یکی از مراجع تقلید قم گفت: حوادث اسفناک و دردناکی که در جریان تشییع جنازه رئیس جمهور ونزوئلا واقع شد در مجموع شرم آور بود.

به گزارش مشرق به نقل از فارس، آیت الله ناصر مکارم شیرازی امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد در سخنانی اظهار کرد: این روزها مسائل دردناکی واقع می‌شود که انسان نمی‌داند در برابر آن چه باید بکند، اگر سکوت کند درست نیست و اگر سخن بگوید مشخص نیست که چگونه تفسیر می‌شود.

وی ادامه داد: پیامبر اکرم (ص) در حدیثی فرمودند که زمانی بر امت من می‌رسد که امر به معروف و نهی از منکر ترک می‌شود، اصحاب تعجب کردند و ایشان فرمودند از این بدتر این است که به منکر امر کرده و از معروف نهی می‌شود و باز هم اصحاب تعجب می‌کنند و ایشان فرمودند زمانی می‌رسد که معروف منکر شده و منکر معروف می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه نباید بگذاریم حجاب منکر و بی حجابی معروف شود بیان کرد: اگر بخواهیم به آنجا نرسیم باید علما، فضلا، دردمندان و شخصیت‌ها زمانی که منکر را ببینند آن را بگویند و تذکر دهند.

وی تصریح کرد:‌ حوادث اسفناک و دردناکی که در جریان تشییع جنازه رئیس جمهور ونزوئلا واقع شد در مجموع شرم آور بود؛ اگر سخن نگوییم کم کم منکر معروف شده و این مسئله تبدیل به سنت می‌شود.

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه جناب آقای یزدی رئیس جامعه مدرسین در این مسئله شجاعانه وارد شد و سخن گفت تا منکر معروف نشود، ادامه داد: 17 نفر از مجلسیان و برخی دیگر موضع گرفتند ولی خیلی‌ها سکوت کردند.

وی اضافه کرد: اخیرا جشنی در تهران به نام جشن استقبال از نوروز تشکیل داده‌اند و این جشن ساعت‌ها طول کشید و از تمام اقوام آمدند و بساط موسیقی‌های مختلف محلی و غیرمحلی را به ره انداختند و رقصیدند و کوبیدند و حتی دختران را وادار به رقص کردند، اگر در برابر اینها چیزی نگوییم منکر معروف می‌شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه آیا با این بساط به استقبال نوروز می‌روند؟ گفت: اگر درباره این مسائل سخن نگوییم در پیشگاه خداوند مسئول هستیم، از آقایان دیگر خواهش می‌کنم در برابر منکرات سکوت نکنند، علمای قم، تهران و شهرهای دیگر نگذارند منکر معروف و عادی نشود.

وی افزود: امیدوارم که خداوند به ما توفیق دهد که در شرایط مختلف بدون ملاحظه جهات وظیفه شرعی خود را ان‌شاءالله انجام دهیم.

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  در عروسی ها اشعار و موسیقی بسیار زننده تو ام با رقص پسران جوان که با تصویر به مجلس زانان نیز داده می شود می خوانند ( دوست دوخترم - دوست پسرم بوس و... ) قبح زشتی این قبیل اعمال از هم اکنون بوسیله افرادی که خائنین به فرهنگ وموسیقی این مملکت هستند در حال رواج است و متاسفانه اماکن پلیس و ارشاد و... همه غیر مسؤلانه ناظر بر این آموزه های ناپسند هستند - کودکان دختر و پسر با این هجمه های فرهنگی در نقطه ای مثل نصیر آباد رباط کریم که در پس کوچه ها یک سالن مراسم دارد و محل نسبتا بزرگی هم هست(عطر یاس و...) و ذهن فرزندان این کشور را در سن عصمت هستند و به همراه والدین به مراسم عروسی می آیند آدم را از انسان بودن شرمنده می کند بالا خره چه کسی مسؤل است. - ایا رواج دوست پسر و دوست دختر و ریختن قبح آن با لفاف آهنگ وموسیقی صحیح است. - چرا به دا این مردم نمی رسید. مرام و انسانیت کجا رفت چرا در حضور کودکان و نوجوانان رفتارها و آمزه های نا بهنجاررا اشاعه می دهند آیا کسی نیست به داد این مردم برسد. گر ملک زباغ رعیت کند سیبی غلامان او بر آرند درخت از بیخ - وقتی...
 • ali ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  حرف حساب ... خداوند این عالم ربانی را برای ما حفظ کند انشالله
 • سعید امامی ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  آیا درسته میگن توی جشن نوروز دخترا رقصیده بودن ؟
 • ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  اون موقع که حضرت آقا میگفت خواص ساکت نباشن بعضی از آقایون هیچی نگفتن نمیدونم چرا شاید احساس خطر از جایگاهشون. ولی الان اظهار نظر می کنن.
 • نيما ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  اللهم عجل لوليك الفرج
 • ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  این اتفاقات ادم را به یاد سال 42 می اندازد امام فرمود علمای بلاد ساکت ننشینید
 • ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  متاسفانه درسالهاي اخير درمواردزيادي كوتاهيهاي نابخشودني دراين زمينه انجام شده خوشبختانه بنده خانم خانه دارهستم امادرادارات چه دولتي وچه خصوصي شاهدبدحجابيها.اختلاط نامحرم. وشوخيهاي همكاران زن ومرد.هم اتاق بودن خانم وآقاي نامحرم درادارات و...بوده ام وواقعابه عنوان يك مسلمان احساس خطرميكنم.
 • ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  زنده باد انتهای کار/ نقل به مضمون از حدیث امام علی علیه السلام
 • فاطمه ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  احسنت به حاج آقا مکارم که لااقل سکوت نمی کند من افتخار می کنم که پیرو ایشان هستم
 • حسین ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  بسم رب الشهدا والصدیقین همه ما باید روزی در برابر بی تفاوتی هایمان جوابگو باشیم.چرا در خواب غفلت فرو رفته ایم و گوش به حرف علما نمیدهیم.خدایا ما را راهنمایی کن.انشاالله
 • ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۳
  0 0
  خدا شجاعت علما را در وجود ما هم تقویت کند انشا.. تا دیروز صحبت مال دنیا بود و ما سکوت میکردیم.امروز صحبت از دین ماست که منتظر اشارتی از جانب علما هستیم.
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۲/۲۴
  0 0
  للهم احفظ مكارم شيرازي لعنت بر بهار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده