قدیری ابیانه

کارشناس مسائل سیاسی گفت: وزیر کشور گفته اعلام جزئیات آرا بعد از تأیید انتخابات توسط شورای نگهبان انجام خواهد شد و این یعنی زمانی که کار از کار گذشته باشد.

به گزارش مشرق، محمدحسن قدیری ابیانه کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تخلفات گسترده مجریان انتخابات در ایفای وظایف خود اظهار داشت: این مسجل است که دولت برای پیروزی روحانی تدابیر خلاف قانونی را اتخاذ کرده است. 

وی با بیان اینکه رأی‌گیری نکردن از 4 میلیون نفر افتضاح بزرگ اجرایی، سیاسی و اداری است، تصریح کرد: 4 میلیون نفر به معنای کل جمعیت کشورهای کویت، قطر، بحرین و امارات است و قطعاً عدم اخذ رأی از چنین جمعیت انبوهی روند انتخابات را خدشه‌دار می‌کند.

وی افزود: در این راستا به بسیاری از روستاها اساساً صندوقی برای رأی‌گیری ارسال نشده بود و وزارت کشور تعرفه‌ها را به مناطقی که حجت‌الاسلام رئیسی رأی بیشتری داشت،‌ارسال نکرده بود، برای مثال حسینیه ارشاد 6 صندوق رأی‌گیری داشت و کل حرم رضوی 5 صندوق داشت که حتی بسیاری از حاضرین در حرم نیز نتوانستند رأی خود را به صندوق‌ها بیندازند.

قدیری ابیانه با بیان اینکه رقم 4 میلیونی که رئیس‌جمهور در نشست خبری خود گفت گزارشی است که وزارت کشور به او داده است، خاطرنشان کرد: ظاهراً قرار نبود این آمار منتشر شود ولی وزارت کشوری‌ها برای خودشیرینی و اینکه بگویند برای پیروزی روحانی چه زحماتی کشیده‌اند این رقم را به او اعلام کردند که البته با واقعیات نیز تطابق دارد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد:‌علاوه بر آن در مناطقی که رئیسی رأی بیشتری داشته، آمار بالایی از تعرفه‌های ممهور نشده وجود دارد و دلیل آن نیز این بوده که بتوانند آن را باطل کنند، اما صحبت از میلیون‌ها برگه ممهور نشده است که ظاهراً جزء رأی‌دهندگان محسوب نمی‌شوند و حتی جزو آرای باطله نیز به حساب نیامدند.

قدیری ابیانه با تأکید بر اینکه تخلفات بی‌شماری از روند انتخابات 29 اردیبهشت منتشر می‌شود،‌خاطرنشان کرد: برای مثال اولین تخلفی که در همان روز انتخابات گزارش شد این بود که برای حجت‌الاسلام رئیسی از نام رئیسی استفاده نشده بود که این امری خلاف قانون است چون این نام را شورای نگهبان تأیید کرده است. 

وی با تأکید بر اینکه دولتی چنین تخلفاتی مرتکب می‌شود تا همین جا اکتفا نخواهد کرد، اظهار داشت: یکی از راه‌های برای بررسی صحت انتخابات قرار دادن آرای تک تک صندوق‌ها در بستر اینترنت است و از این طریق اعضای حاضر در هر حوزه می‌توانند بررسی کنند که آیا در درج آرای محل خود صداقت به خرج شده یا در آن نیز تخلفی صورت گرفته است.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: ستاد حجت‌الاسلام رئیسی خواستار اعلام آمار تک تک این صندوق‌ها شد ولی وزارت کشور از آن امتناع می‌کند این در حالی است که در سال 88 و در مقابل ادعای تقلب کل صندوق‌های آرا با ریز رأی‌ها روی اینترنت قرار گرفت. جالب اینکه وزیر کشور گفته اعلام جزئیات آرا بعد از تأیید انتخابات توسط شورای نگهبان انجام خواهد شد و این یعنی زمانی که کار از کار گذشته باشد.

قدیری ابیانه تأکید کرد: خود این اظهارات رحمانی فضلی نشان از  هراس وزارت کشور از انتشار لیست جزئیات آرای انتخابات ریاست جمهوری است. 

وی با اشاره به اینکه منتظر نظر شورای نگهبان پیرامون این تخلفات هستیم، تصریح کرد: اما کسانی که در این تخلفات و نواقص عمد داشته‌اند و به حق‌الناس تعرض کرده‌اند باید محاکمه شده و برای همیشه از خدمات دولتی منع شوند زیرا این تخلفات خیانت در امانت محسوب می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • ایرانی IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  19 51
  دوستان درسته اشکالاتی در نحوه رای گیری بوده والله من هم خیلی ناراحت شدم و هنوز در بهتم که اختلاف ارا چرا اینقدر زیاد بود ولی مهم اینه که اب در هاون دشمن نریزیم و با بعضی از حرف ها دست بعضی ها آتو بدیم انشالله که آقای روحانی هم محکم بتونن به انقلاب و مردم کمک کنن انشااااااااااالللللللللللللللللللللللله ! اگرخدا بخواهد .
  • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
   15 19
   در بهتی که اختلاف چرا انقدر زیاد بود؟؟؟؟؟؟؟؟ یه جوری صحبت میکنی انگار همواره شما با اختلاف زیاد انتخاباتو میبردید این دفعه یهویی بر عکس شده!
  • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
   14 0
   دستبرد به حق الناس نفرت و انزجار و غضب الهی به همراه خواهد داشت یقینا" خسرالدنیاوالآخره
  • IR ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
   2 2
   ۲۲۵۶ ..... آخه نظرسنجیهای مستقلتر چیز دیگه ای میگفت
  • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
   5 1
   بله اشکالاتی بوده ولی به مراتب کمتر از قبل و. اگر دستگاه نظارت گذاشته بود الان رکوردها جابجا می شد.
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  20 32
  تا نباشد چوب تر فرمان نبرد ......
 • حسین IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  44 9
  بند آخر سخنان دکتر قدیری ابیانه بسیار بجا و مطالبه همه مردم است.../ ضمنن وزیر کشور گفته بود 200 میلیون تعرفه برای انتخابات شورای شهر و ریاست جمهوری چاپ کرده ایم که دوبرابر حد مورد نیاز هست تا اصلن تعرفه کم نیاد و بخوبی انتخابات انجام بشه البته از بسته شدن برخی شعب به بهانه نهار در وسط رای گیری و بر خلاف قانون و هزاران تخلف رنگارنگ ، مفهوم رای گیریِ خوب ِ جناب وزیر رو هم متوجه شدیم علی برکت الله
  • ررضا IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
   13 3
   بنظر من و آنچه مشاهده می شد تخلفات سازمانی بود نه اشتباهی و شخصی
 • IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  10 32
  کاشکی قانون انتخابات جوری پیش بینی میشد که انتخابات در دور اول تو 2 جمعه برگزار میشد تا هم از صفهای طولانی جلوگیری میشد هم همه میتونستن در انتخابات شرکت کنن و دور دوم تک مرحله ای
  • حسین IR ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
   7 7
   بنظر طرح خوبی میاد مثلن از 45 سال سن به بالا هفته اول و جوونترا هفته بعد برن رای بدن . و الکترونیکی شدن هم میتونه سرعت ببخشه در طی یک روز
  • IR ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
   9 4
   آخه عقل کل کجای جهان دیدی انتخاباتو تو دو هفته برگزار کنن؟
  • ناشناس IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
   7 1
   جنابی که عقل کل تری .حتمن باید دنیا یه کاری رو بکنه که مام ازش تقلید بکنیم ؟!؟!؟!! ایرانیا همیشه پایه گذار تمدن بودن نه تقلید از غرب . اینی هم که تقلید کردیم داریم نتیجشو میبینیم در واقعیت...شیوه های غربی هزار تا ایراد دارن و فقط بنفع خودشونه نه عموم مردم
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  35 0
  مصلحت اندیشی ومماشات با متخلفین، نظام را از درون خواهد پوساند کاش در نظام اسلامی مثل کره وژاپن با دست اندازان به بیت المال واعتماد عمومی برخورد قاطعانه می شد
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  4 2
  تخلفات انتخاباتی شاید شمه ای از افتضاحات این دولت باشد، نوش جان کسانی که به آن رای دادند.
 • علی IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  2 4
  نباید به گونه ای صحبت نمود که گویی در انتخابات تقلب شده است. از خبرگزاری فارس که خود متصل به یک سیستم آگاه نسبت به مسائل امنیتی است بابت انتشار این گونه مطالب جای تعجب است. باید بدون سر و صدا مسئله را از طرق قانونی دنبال کرده و از همان طرق مانع انجام این گونه تخلفات در انتخابات بعدی شد. دوستان ما دشمن داریم حواسمان از محیط پیرامونی جمهوری اسلامی پرت نباشد.
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  7 2
  لرستان را چرا نمیگید،لرها طرفدار دو آتیشه ی آقای رئیسی بودن،بخاطر نبود تعرفه خیلیا نتونستن رأی بدن
 • IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۳
  9 2
  لرستان را چرا نمیگید،لرها طرفدار دو آتیشه ی آقای رئیسی بودن،بخاطر نبود تعرفه خیلیا نتونستن رأی بدن
 • IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  4 2
  واقعیت همان است که بزرگان فرمودند حق الناس را رعایت کنید ولی مسبب این اقدامات شخص آقای رییس جمهور است که اجتهادش برای خودش به کار آمد ولی این اجتهاد سیاسی چندان کارآمدی ندارد چون ایشان اخلاق سیاسی نداشت.. تاریخ در مورد سخنان و مواضع ایشان قضاوت خواهد کرد.
 • IR ۰۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  4 2
  با این همه تخلفی که محرز بوده حالا آقایون مجری برگزاری انتخابات طلبکارم شدن
 • Ahmad IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  9 2
  همه میدونیم تخلف شده جیک هیشکیم درنمیاد من که مأیوس شدم ازاین مصلحت اندیشی
 • Ahmad IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  11 3
  توهمه نظرسنجیا چه داخل چه خارج مساوی بودن تواستقبال استانی آقای رییسی طرفداراش بیشتربود چه طوریهو 8میلیون ... فقط خداعالمه و وزارت کشور
 • ممد IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  4 6
  آقای قدیری یا شورای نگهبان و نهادهای نظارتی رو قبول داری یا خیر ؟ اگه قبول داری که بعد و قبل نظر شورای نگهبان نداره که ! اگه مشکلی باشه باید شورا نظر بده و اگه قبول نداری تازه اومدی سمت معترضین سال ۸۸ خوش اومدی برادر
  • طاهره IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
   0 0
   مثل اینکه تقلب این دفعه به نفع شما شده فتنه گر!
  • ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۵
   1 0
   هرگز تخلفات گسترده مسئولین و لزومشان به توبه را فراموش نکنید آخه با توبه پایمال کردن حق الناس برطرف میشه!!!!!!
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  9 2
  قضیه ی قلم خودکارهایی که با حرارت میشه نوشته هارو پاک کرد چیه ؟! فیلمشو رو آپارات دیدم . نکنه خودکارهایی که در محل رای گیری بود از اونا بود؟؟؟!!!
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  14 0
  این وزیر کشور با این کارها چه برای مناظره زنده چه برای شمارش ارا که تا ۹ صبح اعلام نکرد و همین اعلام نکردن تفکیک ارا سعی در تحریک ملت شریف ایران داره و دقیقا آب در هاون آمریکا و عربستان میریزه
 • ناشناس IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  7 2
  با توجه به اشکالات و تخلف های بوجود آمده در امر انتخابات از طرف مسئولین اجرایی که باعث تضییع حق میگردد پیشنهاد میشود برای همیشه ستاد انتخابات از وزارت کشور جدا و به صورت مستقل و بی طرف تحت همان ستاد کل انتخابات کشور مسئول این امر مهم باشد وگر نه مطمئن باشید که در آینده ازین هم بدتر خواهد شد.
 • سعید IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  5 2
  سلام علیکم تکرار دولت ضعف در برابر استکبار و مزدوران منطقه ای اش باعث تاسف است؛ ولی واقعیت این است که این ها رای آوردند، هر چند با هراساندن مردم از آقای رئیسی، که اگر بیاید می گیرد و می بندد و ... یک فردی می گفت: من 12 سال است رای ندادم ولی این بار از ترس رئیسی رفتم و رای دادم به روحانی، و قس علی هذا
 • مهدي IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  8 1
  چطوريه كه فقط جاهايي كه رييسي راي داشت تعرفه كم اومده؟
  • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
   0 0
   مکر دشمن است مکر عمرعاص های زمانه ودینارهای طلای امویان و صدای سکه های طلا معاویه و شایعات یاران معاویه بر علیه اصل ولایت و مومنبن تحدیدات و رب وحشتی که در زمان معویه بر علیه رقیب مقابل انجام می شد این زمان هم از همان دسته افراد مردم را از ریسی ترساندند
 • مهدي IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  10 2
  چطوريه كه فقط جاهايي كه رييسي راي داشت تعرفه كم اومده؟
 • امیر IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  13 0
  صیانت از حق مردم یک وظیفه ملی است، و هر گونه کوتاهی در این زمینه کشور را در بلند مدت در معرض آثار سوئی قرار خواهد داد. لذا خواهشمندیم که شورای نگهبان و سایر نهادهای نظارتی مانند مجلس با توجه با اسناد و مدارک و بدون اغماض مطابق با قانون به وظیفه قانونی و شرعی خود بدون ملاحظه کاری عمل نمایند. چرا که بهترین ملاحظه کاری و مصلحت اندیشی آن است که بر اساس حق باشد.
 • محمد IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  9 0
  در یکی از حوزه های شیراز ساعت 12 بهبعد فقط شناسنامه ها را مهر می زدند
 • IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  10 0
  خدا لعنت کنه هرکسی رو که خیانت بکنه به کشورواسلام
 • ناشناس IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۴
  0 0
  چرا قانون در این باره فکری نمی کنه؟؟؟؟!!!!!!!! چرا قانون انتخابات اصلاح نمیشه؟؟؟؟!!!!!!!! چه قانونیه که دولت سرکار مجری انتخابات باشه،خب معلومه اگر دولت خدانشناسی باشه تخلف می کنه....خیلی مسخره ست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس