کد خبر 675277
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲

به احتمال قوی می‌توان گفت، حداقل مزد سال 96 کارگران نیز به یک میلیون تومان در ماه نخواهد رسید و یکبار دیگر هم زیر آن و حتی کمتر از 900 هزارتومان در ماه باقی خواهد ماند؛

به گزارش مشرق به نقل از صبح نو، این روزها بحث بر سر تعیین حداقل دستمزد سال آینده مشمولان قانون کار در محافل کارگری گرم شده و طبق روال هر سال، شورای عالی کار نشست‌هایی را با حضور نمایندگان کارگران، دولت و کارفرمایان برگزار می‌کند.
 
این شورا درنهایت با کشاندن جلسات به واپسین روزهای سال، میزان افزایش حقوق سال جدید میلیون‌ها مشمول قانون کار را تصویب و اعلام می‌کند. توجیه دولت از کشیده شدن بحث افزایش حقوق کارگران به اواخر اسفند این است که جلوی تورم ناشی از افزایش دستمزدها در شب عید گرفته شود. طبق آخرین آماری که مرکز آمار ایران اعلام کرده، تصمیمات ماه‌های آینده شورای عالی کار در زندگی بیش از 23 میلیون نفر شاغل کشور در سال آینده تأثیر‌گذار خواهد بود که غیرمستقیم، حدود 50 میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شود.

ماده 41 قانون کار که درباره افزایش حقوق و دستمزد سالانه کارگران است، افزایش‌های هر سال را با دو مبنا مورد تاکید قرار داده که یکی، توجه به نرخ تورم و دیگری تعیین دستمزدی است که تأمین کننده معیشت خانوار 4 نفره باشد؛ با این حال مقامات کارگری می‌گویند در تعیین دستمزدها هیچ گاه به قانون عمل نشده و دولت‌ها همیشه با دخالت مستقیم در تعیین مزد، مصوبات مصلحتی را جایگزین اجرای قانون کرده‌اند. کارگران می گویند سال‌ها به دلیل جنگ تحمیلی، بعدها به دلیل سازندگی، سپس بهانه اجرایی شدن هدفمندی یارانه‌ها، تحریم‌ها و .... دستمزدهای آنها رشد واقعی سالانه را نداشته و این مساله باعث بروز شکاف عمیقی در تأمین مخارج زندگی آنها شده تا جایی که جمعیت چند ده میلیونی کارگری کشور، ضعیف‌ترین گروه به لحاظ کسب درآمد بوده و زندگی اغلب آنها دچار چالش‌های اقتصادی است.

با این که نمایندگان کارگران و کارفرمایان در جلسات متعددی درباره افزایش دستمزدها رایزنی و گفتگو می‌کنند، اما این دولت است که به عنوان کارفرمای بزرگ در پایان کار وارد شده و به صورت دستوری نسبت به افزایش دستمزدها تصمیم گیری می‌کند، با این حال دولت‌ها همواره ایفای چنین نقشی را کتمان می‌کنند.

نگاهی به روند افزایش حقوق‌ها در سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد به دلیل تصمیم گیری‌های مصلحتی به جای اجرای قانون، همواره افزایش حقوق و دستمزد کارگران با فاصله معناداری نسبت به تورم کمتر بوده است. فقط در سال گذشته که نرخ تورم به میزان 15درصد در بهمن ماه اعلام شده بود، افزایش دستمزدها به میزان 17 درصد در نظر گرفته شد که این موضوع با مانور تبلیغاتی وسیعی از سوی دولت اعلام شد، اما واقعیت پنهان چیز دیگری است.

باید گفت سال‌ها تعیین حداقل دستمزدهایی کمتر از نرخ تورم و بدون توجه به لزوم تأمین کننده بودن مزد در معیشت خانوار، باعث شده تا متوسط دریافتی فعلی نیروی کار کشور با هزینه‌ها و مخارج، دستکم 50 تا 70 درصد فاصله داشته باشد.

با وجود تبلیغات فراوانی که دولت در سال گذشته درباره تعیین حداقل مزد کارگران بالاتر از نرخ تورم و شکسته شدن طلسم افزایش حقوق‌ها زیر تورم به راه انداخته بود، اما حداقل دستمزد سال 95 کارگران ماهانه فقط 812 هزار تومان است.

متوسط دریافتی اغلب مشمولان قانون کار در سال 95 نیز از یک میلیون و 350 هزار تومان تا نهایتاً یک و نیم میلیون تومان بیشتر نیست و با این ارقام، زندگی خانوار کارگری به ویژه در کلانشهرها با چالش‌های جدی مواجه خواهد بود. نمایندگان کارگری با انتقاد از بن بستی که سالیان متمادی در زمینه افزایش حقوق واقعی کارگران ایجاد شده، می گویند با 812 هزار تومان و یا نهایتاً یک و نیم میلیون تومان حتی نمی‌توان 10 روز از ماه را سپری کرد و از این بابت کارگران با تنگناهای فراوانی روبه‌رو هستند.

نگاهی به روند افزایش حقوق‌ها در سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد که به عنوان نمونه در سال 94 با وجود نرخ تورم 34.7 درصدی پایان سال 93، فقط 25 درصد افزایش حقوق اتفاق افتاد و یا با وجود نرخ تورم 30.5 درصدی پایان سال 92، افزایش حقوق سال 93 به میزان 25 درصد بود.

این کسری‌های هرساله در افزایش حقوق‌ها باعث شد تا با وجود عبور مخارج ماهیانه زندگی در کلانشهرها از 3میلیون و 200 هزار تومان، کارگران در ماه 812 هزار تومان تا نهایتاً یک و نیم میلیون تومان دریافتی داشته باشند. کارفرمایان بخش خصوصی می گویند به دلیل عدم ایفای نقش دولت در قبال نیروی کار و حمایت نکردن مستقیم دولت از معیشت شاغلان، چالش‌های معیشتی ایجاد شده و آنها با وجود پذیرش اینکه دستمزدها تأمین کننده مخارج کارگران نیست، اما توان بیشتری برای افزایش حقوق سالیانه نیز نخواهند داشت.

در عین حال، دولت در یکی دو سال اخیر برخی کوتاهی‌های عجیب و غریب را نیز در حق کارگران انجام داده که نمونه آن به تعویق انداختن چندباره افزایش فقط 20 هزار تومانی حق مسکن کارگران در ماه بوده است. هرچند اخیراً افزایش حق مسکن که از سال‌های گذشته به تصویب رسیده بود از سوی دولت ابلاغ شد، اما نمایندگان کارگری دلیل رفتار عجیب دولت در ابلاغ افزایش حق مسکن را ناتوانی در تأمین منابع لازم برای پرداخت به کارگران شاغل در بدنه دستگاه‌های دولتی دانسته‌اند، به عبارتی دولت بیش از 20 میلیون شاغلی را که زیر مجموعه کارفرمایان خصوصی بوده‌اند،فدای یک تا یک و نیم میلیون شاغل کارگری زیرمجموعه‌های خود کرده است.

حالا تعیین حداقل دستمزد سال آینده و گمانه‌زنی‌های مختلف در این باره مطرح است. برخی می‌گویند دولت می‌خواهد در سال آینده دستمزدها را به صورت منطقه‌ای تعیین کند، اما این سناریوی تکراری به دفعات در دوره‌های مختلف مطرح و غیرعملیاتی بودن آن به اثبات رسیده است.

اینکه شورای عالی کار بخواهد برای هر منطقه از کشور با توجه به ویژگی‌ها و ظرفیت‌های آن منطقه حقوق و دستمزد تعیین کند، نه فقط باعث هرج و مرج در اجرای مصوبات خواهد شد، بلکه باعث تحریک نیروی کار در مهاجرت به مناطقی که دستمزد بالاتری پرداخت می‌شود نیز خواهد بود.

آخرین نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی مربوط به آذرماه سال جاری به میزان 8.6 درصد است که اگر فرض کاهش این نرخ در ماه‌های آینده مانند روالی که در گزارش‌های ماه‌های گذشته دولت وجود داشته را در نظر بگیریم، حداقل دستمزد سال 96 کارگران حتی به میزان 10 درصد نیز افزایش نخواهد یافت. حال بر مبنای نرخ تورم 8.6 درصدی نیز باید گفت، حداقل مزد سال 96 کارگران به میزان حدود 70 هزار تومان رشد خواهد داشت و از 812 هزار تومان، نهایتاً به 882 هزار تومان در ماه خواهد رسید.

با این وجود، به دلیل قرار گرفتن در سال انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و با در نظر گرفتن اینکه میزان افزایش حقوق کارمندان از سوی دولت در سال آینده 10 درصد در نظر گرفته شده، اگر مزد کارگران نیز به همین میزان رشد کند، آنگاه حداقل مزد 96 کارگران از 812 هزار تومان به 893 هزار تومان می‌رسد.

بنابراین به احتمال قوی می‌توان گفت، حداقل مزد سال 96 کارگران نیز به یک میلیون تومان در ماه نخواهد رسید و یکبار دیگر هم زیر آن و حتی کمتر از 900 هزارتومان در ماه باقی خواهد ماند؛ موضوعی که اصلاً برای جامعه کارگری کشور رضایتبخش نخواهد بود و آنها می گویند با وجود افت نرخ تورم، دولت در سال آینده این فرصت را خواهد داشت تا افزایش مزد مناسبی را در جبران سال‌ها عقب افتادگی حقوق و دستمزد کارگران تصویب و در نظر بگیرد، امری که تحقق آن تقریباً غیرممکن است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 49
 • در انتظار بررسی: 12
 • غیر قابل انتشار: 60
 • فریدون حسنوند IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۸
  93 4
  ایا اقایان تصمیم گیرنده خودشان در این کشور با این همه تورم زندگی نمی کنند وایا خودشان میتوانند با ماهی ۱۲۰۰ امور کنند
  • مه IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
   23 7
   حتمن میتونن دیگه!!!
 • کامران IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
  41 1
  اینهمه نوشتید که چی یه کاری بکنید تورو خدا واقعا زندگیمون نمیچرخه
 • عباس کربکندی IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
  52 2
  دست همه مسولین بخاطر این افزایش حقوق درد نکند ان شا ... خیر ببینند حقوق ها بسیار عالی است و مطئن هستم جامعه همیشه دعا گوی ایشان خواهد بود. اگر امکان دارد حقوق ها را کلا بردارند و بجای ان شلاق بگدارند
  • موندو IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
   3 0
   حالت خیلی خرابه
 • شهرام IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۹
  48 8
  سلام ماکارگران بدبخت بااین حقوق کم چطورزندگی بگذارنیم فقط ازخداارزوی مرگ میکنیم که راحت بشیم ازاین روزگاربد
 • حمید IR ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  19 5
  خخ
 • نيما IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۰
  22 1
  خدا به داد كارگران برسه فقط
 • حمید IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  20 2
  ایا میخواهید جامعه به فساد بکشد ..دزدی زیاد باشد ایا میخواهید کارگران زحمت کش روز به روز از پا در بیایین ..خدا وکیلی انصاف است ...مسولین محترم به خدا انصاف نیست این مملکتو گشر کارگر سر پا نگه داشته ..به والاه خدادو خوش نمیاد ما جلو زن.و.بچمون سر افکنده باشیم ...شرمنده خانواده باشیم .نتونیم حتی با این حقوق ماهی یک.کیلو.گوشت بگیریم ..فقط بدونید اون بالا خدایی هم هست
 • یوسف IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  18 2
  بخدا قسم با این ارقامی که شما میگین نمیشه زندگی کرد.دیگه باید به بچهامون نگیم برو درس بخون باید بگیم برو از بچگی کار کن تا بتونی شکمتو سیر کنی.دیگه درس خوندن تا دیپلومم واسه پول داراست.واین حرف دل وحرف اخر منه.اگه کسی که اون بالا نشته نیاد قشر ضعیف کارگر رو ومعشیت اونارو از نزدیک ببینه.نه تنها نظر من بلکه نظر هیچ یک از کارگرایی که میان تو انترنت تا ببینن حقوقشون که با اون میخان حداقلش دو تا بچرو بزرگ کنن چه جوریه.نبینن اصلا نمیتونن درک کنن.تو رو خدا به فکر مردم کم در امد هم باشین.با این حقوق نمیشه زندگی کرد.اخه با 900هزار تومان پایه حقوق چه جوری میشه زندگی کرد.اونم با این وضعیت.بخدا من دیگه بریدم اونم با قسط بانک.کرایه خانه.و........ خدایا خودت کمکمون کن
 • کارگر US ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  8 4
  ایکاش بجای مد افزایش هرساله قیمتها و تورم، مد میشد سالانه شبیه چشم اندازهای میان و بلند مدت سیر نزولی وکاهشی به سمت قیمتها را داشت تا توان خرید همه یکسان شود، گیریم ده درصدگرون شدولی این فقط برای یکباره، دولت ومشاغل آزاددرسال بارهاتورم روافزایش میدن وماکارگران چرخ دنده های له شده زیرفشارگیریبکس تورم هستیم،یاحق
 • محمد از کرمان IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  23 2
  سلام همانطور که بانک رفاه کارگران و اداره کار و رفاه اجتماعی هیچ کاری برای رفاه کارگران انجام نمیدهد و فقط نمادین هستند نماینده کارگران هم همین نقش رو در تایین دستمزد کارگران دارند در کشور کارگران اصلاً مهم نیستند مهم رفاه مسئولان است
 • رضا IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  10 2
  سلام همانطور که می دانید چه کسی به فکر قشر کارگری می باشد دوستان همیشه به فکر خودشون می باشند
 • کارگر IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  16 3
  همه اونهایی که این حقوق‌ماهانه ۸۸۰۰۰۰ تومن رو تعیین وتصویب‌کردن خودشون‌به ولله کارخانه‌دارن یا‌به‌طرقی ازاین‌قضیه‌نفعی‌میبرند خدا همشونو ... کنه.
 • محمد IR ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  14 4
  به الله قسم این دولتمردها با ناحقی و ندادن حق کارگرها باعث دین زدگی جوانها خواهند شد. باعث رواج فحشا، دزدی، فساد و... . مقصر اصلی فساد دولتمردانی هستند که حق کارگر را میخورند. آیا واقعا در حکومت اسلامی باید اینچنین باشد.
 • مهندس بیکار IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  5 14
  افزایش حداقل دستمزد کارگران باید 10 درصد باشد مطابق با نرخ تورم - چون هرگونه افزایش بیش از نرخ تورم به ورشکستگی کارخانه جات و بیکاری خود کارگران منجر میشود - ثانیا وقتی افزایش حقوق کارمندان 10 درصد است پس افزایش حقوق کارگران هم باید 10 درصد باشد - وظیفه کارفرما تامین معیشت کارگران نیست - وظیفه تامین معیشت کارگران با دولت است - باید به جیب کارفرما نگاه کرد
 • صادقی IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  11 4
  با عرض سلام وخسته نباشید آقایون مسئولین محترم یک فکری به حال این کارگران بدبخت که جونشان راسرکارگذاشتند بکنید به خدابااین حقوق کم که داریم نمیتوانیم زندگی بگذرانیم شماها بگین ماچیکارکنیم خودمان رابکشیم راحت بشیم دیگرازاین بدترنمیشه واقعآ دست مسئولین درد نکنه
 • amirbagery24309@gmail.com IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  19 3
  چرا باید حقوق کارگر اینقدر کم باشه فقط باید سران دولت بخورن
 • مصطفی IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  10 2
  چرا ما زیر 10درصد.ومدیرها30درصد.و10درصدحقوق ما کجا.30 درصد حقوق مدیرها کجا.آیا کسی یا ارگانی از کارگر دفاع میکنه.
 • محسن ورمقانی IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۱
  9 4
  من انتظاری ندارم از این بیشتر چون وقتی ما مردم میریم به یه عده سرمایه دار نو کیسه رأی میدیم اونارو مجلسی و دولتی میکنیم که اکثرشون کار فرما هستن توقعی نباید داشت درکل خاک بر سرما مردم که این همه شهید دادیم واسه کلفت کردن گردن سرمایه دار .....
 • علی.!!!! AE ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  13 2
  س.بآین حقوف کرایه خونمونم نمیتونیم بدیم .آمتیازهای آب.برق.گاز که منجربه قطع گردن هم شده \وآی به سال ۹۶..تورو خدآ مسیولآن ونمآیندگان تجدید نظر کنند..چون درعذاب زندگی میگنیم.\!!!!!!
 • بی نام IR ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  16 1
  خدا بزرگ است فرهنگ کارگری باید بالا بره تا وقتی بچه گریه نکنه مادر شیرش نمیده افتاد
 • Mahdi IR ۰۴:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  8 2
  حقوق بعضی از مدیران میلیونی است اونوقت ما کارگرا باید زیر 900باشیم خدایی خودتون با این حقوق میتونید زندگی دونفرو بچرخونید کجاس اون جامعه اسلامی چرا کسی جوابگو نیست
 • ناشناس IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  10 1
  کارگران تا خودشان نخواهند .هیچوقت افزایش نخواهند داشت.
 • هاله IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  5 2
  تازه این بهترین حالتشه که کارفرما پیرو قانون باشه و حق کارگر و کامل بده پدر من جایی کارمیکنه که از 8 صبح تا 6/30 عصر ازش سخت ترین کارهارومیکشن و لی نه از اضافه کاری خبری هست نه حقوق اداره کار عیدی هم که کلا هرچی کرمش باشه و تازه چک میده برای برج 2 سال بعد که مثلا پارسال چکش پاس نشد
 • ...... IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  7 2
  مگه چقدمیخوان عمرکنن نهایتش صدسال بفکراون دنیاهم باشید خدایی هست کارگر جیکماه زحمت میکشه بعدجوابش اینه .......انقدکم
 • احمد ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  4 1
  اینهمه نوشتیم بنظرتون کسی هس که بفکر کارگر باشه.اگرم کسی هس مگه میذارن حرفش ب جایی برسه
 • سینا IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  4 2
  باسلام،آقایانی که حقوق هارو تعیین می کنن به فکر کارگرها هم باشن چه طور دولت اینقدر در افزایش حقوق کارمندان خود می کوشد ولی وقتی به افزایش حقوق کارگری می رسد جور دیگری عمل می کند؟؟؟
 • حسین غبیشاوی IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  6 2
  حداقل حقوق واقعا کمتر از ۱۷ درصد دیگه خیلی کمه
 • حامد IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  6 1
  من فقط یه جمله بگم هرکی که داره به جامعه کارگری ظلم میکنه خدا لعنتشون کنه و مطمئنا کسایی که دارن حقوق یه سال کارگرا رو تعیین میکنن دارن به کارگرا ظلم میکنن
 • افشین IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۲
  6 1
  مسولین مملکت هیچوقت فکر مردم وکارگران نبودند
 • سلمان IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
  11 2
  باشه قبول ماباهمون حقوق کارمیکنیم ولی کسانی ک این قانونارومیذارنم مثل مردباهمین حقوق کارکنن اللبنه اگه مررررردن!!
 • کارگر گرسنه IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
  11 1
  خدایا فقط خودت کمکمان کن از دست این مملکت بی قانون رها بشیم
  • سعید IR ۰۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۲
   0 0
   سلام از نظر دولت کارگر باید همیشه زیر فقر باشه تا همیشه بتونه بهشون ظلم کنه چرا خود دولتیا ک باز نشست شدن و هر کدومشون بالای سه میلیون حقوق میگیرن باید 50 درصد افزایش داشته باشه ولی کارگر بدبخت بیچاره ک 800 هزار تومن میگیره فقط 9 درصد واقعا برای مسعولان ک حقوع کارگر ک حداقا 6 نفر هستن و بچه دانشجو و دختر دم بخت داره رو باید زیر 900 هزار تومان باشه پس کو عدالتون واقعا شرمندم براتون
 • علی IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
  7 1
  بعد از 15 سال و کلی دوندگی خواستم خونه بگیرم اما باید هر چی حقوق میگیرم بدم به وام خرید مسکن اونهم با کلی بهره؛یا بهتر بگم نزول بانکی واقعا باید به دولتمردان بابت این بانکداری اسلامی دست مریزاد گفت!
 • شنقل IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
  3 1
  باسلام هی میگن معیشت مردم خرابه حداقل حقوق باید 2500بشه اخر 10درصد افزایش میدن که به 900هم نمیرسه..دیگه ین همه وقت نمیخواد
 • امیر IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
  9 2
  واقعا با 900 هزار چیکار میشه کرد .قسط بدیم کرایه خونه بدیم .بدهی بدیم .خرج خونه چی خرج بچه چی تو رو خدا یکم به فکر گارگر باشيد
 • بی نام IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۵
  6 2
  درجامعه ی که یکی از کار زیاد خسته میشود و دیگری از نشستن زیاد . انتظار بیشتر از این نیست .
 • ربیع IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
  2 1
  واقعا چه جوری میشه با این حقوق زندگی.کرد
 • مرتضی IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۴
  2 0
  باسلام خدمت شما مسولان خداوکیلی زحمت کشید حقوق 812 هزارتمونی 929 هرارتمون شده خود شما با این حقوق میتونی زند گی کنی متاسفم
 • ابراهیم IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  0 0
  سلام سر در این مملکت که یک دولت که بفکر قشر کارگر نباشه فقط گردن سرمایه دارها را کلفتر کرده ۱۰درصد حقوق رااضافه میکنه ۲۰۰ درصد جنس ها را گرون میکنه آخه این شد مملکت
 • کارگر ساده بدبخت بیچاره IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۱/۱۹
  0 0
  والا چی بگم ....باز هم خداراشکر میکنم به داد وندادش...عرق ریختن کارگر در گرما ....وکارکردنش درسوز سرما ...خدا خودش پاداشی میده در اخرت این دنیا زودگذر هست ...وکوتاهی کردن دراین قشر کارگر ...تواون دنیا مسئولین جوابگو باشن ...چون سنگین ترین چیزی که مسئولین همیشه باهاش سروکار دارن خودکار بیک هست ....وسبکترین چیزی که دست کارگران هست بیل وکلنگ....امید بخدا بهترین واندک گیر خداست ....پول با خودکار بیکی ها ست نه بیل وکلنگی ها .....وعده دیدار کارگران ومسئولین روز قیامت حالا منه کارگر هرچی بگم کارگرم به ارزش یه مگس رویی ندارم منتها خدا بهترین قاضی هفت اسمان هست وعده دیدارمون با خدا
 • مریم IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  2 0
  سلام این حق خواربار برای من خیلی جالبه 4500ریال
 • کارگر IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۰
  2 0
  بایدامسال بریم دزدی ازمجلس شورا تابتونیم زنده بمونیم
 • مصطفی IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  1 0
  خداوکیلی با این افزایش نگران تورم هم هستید.بابا این 10% افزایش حقوق حتی نرخ صعودی هر ساله وام های که با هزار جور بدبختی گرفتیم رو هم نمیده .من 10 میلیون گرفتم با هزارجور التماس و 800 تا ضامن ریزو درشت . الان با افزایش هرساله قسط وام چطور پرداختش کنم اونم با این افزایش حقوق زیاد . آقایان حقوق هایمان را زیاد نکنید داره خوش میگذره
 • احمد IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۱
  1 0
  درد دل همه این دوستان رو دیدم واقعا قلبم ب درد اومد.ولی میگن خود کرده را تدبیر نیست.ما خودمون میخواهیم اینا ببرن و بخورن و بتازونن.یچیز دیگرم میدونم ظلم هیچوقت پایدار نیست.خدا لعنت کنه دزدهای کشور رو از بالا تا پایینشون رو.انشالله
 • حسین IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۲
  0 0
  سلام. همکاران عزیز کارگران باشرف وبا غیرت. فقط میتونم راحت بگم وخودمو بااین جمله راضی میکنم اللهم عجل لولیک الفرج. تا شب ها راحت بخوابم.
 • نخودچی IR ۰۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
  1 0
  بااجازه من یه چندتا چرتکه بندازم ببینیم امسال چقدر از هشت مون گرونه مون میمونه فقط به قیمت هاش نخندید ها ماهم وسایلمون رو از سرکوچه بغضی ها مخریم که ارزون تره اول بریم سر مایهتاج خونه واسه خراک گوشت گوساله برفرض بیاد۲۵۰۰۰تومن مرغ کیلو۷۰۰۰تومن یه پنج کیلویش۳۵۰۰۰ برنج کلیوی۱۰۰۰۰تومن۱۰کیلومیکنه۱۰۰۰۰۰تومن حالا بگذریم ازاینکه کارگر جماعت محکومه نیم دانه بخوره اینا که غذاهای عیونی مونه بریم سراصل مطلب سیب زمینی کیلو۱۰۰۰تومن ده کیلوش۱۰۰۰۰ گویجه کیلو ۱۵۰۰ده کیلو۱۵۰۰۰تومن نون لواش دونه ای دویست تومن صدتاش میکنه۲۰۰۰۰تومن تخم مرغ دونه چهارصد پنجاه تومن یه شانه ۱۵۰۰۰تومن ماهی چهل تومن هم بدی بالای رغن و...ماتاهیمن جاشم برسیم باس کلاه مون بندازیم هوا ماهی یبار بری اریشگاه ۱۵۰۰۰کمش یه دکتر بری واسه دوا دور خدای نکرده ۵۰۰۰۰تومن ماهی صد هزار تومن هم فقط خرج کرایه رفت امد اونم تازه اگه خط واحد تومسیرت باشه حال کار به پول بنزین نداریم که ماشین خریدن شده ارزو تقریبا خرج ینفر میشه سی صد پنجاه هزار تومن اگه بافلاکت زندگی کنه حتی میوه که هیچ روزی ینخ سیگارم نکشه زودتر از این دنیای نکبت خلاص بشه واسه دونفر میشه هفصد هزار تومن بلکم خدا خودش یه نظری کنه والا اگه اجاره خونه پول اب وبرق گازم بخوای حساب کنی که... گمانم امسال هشت هفت شیش که سهل چهارپنجمو گرو نه مون باشه
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۵
  4 0
  خدا وکیلی مسولین وژدان ندارن اخه با این حقوق میشه مگه اجاره خانه دادوخرج خونه داد ولباس زن بچه خرید و.... توروخدا انساف داشه باشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس