روحانی نمایه

رئیس‌جمهور که ۷ آبان ۹۶ مذاکره با آمریکا را دیوانگی خوانده بود، دیروز پیشنهاد کرد این موضوع به رفراندوم گذاشته شود!

به گزارش مشرق، آئین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور روز گذشته با حضور رئیس‌جمهور کشورمان در دانشگاه تهران برگزار شد.


حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور در این مراسم با بیان اینکه «من خودم را هم فرزند حوزه و هم دانشگاه می‌دانم و به هر دو افتخار می‌کنم» گفت: پیشرفت‌های کشورمان در عرصه‌های علم و دانش افتخارآمیز است.

بیشتر بخوانید:

ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ»!

به قول خودتان، مگر دیوانه‌ایم؟!

هیچ ایرانی باشعوری با دولت کنونی آمریکا مذاکره نمی‌کند +فیلم

روحانی: کشورها مگر دیوانه شده‌اند با آمریکا مذاکره کنند؟


رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه «دانشگاه ما باید تبدیل به دانشگاه مهارت محور شود» تأکید کرد: دانشجویان باید در کنار علم، با آموختن مهارت و نیازمندی‌های جامعه برای ورود به اجتماع و به دوش گرفتن بار مسئولیت و اشتغال و مدیریت آماده شوند.


وی در ادامه با اشاره به سرعت پیشرفت علم در مقایسه با گذشته، اظهار کرد: پیشرفت دانشگاه ما باید با پیشرفت علم و سرعت روزافزون تغییرات علم منطبق شود. ما در دانشگاه کتاب امروز را درس نمی‌دهیم، این کتاب حداقل برای سال قبل و ‌ترم قبل است گاهی هم برای ۱۰ سال پیش است.


حجت‌الاسلام روحانی افزود: در بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی مخصوصاًًً برای تحصیلات تکمیلی کسی که می‌خواهد وارد شود اگر مهارت کافی برای استفاده از فضای مجازی نداشته باشد راهش نمی‌دهند و اولین امتحانش این است که از ماشین، کامپیوتر، تبلت و فضای مجازی چقدر قدرت استفاده دارید با چه سرعت و مهارتی.


راه اصلاح و تغییر  از صندوق‌های رأی می‌گذرد


رئیس‌جمهور با بیان اینکه سرنوشت آینده کشور ما را انتخابات تعیین و تائید می‌کند، ادامه داد: با همه نقص و ‌اشکال بهترین راه برای تغییر صندوق‌های رأی است؛ برای شکستن افراط،‌ اصلاح جامعه، شایسته‌سالاری و برای اینکه افکار به حق مردم حاکم شود صندوق‌های رأی بهترین راه است. ما راه دیگری نداریم؛ با تجربه می‌گویم که راه دیگری نداریم، به‌عنوان کسی که بیشتر عمرم را در تجربه سیاسی و علمی ‌بود می‌گویم که راهی جز فضای پرشکوه انتخابات نداریم.


وی تأکید کرد: تنها راه برای آینده کشور انتخابات است؛ دانشگاه خود را آماده کند تا هر که بهتر، شایسته‌تر است و برای کشور مفیدتر است و عاقل و فهیم‌تر است و از افراط فاصله دارد و هر که برای کشور آماده فداکاری است و فکر و اندیشه لازم را دارد آن را برگزیند و از آن طرف هر کس خود را شایسته می‌داند، کاندیدا شود. این حرکت در راه خداست که کسی که خود را لایق می‌داند وارد شود چه او را انتخاب کنند چه نکنند.


حجت‌الاسلام روحانی گفت: اولین پرچم انتخابات امید است و ویژگی همه کسانی که پای صندوق می‌روند امید به آینده است و اگر امید باشد راه ما و مسیر ما به نتیجه می‌رسد.


عده‌ای دنبال تقابل مستمر  و دوئل با دشمن هستند


رئیس‌جمهور با طرح این پرسش مبنی بر اینکه پیشرفت کشور و آینده کشور در سایه تعامل با دنیاست یا تقابل؟، اظهار داشت: ممکن است بگویید جواب آسان است و هرجا که جای تعامل است، تعامل کنیم و هرجا ضروری بود،‌ تقابل کنیم. اما باید گفت که این مسئله راهبردی اساسی است.


وی ادامه داد:‌ ۴۱ سال است ما هنوز به جواب روشن و قاطع در کشور نرسیدیم. یک عده می‌گویند تعامل سازنده باید داشت و عده‌ای دیگر عنوان می‌کنند که باید به سمت تقابل مستمر و دائم برویم.


حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: یک عده می‌گویند حل مشکلات با جهان راه ندارد، جز قدرت‌نمایی و باید طرف مقابل را بشکنیم. دشمن ما آن‌قدر خبیث است که باید بشکنیم و با او مقابله کنیم چراکه اینجا دوئل است، باید بزنیم، بکشیم و کشته شویم و عده‌ای می‌گویند این‌طور نیست می‌توان بسیاری از مشکلات را با دنیا حل کرد.


برجام جای دعوا ندارد  دعوا سر مسئله بزرگ‌تری است


حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد:‌ تمام دعوای سیاسی سر چه چیزی است؟ یکی می‌گوید برجام خوب است و دیگری می‌گوید بد، یکی می‌گوید برجام برایمان فایده داشته است و دیگری می‌گوید هیچ فایده‌ای نداشت. باید گفت دعوا سر برجام نیست چراکه برجام جای دعوا ندارد بلکه دعوا سر مسئله بزرگ‌تر و مسئله بالاتری است.


رئیس‌جمهور ادامه داد: یک عده‌ای می‌گویند که وقت تلف می‌کنید با خارجی‌ها حرف می‌زنید،‌ عمر شریف را تلف می‌کنید. ما باید قوی باشیم و خارج را تهدید کنیم و روزی خارجی‌ها در برابر ما تواضع می‌کنند و به زانو درمی‌آیند و دستمان را می‌بوسند و تمام می‌شود!


وی تصریح کرد: عده‌ای می‌گویند این راه نیست و با جنگ مدام به نتیجه نمی‌رسیم. ممکن است جایی استثنائاً جنگ لازم باشد و گاهی هم جنگ لازم است، چراکه گاهی به ما حمله می‌کنند، ما نمی‌توانیم بگوییم تعامل سازنده کنیم و باید به او جواب دهیم، وقتی او آغاز می‌کند.


حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: زمانی که پهپادش می‌آید و ما اخطار می‌دهیم و او گوش نمی‌کند. در این فضا، ما ناچاریم که موشک شلیک کنیم و تعامل سازنده درچنین شرایطی فایده ندارد، اما در کل و کلیت ما باید چه راهی را انتخاب کنیم.


رئیس‌جمهور اظهار داشت: عده‌ای به ما می‌گفتند شما با آژانس بین‌المللی وقت تلف می‌کنید، آژانس دست آمریکا و ابرقدرت‌هاست. چرا بحث می‌کنید. شما کاری را برخلاف ان‌پی‌تی انجام دادید و باید این کار را رها کنید و عده‌ای هم می‌گفتند که می‌توانید در این زمینه اقداماتی را انجام دهید.


وی تصریح کرد:‌ این خیلی وقت برد و ما رسیدیم به نقطه‌ای که با همین آژانس مشکلات را حل کردیم و پرونده را به اتمام رساندیم که این موضوع برای بعضی‌ها سنگین بود و این بمبی است که بر سر عده‌ای کوبیده می‌شود که در روزی می‌گفتند با مذاکره مشکلی حل نمی‌شود؛ البته عده‌ای هم خوشحال شدند. وی بیان کرد:‌ ما زمانی که می‌رویم با شش قدرت بزرگ بحث می‌کنیم، عده‌ای می‌گویند بیخود مذاکره و بحث می‌کنید. شما بروید در برابر دنیا بایستید، عده‌ای هم می‌گویند بروید مذاکره کنیم.


برجام، کوهی بود که بر سر مخالفان داخلی خراب شد!


حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد:‌ ما با سختی به سمت مذاکره رفتیم و به توافق رسیدیم که این برای عده‌ای همچون کوهی بود که برسرشان خراب شد. اینکه ما بتوانیم با شش قدرت بزرگ دنیا بحث کنیم و آنها بیایند حاضر شوند شش قطعنامه فصل هفتم را پس بگیرند، حقوقدانان و سیاستمداران می‌فهمند که چه کرده‌ایم و این کار آسانی نبود و بعد بگویند که کارهای اتمی‌ شما خلاف قانون نیست و شما حق دارید.


رئیس‌جمهور ادامه داد: برای هیچ کشوری در قطعنامه سازمان ملل نیامده است که فعالیت هسته‌ای آن را قبول دارند، تنها کشوری که در قطعنامه آمده است که ایران حق فعالیت دارد، در قطعنامه ۲۲۳۱ است، بعد هم این توافق انجام و نتیجه این شد که یکی از رهبران دنیا در سفر نیویورک گفت ما دچار حیریتیم که این همه شرکت در ایران صف ببندند تا سرمایه‌گذاری کنند.


اگر به نتیجه نرسیدیم باید از مردم همه‌پرسی کنیم


وی بیان کرد:‌ باید دانشگاه‌ها وارد مسائل استراتژیک شوند، حتی اگر در این مسائل به نتیجه نرسیدیم، باید همه‌پرسی از مردم را برگزار کنیم. راهی نداریم چراکه این ۴۰ سال دائماً بحث کردیم. ما باید راه را انتخاب کنیم.


دوقطبی خودساخته روحانی درباره تعامل و زد و خورد با دنیا از آن دست دوقطبی‌هایی است که هدفی جز انحراف اذهان از واقعیت صحنه دنبال نمی‌کند. سخنان آقای روحانی به‌گونه‌ای است که گویی ما در سال ۹۲ و پیش از مذاکرات هستیم حال آنکه شش سال از مذاکرات گذشته و مردم نتیجه آن را در زندگی خود لمس می‌کنند.


سخنان رئیس‌جمهور درباره تعامل با دنیا در حالی است که ایران با همه کشورهای دنیا جز آمریکا در تعامل است و در نتیجه از این سخنان تنها می‌توان مذاکره و تعامل با آمریکا را برداشت کرد.


این در حالی است که روحانی ۷آبان ۹۶ که برای دفاع از وزرای پیشنهادی نیرو و علوم به مجلس رفته بود، گفته بود «[آمریکایی‌ها] به بعضی از کشورهای شرق آسیا پیغام می‌دهند که با ما مذاکره کن؛ این کشورها مگر دیوانه شده‌اند که با شما مذاکره کنند؟ شما [آمریکایی‌ها] علناً مذاکره دیروز را زیرپا می‌گذارید.»


سؤال اینجاست که از ۷ آبان ۹۶ تاکنون چه اتفاق تازه‌ای رخ داده است که آقای روحانی پیشنهاد می‌کند آنچه را «دیوانگی» می‌دانسته، به رفراندوم گذاشته شود؟!

به‌نظر می‌رسد روحانی اکنون دستش خالی است و در قبال وعده‌های داده شده، پاسخی برای افکار عمومی ‌ندارد، پس به مسائل حاشیه‌ای مانند انتقاد به شورای نگهبان، اصول قانون اساسی و همه‌پرسی می‌پردازد. چه آنکه وی در نشست با رسانه‌ها و قبل‌تر از آن در جلسه با هیئت دولت، به انحای مختلف به جای پاسخگویی درخصوص اقدامات دولت و سوء‌مدیریت‌ها نیز چنین مواضع رادیکال و حاشیه‌سازی را اتخاذ کرد.


حواشی سخنرانی رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران


جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشگاهی دانشگاه تهران صبح امروز همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهور در این دانشگاه تجمع کردند. دانشجویان تجمع‌کننده با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی نسبت به عملکرد روحانی در دوران ریاست جمهوری انتقاد کردند.


اعضای تشکل‌های دانشجویی نیز با حضور در این تجمع به اینکه در مراسم سخنرانی روحانی در دانشگاه تهران به نمایندگان آنها برای بیان نظرات و انتقادات ‌تریبون داده نشده، اعتراض کردند. امنیتی شدن فضای دانشگاه تهران در زمان حضور رئیس‌جمهور از مسائل دیگری بود که دانشجویان نسبت به آن انتقاد داشتند.


زمان برگزاری مراسم


برگزاری مراسم آیین بازگشایی دانشگاه‌ها در هفته پایانی مهر و در زمانی که بسیاری از دانشجویان و اساتید انقلابی در پیاده‌روی اربعین هستند، از انتقادات دیگر دانشجویان بود.


تریبون ندادن به تشکل‌های دانشجویی


برخی از دانشجویان تجمع‌کننده اعتراض خود به عدم انتقادپذیری دولت و هم چنین عدم اختصاص ‌تریبون به تشکل‌های دانشجویی در مراسم را با زدن چسب بر دهان خود نشان دادند.


صندلی‌های خالی سالن سخنرانی


استقبال کم دانشجویان از سخنرانی حسن روحانی و صندلی‌های خالی سالن سخنرانی از نکات قابل توجه برنامه دیروز بود.


مسئول سیاسی بسیج دانشجویی و دبیر مجمع دانشجویان عدالت‌خواه دانشگاه تهران در جمع دانشجویان معترض حاضر شده و به سخنرانی پرداختند. در ادامه هم یکی از دانشجویان به نمایندگی از دانشجویان معترض انتقادات و مطالبات بخشی از دانشجویان را مطرح کرد.


ترک جلسه به نشانه اعتراض


گفتنی است، برخی از دانشجویان هم که در جلسه سخنرانی رئیس‌جمهور در آئین بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور حضور داشتند به نشانه اعتراض این مراسم را ‌ترک کردند. دانشجویان معترض معتقد بودند دانشجویانی که در حضور رئیس‌جمهور سخنرانی کردند، نماینده واقعی دانشجویان نبودند.


گفتنی است که معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهور در توییت خود در واکنش به تجمع دانشجویان در محل سخنرانی رئیس جمهور نوشت: «ای کاش کسی، چند نفری که خود را نماینده تشکل‌های دانشجویی معرفی می‌کردند و امروز برای امر دیگری آمده بودند توجیه می‌کرد که چند روزی زودتر آمده‌اند و ۱۶ آذر زمان چنین سخنانی است گرچه رئیس جمهور تأکید کرد در آن روز شنونده سخنان دانشجویان منتقد خواهد بود.»

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 57
 • IR ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  56 10
  واقعا خیلی رو می خواهد
  • IR ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
   28 50
   یقینا ملت همیشه در صحنه به مذاکره با امریکا پاسخ منفی خواهند داد.
 • مجید IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  38 33
  رفراندم یکی از اصول قانون اساسی است چرا بعضی از قانون اساسی میترسند؟!
  • IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
   12 5
   میشه در مورد قانون اساسی بیشتر توضیح بدی؟؟ آخه من هیچی ازش نمیدونم..!! یه سری دیگه از اصل هاش رو هم بگو.!!
  • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
   18 4
   کسی از رفراندوم نمیترسه مشکل ما با سوء استفاده از رفراندوم هست
  • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
   23 1
   میشه ادامه کار دولت روحانی رو هم به رفراندوم بگذاریم ؟؟
  • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
   2 1
   این حرفها بوی خیانت میده صد در صد با برگزاری این کار و اعلام نتایج که به ضررشون خواهد بود باز هم ادعای تقلب میکنن و کشور رو ناامن میکنن
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  17 4
  جنگ روانی
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  10 3
  انتخابات
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  24 13
  مطمئن باشید مردم اجازه نمیدهند این مملکت را خلع سلاح کنبد و آن را تحویل دشمن دهید موشک و سایر تجهیزات نظامی پیشرفته لازمه امنیت یک مملکت است و اگر همینها نبود داعش بر این مردم مسلط شده بود همانطوریکه بر سوریه و عراق مسلط شد و چه جنایاتی که نکرد و اگر همین قدرت نظامی ایران و البته رزمندگان مومن به داد آنها رسید مردم دیگر فریب حرف های زیبا ولی توخالی را نمیخورند
 • SY ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  15 7
  میدونین چرا اینو میخواد اخه از قدیم گفتن دروغگو حافظه نداره اگه جناب حسن خان چند دقیقه ایی که اظهارت گذشته خود رجوع بکنه متوجه میشه که نباید بیش از این خودشو خراب بکنه و به شعور مخاطب توهین بکنه
 • IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  15 1
  خخخخخ خودش دیگه می ترسه، می ندازه رو دوش مردم، اقای محترم علاج مشکلات ما نگاه به داخل کشورهست، مگه ما کج و کوله ایم، خودمون می تونیم تولید کنیم، با کیفیت، می تونیم رقابت کنیم، به جای این حرفات از نیروی جوون و پر انرژی کمک بگیر و حمایتشون کن، اگه اینقدری که برای امریکا وقت گذاشتی رو ظرفیت های داخل کار می کردی، بیکاری کمتر بود و تولید داخلی بیشتر، تو رو خدا قسم دیگه برای ایران کار کن.!!
 • IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  6 1
  عجیب.!!!
 • IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  13 1
  نگاه به داخل موشک تولید کرد، نگاه به خارج تو هنوز از عهده ی ساخت پوشک هم بر نیومده..!! عیب نداره بازم کدخدا کدخدا کن تا برات بیارن.
 • محمد IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  13 9
  با سلام متاسفانه آقای روحانی و وزیر امور خارجه رفتار و رویکرد با ثباتی ندارند و براحتی تحت تاثیر اطرافیان و مشاوران قرار می گیرند و باید قبول کنیم رئیس جمهور فرانسه موفق شده مجددا آقای روحانی فریب دهند اگر بتاریخ نگاه کنیم مذاکره آقای روحانی با غرب هرگز منافعی برای کشور نداشته و فقط شکسته همراه داشته است
 • محمدرضا کیانفر IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  0 17
  حسن روحانی رئیس جمهور گفت: اگر در مسائل استراتژیک به توافق نرسیم باید همه‌پرسی کنیم. آقای روحانی، همه‌پرسی تحمیل خرج اضافی به ملت است 31میلیون نفر که 7میلیونش را به رقیب‌تان بخشیدید به شما رأی داند یعنی ملت استراتژی شما را قبول دارد. سرور گرامی، تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم: 1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی، 2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی، با تشکر از توجه شما،
 • IR ۱۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  1 0
  ان الشیاطین لیوحون الی اولیائهم
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
  4 1
  میشه ادامه کار دولت روحانی رو هم به رفراندوم بگذاریم ؟؟
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
  4 0
  لطفاً پیشنهاد رفراندوم ادامه ریاست جمهوری خود را مطرح کنید تا به خواسته قربانی شدن خود حداقل برسید
 • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
  3 0
  رفراندم برای دیوانگی گذاشتن.دیوانگیست.!!! تو خیلی حرف میزنی اگر قرار باشد برای هر حرفت رفراندم انجام شود .مردم فقط باید درصف رفراندم باشند.!!!
 • totonchyan IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۹
  0 0
  سلام مهمترین مساله ای که الان نیاز به همه پرسی دارد ادامه فعالیت آقای روحانی درسمت رئیس جمهور است با توجه به عملکرد ایشان در این مدت 6 سال که برای کشور سراسر خسارت بود انجام همه پرسی درمورد ادامه فعالیت ایشان از اوجب واجبات است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس