کد خبر 748742
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۳
پرچم آمریکا

بازداشت یک پژوهشگر ایرانی در فرودگاه بوستون آمریکا خبرساز شد.

 به گزارش مشرق، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت پژوهشگر ایرانی که در فرودگاه بین المللی لوگان بوستون بازداشت شده بود به ایران بازگردانده خواهد شد.

در این گزارش به قلم ماریا ساچتی آمده است: مقامات فدرال آمریکایی روز سه شنبه اعلام کردند اداره گمرک و حفاظت از مرز آمریکا یک محقق ایرانی - که درباره بیماری سرطان تحقیق می‌کند - و خانواده اش - از جمله یک کودک - را به مدت بیست و چهار ساعت در فرودگاه بین المللی لوگان بوستون بازداشت و آن‌ها را مجبور کرد این کشور را ترک کنند.

محسن دهنوی ۳۲ ساله که پدر سه فرزند است، با اکسچنج ویزا (نوعی روادید که برای افراد محقق به منظور انجام کارهای آموزشی و تحقیقی داده می‌شود) قصد داشت برای انجام تحقیق فوق دکترای خود در بیمارستان کودکان بوستون - که به دانشگاه هاروارد وابسته است - به ماساچوست سفر کند.

استفانی مالین سخنگوی اداره گمرک و حفاظت از مرز آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «این فرد بر اساس اطلاعات به دست آمده از بخش بازرسی اداره گمرک و حفاظت از مرز آمریکا اجازه ورود به آمریکا را نداشت. » در این بیانیه همچنین آمده است: «همان گونه که برای افراد ممنوع الورود به آمریکا معمول است، آن‌ها با پرواز بعدی دیپورت خواهند شد. »

این اتفاق دو هفته پس از آن رخ داد که دادگاه عالی آمریکا به دولت ترامپ اجازه داد نسخه تعدیل شده ممنوعیت ورود شهروندان خاص از ایران و پنج کشور دیگر عمدتا مسلمان به آمریکا - که رئیس جمهور آن را تهیه کرده بود - را اجرایی کند.

مقامات فدرال اعلام کردند اخراج قریب الوقوع دهنوی هیچ ارتباطی با قانون ممنوعیت سفر ندارد. اما آن‌ها با استناد به قوانین مرتبط با مسائل خصوصی نگفتند چرا او اخراج می‌شود. مالین تن‌ها به مسائل کلی در این زمینه اشاره کرد که بر اساس آن می‌توان جلوی ورود یک فرد را به آمریکا گرفت.

او گفت: «فرد متقاضی برای آن که نشان دهد قابلیت ورود را دارد باید بر همه مسائل مربوط به غیر قابل پذیرش بودن غلبه کند از جمله مسائل مربوط به سلامت، مجرمیت، دلایل امنیتی، هزینه‌های عمومی، مجوز کار، مهاجران غیر قانونی، نقض قوانین مهاجرت، تهیه اسناد لازم و مسائل متفرقه دیگر. »

مقامات بیمارستان کودکان بوستون از مقامات اداره گمرک آمریکا خواستند دهنوی و خانواده اش را آزاد کنند و آن‌ها یک وکیل به فرودگاه بوستون فرستادند.

راب گراهام سخنگوی بیمارستان کودکان بوستون گفت: «دکتر دهنوی یک محقق است که با روادید جی- وان به همراه همسر و سه فرزندش به بیمارستان کودکان بوستون می‌آمد. » وی همچنین گفت: «بیمارستان کودکان بوستون امیدوار است این مشکل به سرعت حل و فصل شود و دکتر دهنوی و خانواده اش آزاد شوند و اجازه ورود به آمریکا را بیابند.

تریتا پارسی رئیس شورای ملی ایرانیان آمریکا - که یک سازمان مستقر در واشنگتن است - گفت: ساعت دو بامداد روز سه شنبه پیامی از سوی یکی از دوستان دهنوی - که از روز دوشنبه در فرودگاه بوستون منتظر این خانواده بود - دریافت کرد.

پارسی گفت: محمد رشیدیان - که او نیز یک محقق در بیمارستان بوستون و دوست دهنوی است - به او گفت: مقامات فدرال اعلام کردند دهنوی یک مشکل مرتبط با اسنادش دارد، اما دقیقا نگفتند این مشکل چیست. پارسی گفت: رشیدیان نتوانست با دهنوی تماس برقرار کند و این که خانواده اش در ایران «به شدت نگران شده اند. »

او گفت: اگر او یک مشکل اداری داشت، چرا دهنوی و خانواده اش اجازه سوار شدن بر پروازی به مقصد آمریکا را یافتند. او گفت: «او چگونه توانست اجازه سوار شدن بر هواپیما را پیدا کند، اما اینجا جلوی او گرفته شد؟ »

پس از آن که ترامپ ممنوعیت اولیه خود را در ارتباط با سفر به آمریکا در روز بیست و هفتم ماه ژانویه اجرایی کرد، فرودگاه بین المللی لوگان صحنه اعتراضات گسترده شده بود. این دستور از سوی دادگاه‌های فدرال بلافاصله تعلیق شد و سپس دولت در ماه مارس در آن بازنگری کرد. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و دیگر نهاد‌ها این ممنوعیت را به چالش کشیدند و آن را تبعیض آمیز دانستند، اما دولت می‌گوید با این کار در تلاش برای تقویت امنیت ملی است.

دادگاه عالی آمریکا این ماه اجازه اجرای نسخه تعدیل شده این ممنوعیت سفر را صادر کرد. این ممنوعیت سبب محدود شدن موقت سفر افراد و پناهجویانی می‌شود که شهروند ایران و پنج کشور دیگر عمدتا مسلمان هستند: لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن.

پارسی گفت: حتی بدون وجود قانون ممنوعیت سفر، به نظر می‌رسد دولت ترامپ سفر از این شش کشور را محدود کرده است. او گفت: میزان صدور روادید برای ایرانی‌ها - بزرگترین گروهی که تحت تأثیر این ممنوعیت قرار گرفته اند - کاهش یافته است. او شنیده است که روند انجام مصاحبه برای گرفتن روادید لغو شده و زمان جدیدی برای آن‌ها تعیین نشده است. بر اساس قوانین جدید دولت، پدربزرگ و مادربزرگ ها، نوه ها، عمو و دایی، عمه و خاله و نامزد افراد در آمریکا اجازه ورود به این کشور را ندارند.

پارسی این سوال را مطرح کرد که چگونه ممنوعیت ورود یک محقق سرطان همانند دهنوی یا مادر بزرگ‌ها سبب بهبود امنیت ملی می‌شود.

او گفت: «این اقدام در واقع سبب می‌شود آمریکا ناامن‌تر شود. این اقدام سبب می‌شود مشکل واقعی را نادیده بگیریم. »

دهنوی با روادیدی در حال سفر بود که بر اساس پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه آمریکا، به هزاران خارجی اجازه می‌دهد به مدت یک سال «جامعه و فرهنگ» آمریکا را تجربه کنند و «با آمریکایی‌ها وارد تعامل شوند. »

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس