کد خبر 1218545
تاریخ انتشار: ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
عراقچی: چین و روسیه تقریبا در همه موارد با ما همراهند/ تحریم‌های کاتسا هم باید لغو شود/ در کارگروه سوم «جدول زمانی» اقدامات دو طرف بررسی می‌شود

مذاکره کنندگان ایران در زمان امضای برجام باید پاسخگوی این عملکرد باشند که چرا سختگیری لازم را در نوشتن متن  توافق نکردند و چرا هیچ ضمانت اجرایی از طرف مقابل نگرفتند؟

به گزارش مشرق، «محمد تهرانی» در یادداشتی درباره مذاکرات وین، خطاب به عراقچی نوشته است «به جای انتقاد به فعالیت حرفه ای پرس تی وی باید از دیپلماسی خود شرمسار باشید».

متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانیم:

چرا یک شبکه خبری انگلیسی زبان ایرانی که از ابتدای مذاکرات وین به بررسی دقیق این گفت و گوها پرداخته و با زیر نورافکن بردن آن هر خبری را اطلاع رسانی می کند، مورد اعتراض جریان غربگرا از یک سو و رئیس دفتر رئیس جمهور و مقامات وزارت خارجه از سوی دیگز قرار می گیرد؟ علت اصلی این است که پرس تی وی سعی دارد جهان را از آنچه قرار است آمریکا بر سر مردم ایران بیاورد، آگاه کند؟ 

به یادآوریم که در زمان نوشتن متن برنامه جامع اقدام مشترک، آمریکایی ها به حدی ایران را دست کم گرفتند و به تحقیر ملت ما پرداختند که که گویی کسی در این کشور به زبان انگلیسی مسلط نیست و تفاوت کلمه (لغو تحریم) را با کلماتی که معنای (تعلیق تحریم)دارند، نمی دانند. 

دقت کنیم که امریکا برای تعهدات خود بازی با کلمات را در پیش گرفت و کلماتی نظیر Termination و Lift   و Suspend و ... را در برجام قرار داد تا ابهام و ایهام در تعهداتش ایجاد کند. در حالی که در خصوص آنچه باید ایران انجام می داد، روندی کاملا قاطع، محکم و حساب شده را طراحی کرد. اینکه کدام سانتریفیوژ از کار بیفتد و در کدام سالن در کدام اتاق نگهداری شود و درصد دقیق غنی سازی اورانیوم توسط ایران چه مقدار باشد و تاسیسات فردو چه مقدار فعالیت نکند، با عدد دقیق برای ایران تعیین تکلیف شده بود. 

مذاکره کنندگان برجام باید پاسخگوی این نکته باشند که چرا هیچ ضمانت اجرایی از طرف امریکایی و اروپایی برای تحقق کامل مفاد برجام نگرفتند تا ریش امریکا گرو باشد و فردای روزی که ایران به تعهداتش عمل کرد و راکتور اراک بتون ریزی شد و .... امریکا از تعهداتش شانه خالی نکند. که البته کرد و از برجام خارج شد بدون آنکه هیچ تعهدی را عمل کرده باشد. 

آقایان ظریف، واعظی و عراقچی اگر به روایتگری پرس تی وی معترض هستند، می توانند به بیان حقیقت ماجرای مذاکرات وین بپردازند. سؤال اینجاست که به راستی چرا مسئولان سیاست خارجی کشور مردم را که به واسطه دیده شدن فراگیر اخبار مهم پرس تی وی در باره برجام، در جریان ظرایف مذاکرات جدید قرار گرفته اند، نامحرم می دانند و از جریان آزاد اطلاعات و اخبار در خصوص مذاکرات هسته ای جلوگیری می کنند.

حاصل جمع صفر از دیپلماسی برجام برای ایران

سودی که امریکا از برجام برد این بود که بدون کمترین زحمتی و حتی شلیک گلوله ای توانست ذخائر اورانیوم غنی شده کشورمان را کاهش دهد و راکتور آب سنگین اراک را نابود (بتون ریزی) کند و بخشی از سانتریفیوژهای ایران را از حرکت بیندازد، آن هم به دست خود ایرانیان. 

در مقابل ایران چه امتیازی به دست آورد؟ شدت گرفتن تحریم های فلج کننده و افزوده شدن عناوین مختلفی بر تحریم های قبل امضای برجام. به بیان دیگر آنها حلوای نقد از ایران گرفتند و آنچه باید می پرداختند را در بازی با کلمات به دیپلماسی عمومی و جنگ رسانه ای حواله کردند. 

مذاکره کنندگان ایران در زمان امضای برجام باید پاسخگوی این عملکرد باشند که چرا سختگیری لازم را در نوشتن متن  توافق نکردند و چرا هیچ ضمانت اجرایی از طرف مقابل نگرفتند؟ آنها به جای طلبکاری بهتر است خود را به ملتی که دارایی شان در جریان بتون ریزی راکتور اتمی و ... نابود شد و بازهم تحریم شدند بدهکار بدانند و شرمسار. 

وزارت خارجه دوران آقای جواد ظریف در مذاکرات هسته ای در ازای همه امتیازهایی که از حساب ملت ایران به دشمن امریکایی دادند و مجلسی که به ریاست علی لاریجانی برجام را تصویب کرد چه دستاوردی برای مردم داشتند؟ تشدید تحریم ها و رشد تورم رکودی در اقتصاد کشورمان ؟

چرا مردم را نامحرم می دانید

وزیر خارجه و رئیس دفتر رئیس جمهور ایران باید به این پرسش افکار عمومی پاسخ دهند که چرا مردم را از جزئیات مذاکرات باخبر نمی کنند در حالی که آنچه امسال در وین و هنگام امضای برجام در لوزان می گذشت توسط مقامات و رسانه های غربی روایت می شد. 

هیئت مذاکره کننده ایرانی در لوزان که برجام را امضا کرد بر سر املاک پدری خود صحبت نمی کرد بلکه درباره اموالی توافق کرد که متعلق به همه مردم ایران بوده و با پول بیت المال ساخته شده بود و قرار بود نسل های بعدی نیز از آن بهره مند شوند. اما حاصل جمع برنامه جامع اقدام مشترک با گذشت شش سال از امضای آن برای ملت ما فقط افزایش و تنوع تحریم ها بوده است. 

حتی اگر توهم خطر جنگ را هم به فرض قبول کنیم، باز هم سراسیمه بودن و تعجیل وزارت خارجه در امضای برجام را نمی توان درک کرد، این همه خسارت و هزینه برای ایران دقیقا برای چه بوده است؟ و چرا توافقی امضا و اجرا شد که فاقد شرط پنالتی برای طرف مقابل بود؟

آنچه امریکا و انگلیس در مقابل نابودی بخشی از تاسیسات گرانقیمت هسته ای به ایران دادند، فقط قول و قراری بود پوچ و بی ارزش. حال آنکه ایران طبق توافقی که شما امضا کردید، دارایی های بسیاری را بدون بازگشت نابود کرد. به راستی چرا؟ آیا شرمسار نیستید؟ بعد از خروج مضحک امریکا حضرات دنیا بلد و سران دیپلماسی حتی استعفا هم نکردند. 

این محصول نامحرم دانستن مردم در زمان امضای برجام بود و اکنون پرس تی وی با اگاهی بخشی ذاتی خود و دیده شدن اخبارش در سطح وسیع، مانع آن شده  که مردم و کارشناسان باز هم نامحرم شناخته شوند. 

تاثیر حقیقی در دیپلماسی عمومی 

اگاهی به افکار عمومی دیگر کشورها در خصوص روند مذاکرات وین این کمک را به مردم و مسئولان می کند که مانع از وارونه نگاری رسانه ای توسط عملیات مدیریت ادراک دولت جو بایدن شود.

مقامات امریکا دائم مدعی هستند که توپ اکنون در زمین ایران است حال آنکه با اطلاع رسانی حرفه ای پرس تی وی مشخص می شود از ابتدا هم توپ در زمین امریکا بود که بدون قبول شرط پنالتی توانست چک سفید امضا بگیرد و بخشی از دارایی هسته ای ایران را نابود کند و هیچ به کشورمان ندهد. 

پرس تی وی این فرصت را از امریکا ربوده است که دیگر بازی با کلمات را بر ایرانیان تحمیل نکند سپس از توافق خارج شده و بر تحریم ها بیفزاید. همانند آنچه در توافق برجام انجام دادند. پس بهتر است مدعیان فهم زبان دنیا که فریب بازی با کلمات جان کری، وندی شرمن و کاترین اشتون را خوردند اکنون شرمسار باشند و خجولانه پوزش بطلبند، به جای آنکه طلبکار یک رسانه شوند که از حقوق همه مردم ایران دفاع می کند. پرس تی وی در راستای دفاع از منافع ایران در صحنه سیاست خارجی که کار و ماموریت اثبات شده این شبکه است، فقط به وظیفه اطلاع رسانی خود از اغراض ناصواب آمریکا عمل می کند. حال چرا در داخل برای عده ای گران تمام شده است؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 34
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  21 8
  هرروز مذاکره عراقچی برابر است با خسارتی جدید برای مردم و کشور
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   9 8
   شرط پنالتی اونوقت چیه؟ مثلا اگه امریکا به تعهداتش عمل نکرد ایران میتونه اموال امریکا رو در خاور میانه بلکه کنه! خخخخخخ . واقعا چه پنالتی ای مد نظرتونه که توان انجام دادنشو داشته باشید؟ باید از برجام خارج میشدید که انقدر برجام به نفعتونه مرده شم براتون ارزشمنده و ازش خارج نشدید مجلس جهادیتون یه دونه رایگیری خشک و خالی برای خروج از برجام انجام نداده. شما که چیزیو از دست نمیدید باز غنی سازیو راه میندازید یه عالمه اورانیوم غنی میکنید واسه قشنگی میذارید رو طاقچه خونه هاتون
  • IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   9 4
   احسنت به نویسنده مطلب امریکا باید چیزی را گرو میگذاشت مثلا در ایران سرمایه گذاری میکرد نه این شکلی رایگان راکتور را نابود کند دولت
  • ن IR ۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   7 6
   حالم از برجام وکسایی که دنبالشن بهم می خوره
  • IR ۲۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   2 3
   بله احسنت به شما و نویسنده این یادداشت مشرق
 • مجید GB ۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  4 4
  زنده باد
 • شهروند ایران IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 1
  سلام علیکم ، انشاءالله ؛ ایشان هم بزودی به سرنوشت برادرزاده عزیزیزشان ، معاون محترم اسبق بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، دچار شده و در سوئیت ایشان در اوین ، هم بند میشوند ،
 • SE ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 3
  توافقات فعلی اینها در وین هیچ ارزشی ندارد و دولت بعدی و و مجلس تصمیم خواهند گرفت
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  9 4
  همه اين غرب زده هاي به ظاهر ديپلمات فقط يه كت و شلوار پوشيدن ياد گرفتن!...آبنبات سياسي بيش نيستند
 • فیروزاسماعیلی IR ۱۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  5 3
  ضمن تاکیدبرمحکم کردن توافق برجام تابعدا آمریکازیرتعهدات نزندبهانه های اقای نجفی برای تضعیف عراقچی مورد قبول نیست تحریم هاهرچه زودترباید لغوشود.
  • IR ۰۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   0 0
   نجفی کیه خوبی عزیزم
 • Free NL ۱۴:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  11 5
  خسارتی که این دولت و اعضای مذاکره کننده بر کشور وارد کردن جبران ناپذیر است بدترین دولت با بدترین دیپلماسی
  • IR ۱۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   5 6
   تو رو خدا؟ حالا زیاد به خودت فشار نیاز. وزیر خارجه که فقط مجری تصمیمات میدانه. برجام فقط دو سال بود چیزی رو از دست نمیدادید بعد از دو سال که ترامپ از برجام خارج شد و مغز خر خورد میدانگراهاتون دستور میدادن از برجام خارج شید
 • IR ۱۵:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  4 3
  ما راضییم شما خودتو ناراحت نکن
 • اربابی سید رضا IR ۱۵:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 1
  مسولین ما معلوم نیست کجای کار هستند کشورهای غربی وامریکا مچل کردند آنها را و اینها خر تشریف دارند احمق ها آنها با اصل شما مخالفند باز شما دنبال توافقیاید من بی سواد از شما بهتر می دانم
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 11
  چون آقای تهرانی وشبکه پرس تی وی چون شماها بنده وخدمتگزارهای یک گروه خاص هستید وواقعیتها که درجامعه هستید مبینید ودروغ می گوییدوکارتان تهمت وافترا است ودیگر جامعه ومردم شمارا شناختند
 • بهنام IR ۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  11 4
  مرگ بر آمریکا
 • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 3
  اصلا ایراد از عراقچی یا ظریف و روحانی نگیرید وقتی اینها در مذاکرات قبلی افتضاح به بار آوردند و توافقی ذلت بار را به کشور تحمیل کردند چرا دوباره اجازه مذاکره به آنها داده شد ؟!!!!!
 • علی IR ۱۵:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  5 7
  من از عراقچی خوشم نمی یاد ولی جان برادر کدام توافق ؟شما که شدی یار دوازدهم حریف؟؟؟؟
 • هنوز وزوز می کندمشرق نیوز GB ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  11 19
  جهت اطلاع: به فرموده رهبر، عراقچی فقط مجری دستورات واوامر بالایی هاست وکاره ای نیست.
  • IR ۱۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   21 3
   نادان بالایی های عراقچی همان ظریف و روحانی و شورای عالی امنیت ملی با ریاست روحانی است
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   5 3
   شروط رهبر اجرا نشد دوما سرط پنالتی در همه قراردادها بین المللی از نفت تا فوتبال هست چرا برجام نداشت
 • علی IR ۱۶:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  7 0
  با سلام ای بابا باز این پرس تی وی در مورد مذاکرات برجام و یوگی و دوستان ( همه، تمام تیمهایی مذاکره کننده ) مقاله زد، اجازه بدهید بعد از هشت سال سیب و گلابی به دستمان میرسد، لعنت بر پدر و مادر هر کس که دروغ می گوید ایشان که راست میگویند و گفته اند و خواهند گفت.
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  9 17
  آرزوی ادامه تحریم ایران را داشتید و اکنون از احتمال برگشت امریکا به برجام که کارت برنده بزرگ روحانی است بشدت ناراخت هستید.
  • روح الله IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   11 2
   بشین تا برگرده خوش خیال
  • IR ۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   1 0
   اخه امید به برجام نداشته باشیم که باید بنزین برزیم سرمون خودسوزی کنیم وای به اون روزی که امید به برداشتن تحریمها دیگه نباشه.
 • IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  12 20
  کل عملکرد روحانی = دادن امتیاز زیاد نقد و گرفتن قول امتیاز نسیه که آنهم محقق نشد
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  13 3
  چون حماقت محض شان آشکار ودست شان پیش ملت رو میشودکه چه کلاه گشادی آمریکا سرشان گذاشته
 • IR ۱۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  4 3
  قرار با مذاکرات بی حاصل و و کمک سلبریتی ها عوام ا فریب بدن
 • IR ۱۸:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 3
  سلام ممكن است نوع تضميني كه مي شد از امريكا گرفت بيان كنيد من چند گزينه مي دهم ١ ارجاع امريكا به شوراي امنيت بابت عدم پايندي ٢ تحريم اقتصادي امريكا ٣ تهديد به جنگ
  • حسین ولی زاده IR ۱۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   2 2
   میگه چرا از امریکا تضمین نگرفتید درست بخوان مثلا امریکا معادل خسارت نابودی اراک و فردو و ... اوانیوم های غنی شده در نفت ایران سرمایه گذاری میکرد بعد برجام را اجرا میکردند
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 2
  آقای تهرانی یادنیست ازصدام ضمانت گرفته شده بود آخرش چی شد همه دولتها ازآمریکا ترس دارندکه تحریم شوند اگر شما وگروه شما جز حرف زدن چیزی بلدید بروید مذاکره کنید
 • ن خ IR ۱۸:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 2
  این اقایان قرارداد ننگین برجامچای باید محاکمه شوند
 • امیرو IR ۱۸:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 3
  کی میگه بدون شرط بوده؟ شرطش را کدخدا گذاشته و نوکر هم پذیرفته3554
 • ایرانی IR ۱۸:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 1
  با تجربه عملکرد دولت روحانی اینبار اگر مردم به اصلاح طلبان رای بدهند هر بلایی سرشون بیاد خودشون مقصرند
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 7
  بهترین تیتر رو زدید
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 6
  انقلاب کردیم نوکر شرق و غرب نباشیم الان به طور غیر مستقیم نوکر هر دو هستیم علی برکت الله
 • علی IR ۱۹:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 1
  جناب آقای تهرانی سلام این یک خط برای شما: ظاهر امر در این ظاهر هست که آقای عراق چی از طرف انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی وارد مذاکره نشده.والسلام.
 • سید مهدی US ۲۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  یا برخی افراد خودشونو به خواب زدند،یا گرفتار جنون احمقانه ای هستند که از خودشون نمی‌رسند دقیقا چه نوع ضمانت اجرایی باید به وجود می‌آمد و چگونه میتوانست جلو رئیس جمهور پیشین آمریکا رو بگیره؟؟؟اخه چرا یکی از این باصطلاح منتقدین حتی نتونسته یه راه حل ممکن ارائه بده که عملا بتونه جلوی خروج آمریکا یا اصلا هر کشوری از یک توافق بین المللی رو بگیره ؟
  • محمد IR ۲۳:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   0 0
   واقعا فکر می کنید نمی شد ضمانت گرفت؟ خیلی هم خوب می شد ضمانت گرفت؛ به اندازه ای که تاسیاست اراک و غنی سازی ارزش دلاری داشت امریکا باید در نفت ایران هزینه می کرد که اگر از برجام خارج شود ایران ضرر نکند. دستکم پولهای بلوکه شده ایران در اول انقلاب باید ازاد می شد غربگرایان نمی خواستند کاری کنند
 • پیروزه IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 1
  چون بیسوادی شان را همه متوجه می شوند یا ساده لوحی شان باید مثل غربیها گرگ باشیم والسلام
  • IR ۰۷:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   3 1
   در مورد برادر دزدش که میتونیم بپرسیم علی برکت الله
 • IR ۰۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  3 1
  مگه نگفتن وارت خارجه مجری هستش نه تصمیم گیرنده. پس دیگه چرا از این میپرسید
 • IR ۰۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 0
  حامیان پیدا و پنهان احمدی تژاد باید شرمسار باشند. این لکه از دامنتان پاک نخواهد شد.
 • DE ۰۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  2 0
  بچه هاشون امریکان برای همین براشون گرون تموم شده..