کد خبر 751681
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
سیف بانک مرکزی

سازمان بورس و سازمان حسابرسی می گوید اگر بخش‌نامه بانک مرکزی را امسال هم برای ارائه در مجامع بانک‌ها عملیاتی کنند، سهام‌داران ضرر می‌کنند و شاخص بورس دوباره افت شدیدی را تجربه می‌کند.

به گزارش مشرق به نقل از اتاق بازرگانی تهران، کم کم زمان مجامع سالانه بانک های کشور در شرایطی فرا می رسد که نظام بانکی و بانک های کشور در بدترین شرایط طی چند سال گذشته به سر می برند و هر روز خبر جدیدی از وضعیت نا به سامان آن ها به گوش می رسد آن هم در حالی که اعتماد عمومی به نظام بانکی کشور به دلیل چالش هایی که برای موسسات مالی و اعتباری پیش آمده است ( قفل شدن سرمایه مردم و ورشکستگی بسیاری از این موسسات) به پایین ترین سطح خود رسیده است.

در این بین بانک مرکزی هم دیروز برای آن چه «شفافیت» خواند بخشنامه ای را صادر کرد که تنها با رعایت پیش شرط های آن امکان برگزاری مجامع عمومی وجود دارد، پیش شرط هایی که سال گذشته نیز برای اولین بار برای برگزاری مجامع سالانه گذاشته و اتفاقا بانک ها را با چالش های بسیاری رو به رو کرد.

سال گذشته هم در چنین روزهایی موضوع نحوه ارائه صورت‌های مالی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، چالش‌برانگیز شده و اغلب برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه بانک ها طبق آگهی‌های منتشرشده قبلی، برپا نشد زیرا در اواخر سال ١٣٩٤ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای صورت‌های مالی نمونه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری را ابلاغ کرد و صدور مجوز برگزاری مجمع عمومی را موکول به ارائه صورت‌های مالی براساس نمونه های ارائه شد ممکن دانست.

طبق قوانین بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیردولتی باید به شکل شرکت سهامی عام تأسیس شده و نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شوند؛ به‌ علاوه این بانک ها و موسسات مالی و اعتباری باید مجوزهای مربوط به برگزاری مجمع عمومی و ثبت صورت‌جلسات ذی ‌ربط را از دو مرجع بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده  و در ضمن مکلف به افشای اطلاعات در سامانه کدال هستند؛ باتوجه به این شرایط بانک ها مجبور شدند در نهایت و باوجود اعتراض ها صورت های مالی خود را باتوجه به نمونه ارائه شده بانک مرکزی تکمیل کنند تا در نهایت مجوز برگزاری مجامع را بگیرند؛ اتفاقی که مشابه آن هم امسال نیز رخ داده است. اما چرا بانک مرکزی اصرار بر صورت های مالی جدید دارد و بانک ها مخالفت می کنند؟

بانک مرکزی اعلام کرده است اصلاح صورت های مالی برای شفافیت نظام مالی بانکی و درراستای اجرای قانون پولی و بانکی کشور و برنامه پنجم توسعه و دیگری، شفاف‌سازی در راستای انجام تعهداتی که ایران برای خروج از لیست سیاه به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) داده، صورت می گیرد. اما نکته مهم این است که این شفافیت برای بانک ها سال گذشته گران تمام شد زیرا تنظیم صورت های مالی طبق بخشنامه جدید و نمونه فرم های بانک مرکزی به مشتریان بانک ها و سهام داران نشان داد که بسیاری از بانک های کشور صورت های مالیشان منفی است و این موضوع باعث شد تا به صورت ناگهانی و بعد از برگزاری مجامع بانک ها سهام آن ها افت شدیدی را تجربه کند، اتفاقی که به اعتقاد کارشناسان برای سال جاری و بعد از برگزاری مجامع جدید بانک ها هم خواهد افتاد زیرا این یک واقعیت است که بانک های کشور هم اکنون در وضعیت اصلا خوبی نیستند و صورت های مالیشان مثبت نیست.

نظر بورس چیست؟

تجربه سال گذشته و ارائه صورت های مال بانک ها به شکل جدید باعث شده است که از همین حالا سازمان بورس اوراق بهادار کشور نگران تکرار اتفاقات سال گذشته در تالار خود و افت سهام بانک ها باشد از همین رو روز ٢٤ تیر، سازمان بورس اوراق بهادار اطلاعیه‌ای صادر کرد که به موجب آن، بانک‌های بورسی ملزم به ارائه صورت‌های مالی بر مبنای صورت‌های مالی سنتی شده‌اند؛ اتفاقی که به معنی رو در رویی این سازمان با بانک و مخالفت آن با نمونه های صورت های مالی بانک مرکزی است، نکته ای که نشان می دهد مدیران بانک به فکر راهی هستند تا مجامع بانک ها و منفی بودن وضعیت آن ها ( به احتمال زیاد) تاثیری روی کاهش قیمت سهام بانک ها و خرید و فروش آن ها نداشته باشد.  در این میان، سازمان بورس و سازمان حسابرسی می گوید اگر بخش‌نامه بانک مرکزی را امسال هم برای ارائه در مجامع بانک‌ها عملیاتی کنند، سهام‌داران ضرر می‌کنند و شاخص بورس دوباره افت شدیدی را تجربه می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس