چین و آمریکا

خطر جنگ بیش از هـــر موقع دیگری از زمان جنگ دهه 1950، شبه جزیره کره را تهدید می‌کند. منابع اطلاعاتی کره جنوبی می‌گویند که پیونگ یانگ خود را برای یک آزمایش اتمی آماده می‌کند...

به گزارش مشرق، خطر جنگ بیش از هـــر موقع دیگری از زمان جنگ دهه 1950، شبه جزیره کره را تهدید می‌کند. منابع اطلاعاتی کره جنوبی می‌گویند که پیونگ یانگ خود را برای یک آزمایش اتمی آماده می‌کند، خبری که هان سونگ ریول معاون وزیر خارجه کره‌شمالی در گفت وگوی کم سابقه خود با آسوشیتدپرس آن را رد نکرده است. در واشنگتن، بحث‌ها روی حمله احتمالی پیشگیرانه امریکا به کره متمرکز شده که  البته پیونگ یانگ گفته در مقابل آن دست بسته نخواهد نشست. پنتاگون نیز تأکید کرده که برای دفاع از امریکا و همپیمانانش همه‌گزینه‌ها را در دستورکار دارد.

دولت ژاپن دیروز اعلام کرد آماده است برای تخلیه شهروندان خود از کره‌جنوبی کشتی‌های مسافربری و جنگی به این کشور اعزام کند. اعلام آمادگی برای تخلیه حدود 60 هزار ژاپنی از کره‌جنوبی، در جلسه شورای عالی امنیت ملی ژاپن گرفته شد، تصمیمی که نشان‌دهنده جدی شدن بحران در شبه جزیره کره است.
گزارش‌های غیررسمی از پیونگ یانگ پایتخت کره‌شمالی نیز حکایت از وضعیت جنگی دارد. روزنامه انگلیسی اکسپرس به نقل از رسانه‌های کره‌جنوبی گزارش کرده که پیونگ یانگ دستور تخلیه فوری 600 هزار نفر از ساکنان پیونگ‌یانگ، یعنی جمعیتی معادل 25 درصد از ساکنان پایتخت را صادر کرده است. همه این تحولات نشان‌دهنده تصاعد تنش‌ها در شبه جزیره کره به حدی است که بعد از جنگ دهه 1950 بی‌سابقه به نظر می‌رسد. روز گذشته منابع خبری کره‌جنوبی گزارش کردند که کره‌شمالی امروز (شنبه) همزمان با سالگرد تولد بنیانگذار کره‌شمالی که بر آن نام «روز خورشید» نهاده، قصد دارد یک آزمایش اتمی جدید انجام دهد. منابع اطلاعاتی در سئول پایتخت کره‌جنوبی گفته‌اند طی روزهای اخیر فعالیت سایت اتمی «پونگ گیه ری» در شمال شرق کره‌شمالی بیشتر شده که نشان می‌دهد پیونگ یانگ قصد دارد وسیله انفجاری جدیدی را آزمایش کند.
منابع اطلاعاتی امریکا نیز اواخر سال قبل(2016) گفته بودند کره‌شمالی در حال کسب آمادگی برای انجام یک آزمایش هسته‌ای جدید است که 14 برابر قوی‌تر از آزمایش اتمی پنجم می‌باشد. هان سونگ ریول معاون وزیر خارجه کره‌شمالی روز پنج‌شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی کم سابقه با آسوشیتدپرس احتمال چنین آزمایشی را رد نکرد ولی گفت: «این چیزی است که ستادهای فرماندهی ما درباره‌اش تصمیم می‌گیرند». وی افزود:‌ «در هر زمان و هر مکان که ستاد فرماندهی ضروری بداند، این آزمایش انجام خواهد شد». هان سونگ ریول به امریکا در خصوص تحریک نظامی کشورش هشدار داد و گفت: «‌اگر آنها جنگ را انتخاب کنند، ما به جنگ خواهیم رفت». او در این گفت‌وگوی 40 دقیقه‌ای گفته است:«‌اگر امریکا با مانورهای نظامی بیاید، آنگاه ما با آن با حمله پیش دستانه کره‌شمالی مقابله خواهیم کرد. ما از بازدارندگی هسته‌ای قدرتمندانه‌ای برخورداریم و مطمئناً در مقابل حمله پیش‌دستانه امریکا دست به سینه نخواهیم نشست.‌» خبرگزاری رسمی کره‌شمالی (KCNA) عصر دیروز از قول ارتش کره‌شمالی گزارش کرد که پاسخ آن به هرگونه اقدام تحریک‌آمیز امریکا، «بی‌رحمانه» خواهد بود.
  
گزینه حمله پیش‌دستانه امریکا
شبکه ان بی‌سی نیوز روز پنج‌شنبه از قول مقام‌های اطلاعاتی ‏امریکا گزارش کرد که اگر پیونگ یانگ به سمت آزمایش هسته‌ای تازه‌ای ‏برود، امریکا دست به حمله پیشگیرانه به خاک کره‌شمالی خواهد زد. ‏ این منابع گفته‌اند دو ناوشکن با قابلیت پرتاب موشک‌های کروز تام هاوک در 600 ‏کیلومتری مرکز آزمایش اتمی کره‌شمالی مستقر شده‌اند و بمب‌افکن‌های سنگین امریکا در گوما نیز آماده حمله به خاک کره‌شمالی هستند. ‏هر چند یک مقام‌ دولت امریکا گزارش آماده شدن امریکا برای حمله پیشگیرانه به کره‌شمالی را رد کرده و آن را نادرست خوانده ولی دانا وایت، سخنگوی پنتاگون در بیانیه‌ای گفته که فرماندهان ما همواره تمامی گزینه‌ها را به منظور محافظت از کشور در مقابل هرگونه احتمالی در نظر می‌گیرند. وی تصریح کرد: تعهد ما به دفاع از همپیمانانمان از جمله کره جنوبی و ژاپن در مواجهه با تهدیدهای بالقوه همچنان مستحکم است. یک مشاور سیاست خارجی کاخ سفید نیز که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری فرانسه گفت که امریکا در حال بررسی گزینه‌های نظامی در پاسخ به برنامه‌های تسلیحاتی کره‌شمالی است.
این مشاور خاطر نشان کرده است: گزینه‌های نظامی از پیش در دست ارزیابی قرار گرفته‌اند و اکنون مسئله دیگر بر سر انجام شدن یا نشدن یک آزمایش تحریک‌آمیز دیگر از سوی کره‌شمالی نیست بلکه مسئله این است که «چه زمان» این آزمایش انجام می‌شود. موازی با تشدید رویارویی‌ها بین امریکا و کره شمالی، نگرانی‌ها در کره‌جنوبی در حال افزایش است. «یون بیونگ سه» وزیر امور خارجه کره‌جنوبی که پایتخت کشورش تنها 190 کیلومتر از مرز با کره‌شمالی فاصله دارد، روز پنج‌شنبه در سخنانی که نشان افزایش نگرانی‌ها در سئول است، حمله پیش‌دستانه امریکا به کره‌شمالی در رسانه‌ها را تکذیب کرد و گفت که چنین موضوعی صحت ندارد و هر اقدامی در این ارتباط میان طرفین مورد رایزنی قرار خواهد گرفت. این سخنان وزیر خارجه کره جنوبی در واکنش به ابراز نگرانی شماری از اعضای کمیته پارلمانی کره‌جنوبی ابراز شد که در نشستی ابراز نگرانی کردند که مبادا امریکا برای حل مسئله هسته‌ای شبه‌جزیره کره طرح عبور از کره‌جنوبی را اجرا کند. وزیر امور خارجه کره‌جنوبی همچنین گفت که سئول با واشنگتن در ارتباط نزدیک بوده و قبل از این نشست به او گفته شده است اقدام یکجانبه در دستور کار نیست و در روزهای آینده «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهوری امریکا با سفر به کره‌جنوبی با مقام‌های این کشور در این‌باره بحث و تبادل نظر خواهد کرد.
  
چین نگران است
دولت ترامپ تمایل کم‌سابقه‌ای برای تشدید تنش‌ها در شبه جزیره کره نشان می‌دهد، کشوری که 1420 کیلومتر مرز با چین دارد و باعث شده چین درباره درگرفتن جنگ در این منطقه هشدار دهد. برخی ناظران می‌گویند در حالی که امریکا اشتهای زایدالوصفی برای حضور امنیتی در شرق آسیا دارد، تنش با کره‌شمالی بیش از هر چیز دیگری این زمینه را برای دولت ترامپ فراهم می‌کند. ترامپ روز پنج‌شنبه (۱۳ آوریل) یک بار دیگر علیه چین دست به توئیت شد و نوشت: «اگر چین سهم خود را برای توقف بلندپروازی‌های اتمی پیونگ‌یانگ ادا نکند، امریکا می‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد.» چین هشدار داده که امکان آغاز جنگ با کره‌شمالی «در هر لحظه» ممکن است. با این حال، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفته لازم است که مانع ایجاد وضعیت «برگشت‌ناپذیر» در شبه جزیره کره شویم. وزیر امور خارجه چین همچنین در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «ژان مارک ارو» همتای فرانسوی خود گفت که درگیری مسلحانه بین امریکا و کره‌شمالی بر سر برنامه‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ یانگ برنده نخواهد داشت. خطوط هوایی چین نیز دیروز اعلام کرد که پروازهای میان شهرهای پکن، پایتخت این کشور و پیونگ یانگ، پایتخت کره‌شمالی از دوشنبه هفته آینده به حالت تعلیق درمی‌آید.

منبع: روزنامه جوان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس