خطای پزشکی

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از اقدامی جهانی برای کاهش میزان خطاهای پزشکی طی پنج سال خبر داد.

 به گزارش مشرق، سازمان جهانی بهداشت بر اساس این اقدام جهانی به دنبال آن است تا آسیب‌های ناشی از خطاهای پزشکی را طی پنج سال آینده در تمامی کشورها حدود ۵۰ درصد کاهش دهد.

این طرح به دنبال آن است تا ضعف‌های موجود در سیستم سلامت کشورها که به خطاهای پزشکی منجر می‌شود و آسیب‌های جدی به دنبال دارد را از بین ببرد. همچنین هدف آن است تا فرآیند تجویز دارو، توزیع و مصرف آن تقویت شود و آگاهی‌ها در بین بیماران در مورد خطرات مرتبط با مصرف ناصحیح داروها افزایش یابد.

خطاهای پزشکی حداقل به فوت یک نفر در روز و آسیب دیدن تقریبا ۱.۳ میلیون نفر در سال در آمریکا منجر می‌شود. همچنین درحالیکه کشورهایی با میزان درآمد پایین و متوسط به لحاظ خطاهای پزشکی از نرخ مشابهی با کشورهای ثروتمند برخوردار هستند، تاثیر ناشی از خطاهای پزشکی در مردم این کشورها بیشتر است.

بررسی‌ها حاکی از آن است در سطح جهان هزینه ناشی از خطاهای پزشکی حدود ۴۲ میلیارد دلار در سال است.

دکتر «مارگارت چان» رئیس سازمان جهانی بهداشت در این رابطه گفت: همه افراد انتظار دارند با مصرف دارو بهبود پیدا کنند نه اینکه دچار آسیب شوند. همچنین خطاهای پزشکی به غیر از اینکه سلامت بشر را به خطر می‌اندازد، فشار مضاعف و بی موردی را بر بودجه سلامت کشورها تحمیل می‌کند.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس