عمار حکیم نمایه

عمارحکیم گفت: بر داعش فائق شدیم و یک نیروی عظیم نظامی از طریق ارتش و بسیج مردمی ایجاد کردیم و ما در این جنگ، دوستان خودمان از جمله ایران را پیدا کردیم که همواره کنار ما بود.

 به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعمار حکیم رئیس ائتلاف ملی عراق در آئین افتتاحیه نهمین اجلاس اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی که با حضور امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی کریمیان دبیرکل اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی، علیرضا رشیدیان استاندار خراسان‌رضوی، سیدصولت مرتضوی شهردار مشهدمقدس و جمعی دیگر از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی جهان اسلام در سالن همایش‌های صبای صدا و سیمای مرکز خراسان‌رضوی درحال برگزاری است، اظهار داشت: خدا را شاکر و سپاسگزار هستیم و به خاندان پیامبر(ص) سلام می‌گوئیم، برادران و خواهران ابتدا اجازه دهید ابراز خرسندی کنم از فرصتی که برای من فراهم شد و تشکر ویژه از مقام معظم رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران دارم که این فضا را فراهم می‌کنند و همواره یک روحیه برادری در این جلسات حاکم است و از عزیزانی که دنبال ایجاد چنین گردهمایی‌هایی هستند تقدیر می‌کنم چراکه به روحیه برادری میان ایران و عراق و جهان اسلام کمک می‌کند.

رئیس ائتلاف ملی عراق گفت: در اینجا یعنی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، با توجه به شرایطی که با آن مواجه هستیم و با توجه به پیروزی‌های عراق، باید از امام رضا(ع) بخواهیم که واقعاً این رویدادها و تحولات را به نفع جهان اسلام خداوند سوق دهد.

حجت‌الاسلام عمار حکیم با اشاره به دو چالش بزرگ بیان کرد: باید از امام رضا(ع) برای مقابله با این دو چالش کمک بگیریم، چالش نخست چالش داخلی است، امام موسی کاظم(ع) در دوران خود طول زندان فراوانی را تحمل کردند و روایات فراوانی را از ایشان نقل کرده‌ایم و زمان شهادت ایشان، اموال و دارایی‌ها به دست امام رضا(ع) رسیده است.

وی با اشاره به اینکه گفته می‌شود وضعیت اقتصادی در زمان امام موسی کاظم (ع) بسیار خوب بوده و امام رضا(ع) این شرایط را مدیریت کرده است، تصریح کرد: امام رضا (ع) هشتمین حجت است و دلیل آن این است که ایشان یک چالش خارجی نیز داشته است و آن این بوده که ولیعهدی را به ایشان پیشنهاد می‌کنند.

رئیس ائتلاف ملی عراق افزود: امام رضا(ع) مجبور بودند ولایتعهدی را بپذیرند تا شرایطی که از زمان پدرشان به ارث رفته بود، حفظ کنند و بتوانند رسالت اسلام ناب محمدی را تحکیم کنند، شعار اجلاس شما این است که خواستار وحدت و گسترش تمدن اسلامی هستید و هویت ویژگی اصلی تمدن اسلامی است.

حجت‌الاسلام عمار حکیم با اشاره به سوره کهف تصریح کرد: دومین ویژگی تمدن اسلامی، اقتدار تمدن اسلامی است و همچنین دولتی که قرار است به‌دنبال ایجاد یک نهاد به‌عنوان یک نهاد داخلی باشد باید این ویژگی‌ها را محقق کند، یکی از مولفه‌های دیگر تمدن اسلامی و همچنین یک امت اسلامی این است که دارای ویژگی‌هایی باشد که در قرآن به آن اشاره شده و باید دارای مولفه‌های مهم زیرساختی باشد.

وی ادامه داد: امتی که به‌دنبال ایجاد بناها و آثار عظیم در طول تاریخ است، امتی متمدن است. ما به رسانه‌های جهان اسلام باید بگوئیم امروز اگر رسانه‌های ما بخواهند رسالتی را بر دوش داشته باشند و آن را عملی کنند باید بگوئیم که هدفمند عمل کنند، رسانه باید هدفمند بوده و به‌دنبال ترویج فرهنگ اسلامی باشد و نه تحریک‌کردن یکسری مسائل. رسانه در اسلام متعهد به ارزش‌ها است و باید همواره به دنبال ایجاد وحدت میان امت باشد و صرفاً دنبال تفرقه‌افکنی نباشد، وحدت یک شعار و رویا نیست، وحدت یک راه عملی است برای همه مسلمانان. وقتی صحبت از رسانه و وحدت می‌کنیم، هدف این است که می‌خواهیم میان مذاهب اسلامی یک وحدت عملی ایجاد کنیم.

رئیس ائتلاف ملی عراق با اشاره به اینکه وقتی صحبت از وحدت می‌کنیم منظورمان این است که رسانه به‌دنبال تحکیم وحدت است، بیان کرد: وقتی صحبت از رسانه متعهد می‌کنیم این است که هرگز رسانه به‌دنبال ایجاد تفرقه و بدعت نیست بلکه به‌دنبال تبیین و مطرح کردن حقایق است. همچنین سرور مقاومت ما یعنی "سیدحسن نصرالله" یکی از سمبل‌های وحدت‌بخش جهان اسلام است و در واقع ما اصلاً به این مسئله اعتقاد نداریم که هدف وسیله را توجیه می‌کند بلکه وسایل باید شرافتمند باشد و از هر وسیله‌ای استفاده نمی‌کنیم.

حجت‌الاسلام عمار حکیم تصریح کرد: باید تاکید رسانه بر "مسئله فلسطین" باشد، امت اسلامی هرگز به‌دنبال تفرقه‌گرایی نیست، این‌ها یکی از اولویت‌های مهم رسانه‌های اسلامی است که باید نسبت به آن کوتاهی نکنیم، باید در مقابل گروه‌های تکفیری مانند داعش نیز تولید محتوای مناسب داشته باشیم و همواره رسانه در دین اسلام حائز اهمیت بوده و امروز باید همواره با آگاهی و روشنگری بتوانیم راهی که می‌خواهیم را ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه پیام رسانه باید "شیوا و شفاف" باشد، تاکید کرد: پیام ما باید پیامی باشد که مفهوم داشته باشد و مفهوم را به طرف مقابل منعکس کند، وقتی قرار است با فرعون مقابله کنیم طبق فرمایش قرآن باید به‌دنبال اثرگذاری باشیم و لذا در سوره قصص نیز هست که برادر من از من پیامش و سخنش شیواتر است.

رئیس ائتلاف ملی عراق افزود: رسا و شیوا بودن پیام باید مدنظر باشد. باید برای نشاندن حق تلاش کنیم و حقایق را جلو ببریم، باید در زمینه اقتصادی نیز خودمان را تقویت کنیم و به‌عنوان جامعه‌ای که پیشرو است خودمان را تقویت کنیم و نهادهای رسانه‌ای خود را در جهت صحیح به‌کار بگیریم و تداوم داشتن این روند ما می‌تواند نتایج بسیار خوبی را داشته باشد.

وی اظهار داشت: در دیدگاه اسلامی ما رسانه باید با هدف عمل کند، باید نقاط وحدت‌بخش را تقویت و اهداف خود را برای دیگران تشریح کنیم؛ باید بر دستاوردهای بسیار مهمی که قرار است به دست بیاوریم تاکید کنیم و این دستاوردها نباید تضعیف شود، باید برابر دیگران این خوش‌بینی را داشته باشیم که یا هم‌نوع ما هستند و یا هم‌کیش ما.

حجت‌الاسلام عمار حکیم با اشاره به اینکه باید مخاطب رسانه‌ای خود را انسان و همدرد بدانیم، گفت: رسانه باید اثر و تاثیر مثبت، جسارت و شجاعت داشته باشد. باید حرف را رک و بدون هراس بزنیم و البته سخن نیز شفاف باشد تا در این صورت، اثرِ سخن خود را ببینیم.

وی در ادامه سخنانش تاکید کرد: همچنین در کنار "عزت" باید مسئله "کرامت انسان" را مدنظر قرار دهیم و اینها معادله بسیار خوبی است که در "رسانه متعهد" باید آن را دنبال و خود را از هیاهوی تبلیغاتی دور کنیم و با روشنی اهداف خود را بیان کنیم و هرگز مزدوران نمی‌توانند کوچکترین تاثیری روی پروژه‌های ما داشته باشند. همچنین در رابطه با تحقیقات اسلامی تاکید شده که باید تمام نیروها و امکانات خود را در این راه بسیج کنیم و بنابراین مسئله "مناسک حج" یکی از نشانه‌های مهم بسیج نیروهای امت اسلامی است.

رئیس ائتلاف ملی عراق افزود: همواره اگر دشمن ما به‌دنبال تضعیف است ما نیز باید به‌دنبال بسیج نیروهای کارآمد خود باشیم تا طرح خود را عملی کرده و بتوانیم با شفافیت راه خود را ادامه دهیم. باید مسالمت‌آمیز کار خود را دنبال کنیم و هرگز یک رسانه متعهد به‌دنبال دشمن‌سازی نیست و به‌دنبال این است که دشمنی را از میان بردارد و تلاش کند مخاطب بیشتری را جذب کند.

حجت‌الاسلام عمار حکیم خاطرنشان کرد: قرآن کریم بر مسئله وحدت تاکید دارد و تاکید شده که در کنار هر سختی، یک آسایش وجود دارد و بنابراین خیلی‌ها شاید به‌دنبال فرصتی باشند که در کنار چالش‌ها تهدید ایجاد کنند، اسلام ما به‌دست برخی تندروها ربوده شده و باید پیروز شویم و اسلام حقیقی خود را احیاء و این اسلام را از چنگال آن‌ها خارج کنیم.

وی با اشاره به اینکه داعش به معنای تجاوز به حقوق دیگران است و هیچ چیزی جز خود را نمی‌بیند، افزود: داعش فکری و سیاسی از دیگر انواع داعش است و پدیده داعشی را نباید گروهی تفنگدار بدانیم. ما در عراق تلاش کردیم داعش را که یک تهدید بود به یک فرصت تبدیل کنیم و فرصت را غنیمت شمردیم تا از خرابی‌های داعش یک وحدت عملی میان اقشار مختلف مردم ایجاد کنیم.

رئیس ائتلاف ملی عراق اظهار داشت: بر داعش فائق شدیم و یک نیروی عظیم نظامی از طریق ارتش و بسیج مردمی ایجاد کردیم و مردم ما توانستند پتانسیل خود را عملی کنند و مسلماً خداوند می‌فرماید اگر سختی پیش بیاید، خیر است و ما در این جنگ، دوستان خودمان از جمله ایران را پیدا کردیم که همواره کنار ما بود.

وی ادامه داد: باید با هجمه‌های فرهنگی مقابله کرد، فرهنگ آمریکایی قصد متمدن سازی دارد اما باید با این مقابله کنیم، نباید اجازه دهیم ما را تهدید کنیم، بخاطر فکر الحادی خطرات زیادی وجود دارد که تلاش می‌کنند اسلام را یک تهدید نشان دهند اما باید اسلام را دین صلح نشان دهیم و باید از امکانات بین المللی استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام عمار حکیم گفت: این‌ها دنبال نشان‌دادن ایران به‌عنوان دشمن هستند و این از پستی‌های روزگار است؛ باید زخم‌ها را التیام ببخشیم و بر وحدت تاکید کنیم. حزب‌گرایی از آفاتی است که باید با آنها مبارزه کرد. دشمنان می‌خواهند مردم را ناامید کنند و همه پیروزی‌ها را نادیده بگیرند، باید از چالش ها فرصت بسازیم و فضای مجازی در این حوزه بسیار می‌تواند اثرگذار باشیم.

وی تصریح کرد: عراق، سوریه، لبنان و بحرین باید بررسی شود که در چند سال گذشته چه وضعی داشتند و امروز به کجا رسیده‌اند؟ کافی است که واقعیت‌ها و دستاوردها را نشان دهیم، سه سال قبل زحمت زیادی در عراق کشیدیم اما امروز موصل وقتی آزاد می‌شود حجم پیروزی خودش نمایان است. داعش جمعیت بیش از یک میلیونی موصل را به‌عنوان سپر انسانی خود قرار داده بود و ما موظف بودیم هم موصل را حفظ کنیم هم مردم را که موفق شدیم این کار را انجام دهیم و پرچم‌های خود را در موصل برافراشته کردیم و انشاء‌الله تمامی پرچم‌های سیاه پائین کشیده خواهد شد.

رئیس ائتلاف ملی عراق در ادامه با تاکید براینکه پیروزی موصل پیروزی برای تمام گروه‌های عراقی است، خاطرنشان کرد: هنوز با داعش درگیری داریم و طرح جامع ما این است که با قدرت با داعش مقابله کنیم. هیچکس نباید بر دیگری تجاوز داشته باشد و مبارزه با فساد را نیز باید در دستور کار قرار دهیم و بازسازی مناطق آزادشده را نیز در دستور کار داریم به‌ویژه مناطقی که قربانی شده‌اند و باید حاکمیت ملی در این زمینه گام بردارد و نباید حتی یک پایگاه نظامی بیگانه در عراق باقی بماند.

وی با بیان اینکه از وحدت همواره دفاع می‌کنیم، تصریح کرد: باید تجربه "حشدالشعبی" را گسترش و تعمیم دهیم و این بسیج باید از جنبه نظامی به بسیج انسانی تبدیل شود تا به خانواده‌های شهدا و مجروحان نیز کمک شود.

حجت‌الاسلام عمار حکیم با اشاره به لزوم بسیج اقتصادی و علمی و رسانه‌ای در عراق گفت: باید مردم را در این تجربه بزرگ شریک کنیم. هم اکنون نقش عراق باید بازسازی شود و نقش منطقه‌ای باید ایفا کند و در منطقه الفت و انس ایجاد کند و باید همه در منطقه با یکدیگر گفت‌وگو کنند تا منطقه روی آرامش ببیند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس