کد خبر 48499
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۰ - ۰۰:۳۳

آيت الله جوادي آملي با اشاره مشکلات جوانان گفت: عده‌اي از جوانان از بي‌مسکني رنج مي‌برند که همين امر موجب تاخير در ازدواج مي‌شود که اين شرايط باعث بوجود آمد فساد در جامعه خواهد شد. <BR> <BR>

به گزارش مشرق به نقل از مهر ، آيت الله العظمي عبدالله جوادي آملي ظهر پنج شنبه در ديدار اعضاي کميته تخصصي شهرسازي سازمان نظام مهندسي کشور با بيان اينکه در شهر سازي و معماري هر انچه که عقل آن را فهميد‌‌ همان ملاک است افزود: خانه نمور و تاريک جايي براي زندگي نيست.

وي افزود: معماري اسلامي بدان معني نيست که آيه‌اي در قرآن باشد تا بر اساس آن عمل کرد اما اينگونه مي‌توان عنوان کرد اگر هر چيزي از ابتدا تا انتهاي آن محکم و علمي نباشد و بر اين اساس عمل نشود آن امر اسلامي نيست.

عقل يکي از محوري‌ترين ادله دين است

وي با بيان اينکه عقل يکي از محوري‌ترين عدله دين است ابراز داشت: کمتر آيه‌اي درقرآن وجود دارد که مخاطب آن عقلا نباشند و خداوند بار‌ها در قرآن با عناوين مختلف عاقلان را خطاب قرار داده است.

آيت الله جوادي آملي عنوان کرد: ملتي که به پيشرفت‌هاي علمي در ابعاد مختلف دست نيابد نمي‌توان به آن مسلمان گفت و چيزي که عقل آن را نمي‌پسندد اسلامي نيست.

معماري اسلامي به معناي معماري عميق علمي است

وي با تاکيد بر اينکه معماري اسلامي يعني معماري عميق علمي افزود: در روايتي آمده است که پيامبر (ص) به شخصي که در حال کندن قبر بود تاکيد کرد که قبري مستحکم بسازد و اين امر نشاندهنده تاکيد اسلام بر انجام کارهاي اصولي است.

ساخت آشپزخانه open اسلامي نيست

استاد برجسته حوزه علميه قم عقل، استدلال و برهان را عنصري‌ترين محور در ساخت و ساز اسلامي عنوان کرد و افزود: ساختن خانه‌هاي با آشپزخانه‌هاي به اصطلاح open که در آن صاحبخانه نتواند خود را از مه‌مان مصون و مستور نگه دار اسلامي نيست.

مفسر بزرگ قرآن کريم ادامه داد: زن بايد هنگامي که در خانه مهماني وجود دارد بتواند بدون آنکه در معرض ديد مهمان باشد کارهاي خود را انجام دهد و از نگاه ديگران مصون و محفوظ بماند.

خانه‌ها به گونه‌اي ساخته شوند که بر ديگر منازل مشرف نباشند

آيت الله جوادي آملي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به رعايت برخي از اولويت‌ها در ساخت و ساز اظهار داشت: نماي بيرون منازل بايد طوري طراحي شود خانه ساخته شده بر ديگر منزل‌ها اشراف نداشته باشد و ديگران نيز نتوانند از بيرون داخل خانه را نگاه کنند.

وي اضافه کرد: منازل در کشورهاي غربي ديوارخاصي ندارند و از طريق نرده از يکديگر جدا مي‌شوند و اين به دليل آن است که آن‌ها منزل را به جاي پرورشگاه و دين‌گاه، آسايشگاهي مي‌پندارند.

مفسر بزرگ قرآن کريم در ادامه با بيان اينکه بايد در ساخت خانه‌ها دقت کرد تا اتاق‌ها رو به قبله باشد ابراز داشت: در معماري‌هاي اسلامي بايد مکاني را در خانه براي اقامه نماز خانواده در نظر گرفت.

اختصاص محلي براي دعا و نماز در خانه

وي افزود: اتاقي در خانه به عنوان مصلا بايد در نظر گرفته شود چرا که در هنگام نيازمندي انسان بايد جايي را براي دعا و نيايش داشته باشد.

آيت الله جوادي آملي اضافه کرد: مکان دعا مي‌تواند بسيار موثر باشد و از طرفي در روايات آمده است اگر کسي در هنگام جان دادن با دشواري روبه رو شده است او را به مکاني ببريد که در آن مکان نماز اقامه مي‌کرد.

اين مرجع تقليد در بخش ديگري از سخنان خود عنوان کرد: مرگ از پوست در آمدن است، انسان مرگ را مي‌ميراند و در صحنه مصاف با آن پيروز است لذا يک موجود ابدي بايد کارهاي ابدي انجام دهد و همين است که بايد اتاقي به عنوان مصلا در منازل پيش بيني شود.

آيت الله جوادي آملي افزود: شهرسازان مي‌بايد علاوه بر علوم تخصصي خود بر علوم عمومي و پايه نيز مسلط باشند تا از ايجاد کارهاي موازي و اضافه کاري در شهرسازي جلوگيري شود.

شهرسازان شهرداران با يکديگر هماهنگ باشند براي دوري از دوباره کاري‌‌ها

وي با اشاره به اينکه يکي از مشکلات مردم در کوچه و خيابان کندن مکرر زمين به دلايل مختلف است ابراز داشت: شهرسازان و شهرداران بايد با يکديگر هماهنگ باشند تا از دوباره کاري‌ها جلوگيري شود چرا که اين امر باعث آزرده شدن مردم خواهد شد.

مفسر بزرگ قرآن کريم افزود: شهرسازان بايد شهر مورد نظر را به خوبي بشناسند، با کيفيت اداره شهر آشنا باشند، ساختمان سازي را شناخته و در علوم پايه اطلاعات کامل داشته باشند.

آيت الله جوادي آملي در ادامه با اشاره به بي‌مسکني برخي از افراد جامعه به خصوص جوانان عنوان کرد: بايد زمينه‌اي فراهم شود تا زمين‌هاي فراواني که در دست زمين خواران است از آن‌ها گرفته شود و به افراد بي‌بضاعت داده تا آن‌ها بتوانند مشکل مسکن خود را حل کنند.

توجه به رفع مشکلات جوانان

وي ادامه داد: در اثر بي‌مسکني عده‌اي از جوانان رنج مي‌برند و نمي‌توانند ازدواج و تشکيل خانواده دهند و اين شرايط باعث بوجود آمد فساد در جامعه خواهد شد که اگر در راستاي حل اين مشکل قدمي برداشته شود خدمت بزرگي به جامعه خواهد شد.

اين مرجع تقليد با بيان اينکه اگر جامعه‌اي آسيب ديد آنوقت همه در معرض خطر قرار خواهند گرفت افزود: امروز کشور ما داراي برکات و زمين‌ها فراواني است و بايد از اين ظرفيت حداکثر استفاده را کرد.

در ابتداي اين ديدار نيز مجيد فارغيان قمي در سخنان کوتاهي به تشريح نشست کميته تخصصي شهرسازي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور در استان قم اشاره کرد و افزود: در راستاي سفر رهبر معظم انقلاب در سال گذشته و تاکيد ايشان بر رعايت شهرسازي و معماري اسلامي اين نشست برگزار شد.

عضو کميته تخصصي شهر سازي سازمان نظام مهندسي ساختمان کشور افزود: از ديگر اهداف برگزاري اين نشست تاکيد بر جايگاه تخصصي شهر سازي و تقويت اين رشته در کشور و همچنين تاکيد بر معماري اسلامي که از دغدغه‌هاي رهبر معظم انقلاب و مراجع معظم تقليد به شمار مي‌رود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس