومیت او به حبس خبر داد و گفت: این فرد در حکم دادگاه در ارتباط با برخی اتهامات تبرئه و در ارتباط با بخش دیگری از اتهامات، به حبس محکوم شده که با توجه به قطعی نبودن حکم صادره از بیان جزییات معذورم.

وی در پاسخ به این سؤال که "فریدون پرونده دیگری نیز در دادسرا دارد؟" گفت: آن پرونده در دادسرا است و فعلاً برای ما ارسال نشده است.

عنوان اتهامی حسین فریدون دریافت رشوه به مبلغ 31 میلیارد تومان بود و در این پرونده علاوه بر فریدون افراد دیگری هم به عنوان متهم مطرح بودند که شعبه 1057 دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه پس از برگزاری چند جلسه، او را به هفت سال حبس محکوم کرد.

پس از صدور حکم بدوی، فریدون به رأی صادره اعتراض کرد و پرونده برای رسیدگی به تجدیدنظرخواهی فریدون در شعبه 67 دادگاه تجدیدنظر استان تهران مورد رسیدگی قرار گرفت و نهایتاً دادگاه او را به 5 سال حبس تعزیری محکوم و بازپس دادن 31 میلیارد تومان مبلغ رشوه محکوم کرد و آن طور که سخنگوی قوه‌ قضائیه گفته، در مورد یک نفر از متهمان، دادگاه رأی به برائت داده و در مورد یک متهم زن که دادگاه بدوی دوسوم از مجازات را تعلیق کرده بود، دادگاه تجدیدنظر یک‌سوم باقی‌مانده را هم تعلیق کرده است.

روز چهارشنبه هفته گذشته 24 مهر بود که فریدون در راستای اجرای محکومیتش به 5 سال حبس، راهی زندان اوین شد و حسین سرتیپی وکیل فریدون در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم گفت: در ساعات ابتدایی امروز 24 مهر به‌همراه موکلم در دادسرای مجری حکم حضور یافتیم و دقایقی پیش، تشریفات ورود موکل به زندان اوین، پایان یافت.

فریدون پیش از ورود به زندان، نامه‌ای را در رسانه‌ها منتشر کرد که در بخشی از آن، مدعی شده است: «اجرای حکم اینجانب نشان داد که "برادر رییس جمهور بودن"  نه تنها هیچ مزیتی برای من نبود که می تواند خودش یک اتهام باشد!  و من خوشحالم که حتی در این مقام برای انقلاب و نظامی که آن را دوست داشته  و تلاش کرده‌ام قربانی می‌شوم»

او ادعا کرد:« اولاً در این پرونده یک ریال از بیت المال حیف و میل نشده است و اصولا پای بیت المال در کار نبوده است. در واقع کل پولی که از آن حرف زده می شود پول شخصی یک نفر  است  که به فرد دیگری قرض داده شده  و هیچ یک از آن دو نفر من نبوده‌ام و من فقط بر این قرض شاهد و ضامن بوده‌ام و یک ریال آن به جیب بنده یا خانواده بنده واریز نشده است ... که اگر خلافش بود اعلام کنید. ثانیا من برخلاف کیفرخواست و دادنامه و حکم صادره سفارش هیچ کسی را به هیچ مقامی نکرده ام و هیچ مقامی تعیین و جابجا نشده است ... که اگر خلافش بود اعلام کنید. ثالثا تمام پرونده  تشکیل شده مستند به شنود غیر قانونی  از جمله شنود  از دفتر رییس جمهور است که هم غیر قانونی، هم غیر شرعی و هم غیر اخلاقی است  و باید از سوی دولت و قوه قضاییه پیگیری شود ... و البته وقتی ضابط و شاکی و قاضی  و رسانه هم یکی می‌شوند بهتر از این نمی‌شود. رابعاً افرادی دیگر در این دادنامه از آنان نام برده شده است که در هیچ جای پرونده حکمی به آنها نداده‌اند و اگر عدالت حاکم است باید بر همه حاکم باشد. بنده معلوم نیست متهم ردیف چندم در این پرونده  هستم اما قبل و بعد از بنده افرادی در این پرونده مطرح هستند که چون از جریان و نهاد دیگری هستند نامشان برده نمی‌شود. خامساً هیچ کس - چه پرداخت کننده، چه دریافت کننده - این مبلغ را  رشوه نمی‌داند  و هر دو طرف آن  را فقط قرض می‌دانند  و دربرابر این قرض هیچ کاری انجام نشده که آن را رشوه بدانند.  رشوه اصولا در یک فرایند قضایی معنا دارد اما حتی مسامحتاً نمی‌توان این مبلغ را رشوه خواند.»

اما روایت دیگری هم بر خلاف روایت فریدون وجود دارد و آن طور که برخی رسانه‌ها عنوان کرده‌اند: رسول دانیال‌زاده نمین که یکی از ابربدهکاران بانکی کشور و چندین شرکت در داخل و خارج از ایران داشته، برای نفوذ در ساختار بانک‌ها به منظور اخذ تسهیلات و وام، اقدام به پرداخت رشوه‌های سنگین می‌کرد. در همین ارتباط، دانیال‌زاده از طریق حسین فریدون توانست بسیاری از مدیران عامل بانک‌ها را تغییر و آنها را با خود همراه کند. پرداخت 31 میلیارد تومان به حسین فریدون و اهدای ویلای 640 متری به همسر فریدون در منطقه خوش  آب و هوای سعدآباد، عملاً باعث شد دانیال‌زاده بتواند به هر آنچه مقصود و منظور نظرش بود برسد.

و اما نکته جالب‌تر  چگونگی به مرخصی رفتن فریدون است. یک مقام مسئول در قوه‌ قضائیه با اعلام این خبر گفت: فریدون یک مرحله از سوی زندان پذیرش شد و قبل از تعطیلی به مرخصی رفت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 46
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 38
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  59 1
  از سوی زندان پذیرش شد مگه می خواسته تویی امتحانات روسای زندان شرکت کنه که پذیرش شده وحالا رفته مرخصی وقتی گردن کلفت باشی وسردسته مافیا قانون میشه کشک حالا خوبه همه بعد از انقلاب آدم شدید وگرنه همون گدا گودل قبل بودید خداروشکر که مرگ هست قیامت هست این دولت این آدم های خائن اونجا مجازات میشن به این قانون وحکومت به اصطلاح اسلامی که نمی توان دلخوش بود حق مردم رو بگیره مظلوم رهبری که دورتا دورشون رو یک مشت شغال وکفتار گرفتند به اسم ...
 • IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  41 0
  فکر کنم یک ساعت معطل شدن تو زندان!
 • DE ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  34 0
  اره دیگه؛ اینطوریاس زندانتانتون که هتله اونجا هم نمی مونین! انصافا شماها فاسدترین افراد هستید بقیه اداتونو در میارن..
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
   0 16
   11:52 اره ما کلا امیدمون به خوبی امثال تو هست، مگه تو به داد بشریت برسی.!!
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  40 0
  یک ساعت زندان بوده
  • احمد IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
   28 0
   رفته سک سک کرده اومده بیرون
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  26 1
  خجالت اوره این یه هفته نیست که رفته زندان حالا دوباره رفته مرخصی ....فقط الکی مردمو سر کار گذاشتن با این حکم ۵ سال زندان‌.عدالتی در این کشور وجود نداره
  • US ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
   20 0
   یه هفته کجا بود برادر! یک ساعت زندان بوده... رفته اسمش رو حاضری زده اومده بیرون
 • سارا IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  28 0
  متاسفم...اگر عدالتی وجود داشت حق این اقا اعدام بود و نه ۵سال زندان و حالا هم که ایشون ۴ سال و ۳۶۰ روزش در مرخصی هستن و حکم زندانش فقط و فقط گول زدن مردم بود
 • IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  17 0
  فکر کنم رفته زندان بازدید !!! بازدیدش تموم شد برگشت خونه !!! دوباره چند وقت دیگه یه بازدید دیگه و ... 5 سال که هیچی 20 سال هم اینطوری حساب کنند سر جمع ده روز تو زندان میشه !!!
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  20 0
  قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت پدرش هست یا برادرش یا کسی که از قبلش منفعتی برده یا گیری پیشش داره یا واسطه بردار فریدون شده . در هر حالت وای به این مملکت با این مدیرانش ..50 میلیارد تومان کم پولی نیست
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  1 9
  نامه وحرف فریدون مقبول است وبرخورد با او خال از شائبه سیاسی بازی به نظر نمیرسد
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  15 0
  ای جان از بس اخلاقی رفتار کرده به مرخصی رفته چه گوگولی. ما که گاگولیم
 • شاکری IR ۱۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  15 0
  چطور هنوز نرسیده برگشت لااقل می گذاشتید یکم عرقش خشک می شد بعد می فرستادن مرخصی
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  25 0
  مسئول این مملکت اگه خطایی کنه باید مجازاتش دوبرابر مردم عادی باشه.اگه مجازات 5 ساله واسه اینا باید بشه 10 سال، اونوقت باهاشون مدارا میکنین؟
 • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  35 0
  حداقل یه لیوان آب خنک می خورد بعد می رفت مرخصی !!!!
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  10 0
  کانادا ؟؟؟
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  10 1
  ملت رو مسخره كردن ،دسته جمعي دور سفره انقلاب نشستن و ميخندن به همه.قوه قضاييه مچكريم
 • IR ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  16 0
  بذار جات مشخص بشه و وسایلت رو بگیری بعد برو . راستی مرخصی چقدر طول می کشه ؟
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  9 2
  رئیسی ؟
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
   2 6
   چیه، مچ داداش ریست رو گرفته ناراحت شدی..
 • IR ۱۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  12 0
  واقعا سیستم مجازات مسخره ای داریم!
 • احمد IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  13 0
  این چه جورزندانیه که نرفته مرخصی گرفته ؟!!
 • عزت FI ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  14 0
  چه مملکتی شده ایران خدایش؟ بهشت جاسوسها و اختلاس گرها!
 • عادل IR ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  10 0
  بابا توی سربازی هم به آدم به این زودی مرخصی نمی دن !!!!
 • محمد IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  5 0
  قبلا هم ۲ ماهی در ویلاهای سد مارون
 • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  7 16
  از رئيسي جونتون بپرسيد يا اينكه مي خواهيد بگوئيد زندان ها زير نظر دولت است؟
  • NL ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
   10 3
   عاقل جون طبق قانون بوده .. وثیقه 50 میلیاردی براش گذاشتند . آقای رئیسی مگه میتونه خلاف قانون جلوی این کار رو بگیره . مساله اینه 50 میلیارد تومن برای این ادم هزینه کردند
 • IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  4 0
  ببخشید ایشون چند روز رفته بود زندان می گذاشت ایا اصلا لباس زندانش را می پوشید سلام علیک کرده خودش را به مسئولین زندان و هم بندی هایش معرفی می کرد به قول معروف یک دالی می کرد بعد به مرخصی
 • IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  8 0
  اگر اشتباه نکرده باشم گرفتن مرخصی برای زندانیان مشروط به گذراندن یک سوم مدت زمان حبس می باشد.
 • مهران IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  7 0
  با سلام حالا متوجه شدم که چرا یک کلام از دهن رئیس جمهور در مورد زندانی شدن برادرش بیرون نیومد.
 • امید IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  12 0
  قوه قضائیه بایستی با قاطعیت جلوی اراجیف امفسدان اقتصادی ورانتخواران رو بگیرد تا با دهن کجی به قانون واستفاده از فضای رسان های جیره خوار از جیب بیتالمال قانون و قوه قضاییه رابه باد اتهام به بی عدالتی بگیرد وزندان نرفته به مرخصی بره
 • کمیل IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  3 0
  عجب
 • DE ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  5 2
  مشرق نگفتم که این آقا در زندان نمی ماند ؟؟؟
 • IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  9 2
  تا جلوی مردم شلاق نزنید مردم باور نمی کنند این حکم های نمایشی رو
 • IR ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  2 0
  دلت خوش ه
 • IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  8 0
  اعدام باید گردند دیگر هیچیک کلام ختم کلام
 • RU ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  2 0
  باباپچقدر شلوغ می کنید شما، رفته وسایلش رو بیاره. نمی خواد از وسایل بیت المال استفاده کنه. حتی غذا هم براش میارن.
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  1 0
  آیا کلید زندان را هم با خودش برده یا نه ؟ مسئله این است !
 • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  0 0
  معنی این چیست ؟!!
 • حسين DE ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  1 0
  تشريف داشته باشيد،چاءى دوم آقاى
 • IR ۱۹:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  0 0
  علی برکت الله
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
  1 0
  چه زود؟؟؟!!!
 • US ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
  3 0
  زندان خونه خاله است؟ برای همه همینطوره یا از ما بهترون اینطوره براشون؟ کسی که خلاف کرده باید توی زندان باشه نه اینکه راست راست براش خودش بگرده . قوه قضائیه رسیدگی کنه لطفا
 • ایرانی IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
  0 0
  حالا چرا همش اینو اطلاع می دن؟؟؟؟
 • عباس IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
  2 0
  سلام، اگر آدم بی کس و کاری بود هم به مرخصی میرفت، هنوز نیومده رفت؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس