دولت یازدهم در آخرین روزهایش سعی در ارائه تسهیلات قابل توجهی به مردم دارد که پیش از این در این چهارساله خبری از آن نبود و حتی رئیس‌ جمهور شخصا با این موارد مخالف می‌کرد و آنرا اقداماتی برای خرید رای از سوی دولت گذشته می‌نامید.

سرویس سیاست مشرق - پیش از انتخابات سال 88 دولت نهم اقدام به توزیع رایگان سیب‌زمینی درمیان مردم کرد، در آن زمان جریان اصلاحات و رسانه‌های زنجیره‌ای توزیع رایگان سیب‌زمینی میان مردم را حربه انتخاباتی توصیف کردند و مانور گسترده‌ای روی آن دادند. این درحالی است که در دولت یازدهم محصولات کشاورزی زیادی از جمله، سیب زمینی، گندم، پرتقال و ... فاسد شدند که دولت ترجیح داد تا این محصولات را دفن کند تا به دست مردم برساند. در همان زمان مشرق طی گزارشی با عنوان « پشت پرده فاسدسازی و دفن محصولات کشاورزی در دولت یازدهم چیست؟» به طور مبسوط به این مسئله پرداخت.

اما به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به فضای انتخابات سال 96 ، مسئولان دولتی به تاکتیک تبلیغاتی سیب‌زمینی روی آورده‌اند و بسته تبلیغاتی گسترده‌ای را با توزیع کنسرو مرغ و سبد غذایی و ... برای جلب رضایت مردم در آخرین ماه‌های دولت یازدهم تدارک دیده‌اند. موضوع جالب توجه و سوء‌ظن انتخاباتی بودن چنین اقدامی این سئوال مهم است که چرا دولت در 4 سال گذشته چنین اقداماتی را انجام نداده و در ماه‌های آخر اقدام به توزیع پرفشار و گسترده اقلام و اعطای تسهیلات خاص به مردم کرده است؟! در همین راستا نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: «در بودجه سال آینده ۴۸ هزار میلیارد تومان بدون نحوه هزینه کرد وجود دارد. گویا می‌خواهند این مبلغ را برای خود در انتخابات سال آینده خرج کنند.»[1]

در ادامه به مواردی که شائبه انتخاباتی بودن آنان در دولت یازدهم وجود دارد، اشاره می‌کنیم:

توزیع کنسرو رایگان در استان‌های جنوبی کشور

چندی پیش اخباری از توزیع کنسرو مرغ در برخی از مناطق محروم‌ استان‌های جنوبی کشور شنیده ‌شد. در همین رابطه فریدون حسنوند، نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی از توزیع حدود 20 میلیون کنسرو در شهرهای خوزستان خبر داد و از این نحوه توزیع سبد کالا میان مردم انتقاد کرد.

 خریدن رای به سبک احمدی‌نژاد/ دولت به تاکتیک تبلیغاتی «سیب‌زمینی انتخابات» متوسل شد

توزیع این کنسروها در روستاهای سردشت، دزفول، مسجدسلیمان، لالی، باغملک، ایذه و هندیجان دیده شده است. سهم هر خانوار از کنسروهای توزیع شده یک بسته 24 عددی بود. دولت در حالی اقدام به توزیع گسترده کنسرو مرغ رایگان کرده که فقط چهار ماه تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده بود.[2]

خریدن رای به سبک احمدی‌نژاد/ دولت به تاکتیک تبلیغاتی «سیب‌زمینی انتخابات» متوسل شد

خریدن رای به سبک احمدی‌نژاد/ دولت به تاکتیک تبلیغاتی «سیب‌زمینی انتخابات» متوسل شدسهام عدالتی که دولت مخالف آن بود قبل از انتخابات سود می‌دهد!

دولت یازدهم قصد دارد روند پرداخت سود سهام عدالت را آغاز کند و آنطور که رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفته به 49‌ میلیون نفر از مردم ایران معادل 550 هزار تومان سهام عدالت اعطا خواهد شد.[3]

دولت یازدهم در حالی قصد دارد در ماه‌های آینده و قبل از انتخابات ریاست جمهوری، به 49 میلیون ایرانی دارای سهام عدالت، نفری 550 هزار تومان سود سهام عدالت پرداخت کند، که حسن روحانی در سال 88 با پرداخت سود سهام عدالت، مخالف بود.

در همین رابطه، حسن روحانی که آن زمان رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت بود در این باره گفت: «شاید برخی‌ها تصور کنند که مردم ایران به سادگی فریب می‌خوردند و با هوچی‌بازی، نمایش‌های ساختگی و دروغ‌گویی می‌توان نظر افکار عمومی را به خود جلب کرد. اما من معتقدم که مردم ما ساده نیستند و هر چند که ممکن است در ظاهر ساکت باشند، اما با هوچی‌گری، جنگ روانی و وارد کردن اتهامات سنگین به شخصیت‌های نظام نمی‌توان آرای مردم را خرید. همانطور که مطمئنم با سیب‌زمینی و تراول چک هم نمی‌توان کشور را تحت کنترل خود درآورد».

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز در این باره گفته بود: «امروز دیگر توزیع سیب زمینی و سهام عدالت، چک پول و توزیع با عجله 80 هزار تومان سود سهام عدالت نتیجه نمی‌دهد که البته اگر همین کارها را یک کاندیدای مجلس انجام می‌داد صلاحیت وی رد می‌شد. همین‌ها موجب شده تا رأی موسوی بالاتر برود».

خریدن رای به سبک احمدی‌نژاد/ دولت به تاکتیک تبلیغاتی «سیب‌زمینی انتخابات» متوسل شددولت عزادار يارانه‌ها عروسي پرداخت اجاره‌بها گرفت!

روزنامه جوان درباره طرح مسکن اجتماعی نوشت:‌ مسکن اجتماعی جدید ملغمه‌ای از طرح‌های مسکن مهر استیجاری و پیش‌نویس مسکن اجتماعی است که بخشی از مسکن‌های مهر را به‌نام جدید به مردم عرضه می‌کند...[4]

دغدغه دولت براي اجاره‌بهاي فقرا دغدغه مثبتي است اما در عمل قرار است چه اتفاقي بيفتد؟! دولت كه شعار اجراي طرح مسكن اجتماعي را در انتخابات يازدهم داده بود و البته تاكنون به اين شعار عمل نكرده است و از طرفي مسكن مهر را «مزخرف» مي‌نامد، در آستانه انتخابات دوازدهم شعار پرداخت اجاره‌بها به فقرا سر داده است. اين طرح عمده وظايف اجرا و شناسايي خانوارهاي نيازمند را بر شانه‌هاي بنياد پرمشغله مسكن انقلاب اسلامي گذاشته و منابع مالي طرح را به محل هدفمند كردن يارانه‌ها ارجاع داده است. [5]

اگرچه راه‌اندازي سامانه اين طرح و كشف نيازمندان به اجاره‌بها بسيار زمانبر است و به بعد از انتخابات كه همه چيز دوباره فراموش مي‌شود، مي‌كشد! و تبصره‌هاي زيادي كه جامعه نيازمندان در ابلاغيه دولت خورده، عملاً افراد مشمول را بسيار اندك خواهد كرد، اما دولت در اين ابلاغيه به مردم توضيح نداده و حتي «عزاي» ماهانه پرداخت يارانه مي‌گيرد، چگونه عروسي ماهانه پرداخت اجاره‌بها راه انداخته است؟!

[1] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/693412

[2] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/680432/

[3] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/694195

[4] http://javanonline.ir/fa/mobile/839857

[5] http://www.mehrnews.com/news/3913615

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس