کد خبر 51337
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۸:۲۲

یک روحانی در عمل به وظیفه خود اقدام به امربه معروف و نهی از منکر کرده است، اما متاسفانه عده‌ای اراذل و اوباش او را مورد ضرب و شتم قرار داده اند؛ باید جلوی چنین خطری را گرفت.

به گزارش مشرق به نقل از مرکز خبر حوزه، حضرت آیت الله جوادی آملی، در جلسه درس اخلاق خود ضمن انتقاد از ضرب و شتم یک طلبه ناهی از منکر در تهران توسط اراذل و اوباش، گفتند: نباید در نظام اسلامی این گونه با یک ناهی از منکر برخورد شود.

معظم‌له ادامه دادند: یک روحانی در عمل به وظیفه خود اقدام به امربه معروف و نهی از منکر کرده است، اما متاسفانه عده‌ای اراذل و اوباش او را مورد ضرب و شتم قرار داده اند؛ باید جلوی چنین خطری را گرفت.

ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: در جریان جان مسئولیت ها تقسیم شده است؛ بخشی از مسئولیت در شمول نفس است و به مجردات و قوه نفس که مسوول اندیشیدن و فهمیدن است ، عقل نظر می گویند و انسان از راه آن عالم می شود.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفتند : بخشی جداگانه نیز در جریان جان قرار دارد که مسؤل اجرا می باشد ، کار ها را او باید انجام دهد و مسؤلیتش کاملا از عقل نظر جدا است .

ایشان افزودند: عقل عمل در درون انسان مسئول اجرا و کار است و اگر سالم باشد و بخش اندیشه درون نیز سالم باشد فرد عالم با عمل می شود.

معظم له ادامه دادند: اگر بخش اندیشه فرد سالم باشد، خوب درس می خواند و خوب کتاب می نویسد، اما نوبت به عمل که رسید دستش می لرزد ، او اندیشه اش سالم، اما انگیزه اش در جهاد اوسط به اسارت رفته است.

مفسر قرآن کریم افزودند: نگاه به نامحرم تیر مسمومی است که به انسان می خورد ، آن فرد قدرت فرار ندارد و پای عقل عمل او بسته است .

حضرت آیت الله جوادی آملی خاطر نشان کردند : جهاد درون در این است که نگذاریم با دست خودمان یا دست دیگران بخش های انگیزه ای درون ما بسته شوند.

ایشان ادامه دادند: شیطان حرامی است ، جامه احرام برتن می کند و دور کعبه طواف می کند که ببیند چه زمانی درون فرد باز می شود، تا تخم گذاری کند .

* مراقب طواف شیطان به دور کعبه دل‌ها باشیم

ایشان اضافه کردند: مرد با تقوا خود حرامی را طرد می کند، اما اگر دست و پای مرد بسته باشد به هنگام طواف شیطان بر دور کعبه دل او تیر خواهد خورد.

حضرت آیت الله جوادی آملی افزودند: باید همواره مراقب باشیم که عقل عمل ما سالم است یا خیر، چرا که هر روز در مورد دستورات دینی در معرض آزمون هستیم .

معظم له افزودند: تمام تلاش و کوشش ما باید این باشد که مراقب باشیم وهم ، خیال ، شوت و غضب بر عقل های نظری و عملی حاکم نشود.

ایشان اظهار داشتند : طبق فرموده پیامبر (ص) خواب یک کلاس درس است به شرط این که با پر خوری بدون وضو نبوده و رو به قبله باشد و اگر مراقب زبان ، چشم و گوش خود باشید، فرشتگان با شما مصافحه خواهند کرد.

حضرت آیت الله جوادی آملی با اشاره به برخی فرمایشات امام علی (ع) در نهج البلاغه، افزدند: برترین و بالاترین ثروت عقل است و ملتی که فقیه و خردمدار باشد می تواند منابع درونی خود را تامین کند در غیر این صورت دچار فقر اقتصادی خواهد شد.

* شناسنامه دینی و ولایی را انتخاب کنیم

ایشان اضافه کردند: ما شناسنامه ای دینی و ولایی داریم که خود باید آن را انتخاب کنیم و اگر انسان فرزند اخلاق احسن باشد، شناسنامه اش با او است .

بر اساس گزارش بنیاد علوم وحیانی اسراء معظم له خاطرنشان ساختند: اگر انسان با فرد خردورز رفیق باشد، این رفیق می تواند به او خیر برساند، در این رابطه امام علی (ع) فرمودند که با انسان بخیل رفاقت نکنید؛ چراکه هنگامی که به او محتاج‌اید؛ چون بخل می ورزد انسان را رها می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس