کد خبر 64448
تاریخ انتشار: ۸ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۶:۰۵

آن سه روز کوهنوردی وقتی از کوه پائین می‌آیند، بعد وقت اداری کار ایشان است و آن چهار روز دیگر را توی خانه ورزش می‌کنند. اصلاً اهل این نیست که وسط کار، کار را نصفه بگذارد. هر کاری ایشان انجام بدهد کاملِ کامل است. اصول آن کار را دقیقِ دقیق بلد است.

به گزارش مشرق، در آخرین شماره ماهنامه امتداد پرونده‌ای درباره مقام معظم رهبري منتشر شده است.
كه در این پرونده خاطراتی از غلام شاه‌پسندی، یكی از محافظان مقام معظم رهبری به چاپ رسیده است كه در بخشی از این خاطرات در زير آورده مي شود.

چیزی که مهم است، نسل جوان ماست؛ طوري كه مقام معظم رهبری می‌فرمایند: سه چیز را برای نسل جوان ما خواسته‌اند. همه‌تان هم همه‌جا دیده‌اید. در اصل ایشان ورزش، تعلیم و تربیت و تهذیب را بعنوان سه اصلی که خودشان انجام می‌دهند، برای همه ما خواسته‌اند که ما هم ن‌شا‌الله انجام بدهیم.

یک روز آقا بیشر نماز می‌خواند،‌ یک روز بیشتر قرآن می‌خواند ...

اگر یک روز کاری ایشان را تعریف کنم، هر سه مورد را که ایشان برای ما جوانان گفته‌اند، در آن می‌بینیم. ایشان حدود یک تا یک‌ونیم ساعت پیش از نماز صبح بیدارند که تهجد و عبادت شخصی ایشان است. روزهایش هم با هم فرق می‌کند، شبیه به هم نیست‌. ایام هفته فرق می‌کند. یک روز آقا بیشتر نماز می‌خوانند،‌ یک روز بیشتر قرآن می‌خوانند، یک روز بیشتر دعا می‌خوانند، یک روز بیشتر ذکر می‌گویند ...

بعدش نماز صبح را می‌خوانند، ایشان نماز صبح را به‌ جماعت می‌خوانند و کمترین جماعتشان، آن شخصی است که همراه ایشان است و بیشترین‌شان هم هر کسی که توی آن ساختمان است، می‌آید. ایشان توی دفتر کارشان نماز می‌خوانند و همة کسانی که صبح در محل کار هستند ـ اعم از پاسدارها و دفتری‌هایی که آنجا هستند ـ‌ نمازشان را با آقا می‌خوانند.

ایشان هفته‌ای سه روز را کوهنوردی می‌کنند

بعد از نماز صبح،‌ ایشان هفته‌ای سه روز را کوهنوردی می‌کنند و حداقل بین چهل‌وپنج تا شصت دقیقه به سمت بالا حرکت می‌کنند. این مسیر را حدود نیم ساعت تا چهل‌وپنج دقیقه برمی‌گردند.

بعضی از مواقع کوه‌هایی دورتر هستند و برای اینكه به وضعیت کار ایشان لطمه نزند، آقا آن ساعت که باید تهجد و نماز و عبادت شخصی خودشان باشد را‌ می‌آیند بیرون و در طول مسیر عبادتشان را انجام می‌دهند. پای کوه که می‌رسیم، نماز را آن‌جا می‌خوانیم. هنوز تاریک است و کسی بیدار نیست. یک ساعتی که بالا می‌رویم، هنوز آفتاب نزده است.

عمامه‌ آقا در كوه، عمامه همیشگی‌شان نیست

وقتی ایشان برمی‌گردد پایین، آدم‌هایی که نگاه می‌کنند تعجب می‌کنند، اهل کوه تازه کوهنوردها را می‌گویم، کوهنوردی که می‌خواهد برود بالای کوه، آفتاب زده تازه حرکت می‌کند، می‌بیند مقام معظم رهبری دارد می‌آید پایین. با خود می‌گویند: ایشان کی رفته بالا که الآن دارد می‌آید پایین؟

آقا توی کوه عمامه سرش است، عمامه‌ همیشگی‌اش نیست؛ عمامه‌ای باریک‌تر و کوچک‌تر است.

بعضی‌ مواقع هم بعضی جاها ایشان لباس شخصی می‌پوشند؛ همیشه با آن لباس نیست. شما عکس‌های آقا را در کرمان دیده‌اید دیگر. در زلزلة کرمان، رئیس جمهورمان چند بار رفت؟ رهبرمان چند بار؟ رهبر نظام سه بار در زلزلة کرمان به مردم کرمان سر زد. در زلزله‌ای که در بم آمده بود،‌ برای جنازه‌ها، حتی خود آقا نماز خواند.

آقا اهل این نیستند که وسط کار، کار را نصفه بگذارند

آن سه روز کوهنوردی وقتی از کوه پائین می‌آیند، بعد وقت اداری کار ایشان است و آن چهار روز دیگر را توی خانه ورزش می‌کنند. اصلاً اهل این نیست که وسط کار، کار را نصفه بگذارد. هر کاری ایشان انجام بدهد کاملِ کامل است. اصول آن کار را دقیقِ دقیق بلد است.

پس از ورزش‌شان توی دفتر کار تشریف می‌آورند. از اول صبح، بعضی مواقع ساعت هفت می‌رسیم سر کار، بعضی‌ موقع‌ها هفت‌ونیم می‌رسیم، بستگی دارد به آن کوه و آن مسیر.

از نظر امنیتی ما نمی‌توانیم از یک کوه استفاده کنیم؛ دشمن هم این‌قدر می‌فهمد که به ما ضربه بزند. هرجا که کوه و بلندی‌ای هست و توی تهران است، آقا استفاده می‌کند؛ از بی‌بی‌ شهربانو شهرری گرفته تا تمامی نقاط کوه‌های سمت شمال تهران؛ توی ولنجک، کوه دربند و هر کوهی، اختصاصی نیست که ما یک کوه خاصی را برویم؛ بله دو سه جای اختصاصی هم داریم، آن‌جاها هم می‌رویم.

اذان که بگويند، وسط سخنرانی هم که باشند، قطع می‌کنند و می‌گویند اول نماز را بخوانیم

حفاظت از ایشان در عین حالی که خیلی سخت است، بچه‌ها این کار را انجام می‌دهند برای رضایت ایشان و رضایت مردم از ما. از ساعت هفت، هفت‌ونیم، ایشان در محل کار حاضر می‌شوند. اگر ملاقات خاصی نداشته باشند می‌روند منزل و صبحانه را در منزل با خانواده می‌خورند و بعد از صبحانه می‌آیند دفتر، کارشان انجام می‌شود.

اگر ملاقات داشته باشند،‌ ملاقات با صبحانه شروع می‌شود. وقتی هفت صبح با آقا ملاقات هست،‌ صبحانه‌شان را هم با آقا می‌خورند. بعد از خوردن صبحانه و کار اداری، تا نماز ظهر، آقا توی دفتر است. اذان که گفته بشود، هر کاری که وجود داشته باشد، وسط سخنرانی هم که باشد،‌ آقا قطع می‌کنند، می‌گویند نماز را بخوانیم بعد بیاییم؛ نماز اول وقت.

بعد از نماز، ادامة کار. اگر جلسات ادامه داشته باشد، نهار را آقا با آن افراد جلسه، توی دفتر میل می‌کنند. اگر توی دفتر، ملاقاتی نبود، بین ساعت نماز تا یکی دو ساعت بعد از نماز، چون فاصله بین منزل آقا و دفتر به اندازة ده‌، بیست قدم است، در منزل غذایشان را می‌خورند، استراحت‌شان را می‌کنند، مجدد اولین برنامه‌ای که دارند ساعت سه بعد از ظهر، چهار بعدازظهر است. ایشان می‌آیند در داخل دفتر هستند و مواقعی که بعدازظهر جلسه خاصی نباشد، ایشان توی کتابخانه شخصی‌شان به مطالعه می‌پردازند.

هر زمانی که آقا را ببینید، یا ذکر می‌گویند یا قرآن می‌خوانند

هر زمانی که شما ایشان را ببینید، یا ذکر می‌گوید یا قرآن می‌خواند. غیرممکن است لحظه‌ای ایشان غافل باشد. من ندیدم. به‌طور نمونه می‌گویم. توی تلویزیون نگاه کنید، هر عزیزی مداحی می‌کند، دقت کنید آقا دستشان کنار لبشان است؛ به‌خاطر اینکه اگر لبشان تکان خورد پیدا نباشد.

آقا در جوانی هر سه روز یک دور قرآن می‌خواندند

این نیست که توی هیئت رفتیم، ذکر بی‌خیال. دربارة قرآن خواندن، ایشان به ما توصیه می‌کردند و می‌گفتند: «بچه‌ها قرآن را زیاد بخوانید؛ قرآن نور است، قرآن را خیلی مطالعه کنید. من در جوانی هر سه روز یک دور قرآن می‌خواندم. یعنی روزی ده جزء. الآن دیگر اصلاً حوصله‌اش نیست، پیر شده‌ام، از نظر سن‌وسال، وضعیت، شغل، گرفتاری‌های کاری، این‌ همه مسائل واقعاً نمی‌توانم قرآن بخوانم. خیلی از قرآن دور شدم. نُه روز، ده روز طول می‌کشد من یک دور قرآن را بخوانم.»

الآن که دور شده، روزی سه جزء قرآن می‌خوانند. ما اگر توی ماه مبارک رمضان خدا عنایت کند یک بار قرآن بخوانیم، فکر می‌کنیم اعجاز کرده‌ایم؛ کلی خدا را مؤاخذه می‌کنیم که ما آخر یک دور قرآن را خواندیم هیچ چیز نشده، هیچ اتفاقی نیافتاد. قرآن خواندن را ما نیاز داریم، خدا لازم ندارد. ما نیاز داریم.

همه افراد خانواده آقا حافظ کل قرآن هستند

منزل حضرت آقا یک خانواده پرجمعیتی است، خودشان، خانمشان و شش تا فرزند با ایشان زندگی کرده‌اند که همه الآن ازدواج کرده‌اند و رفته‌اند؛ هر هشت نفر این خانواده حافظ کل قرآن هستند. مأنوس قرآن بودن یعنی این. کل افراد خانواده قاری و حافظ قرآن‌اند. شماها شاید چندین بار صدای قرآن آقا را شنیده باشید، ولی تشخیص نداده‌اید. چون بعضی موقع‌ها رادیو پخش می‌کند. هر موقع هم پخش می‌کند چون خودش هم نمی‌داند اشتباهاً می‌گوید مصطفی اسماعیل.

لحن آقا، مصطفی اسماعیل است. آقا در جوانی قرائت دارد. صوتش را رادیو پخش می‌کند به اسم مصطفی اسماعیل.

تهذیب و تحصیل هم دو بالی است که یکي به‌تنهايي خطرناک است

اگر می‌خواهیم به دستور آقا عمل کنیم و به ولی‌مان نزدیک شویم، دستورات همین است که عرض کردم. تحصیل، تهذیب، ورزش بعدش هم قرآن. تهذیب و تحصیل هم دو بالی است که انسان را به همه جا می‌رساند. یک دانه‌اش باشد، خطرناک است.

فقط تهذیب می‌شود شیخ علی تهرانی. فقط تحصیل می‌شویم سعید حجاریان، اکبر گنجی، آقای مهاجرانی. حالا این‌ها کجا هستند؟ مهاجرانی در کشور ما شانزده سال بالای قدرت بوده، امروز پناهنده انگلستان است، اکبر گنجی مسئول اطلاعات داخلی سپاه تهران بود، امروز پناهنده آمریکاست؛ اگر یکی‌اش را هم گرفتیم باز هم خلاف کرده‌ایم، خطا کرده‌ایم. دو تا با هم، تحصیل و تهذیب با هم است.

اگر می‌خواهیم مقام رهبری را بشناسیم تدبیر کنیم در شناخت ایشان همه چیز بهمان داده می‌شود. تدبیر کنیم در شناخت امام (ره) همه چیز بهمان می‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 35
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  من به فداي قدمش
 • وحيد ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  هميشه زنده و پاينده باشي رهبرم
 • ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  دورت بگردم آقای من
 • ایرانی ۱۶:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  قربونش برم
 • امیرحسین ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  خداوندا ! تا انقلاب مهدی(عج) از نهضت خمینی(ره) محافظت بفرما! خامنه ای رهبر به لطف خود نگهدار! رزمندگان اسلام نصرت عطا بفرما! آمین یا رب العالمین!
 • نظاره گر ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  هر چند امین بسته ی دنیا نیم اما دلبسته ی یاران خراسانی خویشم
 • روضه گرد ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  جان خود در ره "اولاد علي" مي بازيم همچو "مالك" به "عدوان علي" مي تازيم اي كه گويي كه خلايق ز "ولي" خسته شدند ؛ كوري چشم تو بر "سيد علي" مي نازيم ...
 • انصار المهدی فدائیان ولایت ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  لیبک یا مولا امام سید علی خامنه ای
 • . ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  جانم آقا
 • SMAH1 ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب گر پدر مرد تفنگ پدری هست هنوز گرچه نیکان همگی بار سفر بر بستند شیر مردی چو علی خامنه ای هست هنوز
 • علی ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  جان خودم و خونوادم فدای این امام و آقا
 • شادمان ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  السلا م علیک یابن رسول الله یا بن امیرالمومنین یا بن فاطمه الزهرا خدایا به ما توفیق ده تا با دوستان ولایت دوست و با دشمنان ایشان دشمن باشیم. یا زهرا
 • ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  اللهم احفظ و نصر سيدنا القائد
 • مهدی ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  خدایا خدایا تا انقلاب مهدی از عمر من بکاه بر عمر رهبر بیافزا
 • شهرضا يدالله شاهچراغي ۲۳:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  خداوند ايشان رابراي مسلمين حفظ نمايد اميداست كه مابتوانيم رهروايشان باشيم
 • ناشناس ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  خدا را شکر که ولی نعمتمان ایشان است . انشاالله انقلاب به دست مبارک ایشان به دست آقا امام زمان عج برسند انشاالله
 • آذری ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۸
  1 0
  برای سلامتی فرزند فاطمه صدقه می دهیم و اسپند دود میکنیم.
 • ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  1 0
  خدایاااااا شکر رهبرم علی خامنه ای شد
 • ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  تویی که منفی دادی هرچند نظرت است و لی کار شما از جهل گذشته و به عناد رسیده که جهل چاره داره و لی چاره عناد آتش است
 • مهدی ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  این مطالب رو آدم وقتی می خونه از خودش بدش میاد بدجوری ....
 • مسلمان ایرانی ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  دوستان و دشمنان بدانند اگر از سرهایمان کوه‏ها بسازند، فرزندهایمان هرگز در کتاب تاریخ خود نخواهند خواند که : ”خامنه‏ای را تنها گذاشتند”.
 • روح اله ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  لبیک یا سید علی
 • احمد ۰۱:۴۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  ما منتظر صبح شب یلداییم آماده برای فرج فرداییم فردا که امام عصرمان می آید با خامنه ای به کربلا می آییم
 • جعفر ۰۱:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  خیلی نوکرشم خیلی
 • بهداد ۰۳:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  با با محافظ-سادگی نکن-بعضی از جمله هات خصوصا در مورد ورزش رو نیازی نبود بگی-یعنی آقا روزایی که کار اداری ندارد در خانه ورزش میکند؟
 • ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  تقدیم به فرمانده، مولا، مقتدا و رهبرم، حضرت امام سید علی حسینی خامنه‌ای بسيجي‌ام و به اميد ظهور پنجره‌ام! و بازمانده نسل هزار حنجـره‌ام هنوز عهد و مرامي كه داشتم دارم و جان نيمه تمامي كه داشتم دارم به همرهان كه جفا مي‌كنند مي‌گويم اگرچه گفته‌ام، اكنون بلند مي‌گويم كه تا به چشمه‌ي نورحيات، روزنه‌اي است تمام بود و نبودم فداي خامنه‌اي است
 • سید ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  در کشور عشق مقتدا خامنه ای است فرماندهی کل قوا خامنه ای است دیروز اگر عزیز مصر یوسف بود امروز عزیز دل ما خامنه ای است
 • ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۹
  0 0
  خدا حفظشون کنه .برای سلامتیشون صلوات
 • خوشرو ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  0 0
  کاش تو وقتشون جایی رو بگنجونن واسه دعا برا ما جوونا.که حکما می گنجونن..
 • ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  0 0
  تویی هم که نظر میدی در باره ی مردم کارت از گستاخی گذشته شما نظر خودت را بده ماشاالله مشرقی ها که مثبت ها را دوبل حساب میکنند
 • الیاس نجفی ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  0 0
  لبیک یا امام خامنه ای
 • بسجیان سرخه سمنان ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  0 0
  ماهمه سرباز توییم خامنه ای
 • ناصر ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  0 0
  ای کاش من هم در کنار ایشان بودم و محافظت از ایشان را بر عهده داشتم . خوشا به سعادت شما که پیشش هستید واز نزدیک ایشان را زیارت میکنید . کاش برای ما هم دعایی میکردند .
 • محمد صادق ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  0 0
  زنده باد مرد همه ی میادین
 • فرهنگی شهرستان میانه ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۶/۱۰
  0 0
  لبیک یا امام خامنه ای

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس