کد خبر 62909
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۰ - ۱۲:۵۷

روزنامه هفت صبح به سبکی که از یک روزنامه ضد اسلامی و از موضع مسیحیان تندرو بر می آید عنوان گزارش خود را این گونه انتخاب می کند: "آغاز جنگ صلیبی به رهبری سردار ترک".

گروه فرهنگی مشرق- یک روزنامه عامه پسند صبح، موضوع تیتر صفحه یک خود را به ماجرای درگیری بازیکن ترک تبار آلمانی رئال مادرید با داوید ویا بازیکن بارسا اختصاص داد در حالی که تیتر خبر بیشتر به تیتر یک روزنامه تندروی مسیحی می تواند شبیه باشد.
بامداد پنج شنبه به وقت تهران،در دقایق پایانی دیدار دو تیم بارسلونا و رئال مادرید در دور برگشت سوپرکاپ اسپانیا که با برد2-3 بارسا و قهرمانی این تیم همراه بود، درگیری هایی میان بازیکنان دو تیم رخ داد.
در یکی از این درگیری ها گویا داوید ویا به مسعوت اوزیل توهین کرده بود و اوزیل که معمولا بازیکن آرامی است به شدت خشمگین شده و قصد حمله به ویا را داشت.
طبق گزارش منتشره در روزنامه آ بولای پرتغال، اوزیل ستاره آلمانی ترک تبار رئال مادرید در پایان این دیدار که بااخراج او هم همراه بود از دلیل درگیری اش با ویا صحبت کرد و به این نکته اشاره کرد که ویا به دین او (اسلام) توهین کرده است:« من عصبانی شدم، چون می خواستم از دینم دفاع کنم. ویا به دین اسلام اهانت کرد.»
اما روزنامه هفت صبح به سبکی که از یک روزنامه ضد اسلامی و از موضع مسیحیان تندرو بر می آید عنوان گزارش خود را این گونه انتخاب می کند: "آغاز جنگ صلیبی به رهبری سردار ترک". درباره این تیتر چند نکته قابل تامل است؛ اول اینکه نویسنده محترم خبر یا از تاریخ اطلاع درستی نداشته و یا به عمد چنین عنوانی را انتخاب کرده است. این مطلب که جنگ های صلیبی همان طور که از نامش بر می آید جنگ هایی بودند که به دعوت پاپ توسط شاهان و  صاحب منصبان اروپایی داوطلب برای تصرف سرزمین‌های مقدس که تحت حاکمیت مسلمانان بود، برافروخته‌شد. صلیبیون از جای‌جای اروپای غربی در جنگ‌هایی مجزا بین سال‌های ۱۰۹۵ تا ۱۲۹۱ شرکت‌داشتند. جنگ‌های مشابهی نیز در شبه‌جزیره ایبری و شرق اروپا تا قرن ۱۵ میلادی برپا بود و البته آغازگر همه این جنگ ها و تجاوزات مسیحیان صلیبی بودند.

 
حالا چطور است که این روزنامه آغاز گر این جنگ صلیبی! را این "سردار ترک" می داند باید از سردبیر محترم روزنامه پرسید. جالب تر اینکه تیتر به صورتی تنظیم شده است که انگار " مسعوت اوزیل" که خود در جایگاه مظلوم قرار دارد جنگی را علیه مسیحیان آغاز کرده و حالا در حال تدارک حملات آینده است. اوزیل می گوید که به دین او توهین شده است و او به این دلیل خشمگین شده و واکنش نشان داده است؛ پس عبارت "آغاز جنگ صلیبی" در این ماجرا جز عوض کردن جای ظالم و مظلوم چه معنایی می تواند داشته باشد.
نکته جالب اینکه در ماجرای توهین به اسلام توسط بازیکن اسپانیایی آغازگر ماجرا باز هم داوید ویا بوده است و نه اوزیل مسلمان که همین این سوال را با خود به وجود خواهد آورد که با این وصف چرا تیتر این روزنامه مانند جنگ های صلیبی آغاز گر ماجرا را اوزیل معرفی می کند؟
به هر حال بر خلاف مفهومی که تیتر روزنامه هفت صبح در حال القای آن است ماجرای توهین داوید ویا به اوزیل یک جنگ مذهبی دو طرفه نیست بلکه توهینی است به عقاید یک مسلمان و بیش از هر چیز در دایره نژاد پرستی قرار می گیرد، اما اینکه یک روزنامه رسمی صبح ، هر چند هم که عامه پسند و غیر جدی باشد، تیتری تا به این میزان جانبدارانه آن هم از چنین تندروی نژاد پرستانه ای منتشر کند هم جای تامل دارد و هم جای پیگری.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۰/۰۵/۲۹
  0 0
  زنده باد مسعود اوزیل
 • احسانی ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۳۰
  0 0
  یاد اون شخصی افتادم که راهی برای معرف شدن نداشت . رفت و به آب زمزم چیز کرد تا معروف شود .
 • ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۳
  0 0
  یک مسلمون نباید با یک نادان بی دین دهن به دهن بشه چون همه ی اونایی که این صحنه رو میبینن اونقدر احمقن که نمیدونن حق با کیه.
 • محمد ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۷/۰۳
  0 0
  درود بر مسلمان با غیرت.
 • محمد ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۷
  0 0
  به جای این حرفهای مسخره به فکر ملت باشید که بار گرانی دارد انها را دیوانه میکند این حرفها هیچ سودی جز خوشحالی بیگانگان و هلاک مردم نخواهد داشت
 • ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۱/۰۷/۰۱
  0 0
  خاک تو سره بیکارتون کنن که که از بیکاری به چی گیر میدی من که تو رو ندیدم ولی شرط میبندم یه شهرستانی با افکار کوچکی که به همه چی دست میندازی که یه پله بیای بالا
 • امین ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۰۸/۳۰
  0 0
  خاک عالم بر سرتون کنند که این قدر خرید مردم از گرسنگی و گرانی هم دیگر رو میخورند اون وقت شما به فکر افکار پوچ خود هستید
 • بنده خدا ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۸
  0 0
  خطاب من به ناشناسی است که به بسیاری از بیننده ..ها بصرف بیننده بودن صحنه درگیری بین داوید ویا و مسعوت اوزیل به این دلیل که شاید نتوانند بدانند حق با کام یک ازآنها باشد بطرز بی ادبانه ای توحین نموده وآنان را احمق میداند ..... واقعآ برای ایشان متآسفم... ادب هم چیز خوبیست که من ازایشان فرا گرفتم اااااااا
 • گرسنه ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۲/۱۵
  0 0
  آخرین باری که برنج خوردم رو یادم نمیاد حتما تو اوموقعی که این تحلیل رو می نوشتی برنج خورده بودی...خوشبحالت!!!!!!!!
 • ۱۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  یاعلی
 • ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۴
  0 0
  یاعلی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس