کد خبر 93794
تاریخ انتشار: ۳ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۰:۳۰

یک روزنامه غربی از افزایش 30 درصدی واردات نفت چین از ایران در سال 2011 میلادی در مقایسه با سال 2010 خبر داد.

به گزارش مشرق به نقل از مهر، در حالی که کشورهای غربی برای افزایش فشار روانی تحریم ها بر ایران بطور مرتب از کاهش صادارت نفت ایران به چین گزارش می دهند امروز روزنامه وال استریت ژورنال از افزایش 30 درصدی واردات نفت پکن از تهران خبر داد. این خبر را اداره کل مصرف کنندگان چین مخابره و اعلام کرده که در سال گذشته 27 میلیون و 760 تن یعنی بطور میانگین روزانه 557 هزار بشکه نفت از ایران وارد چین شده است.

بر اساس این گزارش، در حالیکه واردات نفت چین از ایران 30 درصد افزایش داشته، واردات کلی نفت این کشور در سال 2011 رشد 6.1 درصدی را نشان می دهد. برای مثال فقط در ماه دسامبر 2011، 21 میلیون و 920 هزار تن نفت وارد چین شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه 2010 رشد 5.1 درصدی را نشان می دهد این یعنی آنکه در ماه دسامبر روزانه پنج میلیون و 180 هزار بشکه نفت وارد چین شده و این درحالی بود که کارشناسان برای این ماه واردات روزانه پنج میلیون و 500 هزار تا شش میلیون بشکه در روز را پیش بینی کرده بودند.

البته در سال گذشته واردات محصولات پالایش شده نفتی نیز به چین افزایش یافت بطوری که در ماه دسامبر 2011 در مقایسه با مدت مشابه 2010 واردات اینگونه محصولات با رشد 30 درصدی به دو میلیون و 640 هزار تن رسید.

وال استریت ژورنال در این رابطه می نویسد : در حالیکه آمریکا و اتحادیه اروپا بر چین فشار می آورند تا این کشور روابط اقتصادی خود با ایران را کاهش دهد اما با این وجود تهران سومین تامین کننده نفت این کشور محسوب می شود.

با این وجود فشارهای وارده بر چین همچنان ادامه دارد و ممکن است به دلیل مشکلات بوجود آمده برای "اتحادیه بین المللی نفت و مواد شیمیایی چین" که با نام یونی پک ( Unipec ) شناخته می شود واردات نفت چین از ایران در ماه فوریه کاهش یافته و بر اساس قراردادها و سفارش های قبلی صورت نگیرد.

بر همین اساس و به دلیل مشکلات پیش آمده و فشارهای وارده بر چین، پکن در ماه ژانویه ( ماه فعلی میلادی ) فقط روزانه 220 هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده و ادامه کاهش واردات نفت برای اقتصاد چین خطرناک خواهد بود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس