فرمانده پایگاه چهارم شکاری نهاجا گفت: وظیفه اصلی این پایگاه از سالهای قبل تا به امروز پشتیبانی نزدیک یا همان "Close Air Support" از یگان های سطحی زمینی و دریایی عمل کننده در منطقه بوده است. در عین حال این پایگاه در تمامی رزمایش ها نیز شرکت فعال دارد.

پایگاه چهارم شکاری دزفول با نام شهید وحدتی نوروز امسال همچون سالهای گذشته میزبان هزاران نفر از مردم کشورمان بود که برای آشنایی با دستاوردها و تلاش های رزمندگان نیروی هوایی ارتش به این پایگاه آمده بودند.

فرماندهان، خلبانان و پرسنل این پایگاه نیز در خلال بازدید کاروانهای راهیان نور از این پایگاه و تجهیزات آن، ضمن تشریح دستاوردهای نهاجا، نقش نیروی هوایی و پایگاه چهارم را در دوران دفاع مقدس و پس از آن تشریح می کردند. همکاری و مساعدت مسئولان این پایگاه برای سهولت فعالیت های خبری اهالی رسانه نیز جای تقدیر و تشکر دارد.

سرتیپ دوم خلبان سید حمید رضا آشنا فرمانده پایگاه شکاری شهید وحدتی نیز در خلال یکی از روزهای برگزاری این نمایشگاه، در گفتگو با خبرنگار گروه دفاع و امنیت مشرق، به بیان توضیحاتی در خصوص نقش این پایگاه در دوران دفاع مقدس و پس از آن پرداخت.

لطفا در ابتدا تاریخچه ای از فعالیتهای پایگاه چهارم شکاری و نقش آن در دوران دفاع مقدس بیان بفرمایید

بسم الله الرحمن الرحیم. سال نو را خدمت هموطنان عزیز تبریک می گویم. پایگاه چهارم شکاری از اواسط دهه 1320 شمسی به عنوان یک پادگان شروع به فعالیت کرده و ساخت پایگاه هوایی از 1336 آغاز و از ابتدای دهه 40 شمسی به نیروی هوایی ارتش تحویل شده است.

شاید بتوان پایگاه شکاری وحدتی را نگین پایگاه های هوایی کشور در طول سالهای دفاع مقدس دانست و اگر وجود این پایگاه نبود سرنوشت جنگ به گونه ای دیگر رقم می خورد.

در طول سالهای دفاع مقدس این پایگاه با تقدیم 50 بیش از شهید خلبان و 450 شهید، اسیر و جانباز از پرسنل فنی و سایر کارکنان نقش مهمی در دفاع از کشور داشت و یکی از عملیاتهای مهمی که این پایگاه در آن نقش داشت ، عملیات معروف به 140 فروندی بود.

این پایگاه در این عملیات و در طول دیگر سالهای دفاع مقدس به دلیل برد محدود هواپیماهای اف 5 حمله به اهداف دشمن در فواصل نزدیک و همچنین پشتیبانی نزدیک از یگان های عمل کننده در مرز را بر عهده داشت. بایستی اضافه کنم که نیروی هوایی ارتش در تمامی عملیاتهای زمان دفاع مقدس نقش موثر داشته است و هر عملیاتی که در مناطق جنوبی کشور بوده است پایگاه وحدتی در آن نقش فعال داشته است.

وظیفه فعلی پایگاه هوایی وحدتی در چه مواردی خلاصه می شود؟

وظیفه اصلی این پایگاه از سالهای قبل تا به امروز پشتیبانی نزدیک یا همان "Close Air Support" از یگان های سطحی زمینی و دریایی عمل کننده در منطقه بوده است. در عین حال این پایگاه در تمامی رزمایش ها نیز شرکت فعال دارد.

نیروی هوایی ارتش در تمامی عملیاتهای جنگ تحمیلی نقش موثر داشت/ پایگاه دزفول 50 شهید خلبان تقدیم انقلاب کرده است

فلسفه و علت برگزاری بخشی از نمایشگاه راهیان نور در این پایگاه چیست؟

این پایگاه در مسیر زائران راهیان نور بوده و به عنوان نگین پایگاه های نیروی هوایی ارتش در عملیاتهای مهمی شرکت داشته و شهدای زیادی را به انقلاب تقدیم کرده است لذا مناسب است مردم عزیز کشورمان آشنایی بیشتری با تلاش های صورت گرفته توسط نهاجا در آن ایام و دستاوردهای فعلی نیروی هوایی داشته باشند که این نمایشگاه بخش کوچکی از این اقدامات است.

به عنوان فرمانده یکی از مهمترین پایگاههای نهاجا، ایام تعطیلات نوروز را چگونه می گذرانید؟

با توجه به میزبانی پایگاه چهارم وحدتی از اردوهای راهیان نور، ما در این پایگاه از صبح تا عصرگاه به مانند روزهای عادی خدمت و چه بسا بیشتر، در حال پذیرایی از زائران و انجام وظیفه هستیم و در صورتی که زمانی باقی بماند، آن را در کنار خانواده خواهیم گذراند.

امیر اگر در پایان صحبت خاصی با مخاطبان مشرق دارید بفرمایید

می خواهم خدمت ملت عزیز ایران عرض کنم که رهبری عزیز، امسال را به عنوان «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند و ما نظامیان سراسر کشور انشالله سعی داریم، به نوبه خود با مدیریت جهادی و عزم ملی سعی در ارتقاء اقتصاد و فرهنگ مملکت داشته باشیم و این نمایشگاه نیز یکی از مصادیق فرهنگی برای آشنایی ملت عزیزمان با تلاشهای فرزندان خویش در نیروی هوایی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 21
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • امین ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  درود بر دزفول قهرمان، راست گفت آن پیر جماران که دزفول پایتخت مقاومت ایران است
 • اورنگ ۰۱:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  خدا قوت سردار انشاالله همیشه موفق باشید
 • ناشناس ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  برای شادی روح تمام شهدا و شهدای نیروی هوایی ارتش و هوا نیروز همچون شهید بابایی و شهید ستاری و شهید کشوری و شیرودی صلوات بفرستید .
 • ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  با سلام به فرمانده محترم پایگاه ، صدای هواپیماها در پروازهای نمایشی موجب آزار شدید ساکنین شرق اندیمشک می شود. خواهشمند است تدابیری اتخاذ فرمایید تا مسیر این پروازها به گونه ای طراحی شود که آسایش ساکنین شرق اندیمشک با آلودگی صوتی تباه نشود.
 • ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  درود بر تمامی شهیدان پایگاه چهارم شکاری دزفول بالاخص خلبان شهید ابوالفضل اسدزاده.
 • حسین ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  واسه چی منفی میدین آخه؟؟؟؟؟ این آقا یا خانم که توهین به کسی نکرد،حالا اگه خودتون جای ایشون بودین که هرچی ناسزا بود به نیرو هوایی میگفتین.
 • ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  والا فکر کنم پایگاه نیروی هوایی 50 ساله اونجاست ......لذا احتمالا شما خونتون را جای نا مناسبی ساختید(البته اگر زمین خواری صورت نگرفته باشه)....دیگه اونجا که مشکل زمین ندارید که .....
 • مجید ۱۳:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  هنوز فرق امیر و سردار نمیدونی ؟؟؟
 • ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  شما مرد هستی فقط یک بار جونت رو بزاری کف دستت با یک جت جنگنده بلندشو به غلط کردن می افتی
 • محمد ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  احتمالا کسی که منفی داده ازبچه های صدام بوده یااشتباه داده
 • شناس ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  قبلاباید ازاحداث ساختمان وتوسعه اندیمشک به سمت شرق جلوگیری میشدومسئولین شهری بدون برنامه کارکرده اندچون مسیرپرواز اززمان تاسیس پایگاه همین بود
 • ناشناس ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  سلام خدا بر تمامی شهدا یه خصوص شهدای مظلوم نیروی الهی هوایی ارتش
 • ناشناس ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  حالا بعد عمری یه مصاحبه از امیر ارتش زدید که میگن سردار خدا قوت
 • ناشناس ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  سلام خدا بر تمامی شهدا یه خصوص شهدای مظلوم نیروی الهی هوایی ارتش
 • ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  تقابل تکنولوژی را در دستان امیر ببینید.گوشی سامسونگ s3 در دست راست و بسیم در دست چپ
 • ناشناس ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۱
  0 0
  صدا موتور اف 5 قبل از بلند شدن وحشتناک است
 • ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۳
  0 0
  والله ما مردم مشکل زمین و پول داریم اما حالا که شهرهای دزفول و اندیمشک خیلی بزرگ شده و پایگاه هوایی را در خود بلعیده اند بهتر است جای پایگاه را تغییردهند چون از نظر سوق‏‏ الجیشی هم وجود پایگاه جنگی در چنین فضای مسکونی غیر معقول است.
 • ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۱/۱۵
  0 0
  امیر چیه.... تیمسار قشنگ تره
 • دزفـــــــــــــول ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۳۰
  0 0
  درود بر شهید سرهنگ خلبان طحان نظیف ریاست محترم بازرسی پایگاه چهارم شکاری دزفول
 • مهدی ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
  0 0
  سلام.ودرود برروح شهیدان طحان نظیف وممرتضی پورحبیب عزیز
 • مهدی ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
  0 0
  سلام.ودرود برروح شهیدان طحان نظیف ومرتضی پورحبیب عزیز

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس