تورم نقطه به نقطه مجموعا در 5 سال از هشت سال دولت هاشمی، بالای 20 درصد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مشرق ،تورم بالا، یکی از انتقادات همیشگی به عملکرد دولت هاشمی بوده است. اکثر سیاسیون و اقتصاددانان معمولا برای نقد عملکرد دولت هاشمی به تورم 50 درصدی سال 1374 اشاره می‌کنند.

در مقابل، هاشمی برای دفاع از عملکرد خود مدعی است فشار تورمی فقط در یک دوره کوتاه‌مدت چندماهه بوده و دولت او موفق شده بود که این تورم را مهار کند.

ادعای هاشمی در حالی است که آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد طی یک دوره بیش از یک ساله در فاصله سال‌های 1373 و 1374، مردم تورم نقطه به نقطه بیش از 40 درصد را تحمل کرده‌اند.

در واقع، آن چه که تاکنون درباره تورم دولت هاشمی رایج بوده، مربوط به نرخ تورم میانگین سالانه سال 1374 است که هاشمی هم با زیرکی تورم 50 درصدی آن سال را مربوط به یک دوره زمانی کوتاه‌مدت می‌داند. این در حالی است که برای ارزیابی دقیق از شرایط تورمی آن دوره، باید تورم نقطه به نقطه ماهانه را مورد ملاحظه قرار داد.

تورم نقطه به نقطه نشان می‌دهد که قیمت کالاها و خدمات مصرفی در ماه موردنظر نسبت به ماه مشابه سال قبل چه مقدار افزایش داشته است. بر اساس آمار بانک مرکزی، از بهمن 1373 تا بهمن 1374 نرخ تورم نقطه به نقطه به بالای 40 درصد رسیده بود و حتی به مرز 60 درصد هم رسید.علاوه بر این، از اردیبهشت 1373 تا فروردین 1375 یعنی در یک دوره 24 ماهه، تورم نقطه به نقطه بالای 30 درصد بوده است. به عبارت دیگر، مردم کشورمان در دولت هاشمی حداقل برای دو سال متوالی، تورم بسیار شدیدی را متحمل شده بودند. البته در ماه‌های قبل و بعد از این بازه زمانی هم نرخ تورم چندان پایین نبوده است.

اصولا اگر با نگاه رایج اقتصادی بین‌المللی به این موضوع نگاه کنیم – که طبق آن، نرخ تورم بالای 20 درصد، خطرناک توصیف می‌شود- دولت هاشمی از مرداد سال 1370 تا بهمن 1371 به مدت 19 ماه متوالی و مجددا از مرداد 1372 تا آذر 1375 به مدت 41 ماه متوالی، نرخ تورم بالای 20 درصد را به مردم تحمیل کرده بود.

بدین ترتیب دولت هاشمی با اتخاذ سیاست‌های نادرست اقتصادی، در دوره هشت ساله آن، عملا 60 ماه (5 سال) تورم نقطه به نقطه بالای 20 درصد را به مردم تحمیل کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • امیرحسین ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  البته دولت احمدی نژاد رکورد دولت هاشمی رو در تورم شکست
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  خرابی جنگ و سازندگی کشور را هم در نظر بگیرید
 • مژده ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  بعداز جنگ با نفت هشت دلار وضع خیلی بهتر از حالا بود
 • سید ولایتمدار ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  خدائیش منصفانه بخوایم در نظر بگیریم شرایط دو دوره ی زمانی ریاست جمهوری رو نمیشه با هم مقایسه کرد: تو زمان آقای هاشمی تازه جنگ تموم شده بود و ساخت و ساز و بازسازی زیرساخت ها انجام می شد. قیمت نفت به این اندازه نبود. البته تحریم هم این اندازه نبود. ولی خب کشور تازه داشت شکل می گرفت. تو زمان آقای احمدی نژاد دوره اول که وضعیت تورم متوسط بود (نه خوب و نه بد). اما تو دوره ی دوم با اجرای قانون هدفمندی، تحریم های جدید و البته مدیریت ضعیف دولت در مسائل اقتصادی باعث افزایش نرخ تورم شد. یکی از دلایل دیگه هم افزایش نرخ ارز بود. در کل نمیشه اون 50 درصد زمان آقای هاشمی رو که کشور تازه داشت شکل می گرفت رو مقایسه کرد.
 • ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  زندگی 25 سال قبل با حالا اصلا قابل مقایسه نیست در انزمان خانواده ها کم توقع وقانع بودند ماشین شخصی وموبایل ومسافرتهای نوروزی ومدرسه غیر انتفاعی ووو.....وجود نداشت ودر چنین فضایی اداره کردن کشور بی دردسر والبته از جانب اقای هاشمی پر از منت بر سر مردم شهید داده ای بود که هنوز زخم تازیانه جنگ بر بدنشان تازه بود!!!
 • ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  در تورم وحشتناک دولت هاشمی شکی نیست اما چرا فکر می کنید مردم تورم یکسال اخیر را که حداقل 150 درصد است را درک نمی کنند ؟؟ رسالت رسانه صداقت است نه دروغ و تهمت.
 • mojicivil ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  راست می گی مناظره ترکان با نادران در پایش ببین چطور بودجه نیروی انتظامی 3 برابر کردن چون مطمعن بودن با تعدیل اقتصادی های که انجام می دن همه بی کار می شن خودتون ببینید متوجه می شید که چطور وزیر اقتصادش که مرحوم شده خود آقای هاشمی هم کنترل می کرد با اون آمار تیاسنش
 • ایرانی ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۱
  0 0
  میشه بگین الان تورم چنذ ذرصده؟
 • میلاد ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۱
  0 0
  هردوشون خراب کردن .چون الگوی اقتصادی مناسبی نداشتن.
 • حسين ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۳/۰۱
  0 0
  تا كي دروغ. يعني تو همه اون سال ها مردم مثل الان گرسنه و بدبخت بودن؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس