موشک

انتخاب زمان و روش انجام این عملیات به گونه‌ای بود که هم پاسخ تهدیدات اخیر ترامپ علیه ایران و هم تحریم های جدید کنگره و هم تهدید های هم پیمانان منطقه‌ای آمریکا داده شود.

سرویس جهان مشرق - حمله موشکی دیشب انجام شده توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه مرکز هدایت و پشتیبانی تروریست های تکفیری از استان‌های غربی کشور و شلیک شش موشک به شهرک المیادین در استان دیرالزور سوریه و مرکز تجمع تروریست ها در این منطقه با توجه به مجموعه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پیام ها و پیامدهایی را به دنبال داشت.

این پیام ها علاوه بر میزان تلفات و خسارت های به بار آمده از تروریست ها است که طبعا رسانه های وابسته به گروه‌های تروریستی تلاش خواهد کرد آن را در بایکوت خبری قرار دهند. البته با وجود بایکوت خبری احتمالی در مورد این تلفات ، می توان گفت که اشراف اطلاعاتی ایران در سوریه و دقت اصابت این موشک ها بعلاوه اهمیت راهبردی و مرکزیت استان دیرالزور برای داعش نشان از تلفات و خسارت های بالای این حمله برای تروریست ها دارد. دیرالزور پایگاه اصلی داعش درسوریه است. این گروه تروریستی در۲ماه گذشته پس ازشکست‌ها در رقه، حمص و حماه، تمام نیروها و تجهیزاتش را به این استان منتقل کرد. در همین رابطه روزنامه النهار چاپ لبنان پیرامون این حمله موشکی نوشت که حمله موشکی مستقیم سپاه پاسداران با وجود حمایت‌های گسترده مستشاری و شبه ‌نظامی ایران از سوریه، حمله‌ای نادر و غیرمنتظره بود.

از ترقه بازی تا موشک بازی

همزمانی این حمله موشکی با دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با خانواده شهدای مدافع حرم و شهدای مرزبانی و بیانات ایشان مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران مستحکم ایستاده و به دشمنان سیلی سختی خواهد زد، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران هر زمان که اراده کند، قدرت پاسخ گویی فوری به تجاوزات احتمالی را خواهد داشت و تلاش وابستگان منطقه ای آمریکا برای بازی با امنیتی ایران، بازی با آتش است. به این ترتیب این حملات را می توان در راستای دلجویی از خانواده های شهدای مدافع حرم و حملات تروریستی اخیر ارزیابی کرد.

از سوی دیگر حملات گسترده موشکی ایران به مواضع تروریست ها با موشک های حجیم میان برد ، دقت استفاده رهبر معظم انقلاب از تعبیر "ترقه بازی" در توصیف حملات تروریستی ایران را نشان داد و ثابت کرد که ایران آمادگی دارد پاسخ این حملات بچه گانه و فاقد تجربه حرفه ای را با موشک های خود بدهد.

زوزه موشک های دیرالزور در گوش واشنگتن

ایران‌ گرچه گزینه‌های متعددی برای پاسخ به حملات تروریستی داعش در داخل خاک خود داشت، اما گزینه حمله موشکی از خاک خود را انتخاب کرد تا عملیات بی‌سابقه ایران در استفاده از توان موشکی خود پس از سی سال و حمله به مواضع تروریست‌ها در سوریه پیام‌هایی برای واشنگتن داشته باشد. ایران حتی می توانست برای این حمله از هواپیما استفاده کند و یا از همپیمانان خود در سوریه یا عراق و یا لبنان بخواهد چنین کاری را انجام دهند، اما اصرار بر اینکه این حمله از داخل خاک ایران و استان‌های کرمانشاه و کردستان انجام شود تا چندین پیام در پی داشته باشد.

بسیاری از تحلیلگران منطقه‌ای معتقدند که این حملات گرچه پاسخی به اقدامات تروریستی گروهک تروریستی تکفیری داعش در حمله تروریستی به ساختمان مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی و سایر تلاش های آنها برای اقدامات تروریستی در داخل ایران است، اما پیام دیگری برای آمریکا دارد که با افزایش فشارها و تحریم ها بویژه اعمال تحریم های اخیر سعی در متوقف کردن فعالیت‌های موشکی ایران دارند.

این حمله همچنین واکنشی به فعالیت های مخرب آمریکا در منطقه بود که ضمن اتحاد با برخی رژیم های عربی منطقه به دنبال از بین بردن نقش ایران در عرصه منطقه و تلاش برای حذف محور مقاومت است. امیر دفتری خبرنگار سی ان ان در تهران در واکنش به این حمله موشکی گفت که حمله موشکی ایران به سوریه نشان دهنده افزایش نقش ایران در تحولات سوریه است. این در حالی است که عمده فعالیت‌های ائتلاف بین المللی ضد داعش در سوریه برای کاستن از نقش ایران در منطقه است. به صورت خلاصه می توان گفت که انتخاب زمان و روش انجام این عملیات به گونه‌ای بود که هم پاسخ تهدیدات اخیر دونالد ترامپ بر علیه ایران و هم تحریم های جدید کنگره این کشور و هم تهدید های هم پیمانان منطقه ای آمریکا داده شود.

حمله موشکی و پاسخ به تهدیدات منطقه ای

حملات موشکی صورت گرفته اخیر همچنین واکنشی قاطع از سوی ایران به تهدید کنندگان منطقه ای این کشور از جمله عربستان و رژیم صهیونیستی بود که چند سالی است مواضع منطقه‌ای آن ها در در تطابق کامل با یکدیگر قرار گرفته است. در همین رابطه شبکه هفت تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به حمله موشکی ایران ، آن را تهدیدی تلویحی علیه دشمنان این کشور از جمله عربستان، اسرائیل و آمریکا خواند. در همین رابطه خبرگزاری اسپوتنیک نیز در تیتری معنادار نوشت که سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند. این خبرگزاری در تحلیل خود آورده است که این حمله هشدار جدی از سوی ایران به اسرائیل و عربستان است.

فاصله تل‌آویو، پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای صهیونیست‌ها تا نزدیک‌ترین سایت موشکی سپاه که محل آن رسانه‌ای شده، کمتر از ۱۱۰۰ کیلومتر است. به این ترتیب این حمله بار دیگر کابوس صهیونیست ها در مورد هدف قرار گرفتن احتمالی از طریق سه نوع از موشک های ایرانی با نام های "شهاب ۳"، "سجیل" و "قدر" را زنده کرد. دقت نقطه زنی موشک های ایرانی که قطعاً در ارزیابی‌های اطلاعاتی دشمن از این عملیاتِ موفق، به اثبات خواهد رسید، نشان خواهد داد که مواضع استراتژیک رژیم صهیونیستی و پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه و هر تهدید احتمالی دیگری که به دنبال تجاوز به خاک ایران باشد، از این حملات دقیق در امان نخواهد بود.

لحظه اصابت موشک‌های سپاه به هدف

زمان تهدید به حذف محور مقاومت به سر رسیده است

اگر بخواهیم عملیات موفق نیروهای سپاه در هدف گیری مواضع تروریست ها در دیرالزور را با پیشروی‌ها و عملیات موفقیت آمیز گروه‌های مقاومت در عراق و سوریه و اتصال مرز زمینی ایران به لبنان در پی اتصال مرزهای عراق و سوریه به یکدیگر را در کنار هم قرار دهیم، این نتیجه استراتژیک  به دست خواهد آمد که دیگر زمان تهدید محور مقاومت به حذف از معادلات منطقه‌ای به سر آمده و شاید دقیق تر این باشد که بگوییم تلاش های محور متخاصم با این محور در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای از سوریه گرفته تا عراق و یمن و بحرین و حتی تهران در راستای خروج آبرومندانه از باتلاق رسوایی است که در پی تجاوز بر ضد همین محور گرفتار آن شده اند.  محور آمریکایی منطقه در حال حاضر تلاش دارد از تمامی پتانسیل‌های خود برای ضربه زدن به محور مقاومت استفاده کند تا شاید بتواند اندکی از شدت موازنه های تلخ برد و باخت عرصه های میدانی منطقه بکاهد.

ایران به نمایندگی از محور مقاومت با این حمله ثابت کرد که حضور در محافل دیپلماتیک برای حل و فصل سیاسی بحران‌های منطقه‌ای در نتیجه موضع ضعف و تردید این محور نیست و هنوز برگه های زیادی وجود دارد که برای حل و فصل نهایی و نظامی بحران سوریه یا عراق و یمن مورد استفاده قرار نگرفته است. ایران نشان داد که فعالیت‌های دیپلماتیک این کشور برای کاهش مدت جنگ و تلفات مردم بی گناه مردم سوریه و عراق و یمن و دادن شانس بازگشت، به جریان های مختلف حاضر در عرصه میدانی سوریه است و در صورتی که طرف های مقابل نخواهند این گزینه را دنبال کنند، ضربات بیشتری را متحمل خواهند شد.

نظرات

 • انتشار یافته: 51
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  جنگنده کجا بود ؟!
  • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   40 9
   خبر را که شنیدم بسی خوشحال شدم احسنت بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
  • IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
   8 5
   همینو بگو.مثلا میخواستن با میگ 21 های فوق مدرنشون برن اونجا بمب بزنن و برگردن؟خخخخخخ
  • IR ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
   2 9
   سپاه جنگنده نداره ؟ بابا سپاه نیروی هوایی داره کجای کاری .
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  جاوید ایران و سپاه ایران
 • ۱۳:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  دست مریزاد صدای این سیلی به این زودی ها فراموش نخواهد شد. روز جهانی قدس بهترین زمان تشکر از سپاهیان انقلاب اسلامی است.
  • ۱۵:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   91 15
   اینهایی که منفی دادند یعنی عقیده دارند که این سیلی صدایی ندارد. یا زود صدای فراموش می شود یا این که مردم روز جهانی قدس به خیابان ها نیایند
 • علی IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  درود بر دلاوران و شیردلان اسلام .
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  مرگ بر آمریکا
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  بعضی از موشکها از جو میرن بیرون نیاز به مجوز استفاده از حریم هوایی کشورها نیست . موشک ی چیز دیگه ست .
 • ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  107 7
  سپاه فاقد جنگنده بمب افکن برد بلند است و طبق تقسيم وظايف بين ارتش و سپاه اين امر در حوزه نيروي هوائي کشورمان هست و جنگنده مناسب اين کار سوخوهاي 24 و يا فانتومها هستند که در اين عمليات شبيه عمليات H3نياز به حميايت جنگنده ها شکاري و همينطور موافقت دولت عراق براي استفاده از فضاي آن کشور بود که در اين زمينه اصل غافلگيري آن منتفي ميشد و با پوشش و اطلاع رساني غربيها دواعش تکفيري از منطقه براحتي فرار ميکردند و کلا عمليات از انتفاع ميافتاد.
  • الهام IR ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
   2 10
   از کجا میدونی که فاقد جنگنده برد بلند هست؟ نیاز باشه اونم داره قطعا..
 • LB ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  67 18
  ببخشید ارتش لبنان جنگنده نداره! میخای حزب الله داشته باشه؟ نیروی هوایی عراقم که دست آمریکاست و بی اجازه و اطلاع اونا جم نمیخوره! سوریه هم بیچاره ها همین دیروز یک هواپیماشونو آمریکا زد. قبلا هم اسراییل و ترکیه میزدن! کدوم نیروی هوایی همپیمان! تنها راه همون موشک بود.
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  52 19
  البته تیتر باید اصلاح بشه.ارتش جنگنده داره نه سپاه
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   58 13
   اتفاقا تیتر خوبیه و نشون میده قوای نظامی کشور دارای یک روح هستن فراموش نکنید ارتش هم مانند سپاه گوش به فرمان فرمانده کل قواست پس چه فرقی میکنه؟
  • IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   69 8
   لازم بشه به موقعش ارتش هم رسماً وارد گود میشه .
 • محمد IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  85 18
  درود بر سید علی خامنه ای و سپاه قدرتمند ایران تا ایران چنین رهبری دارد نباید نگران داعش بود مرگ بر آمریکا عربستان
 • درود خداوند به شما سپاهیان غرور آفرین AU ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  66 10
  بهترین جواب در بهترین زمان به ۳ عنصر نجس صهیونیست, سعودیها و آمریکا بود.
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  53 5
  يا علي دست مريزاد ، ممنون
 • از خانواده شهید IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  53 8
  و سیعلم الذین ظلموا ای منقلب ینقلبون ممنون که دل خانواده های شهدا را شاد کردید
 • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  69 8
  دیشب از خوشحالی خوابمان نبرد و در مسجدمان شیرینی دادیم خوشحالم که سپاه را داریم خوشحالیم که رهبری نترس داریم
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  52 20
  درود برشیرران ایرانی وفرزندان کورش
  • علی NL ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   39 11
   پاسداران انقلاب اسلامی فرزندان حسین هستند.
 • همون IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  40 13
  حالا چرا 6تا موشک زدن نکنه برداران سپاهی قرمزته هستن بابا لااقل 7تا میزدید لنگیا به خودشون نگیرن
  • IR ۰۶:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
   3 2
   تو رو خدا یه محدودیت سنی برای کاربراتون بذارید تا زیر 10 سال ها نیان مزخرف بنویسن
  • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
   1 0
   نمیشه مشرق باید یه جاهایی بگه من از آزادی بیان حمایت میکنم منتهی مشکل اینجاس که معنی آزادی بیان رو نمیفهمه
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  60 17
  اگر سپاه اسلام ایران نبود کشور هم نبود
 • جعفر IR ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  27 4
  دستشون درد نكنه كاش اين حمله روز پنجشنبه قبل روز قدس انجام مي شد
 • حسینی IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  25 4
  درود برسیدعلی خامنه ای وسباه ایران و مرگ بر امریکا
 • رضا IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  26 6
  سید علی جان ... ما نیز همچون ارتش و سپاه ایران گوش به فرمان تو ایم ... یا علی
 • حسین IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  30 18
  روحانی هنوز واکنشی انجام نداده خخخ
 • علی رضا IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  16 2
  یک سوال دارم داعش فاقد سامانه دفاع موشکی است ای موشکهای ایران توانایی رد شدن ازسامانه معروف اسراییل موسوم به سپر اهنین رادارد
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   16 3
   به طور کلی نه. اما با افزایش تیرها، احتمال عبور از سد پدافند هست. در ضمن در قضیه اسراییل، متحدین منطقه ای ایران نزدیک به خاک اسراییل زحمت خنثی کردن پدافند اسراییل را خواهند کشید و موشکهای ایرانی با زحمت کمتری، مواجه خواهند شد.
  • LB ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   10 6
   سامانه دفاع موشکی داعش، توسط ترکیه و اسراییل تامین می شود. یعنی آنها هشدار پیش هنگام می دهند. امریکا هم در خلیج فارس توسط رادارهایش هرگونه تحرک هوایی را زیر نظر دارد. اما موشکهای ایران را هیچ کس نفهمیده بود، مگر بعد از آنکه اصابت کرد و توسط سپاه بصورت زنده مشاهده شد و بعد رسانه های ایرانی اعلام کردند. هیچکس قبل آن نفهمید.
  • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
   15 4
   ميخواي اونجا هم تست كنيم، خيالت راحت بشه؟
 • علی IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  40 3
  از اون مردک الجبیر چه خبر؟! حتماً رفته بای تعویض پوشک!
 • IR ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  30 4
  دم بچه هاي سپاه گرررررررررررررررررم
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  10 5
  چون جنگنده نداریم
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  15 3
  تعویض پوشک رو خوب اومدی
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  12 3
  احسنت جگرمان حال اومد
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  19 6
  هییچ کس حق ندارد توان موشکی رو تخریب کنه این دفعه حسابی توی دهنش می زنیم اگه حرف مفت بزنه علیه توان موشکی
 • محمد IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  13 3
  الله اكبربه اين سياست جالب وراهبردي
 • IR ۱۸:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۹
  23 5
  الله اکبر. دم سپاه گرم. انصافاً دیشب که خبر رو خوندم تا صبح خوشحال بودم. البته نباید فراموش کرد که جواب عربستان به جای خود باقیست...
  • IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
   2 0
   خیلی تحلیل نکنید این کارا مال نظامی هاست.
 • امید US ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  0 1
  مرگ بر امریکا
 • ایرانی IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  0 3
  اخ اخ کی بشه ریاض رو موشک بارون کنیم خداییش که این سوسمار خورها رو زودتر باید سپاه نابود کنشون ... دمشون گرم ولی کاش عوض ۶ تا ۶۰ تا میزدن اون استان کلا شخم میخورد آماده میشد برا کشاورزی ....
 • IR ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  1 1
  چند نفر تلفات دادند؟
 • سید IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  1 1
  دست مریزاد شیرفرزندان ایران اسلامی.هدیه به روح مطهر شهید طهرانی مقدم اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • سید محمد موسوی خو ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  3 2
  این عمل موجب غرور ایرانیان شد و هر ایرانی به داشتن چنین رهبر و سپاهی افتخار می کند.
 • SE ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  2 2
  ايران بجاي هواپيما ي جنگده از موشك استفاده كرد چون ميخواست انها را عملا امتحان كند و بهترين فرصت بود
 • سید محمد مصطفوی IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۰
  2 5
  سلام. اونایی ک منفی دادن داعشیایه داخل ایرانن باید سرشونوازپشت بزنیم یا آتیش بزنیمشون چون نجسن. مرگ بر داعش و آل سقوط و حامیانش درداخل و خارج.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس