کد خبر 695338
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۴

رئیس کل بانک مرکزی درباره برخورد با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز با بیان اینکه مصلحت اندیشی در این زمینه وجود ندارد، عنوان کرد: بانک مرکزی اهل مماشات در حوزه عدم شفافیت نیست.

به گزارش مشرق، رییس کل بانک مرکزی در حاشیه همایش استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و نقش آن در ارتقای شفافیت بازارهای مالی با بیان اینکه در خصوص توسعه بازار بدهی و اسناد خزانه در بازار سرمایه اقدام‌های مناسبی صورت گرفته، گفت: اینکه به یکباره حجم زیادی از اوراق بدهی دولتی به سمت بازار سهام روانه شود، در شرایط کنونی بازار سرمایه و با توجه به اینکه مدت زیادی از حضور این اوراق نمی‌گذرد چندان مناسب نیست و به نظر می‌رسد با توجه به اصلاح نرخ بازدهی موثر این اوراق در آینده‌ای نزدیک وضعیت بهتری برای این اوراق نمایان شود.

ولی الله سیف  با بیان اینکه مرحله دوم اصلاح صورت های مالی بانک ها منجر به زیان بیشتر سهامداران بانکی نمی‌شود عنوان کرد: باید توجه داشت که اصولا همه فعالان در بازار سرمایه کشور به دنبال این ویژگی مطلوب هستند که بازار از شفافیت لازم برخوردار باشد.

وی افزود: بر همین اساس اجرای استانداردهای گزارشگری مالی که عزم آن در کشور برای اجرا فراهم است، به دنبال شفاف‌تر شدن صورت های مالی بانک‌ها است.

وی با اشاره به اینکه شفافیت اطلاعاتی و سرعت نقد شوندگی از جمله ویژگی شاخص بورس ها برای نشان دادن عملکرد درست آنها است، گفت: اقدامات مرتبط با IFRS منجر به این خواهد شد که بورس کارآتر شود.

سیف از توزیع اسکناس های نو برای شب عید از اواخر هفته جاری در بانک ها خبر داد و با تاکید بر لزوم تسویه بدهی دولت به بانک ها گفت: خوشبختانه دولت عزم جدی در رابطه با پرداخت بدهی خود به بانکها دارد و با مکانیزم‌هایی که در بودجه دیده شده تلاش کرده که در جهت کاهش بدهی اقدام کند، اما طبیعتا تسویه به یکباره این بدهی‌ها به خصوص با توجه به محدودیت‌هایی که بودجه دارد عملیاتی نیست؛ اما امیدواریم که بتوانیم آنرا هر چه سریعتر انجام دهیم.

وی در خصوص برخورد با موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز با بیان اینکه مصلحت اندیشی در این زمینه وجود ندارد عنوان کرد: بانک مرکزی اهل مماشات در حوزه عدم شفافیت نیست و بانک ها باید به سمت شفافیت بیشتر حرکت کنند؛ لذا در آینده اجرای استانداردهای مورد نظر بانک مرکزی جدی تر عملیاتی می‌شود.

با توجه به ابزار امیدواری رییس کل بانک مرکزی برای اصلاح وضعیت اوراق بدهی در بازار سرمایه به نظر می‌رسد با تصویب ورود بانک مرکزی به عملیات بازار گردانی در بازار باز اوراق بدهی دولتی در سال آینده ، امکان تنظیم نرخ بین بانکی و به دنبال آن کاهش نرخ سود موثر اوراق بدهی دولتی فراهم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس