کد خبر 60263
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۰ - ۰۳:۴۹

آیت الله محی الدین شیرازی در حالی که به دلیل کسالت در بیمارستان نمازی شیراز بستری است نامه ای را خطاب به مشايی نوشته و با وی اتمام حجت کرده است.

به گزارش مشرق به نقل از جهان، متن کامل این نامه بدین شرح است:

مقدمه: کسانی که به رئیس جمهور هتک حرمت می کنند گمان نکنند از رئیس جمهور عبور کرده اند آنها از رهبری عبور کرده اند

فتنه را باید شکافت و چشم فتنه را در آورد جواب مطالب آشکار پاسخ های آشکار است !فتنه پاسخ ندادن به مطالب آشکار است .مناظره حتی با رئوس ملحدین از شیوه امامان ششم و هشتم (علیهما السلام) است .

در آینده نه چندان دور این شیوه زنده خواهد شد چون اسلام هنوز زنده است و به حیات خود ادامه میدهد .

به عنوان شروع کار در پاسخ به مطرح کننده بحث مکتب ایرانی مطلبی نگاشته ام .مطالب ایشان رامدتها قبل شنیده اید مطالب ما راهم بشنوید.

((الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ))الزمر ۱۸

محی الدین حائری شیرازی .بیمارستان نمازی شیراز .سوم /رمضان المبارک برابر ۱۳/مرداد ماه /۹۰

جناب آقای مشائی دوست نزدیک دومین شخصیت جمهوری اسلامی

سلام علیکم

نامه اول قبل از تقدیم به جناب عالی اطلاع رسانی شده بود و شما ملاحظه نکرده بودید و چون نامه مطلب محرمانه ای نداشت رسانه ای شد. این نامه قبل از رسانه ای شدن تقدیم حضور تان می گردد.

علت نامه نگاری مجدد اصرار شما بر اصول استنباط خودتان است. شما می گوئید امروزه موسیقی علمی است که بشر به آن دست یافته و آن نیست که در گذشته منشأ فساد اخلاق بوده است.
وقتی می خواهید از آن چه امروز به کار گرفته می شود دفاع کنید می گوئید چون زیباست. چرا ما در عالم متهم به تحریم زیبائی شویم اسلام ضرر می کند اسلام را باید تبرئه کنیم.
 بحث در نیت نیست بحث در روش است. نیت خیر به روش جامع، وحدت آفرین است. نیت خیر با روش غیر جامع ناخواسته فرا افکنی می کند. برای اثبات مدعا موردی را کالبد شکافی می کنم. جریان نهضت حضرت امام حسین علیه السلام و این همه اهمیتی که امامان ما برای اقامه عزای ایشان قائل بودند؛ مرحوم حجة الاسلام حاج شیخ نعمت الله صالحی را بر آن داشت که کتاب شهید جاوید را بنویسد. در این کتاب ایشان علت اهمیت نهضت آن حضرت را تلاش آن حضرت برای براندازی حکومت جور وظلم و تأسیس حکومت عدل و حق معرفی کرد. تا اینجا مشکلی در کار نبود، ایشان برای تکمیل برداشت خود لازم دید بگوید ایشان شهادت خود را پیش بینی نمی کرد و ادله ای که برای اثبات علم به شهادت آن حضرت بود را تضعیف نمود وقتی چنین شد، به خصوص وقتی کتاب به تعریظ دو عالم مبارز و برجسته آن زمان رسید آیت الله العظمی صافی را بر آن داشت که کتاب شهید آگاه را بنویسد. هردو احساس تکلیف کرده بودند و هردو نیت خیر داشتند اما سرانجام طرفداران شهید جاوید دستشان به خون مخالفین آلوده شد. شهادت مرحوم آیت الله شمس آبادی و موارد دیگر نیازی به توضیح ندارد

مشکل برخورد غیر جامع برای اثبات حقانیت مطلب حق بود، امام راحل در نوروزی که مصادف با سوم شعبان بود چنین گفت: حسین بن علی برای براندازی حکومت جور و تأسیس حکومت حق قیام کرده بود و از شهادت خود مطلع بود(۱).

این جانب مورد به مورد اموری راکه برای دفاع از اسلام و راه انسانی اسلامی، جناب آقای رئیس جمهور را قانع کرده اید و بعد از آن بیان نموده اید ذکر می کنم. در تمام موارد مدعا مطلب ناحقی نیست بحث در عدم جامعیت دلیل است. رئیس جمهور که از گفتن هیچ مطلب حقی استیحاش ندارد و از رد هیچ مطلب غیر حقی وحشت ندارد، مرعوب هیچ قدرتی نیست و به هیچ وجه احساس اضطراب نمی کند، کسی که در قلب جهان صهیونیستی دانشگاه کلمبیا از محو شدن اسرائیل از نقشه جغرافیائی به نوعی دفاع می کند که تحسین مخاطبین را در پی دارد از کسی واهمه ندارد.

مسأله مکتب ایرانی و مسأله منشور کورش، ریشه هردو بر می گردد به احیاء میراث فرهنگی و این که به اهل عالم بگوئیم ما ملت ریشه داری هستیم. جوان ایرانی ریشه با عظمت خود را بشناسد و به آن ببالد تا وزانت پیدا کند و در مقابل امواج فرهنگی مخالف بایستد.

مطلق دیدن میراث فرهنگی برخورد غیر جامع است و نتیجه آن تقسیم جامعه به مخالف و موافق است. عینا کتاب شهید جاوید و شهید آگاه. برخورد جامع عینا مانند اظهارات امام راحل که فرمود حسین بن علی برای تأسیس حکومت عدل و حق و براندازی حکومت

جور قیام کرده بود و از شهادت خود مطلع بود. اظهارات جامع امام راحل قضیه را چنان حل کرد که گوئی ابدا وجود نداشته است.

ما از منشور کوروش دفاع می کنیم و از میراث فرهنگی خود حفاظت می کنیم چون پایه ملیت ماست. پایه وحدت ملی ماست. استخوان فرهنگ ماست. ما سرمان را بالا می گیریم و به اهل عالم می گوئیم بالاترین چیزی که شما امروز به آن رسیده اید، ما هزاران سال قبل پرچم آن را برافراشته ایم. در حالی که دیگران با سرکوب سایر ملت ها قدرت و عزت

و ابهت خود را مطرح می کردند، ما از عزت برای همه، سلامت برای همه، آزادی برای همه دم می زدیم. تا جوان دانش آموز و محصل دانشگاهی ما بگوید دیگران چه دارند که این همه سر و صدا می کنند. بحث در دلیل است و بحث در جامع نگری است. برای اثبات ریشه اهمیت دادن به میراث فرهنگی از قرآن استفاده کنیم. قرآن می گوید: "ملة ابیکم ابراهیم هو سماکم المسلمین من قبل" می گوید اسلام برای شما تازگی ندارد شما از دوره ابراهیم مسلمان بوده اید. شرک در شما ریشه ندارد. شما فرزندتوحیدید. فرزند اسلامید. اسلام دین اجدادی شما است. به ما می آموزد از میراث فرهنگی بهره برداری کنید. این مطلب حقی است که رئیس جمهور می پسندد و شما می خواهید آن را جابیاندازد.

برخورد جامع با میراث فرهنگی است که شکاف ها را به هم می آورد برخورد جامع در مقابل مطلق نگری میراث فرهنگی مهم است.

کتاب آئین مزدیستی و ترجمه های کتب قبل از اسلام در دسترس ما است. هر انسان شرافتمندی نکات افتخار آفرین را در آن ها می بیند غیر از کتب تخت جمشید و نقوش حرف می زنند در حالی که در تمام میراث های فرهنگی یونان، روم، افریقا، چین و هند مجسمه و نقوش زنان برهنه غوغا می کند. اما در هزاران نقش تخت جمشید، برهنگی نیست. حیا و عفت غیرت و پاکدامنی فریاد می زند(۲). نامه خشایار شاه و صحبت های

منوچهر که در کتاب تجارب الامم ابن مسکویه آمده است، بزرگواری و عدالت گرائی آن افتخار آفرین است. اما نباید میراث فرهنگی را مطلق دید.

در کنار این همه خوبی ها یک استثناء هم داشته اند و آن این که مشاغل باید موروثی باشد(۳) و این رنگ مذهبی داشته است. به بینید این یک اشتباه چه کاری به دست ما داده است. این افسانه نیست که یک کفش گر حاضر شد قسمتی از هزینه جنگ با روم را بپردازد در عوض فرزند او به جای کفش گری به شغل دبیری پذیرفته شود. انوشیروان سمبل عدل و قانون نمی پذیرد این کار را خیانت به مذهب می داند و از پذیرفتن کمک بلا عوض صرف نظر می کند. نتیجه این کار چه شد؟

سقراط ها، افلاطون ها و ارسطوهای ما کجا هستند؟ بعد از اسلام فارابی ها، بوعلی سینا ها و دیگران آن اندازه بزرگ و بی شمارند که نام روستاها در تاریخ آمده، با آن که آن روستاها به اندازه ای کوچک بوده که نامشان در جغرافیا نیامده است.

ما، قبل از اسلام، در زندان ممنوعیت از تعلیم و تعلم بودیم، اسلام در این زندان را شکست و ما را آزاد کرد و از همه دنیا جلو افتادیم. حتی ده کتاب اصلی عالم اسلام؛ صحاح سته و کتب اربعه نویسندگان آن ها بالاتفاق ایرانی هستند.

اگر ما به عالم گفتیم مکتب ایرانی یعنی حتی با مشاغل موروثی یا بدون آن، اگر گفتیم احیاء میر اث فرهنگی یعنی حتی موروثی شدن مشاغل یا بدون آن.

خدمات کورش را به بینیم خدمت اسلام را هم ببینیم. این نگاه جامع است. منشور کوروش را چنین دیدگاهی از انزوا خارج می کند. علما می گویند اسلام ما را آزاد کرده ما تابع قرآنیم در مسأله موسیقی هم بحث در دلیل است و بحث در جامعیت است انشاء الله برای فرصتی دیگروالسلام

محی الدین حائری شیرازی

۱۵/دیماه برابر ۳۰/محرم الحرامپاورقی ها:

۱. صاحب کتاب شهید جاوید می گفت معلوم نیست حضرت علم به شهادت داشته، حضرت بر روال عادی قصد براندازی بنی امیه در او مشی و منعقد می شد. قصد تأسیس حکومت عدل در او

۲. می داند شهید می شود، قصد دیگری ندارد.

امام می گوید براندازی نسل همه ستمکاران و روی کار آوردن همه حق جویان در نیت حسین بن علی متجلی بود. نه تنها براندازی یزید و حاکم شدن خود، بلکه براندازی همه شروران و روی کار آوردن همه صالحان در نظر آن حضرت بوده و به همین دلیل این همه بر برپائی مراسم آن حضرت تأکید می شود که روح براندازی ظلم و روح برپا کردن حکومت عدل را، در عزادار، احیا می کند و میگوید حتی با علم به شهادت هم به مبارزه ادامه دهید و بر این تأسیس حکومت عدل تلاش کنید.

۲. اعلام کنیم عفاف و پاکدامنی و حجاب مترقی مظهر ملیت ماست و کسانی که هرگز گرد هرزه گی غربی بر دامن پاکشان ننشسته باید به کورش بگویند آسوده بخواب که ما بیداریم، نه خانواده سلطنتی پهلوی که بوی آلودگی و فساد و تعفن هرزگی آن ها مشام اهل عالم را متأذی می کند. خانواه شهدا بازماندگان کورش هستند که عزت را در جامعه ما نهادینه کردند نه وطن فروشان و امضا کنندگان اسناد واگذاری کشور به اجانب. مکتب ایرانی باید شعار زن و مرد بسیجی باشد که هم مظاهر عفت اند در تربیت خانوادگی و هم مظاهر استقلال و شرافتند در دفاع از هویت ایرانی . قرآن به مردم مخاطب می گوید اسلام میراث فرهنگی شماست. ما به مردم کشورمان بگوئیم حجاب و عفاف

و دفاع از عزت و اقتدار میراث فرهنگی چند هزار ساله شماست. این پرچم میراث فرهنگی را، ما طرفداران حجاب خانواده و ایثار در میدان دفاع، باید بلند کنیم، نه غرب زدگان بی هویت.

۳. وقتی همه مشاغل موروثی شد سلطنت هم یکی از مشاغل است. وقتی هیچ کس نمی تواند وارد شغل دیگر شود سلطنت در یک خانواده موروثی می ماند و وقتی چنین امری رنگ مذهبی داشته باشد، این که طفل در شکم مادر به سلطنت می رسد و تاج سلطنت بر بالای بستر مادر قرار می گیرد امری حساب شده است. هرکس به سلطنت رسید حق سلطنت مخصوص فرزندان اوست نه سایر شاهزادگان این که این آئین در سطح اهل کتاب به صراحت تأیید نشده اگر چه مؤیداتی جهت اهل کتاب بودن دارند به احتمال قوی به دلیل همین مسأله مذهبی شدن انحصار مشاغل در ارث است تا بتواند سلطنت از دستبرد مدعیان محفوظ بماند در نتیجه احتمال این که سلاطین چنین مطلبی رادر مذهب گنجانده باشند منتفی نیست و شبهه دین دولتی نه دولتی دینی تقویت می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • علی ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  خدا حفظشون کنه اگه این آقای .... اینارو بفهمه بحمدالله پرونده این جریان انحرافی هم بسته میشه به امید ظهور مهدی زهرا
 • ناشناس ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  بابا این حرفها سوره یاسین تو .... خوندنه .
 • ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  یکی باید خودتو نصیحت کنه
 • محب علی ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  خداوند این علمای دلسوز را در پناه خود سلامت بدارد
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  چرا اینقدر به اقای مشایی گیر میدین حالا که یه ادم درست حسابی پیدا شده نمیذارن حرفش بذنه اون که دیگه علیه نظام نیست.
 • ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  خیلی قشنگ مساله رو توضیح داد
 • سید محمد ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  همون سطر اول مقدمه برای خیلی از مدعیان ولایت بسه
 • محمد ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  از خداوند متعال شفای عاجل برای این فقیه بزرگ ولایتی را خواستم
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  خداییش اسفندیار این چیزها رو نمی دونه ؟ می دونه ولی اما.....
 • محسن ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  خداوند این عالم فرزانه را حفظ فرماید.
 • حسین ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۴
  0 0
  بایستی ازدین واسلام وایران آگاهانه وبا اقتدار وعلمی دفاع کرد مانند این عالم بزرگوار .
 • ۰۰:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  0 0
  این عالم بزرگوار نگفت که نظرات مشایی نادرست است بلکه دقیقا گفت"در تمام موارد مدعا مطلب ناحقی نیست بحث در عدم جامعیت دلیل است."این مساله را مقایسه کنید با تنگ نظری های دیگرانی که مشایی را به دلیل نظراتش تکفیر می کنند.این است اسلام بالنده.
 • ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  0 0
  کسانی که به رئیس جمهور هتک حرمت می کنند گمان نکنند از رئیس جمهور عبور کرده اند آنها از رهبری عبور کرده اند چه کسانی به رئیس جمهور مردمی توهین می کنند؟مگر نه اینکه برخی متشرعین غیر بصیر سردمدار توهین به مردمی ترین رئیس جمهور تاریخ کشورند؟
 • ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  0 0
  چی میگگی بابا!!!!!!!!!!!!! اصلا ساعت چنده!!!!!! همین
 • ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  0 0
  البته بسته شدن اين جريان بستگي به هاشمي رفسنجاني داره برو تو سايتش مي فهمي چي ميگم..
 • ۰۲:۲۳ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  0 0
  آقای حائری درباره ی زمین های اطراف شیراز هم یه خورده صحبت کنند...
 • ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۵
  0 0
  خداوند این عالم وارسته و دلسوز را حفظ کند منطقی و تاثیر گذار کاش همگان ایچنین روشنگری کنند شخص مشایی یا حتی احمدی نزاد مهم نیست در این راستا ظهور و بروز جریانات عرصه های امتحانات خواص و عوام است خداوند عاقبتمان را بخیر کند انشاءالله
 • هادی ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۶
  0 0
  ببینید توهین با نقد و روشنگری فرق میکنه؟ علی فریمانی توهین میکنه آقای طائب روشنگری
 • هادی ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۶
  0 0
  مشایی خودتی؟
 • هادی ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۶
  0 0
  دیدید مششایی جواب داد
 • مجتبی « تنکابن » ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۶
  0 0
  فقیه عالیقدر حضرت آیت‌الله سیّد احمد خاتمی در محفل انس تیم‌های اضطراری دوران دفاع مقدس و اعضای سازمان بسیج جامعه پزشکی: اولین هدف این جریانات نفوذی از بین بردن فرهنگ خالص اسلامی است و هدف بعدی آنها تخریب ولایت است. و لذا در فتنه 88 نیز جریانات مُعاند در پی مقابله با ولایت بودند و امروز نیز جریان‌های انحرافی؛ حتی اگر ابراز نکنند ولی در نهایت به دنبال ولایت ستیزی هستند. عضو محترم مجلس خبرگان رهبری در ادامه فرمودند:‌ مطرح کردن مواردی مانند ظهور کبری و صغری؛ مدرن‌ترین واژه برای مقابله با ولایت است. و می گویند دو نوع ظهور برای حضرت حجت «عج» داریم؛ اولی آنها ظهور صغری است که عده‌ای مشخص شده خدمت حضرت می روند و از ایشان دستور می‌گیرند و ظهور دوم، ظهور کبری است که ظهور عام محسوب می‌شود! آیت اللّه خاتمی تاکید کردند: ظهور صغری انحراف محض است و حتّی امام کاظم«ع» فرمودند؛ کسانی که وقت ظهور را تعیین می‌کنند دروغ می گویند. استاد برجسته حوزه علمیّه قم تاکید کردند: نتیجه این انحراف‌ها این است که؛ آنها می‌گویند ما دسترسی به امام زمان «عج» داریم و دیگر نیازی به نایب ایشان نداریم! و لذا این همان انحرافی است که آیت‌الله مصباح یزدی هشدار دادند؛ که باید مراقب علی محمد باب‌ها بود! امام جمعه محترم تهران تاکید کردند: هر جا مقابله با ولایت وجود داشته باشد؛ جریانات انحرافی وجود دارند. آیت اللّه خاتمی با هشدار به جریان انحرافی فرمودند: برخی از افراد و نیروهای جریان انحرافی مقاله می‌نویسند و حضرات آیات مصباح یزدی، محمّد یزدی و جنّتی را مورد هجمه قرار می‌دهند؛ که چرا می گویید جریان انحرافی وجود دارد. استاد دروس عالی حوزه علمیّه قم هدف دیگر جریانات انحرافی را ایجاد اختلاف در کشور دنبال کرد و گفتند: من به این جریان و به برخی از قلم به دستان و روزنامه‌نگاران و سرمقاله نویسان هشدار می‌دهم که؛ ما همواره مُطیع حضرت آقا و امر ایشان هستیم. ایشان امر کردند جامعه باید به سمت آرامش برود و نباید در جامعه اغتشاش باشد. عضو محترم مجلس خبرگان تاکید کردند: سکوت جریان ولایی در مقابل جریان انحرافی به امر مقام معظم رهبری است. ولی بدانند اگر بخواهند آغازگر هجمه به ولاییون باشند و به پشتیبانی جریان انحرافی حرف‌هایی بزنند؛ با تریبون‌ها و قلمهایی که در دست داریم به فضل خدا افشاگری می کنیم. و بنابراین دوستانه به آنها نصیحت می‌کنیم دست از قلم‌های نیش آگین به عالمان بصیر بردارند. چرا که غیرت دینی ما اجازه نمی‌دهد این عالمان در صحنه تنها باشند. و فعلاً مصلحت جامعه این است که اوضاع آرام باشد و سخنان در فضای منطقی مطرح شود. ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ***امام به ما آموخت که؛ حقیقتِ عرفان مبارزه است***
 • صالح ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۰/۰۵/۱۷
  0 0
  خوب بود فقط یه مناظره تلوزیونی می تونه مشایی رو خیلی راحت وبصورت منطقی کله پا کنه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس