ترکیه و عربستان بر اساس توافقی پنهان، تصمیم گرفته‌اند اولین گروه از تروریست‌های شکست خورده در «حلب» را به یمن انتقال دهند.

به گزارش مشرق، سرلشکر «محمد انور محمود البشری»، یک مسئول اطلاعاتی یمن در صنعا اظهار داشت: عربستان در پی شکست‌های متوالی در جبهه‌های داخلی و خارجی صدها تروریست و مزدور را از سوریه به یمن فرستاده است. 

وی افزود: تروریست‌ها در اولین نوبت توسط یک هواپیمای ترکیه‌ای به فرودگاه بین‌المللی عدن رسیدند تا با به دست آوردن هر پیروزی میدانی به نفع عربستان در یمن، اعتماد آمریکا به رژیم آل سعود را بازگردانند.

 البشری به نقل از منابع اطلاعاتی در استان عدن یمن تاکید کرد: نزدیک به ۱۵۷ تروریست داعش و القاعده که طی روزهای گذشته از حلب سوریه به ترکیه گریختند دیروز با یک هواپیمای ترکیه‌ای به فرودگاه بین‌المللی عدن رسیدند.

در این باره چند نکته مهم و قابل تامل وجود دارد:

۱-سناریوهای مختلفی در مورد سرنوشت تروریست‌ها در سوریه قابل طرح است که یکی از این سناریوها انتقال آن‌ها از سوی عربستان و ترکیه به کشورها و مناطق ضعیف و بحرانی منطقه است. لیبی، یمن، لبنان و صحرای سینا در این سناریو گزینه‌های مطلوبی هستند که ترکیه و عربستان بر اساس توافقی پنهان، تصمیم گرفته‌اند اولین گروه از تروریست‌های شکست خورده در «حلب» را به یمن انتقال دهند.

۲-قرار است این نیروها تحت عنوان نیروهای مقاومت در چند استان یمن مستقر شوند. از طرفی نیروهای القاعده یمن نیز توانسته‌اند «زنجبار» مرکز استان «أبین» را به کنترل خود درآورند. تأمین امنیت استان أبین و «لحج» به نیروهای سَلفی وابسته به امارات واگذار شده بود که با خروج آن‌ها از این دو استان به دلیل اختلافات مالی، عرصه برای تاخت و تاز و کنشگری گروه‌های تروریست فراخ‌تر شده است.

۳-داعش در یمن به دلیل جایگاه و اقبال سنتی به القاعده، موقعیت و شرایط مطلوبی ندارد. القاعده توانسته به واسطه‌ حضور تاریخی و با ایجاد پیوندهای سببی، برخی از قبائل موجود در جنوب یمن را با خود همراستا کند. نیروهای بومی داعش در یمن حدود ۲۰۰ نفر هستند که بیشتر فعالیت‌هایشان به چند انفجار تروریستی ختم شده است. این تروریست‌ها سال گذشته با ارسال نامه‌ای با عنوان«البیعه الیمانیه للخلیفه الاسلامیه» با «ابوبکر البغدادی» بیعت کردند. اما عرصه فعالیت داعشِ بومی در یمن محدود است مگر اینکه در سطحی گسترده از سوریه به یمن انتقال داده شوند.

4-موضوع مهم برای عربستان انتقال تروریست‌های مدیریت شده و کنترل شده به یمن است. زیرا تروریست‌های مدیریت نشده می‌توانند امنیت عربستان را تحت تأثیر قرار دهند.

۵-ورود تروریست‌ها به یمن می‌تواند صحنه یمن را پیچیده‌تر کند. این موضوع با توجه به اختلافات و انشقاقات عرصه سیاسی و نظامی یمن، امکان دارد بحران یمن را ادامه‌دار کرده و یمن را به میدان تاخت و تاز گروه‌های افراطی و تروریستی تبدیل کند. اگر این تروریست‌ها در زمین طراحی شده‌ی سعودی‌ها به ایفای نقش بپردازند صحنه میدانی یمن تغییر خواهد کرد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس