کد خبر 83684
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۰ - ۰۹:۲۹

یک کارشناس اقتصادی نسبت به ۴ معضل اساسی در معاملات سکه و طلا هشدار داد و با اشاره به اینکه رشد قیمت طلا در معاملات آتی بورس‌های جهان متوقف و چشم اندازها حاکی از ثبات قیمت جهانی است،بر ضرورت توقف عرضه سکه در بانک‌ها، حذف رانت و عمل به وعده‌های شکستن حباب قیمتی تاکید کرد.

به گزارش مشرق، محسن علی حسینی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: این روزها در خصوص معاملات طلا و سکه در بازارهای کشور نکاتی تأمل برانگیز و هشدار دهنده به چشم می‌خورد.

*انجام معاملات آتی بورس‌های جهان با طلای ۱۷۷۰ دلاری
 

وی تصریح کرد: نخست اینکه ببینیم طلا این روزها در بازارهای دنیا با چه قیمتهایی معامله می‌شود، اگر به سایتهای معتبر طلا مانند کیت کو (kitko) مراجعه کنید که معمولا معاملات آتی طلا در آنها انجام می‌شود و متعلق به بورسهای لندن و نیویورک نیز هست، دامنه قیمتها 1760 تا 1770 دلار است، یعنی برای معاملات آتی سال آینده به هیچ وجه قیمتی بالای 1800 دلار برای انس جهانی طلا نمی‌بینند، حتی برای تحویل طلا در ژانویه سال 2013.!
مدیرعامل سابق تعاونی اعتبار ایران خودرو با بیان اینکه هم اکنون قیمت جهانی طلا در دنیا در محدوده ۱۷۳۵ دلار است و معاملات آتی آن با نرخ 1760 تا 1770 دلار در حال انجام است، گفت: این نشان می‌دهد تمام تحلیل‌گران طلا چشم‌انداز قیمت‌های جهانی طلا در دنیا را «ثبات» ارزیابی می‌کنند، و قیمت‌های2100 تا 2500 دلار.
علی حسینی تصریح کرد: چشم‌انداز طلای2500 دلاری تنها زمانی تحقق یافتنی است که دنیا به دلیل بحرانهای شدیدی مانند جنگ فراگیر و ناامنی به هم بریزد و سبب شود تقاضای طلا افزایش داشته باشد.

*حباب قیمتی شدید در معاملات آتی سکه

وی ادامه داد: مسئله بعد قیمتهای داخلی طلا است. تمام فعالان طلا می‌دانند که دو عامل در قیمت طلا در کشور اثر‌گذار است. اول قیمت ارز و دوم نرخ جهانی طلا یا همان انس، متأسفانه در ایران وقتی قیمت انس جهانی بالا می‌رود، مسئولان تقصیر افزایش قیمت طلا را به گردن انس جهانی می‌اندازند، اما وقتی انس جهانی کاهش پیدا می‌کند، می‌بینیم که کاهشی در بازار داخلی اتفاق نمی‌افتد و قیمت طلا و سکه همگام با انس جهانی کاهش پیدا نمی‌کند.
مشاور مالی و اقتصادی مدیر عامل سابق ایران خودرو جو روانی حاکم بر بازار سکه و نرخ ارز را دو دلیل اصلی مقاومت قیمتهای بازار در برابر روند کاهشی طلا ذکر و اضافه کرد: هم اکنون اگر کسی سکه داشته باشد می‌تواند آن را در معاملات آتی تحویل تیر ماه سال 91 با قیمت 820 هزار تومان بفروشد،در حالی که این قیمت به شرطی تحقق یافتنی است که قیمت انس جهانی به 2500 دلار و دلار آمریکا به بالای 1450 تومان برسد.
وی تأکید کرد: این رخدادها هنوز اتفاق نیفتاده اما تقاضای ایجاد شده در بازار سکه چنین حبابی را به وجود آورده است و حتما کسانی که روی چنین قیمتهایی معامله می‌کنند، متضرر خواهند شد.

*افزایش سود انتظاری مردم و انجماد سرمایه‌ها در طلا

علی حسینی به جریان سرمایه‌هایی که اخیرا وارد بازار سکه و طلا شده است نیز اشاره کرد و اظهار داشت: قبلا مردم سرمایه‌های خود را در بانکها سپرده‌گذاری کرده و یا به سمت خرید اوراق مشارکت می‌بردند و بانکها تلاش داشتند نرخ سود از 15به 17 درصد برسد تا مشوق سپرده‌گذاری‌های مردمی شود، اما موضوعی که رسانه‌ها طی چند ماه اخیر به آن خیلی پرداختند و صدا و سیما نیز به‌ آن دامن زد، بحث بازار سکه است.
وی با بیان اینکه موضوع سکه امروز نقل تمام محافل است، گفت: معاملات سکه امروز وارد خانه‌های مردم شده است. اگر این روزها سری به بانک‌ کارگشایی بزنید، می‌بینید مجرایی که زمانی بانک مرکزی برای کنترل و نظارت بر بازار و معاملات سکه ایجاد کرد، دارای چه وضعیتی است.
علی حسینی یادآور شد: اگر قبلا به بانک کارگشایی سر می‌زدید، می‌دیدید که معامله‌گران آن 50 تا 70 نفر و عمدتا دلال و یا نمایندگان صرافی‌ها هستند، یعنی بیشتر افرادی خریدار بودند که معاملات سکه شغلشان بود، اما طی یکی دو هفته اخیر افراد حقیقی و عامه مردم به معامله‌گران این بازار تبدیل شده‌اند.
وی در این رابطه نحوه اطلاع رسانی رسانه‌ها و به خصوص  صدا و سیما را بی‌تأثیر ندانست و گفت: صدا و سیما هر روز در چند نوبت اخبار سکه و قیمتهای آن را پخش می‌کند و وقتی مردم رشد هر روز قیمتها را می‌بینند،به گمان تداوم این روند، سرمایه‌های خود را به سمت آن می‌برند.
علی حسینی تصریح کرد: سود انتظاری نزد مردم بالا رفته است و مردم دیگر حاضر نیستند از پولشان 15 یا 17 درصد سود بگیرند و این آفت بزرگی برای اقتصاد است.

*رانت ۲۲۰ هزار تومانی در حدفاصل بانک کارگشایی و بورس کالا

علی حسینی با بیان اینکه روز چهارشنبه بیش از 3 هزار نفر برای خرید سکه به بانک کارگشایی آمده بودند، افزود: بدون تردید اینها شاغلان بازار طلا نیستند، بلکه کسانی هستند که پول‌ها را از حسابهای بانکی خارج کرده و انتظار دارند در معاملات سکه بالای۳۰ درصد سود کنند.
وی با بیان اینکه در مکانیزم فعلی معاملات تحقق چنین سودی به دور از انتظار نیست نیز، تصریح کرد: اگر همین الان افراد سکه را از بانک کارگشایی در بدترین حالت 600 هزار تومان بخرند و همان روز در بورس برای تحویل تیر ماه 800 هزار تومان بفروشند،ظرف ۶ ماه حدود 30 درصد سود کرده‌اند.
علی حسینی ادامه داد: چنین سودی تضمین شده است، چون از بانک کارگشایی تا بورس کالا 30 درصد سود تضمین شده وجود دارد.
 مدیرعامل سابق تعاونی اعتبار ایران خودرو گفت: متاسفانه سرمایه‌ها به سمت سفته بازی رفته است و این کاملا به ضرر اقتصاد است.
علی حسینی اضافه کرد: بانک مرکزی به وعده‌ای که  طی هفته‌های اخیر برای از بین بردن حباب سکه داده است، باید عمل کند، الان بازار رودروی بانک مرکزی ایستاده است و اگر بانک مرکزی ظرف یک هفته تا ده روز در این بازار ورود و نظارت کند، حتماً حباب سکه را از بین خواهد رفت.
وی افزود: بالا رفتن سود انتظاری مردم پدیده خطرناکی است و بانک مرکزی باید به هر قیمتی که شده این انتظار را پایین بیاورد وگرنه اوراقی که دولت برای سرمایه‌گذاری‌ها منتشر می‌کند، روی دستش مانده و مردم نیز در بانکها سپرده‌گذاری نخواهند کرد،در نتیجه قدرت وام‌دهی بانکها کاهش یافته و تولید می‌خوابد.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: تداوم این روند ضربه مهلکی برای اقتصاد است و زمانی به این یقین می‌رسید که یک هفته نظاره‌گر ازدحام معاملات بانک کارگشایی باشید.

*بانک مرکزی به وعده فروش دلار ۱۲۹۰ تومانی عمل کند

خبرنگار فارس گفت: بخشی از این سود انتظاری ناشی از تحولات نرخ ارز است، مردم انتظار دارند با تشدید تحریمها نرخ ارز رکوردهای بالاتری را ثبت کند و طبیعتا بر قیمت طلا اثر بگذارد.
علی حسینی پاسخ داد: بانک مرکزی تنها عرضه کننده ارز در کشور است .ما بازار عرضه و تقاضای آزاد برای ارز نداریم. عرضه کننده انحصاری ارز بانک مرکزی است، مهمترین متقاضیان ارز نیز واردکنندگان هستند، میزان واردات هم کاملا مشخص است، بنابراین این بخش کاملا قابل کنترل است.
وی ادامه داد: به فرض تشدید تحریمها وضعیت عرضه و تقاضای ارز کاملا مشخص و قابل کنترل است و اگر بانک مرکزی به درستی عمل کند،می‌تواندکاملا بر قیمت ارز نظارت کند.
علی حسینی تأکید کرد: اگر بانک مرکزی به وعده خود برای تحویل دلار 1290 تومانی که هفته گذشته پیش فروش کرد عمل کند، یقین بدانید ارز ظرف مدت یک هفته به زیر 1300 تومان می‌رسد.
وی گفت: در حال حاضر برخی متقاضیان و دلالان خرده پا باعث افزایش نرخ ارز در بازار می‌شوند، در حالی که در شرایط کنونی نباید نرخ ارز اینقدر بالا باشد، اگر وضعیت دلار اینطور بماند نرخ آن آستانه سال نو غیر قابل کنترل خواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه التهابات فعلی فقط ناشی از جنگ روانی است، افزود: بانک مرکزی باید به وعده خود عمل کند، چرا که اعتماد فعالان اقتصادی به این بانک در حال آسیب دیدن و سلب شدن است. اگر بانک مرکزی به وعده‌های خود عمل کند ظرف یک هفته هم حباب سکه و هم ارز شکسته خواهد شد.

*رانت ۴۰۰ هزار تومانی خرید ۵ سکه از بانک در هر روز

علی حسینی، نکته مهم دیگر را فساد ناشی از عرضه سکه دولتی عنوان کرد، افزود: بانک مرکزی باید فروش سکه با 80 هزار تومان اختلاف در شعب بانک ملی را که سبب ایجاد رانت و فساد شده متوقف و عرضه‌ها را با همین قیمت در بانک کارگشایی متمرکز کند.
وی افزود: در شرایط فعلی برخی حاضرند شب را پشت در بانکها بخوابند و 5 سکه بخرند و با حباب 80 هزار تومانی از صبح تا ظهر ۴۰۰ هزار تومان در بازار سود کنند.
وی تأکید کرد: برای خرید سکه در بانک کارگشایی رقابت می‌شود و اگر بانک مرکزی عرضه سکه را در بانک کارگشایی متمرکز کند به رفع حباب قیمتی کمک شایانی خواهد شد.
خبرنگار فارس به علی حسینی گفت: برخی هنوز فکر می‌کنند با تداوم بحران مالی اقتصادهای بزرگ غرب قیمت انس جهانی روند صعودی خود را ادامه ‌دهد.
وی پاسخ داد: روندی که تاکنون اتفاق افتاده غلط بودن چنین تحلیلهایی را نشان داده است، الان بدترین شکل بحران در اروپا وجود دارد، و خیلی‌ها می‌گفتند طلا تا پایان سال جاری میلادی به  2100 دلار می‌رسد. ولی این اتفاق نیفتاده است.
وی ادامه داد: اگر چنین تحلیلهایی درست است چرا سایتهای جهانی و رسمی طلا تحویل طلا برای ژانویه  2013 را 1780 دلار اعلام می‌کنند؟
علی حسینی تأکید کرد: ممکن است در ایمن میان برخی هم سودهایی ببرند ولی کسانی که زیان می‌کنند مردم و خریداران خرد خواهند بود.
وی با اشاره به رخدادهای پس از تصویب قطعنامه پایان جنگ تحمیلی در سال 13۶۷ که سبب شد کار بسیاری از فعالان بازار به بیمارستان بکشد، گفت: ادامه این روند کنونی نیز مشکلات اجتماعی ایجاد خواهد کرد.
وی تأکید کرد: بانک مرکزی با عمل به وعده خود، تحویل ارز1290 تومانی و توقف فروش سکه در شعب بانک ملی و افزایش عرضه باید به اقدامات خود برای حذف حباب از قیمت سکه ادامه دهد و پس از آن نیز بازار را رها نکند بلکه نظارتش ادامه پیدا کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده