کیومرث پوراحمد - نمایه

روزگاری با پول نگاتیو و پوزتیو مصرفی هر فیلم پور احمد در دهه شصت، سه خانواده زیر طبقه متوسط می‌توانست خانه‌دار شود؛ اما خالق قصه‌های پرخرج مجید، شمشیر را برای نظام از رو بسته است.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - خشایار الوند در بهت و ناباوری اهالی فرهنگ، در حالیکه فیلمنامه نسخه تلویزیونی ۱۲۰ دقیقه‌ای سریال پایتخت را آماده کرده بود، چشم از جهان فروبست تا سریال مرگ‌های سینمایی، در آخرین ماه‌های سال، مثل سال‌های گذشته دوباره تکرار شود. الوند هنرمندی بود که خلاقانه‌ترین و بهترین سریال‌های کمدی را به نگارش درآورد و یکی از هنرمندان کم حاشیه و بااخلاق کشورمان بود. تنها حاشیه‌های او مربوط به سینما و حرفه‌اش بود و از فرصت فراهم شده پس از انقلاب، در سیما بیشترین بهره را برد و در مهمترین تولیدات کمدی سال‌های اخیر سیما حضور پرنگی داشت. شهرت او به قدری افزایش یافته بود که او را بیشتر از برادر سینماگر کهنه‌کارش می‌شناختند.

بیشتر بخوانید:

میکروسلبریتی‌ها هم لباس اپوزیسیون پوشیدند / واکنش صداوسیما چه خواهد بود؟

امامراسم تشییع پیکر این هنرمند بی‌حاشیه، بدون حاشیه تمام نشد و کیومرث پوراحمد بدون آنکه با حال و هوای کاری و پرستیژ الوند نسبتی داشته باشد، ناگهان در این مراسم حضور یافت و حرف‌های عجیبی را بر زبان آورد و گفت: آقای ملکی (کامران) می‌گفت که امروز روز بدی است، روز سختی است. بله! امروز واقعاً روز سختی است. ولی در چهل سال گذشته کدام روز ما روز خوبی بوده؟ این خشایار الوند، یک منافق واقعی بود چون مردم را می‌خنداند. خنده یا مکروه یا حرام است. یکی از این دو تا هست. رقص و شادی مکروه یا حرام است. بالاخره یکی از این دو تا هست. این منافق (خشایار الوند) مردم را می‌خنداند. در چهل سال گذشته ما همش در برهه حساس بودیم و باید خفه‌خان می‌گرفتیم، نمی‌خندیدیم. سرمان در لاک خودمان بود. چون برهه حساس، برهه حساس.... تمام این چهل سال… تمام این‌روزهایش….

بحرانی توصیف کردن چهل سال اخیر انقلاب، در مراسم‌های ترحیم و تشییع سینمایی به تدریج گسترده‌تر می‌شود. چندی پیش رضا کیانیان نیز در مراسم تشییع سیدضیاالدین دری مشابه همین سخنان را بر زبان آورد. مسئول انتخاب سینماگران سخنران در خانه سینما (شماره ۲) حین تشییع هنرمندان، جناب آقای کامران ملکی است، یکی از اعضای محترم و پاسخگوی خانه سینما.

حالا این سوال مطرح است و آقای کامران ملکی فرصت پاسخگویی دارند. آیا ایشان سخنرانان را تعیین می‌کنند یا این افراد (سینماگران) برای ایجاد بحرانی نشان دادن چهل سال اخیر، توسط ایشان انتخاب می‌شوند؟ آیا منوچهر شاهسواری که سمت مدیرعاملی خانه سینما را بر عهده دارد در چیدمان چنین نمایش‌هایی تعیین کننده است؟ اینها سوالاتی است که مسئولان خانه سینما، فرصت پاسخگویی آن را در همین صفحه خواهند داشت.

بیشتر بخوانید:

رضا کیانیان بعد از چهل سال به فکر «پیکار» با جمهوری اسلامی افتاده است +فیلم

اما همانطور که رضا کیانیان در این چهل سال بحرانی در اغلب پروژه‌های دولتی و حکومتی حضور داشت و بیشترین دستمزد را دریافت می‌کرد، تمامی پروژه‌های سینمایی پوراحمد غیر از چندین مورد مشمول همین اتفاق است. یعنی در زمانی که سینما دیجیتالی نشده بود (اشاره به ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۲)، بنیاد سازمان سینمایی فارابی به فیلمسازانی نظیر پوراحمد، نگاتیو و پوزتیو رایگان برای فیلمبرداری و نمایش اعطا می‌کرد.

یعنی در زمانی که ایران با دشمن بعث درگیر بود و وضعیت کشور بحرانی و وخیم بود، آنهم در شرایطی که کشورمان نیاز به پول خرید سلاح‌های سبک و سنگین داشت، شرایط تحریم بسیار سنگین‌تر از شرایط کنونی بود، نظام همیشه بحرانی (به زعم پور احمد) دلارهایش را خرج نگاتیو و پوزتیوهای پوراحمد می‌کرد و از سال ۱۳۶۰ با بالاگرفتن جنگ تحمیلی، آقای پور احمد، فیلم‌های باران، تاتوره، بی‌بی چلچله، آلبوم تمبر، شکوه زندگی، گاویار، لنگرگاه، شکارخاموش، را با نگاتیوهای و پزتیوهایی که بشدت در دهه شصت گران بود ساخت و نکته جالب غیر از نگاتیو و پوزتیو این نظام چهل ساله همیشه بحرانی، سرمایه ساخت آثار پوراحمد را تأمین می‌کرد.

بیشتر بخوانید:

قزوه: سلبریتی‌های اپوزیسیون هم از توبره می‌خورند هم از آخور+فیلم

اما به دهه هفتاد که رسیدیم تلویزیون این نظام همیشه بحرانی، سرمایه هنگفتی در اختیار کیومرث پوراحمد قرار داد تا سریال قصه‌های مجید را بسازد و تأمین سرمایه این مجموعه تلویزیونی در شرایط نوسانات عجیب دلار در اوایل دهه هفتاد، به قدری خوب انجام شد که پوراحمد توانست غیر از ساخت یک سریال چندین قسمتی، ۴ فیلم سینمایی مستقل از عواید قصه‌های مجید، تولید کند.

نکته جالب اینجاست که فیلمی که ایشان در حوزه دفاع مقدس با بدترین شکل ممکن ساخته‌اند، با عنوان ۵۰ قدم آخر، سرمایه‌اش توسط انجمن سینمای دفاع مقدس تأمین شده است که باید حدس زد که بودجه این نهاد توسط کدام ارگان تأمین می‌شود. به عبارت دیگر آقای پوراحمد دستمزد این فیلمش را از همان‌جایی گرفته که از ورود تمامی بحران‌های سیاسی و نظامی به کشور جلوگیری کرده است.

با نمایش تیغ و ترمه در جشنواره فیلم فجر وبه تبع آن در سال‌های قبل ساخت فیلم شکست‌خورده و «کفش‌هایم کو» اثبات کرد که پور احمد خارج از سازو کار نهادهای دولتی نمی‌تواند فیلم مرغوب بسازد، مگر اینکه دوباره شرایط بحرانی شود و انجمن سینمای دفاع مقدس یا تلویزیون بودجه آثار آینده پوراحمد را تأمین کند.

بیشتر بخوانید:

حمید گودرزی: دغدغه سلبریتی‌ها، مردم نیست

با پول نگاتیو و پوزتیو مصرفی هر فیلم پور احمد در دهه شصت، سه خانواده زیر طبقه متوسط می‌توانست خانه‌دار شود. حالا آقای پوراحمد به جای تشکر و قدردانی که این نظام بحرانی ۴۰ سال فرصت و بودجه برایش فراهم کرده تا فیلم بسازد، او از بحرانی که حداقل برای امثال او نیست، سخن می‌گوید. جالب اینجاست که رضا کیانیان و پور احمد در مراسم سیدضیاالدین دری و خشایار الوند عقده خود را نسبت به چهل سالگی انقلاب بروز دادند. در صورتیکه هر دو هنرمندان فقید با رسانه ملی این نظام بیشترین همکاری را داشتند و بیشترین بودجه‌ها را دریافت کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 69
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 33
 • IR ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  معلومه خیلی سوختید! بده همکارت برات پماد بماله!
  • AE ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   51 30
   فعلا که بوی شما درامده
  • فرهاد IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   70 35
   "سریال‌های شما را پیگیر هستم که سریال‌های بسیار ایرانی است و به فرهنگ ما مردم و زندگی ایرانی بسیار نزدیک است" این گفته حضرت آقا به سیروس مقدم کارگردان پایتخته. امثال کیومرث پوراحمد نمک نشناسان و متوهمانی هستند که از هر فرصتی سوء استفاده میکنند برای لجن پراکنی. غیر از حرف مفت زدن هنری بلد نیستند.بگو آخه صداوسیما به تو بها نمیداد کی تو رو می شناخت.یکی از عوامل این وضعیت اقتصادی تویی آقای پوراحمد.با حمایتت از آقای روحانی و در گذشته هم حمایت از فتنه گران.
  • محمود IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   62 40
   یعنی راست نمیگه ؟ 90 درصد فیلمهای سیما یا گریه دار است ! یا جنایت ! یا جنگی ! اونهایی که ماهواره میبینند به دام فساد میافتند ما که ماهواره نداریم و سیمای ایران را میبینیم روانی و افسرده میشویم بس حقیقت را بپذیرید
  • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   38 31
   این پیرمرد فرتوت دیگه چی میکه؟ مثل اینکه اینها عادت کردند در مراسم ختم یه لگدی نثار حکومت بکنند.البته اگه این مملکت حساب کتاب داشت هنوز مثل این یارو پول بیت المال رو با ساختن فیلمهای آشغالشون حروم نمی کردند
  • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   38 22
   کاش عزرائیل یه مدت گلچین کردنش میگذاشت کنار و یه سری به پیرمردهای به دردنخور هم میزد!
  • سعید ۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
   16 7
   محمود خان، چرا خودتو به اون راه می زنی؟!!!!! کسانی مثل همین جناب پوراحمد فیلم های به قول تو گریه دار ساختند، مگر کسی مجبورشان کرده بود؟!!!!!، در منطق شما الان فیلم کمدی در سینمای ایران ساخته نمی شود؟!!!!!( این همه فیلم کمدی سخیف و غیر سخیف ساخته شده است)، البته منظور پوراحمد چیزهای دیگری بود نه محتوای فیلم ها، خودت هم خوب می دانی ( او می خواست همراه با دشمنان این کشور، کل این چهل سال را زیر سوال ببرد)، پوراحمد طوری حرف زد که انگار خنداندن مردم در این چهل سال جرم بوده است!!!!!!!!
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  انقد نون مفت جمهوری اسلامی را خوردن هار شدن سلبریتیهای بی ریشه
  • ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   44 6
   حالا پول کشور بوده ها. نظام که از خودش پول نمیاره. ولی اینکه اینا استفاده هاشونو کردن حرفی نیست
  • محمدزاده IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   25 26
   اگر بی ریشه بودند درد مردم را نمیگفتند و با پول بیت المال به عیاشی میپرداختند. اگر پول گرفته با هنرش حلال کرده اختلاس و دزدی نکرده و نرفته به کانادا و. ..
  • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   13 8
   الان مثلا اینا عیاش نیستن که نود درصدشون اقامت اونور آب دارن
 • ناشناس IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  32 38
  این ادمها را صدا وسیما پر رو کرده .. از ای به بعد هر فیلمی یا سریالی نامی از این افراد داشته باشد . حد اقل بیننده را خواهد داشت
 • مهماندار هواپیما IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  63 46
  اقای پور احمد حرامتان باد پولهای که در جمهوری اسلامی در اوردید امیدوارم شما و خانواده تان عاقبت بخیر نشین
 • لک IR ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  32 24
  خوب ما هم تو این سرزمین خطوط قرمزی داریم. تو کشورهای دیگرم همینه نمیشه برای فیلمهای سخیف و کم مایه پا روی ارزشهای مذهبی یا اخلاقی گذاشت
 • DE ۱۹:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  16 14
  خخخخخ حقتون همینه
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  40 10
  این هنرمندان متهم به همکاری با جمهوری اسلامی هستند. اگر الان از نظام اعلام برائت نکنند در حکومت سکولار آینده جایی نخواهند داشت.
  • طاها IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   18 6
   اگر مسئولین سینما را موافق حرف هاش نمی دید اینقدر چرت نمی گفت
  • طاها IR ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   6 3
   اگر مسئولین سینما را موافق حرف هاش نمی دید اینقدر چرت نمی گفت
  • ۱۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   0 0
   از موتوری جنس نگیر وجدان ندارن=)))))
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  59 19
  تورم و گرانی و فقر و بیکاری قشر فرودست جامعه را بیچاره کرده ، به چه چیز انقلاب باید دلخوش بود با توجه به اینکه ایران یکی از ثروتمند ترین کشورهای دنیاست؟؟
  • IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   24 5
   هیچ هیچ
  • IR ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
   18 23
   هر چهار مطلبی که گفتید در واقع یک مطلب است و ان هم اقتصاد بیمار که دو دلیل عمده دارد تحریم و مدیرت غیر انقلابی و اسلامی لیبرالها که البته چند ماهی است با خروج امریکا از برجام عود کرده
 • IR ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  35 28
  پیر شده داره از دور خارج میشه باید یه جوری جلب توجه کنه دیگه ، از راه خوب نشد از راه بد
  • IR ۰۱:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   9 7
   از وقتی من یادمه این پیر بود.الان دیگه داره فسیل میشه
  • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   7 1
   این روش مخصوص خام هاست نه آقایون
 • هادی IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  30 24
  اصن قابل توجیه نیست حرفای مزخرف ایشون
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  18 21
  خوب شد کرم همیشه خودشو زود نشون میده
 • حسین AE ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  17 20
  روز تسویه حساب زحمات ارزشمند سلبریتری ها نزدیکه
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  24 26
  نظر من اینه که یک بار برا همیشه جلو این افسار گسیخته های نامرد باید وایساد ...
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  45 25
  خداییش حرف حق زده .
 • IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  24 18
  چرا اینا رو نمفرستن جایکه خوشحال باشم ماهم راحت؟
 • IR ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  12 22
  فکر می کنی آلزایمر شاخ و دم داره؟ یادش رفته که قصه های مجید رو کی ساخته
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  20 23
  دو سال دیکه فقط دوسال دیگه به پایان حکومت این سلبریتی ها مونده! مردم همه چیزی رو کم کم میفهمند. گام دوم آغاز شده فقط دوسال دیگه...
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  17 15
  آقای پور احمد این حرفا رو زده تا عکس هاش رک با روحانی در زمان انتخابات لا پوشونی کنه! نه بزرگوار به گندی که زدید حالا حالاها باید پاسخگو باشید!
 • IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  17 16
  حرفای بی ربطی هم زده! کدوم یک از کارهای مرحوم الوند ممیزی خورده یا پخش نشده یا کی در تلوزیون مخالفتی با طنز وجود داشته که او همچین حرفای مهملی رو زده! حداقل میخوای تخریب کنی قبلش یه متن تهیه کن!
 • IR ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  22 8
  دروغ نگفته که درست میگه این مردم میفهمن نه سما های که سر کار هستید با حقوق بالاا
 • نبی IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  11 18
  کاه و جو شون زیاد شده
 • DE ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  15 9
  پولش رو قطع کنید که برود کنار دست دوست سابقش مخملباف در خارج برای نتانیاهو و ترامپ دستمال پهن کند که لیاقتشان بهتر از این هم نیست. این دغل دوستان که میبینی مگسانند گرد شیرینی. چقدر خوب که یک رسانه مثل مشرق این افراد را برای ما شناسایی هویتی می‌کند هر چند که با تمام نظرات این رسانه هم موافق نباشم ولی همیشه هم حق با ما نیست و واقعیت چیز دیگری است.
 • IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  21 12
  کلا بد گفتن از این 40 سال یک عادت و پز روشنفکری شده
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  10 4
  واقعا که چی، تیتر زرد میزنی؟!!!!
 • IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  4 13
  دارن چهره واقعی خودشونو نشون میدن.
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  16 3
  برهه ی همیشگی حساس کنونی خخخخخخ
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  25 10
  یکی نیست بگه آخه روانی، رقص رو جمهوری اسلامی حرام کرده یا شریعت خدا؟؟ بخدا اینا مشکلشون با نظام نیست، با خودِ اسلام مشکل دارن
 • سعید IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  15 16
  متاسفانه اینطوری شده که اونی که بیشتر منفعت برده بیشتر میناله و غر میزنه اخه بی انصاف اگه خشایار الوند رو منافق میدونستن صداسیما این همه سریال رو بهش میداد که بنویسه؟ چرا همه چی رو باهم قاطی میکنی؟ مردم با این همه سختی دارن تحمل میکنن اون وقت امثال این آقایون شکم سیر بزر یاس و نامیدی رو دارن پخش میکنن.
  • توفان حقيقت IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   3 7
   اين خاصييت نون جمهوري اسلامي هست هركه بيشتر بخوره بيشتر فحش ميده. امثال كيانيان و پور احمد و.. انقدر خورده اند كه ديگه اشتهاشون ابز شده و دست نون دهنده را هم مي گيرند
 • IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  26 14
  خوب پول خرج کردید اون هم سریال خیلی خوبی مثل قصه های مجید ساخته. چه تیتر مسخره ای زدید! در ضمن این پولی که صرف کردید مگر ارث پدر شماست که طلبکارید ؟ همه ایران از این پول سهم دارند. باز صد رحمت به پور احمد که دور نریخت و به جیب نزد مثل خیلی های دیگه
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   1 9
   خوب وقتی اینقدر راحت تونسته کار کنه این همه ننه من غریبم اش برای چیه،البته آدم ته پیری محتاج جلب توجه هست
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  12 23
  با پول مفت بیت المال گردن کلفت کردن حالا مدعی هم هستن
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۱
  10 15
  این بیچاره دیگه دیونه شده
 • IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  6 12
  من همش به ساک آویزان پوراحمد فکرمیکنم که چی توشه ؟ کیومرث خنده نه مکروهه نه حرام !! حتی بلدنیستی فاصله مکروه وحرام روبفهمی ! توکه دردنداری توکه نمیفهمی فرزندان وخانواده الوند روباید چطورتسلی بدی یه ساکی که یاخانمیه یامجردیه خلاصه یکی ازاین دوتاست اومدی فاتحه !!؟ لااقل مثل حضارمشکی میپوشیدی تابدونن واسه چی رفتی ؟ پولهاتون رو زدیدبه جیب ومرض نفهمی هم گرفتی که شادی حرامه یعنی حتی به دین هم وصله چسبوندی . شک ندارم زندگی سختی داشتی ودرخانواده خاطرات خوبی نداری که توخاطراتت هم گفتی . اگه تو افسرده ای اگه روحت گرفته تقصیر بقیه چیه الان توایران هرکی هنری داره مشغول شادکردن مردمه اماتو انگار قصه های مجیدروکاروپول دیدی وروحیه ات سیاهه
 • NL ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 16
  محبوبیت قلم خشایار الوند به واسطه طنز خوبش، نقطه‌ی اشتراک ایرانی‌هایی شده که سریال‌های تلویزیون ایران را می‌بینند؛ برای کیومرث پوراحمد اما ارزش الوند صرفاً ابزار شدن پیکرش برای ابراز عقیده سیاسی است؛ ما البته به آن می‌گوییم مُرده خوری. تفرقه افکنی‌اش بماند، اما مُرده خور نباشید!
 • همدانی IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  3 23
  سلام عزیزان به نظر بنده هم این آقا هم مسئولین و هم همه ما یک روزی در پیشگاه خداوند متعال باید پاسخ بدهیم... کیلویی ۴۰ سال حاصل خون شهیدانی که هر کدامشان عظمتی دارند را بباد میدهیم جالب اینه که خیلی از این گله مندها خودشان با همین نظام رشد کرده و بجایی رسیده اند... بله چه غوغائیه روز حساب و کتاب که معلوم میشه کی با چه نیتی چی گفته و چکار کرده... وعده دیدار نزدیکه دوستان تا مژه بستیم قیامت رسید مرگ چه خواب سبکی بوده است
 • IR ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 17
  این زربریتی تهوع آورهم خواست بگه آی بن سلمان دلاربده .مکرون. نتانیاهو .ترامپ تابعیت .حقوق .من هم سریازشماهستم.
 • نذير IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 15
  خدا لعنتتان كند كه به خاطر اين كفران نعمت آتش قهر الهي تر وخشك را مي سوزانت تو در أن برهه هاي حساس براي اين مملكت چه غلطتي كردي منافق تو وأمثال توهست كه اين چهل سال ماند زالو پول اين ملت را مكيديد وتفكرتان اينگونه بود
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 15
  تو اگر باشی یانباشی هیچ اتفاقی نمی افتد این نعمت مردم و انقلاب مردم را کفر نعمت نکنید - بینی و بین الله جز ادا و اطوار چیز دیگری بلد هستی - تو قیافه ات اندوه و مصیبت است جعلیات خودت را چرا با الفاظ شریعت ملغمه می کنی -
 • IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 8
  اینکه این جماعت حتی در موقع مردن هم دست از دنیاپرستی برنمی دارند مشخص میکنه با چه جاندارهایی مواجهیم
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 8
  زودتر ببریدش قطعه هنرمندان
 • IR ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  8 4
  چرا شما وامثال داعش با شاد بودن و خندیدن ملت مشکل دارید .....شما وطن فروشان یک روز باید تاوان خیانت بدید
 • IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  6 6
  می گویند فقر فساد میاره اما برای بنده سواله چرا طبقه متوسط و ثروتمند هر چی مسن تر میشن......عاقبت به شر میشن!!
  • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
   1 0
   چون فقط فقر نیست که فساد میاره بلکه بی عاری و مفت خوری و بی حیایی هم فسادآورن
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  12 10
  فعلا بعد از 22 بهمن شما بدجوری سوختید بده ننت اونجات پماد بماله.
 • IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  2 14
  این رو دو هفته ببندید گاری درست میشه.
 • حمیدرضا IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  4 0
  تا قبل از اینها که همیشه از این فیلما تعریف می کردید حالا که یه نقد کوچیک کرده میگید ثابت کرده فیلم مرغوب نمی تونه بسازه؟
 • مرتضي IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  1 2
  آقاي پور احمد مرد محترمي است ايشان منظورش برخورد همکاران خودشان در اين چهل سال بوده.در مورد اظهارات سينماگران خيلي حساس نباشيد.اينرا بخشي از فيلمي بدانيد که قرار نيست بازي شود.
 • سید رضا IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  20 3
  نشانه های عاقبت به شری !!
 • منتقد IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  3 16
  حالا منظور از این زرت و پرتهایی که کردی چیه؟ پور احمد آدم بدیه ؟ و تو و امثال تو وطن پرست هستید؟ کمتر زر بزنید لطفاً
 • نریمان IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  5 29
  خب حقیقت تلخه ...توی این چهل سال کدوم روز مردم شاد بودن و بی دغدغه ؟؟؟...
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۲
  4 22
  این چه عادتیه که هر کس انتقاد می کنه بلافاصله به برداشت خودتون پته شو می ریزید رو آب آخه! مگه حرف بدی زده، چیزی که واقعیت دراه رو بیان کرده
 • ایمان IR ۰۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۲/۱۳
  2 1
  جایی که خون شهید ریخته شده حرف از عیاشی نزن ... وگرنه کجای دین با خنده مشکل داره؟یجوری مکروه و حرام میکنه انگار چقدر هم فقه بلده.....اتفاقا دقیقا خود شماها با خنده و راحتی مردم مشکل دارید...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس