کد خبر 739060
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۰
امانوئل مکرون و همسرش در دور نخست از انتخابات پارلمانی فرانسه. حزب تازه‌تأسیس او اکنون فاقد کرسی در پارلمان است

با گذشت چند ساعت از آغاز دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه، نرخ مشارکت مردمی در این انتخابات در مقایسه با انتخابات‌های مشابه در گذشته بسیار پایین‌تر گزارش شده است.

به گزارش مشرق، با گذشت حدود چهار ساعت از آغاز دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه، وزارت کشور فرانسه طی گزارشی از نرخ پایین مشارکت مردمی در این انتخابات در مقایسه با انتخابات‌های پارلمانی گذشته این کشور خبر داد.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، وزارت کشور فرانسه طی گزارش خود نرخ مشارکت مردمی در دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه تا ظهر امروز را ۱۷.۷۵ درصد اعلام کرد.

این در حالی است که میزان مشارکت مردم در دور نخست تا همین ساعت در دور نخست انتخابات ۱۹.۲۴ درصد گزارش شده بود.

این در حالیست که نرخ مشارکت مردمی در دور دوم انتخابات‌های پارلمانی سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۰۷، ۲۰۰۲ و ۱۹۹۷ به ترتیب ۲۱.۴۱، ۲۲.۹۸، ۲۰.۷۳ و ۲۴.۰۸ درصد بوده است.

دور دوم انتخابات پارلمانی فرانسه از ساعت ۸ صبح امروز یکشنبه به وقت محلی فرانسه با گشایش حوزه‌های اخذ رأی در سراسر این کشور آغاز شد و ۴۷ میلیون فرانسوی واجد شرایط رأی دادن تا عصر امروز برای شرکت در آن و تعیین سرنوشت ۵۷۷ کرسی مربوط به پانزدهمین مجمع ملی جمهوری پنجم فرانسه به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت.

ائتلاف میانه تحت رهبری «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در دور نخست انتخابات پارلمانی که دو هفته پیش برگزار شد، پیروزی چشمگیری را کسب کرد و به این ترتیب ماکرون که فعلا از محبوبیت بالایی برخوردار است، احتمالا پارلمان را نیز همراه خود خواهد داشت و قادر خواهد بود بدون مخالفت جدی برنامه‌هایش را پیش ببرد.

کاهش نرخ مشارکت مردمی در دور دوم انتخابات پارلمانی ۲۰۱۷ فرانسه در حالیست که طبق آمار منتشره از سوی وزارت کشور فرانسه، نرخ عدم مشارکت مردمی در دور نخست انتخابات پارلمانی نیز در رکوردی تاریخی به ۵۱.۲۹ درصد رسید که در تاریخ جمهوری پنجم بی‌سابقه بوده است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس