کد خبر 107184
تاریخ انتشار: ۶ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۰:۲۶

احمدی نژاد گفت: فردوسی مکتب پیامبر گرامی اسلام را نجات داده و بار حقیقی این مکتب را از دوش نااهلان برداشته و بر دوش ملت ایران گذاشت و این ملت نیز الحق به خوبی از عهده ایفای این مسئولیت برآمد.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، محمود احمدی نژاد شامگاه شنبه به وقت محلی در اجتماع پرشور ایرانیان مقیم تاجیکستان در محل خانه فرهنگ ایرانیان نوروز را سنتی کهن در تاریخ خواند و اظهار داشت : ‌سنت ها و مناسبت هایی در تاریخ ماندگار می شوند که ریشه در فطرت انسان ها و آسمان داشته و به حال انسان و انسانیت نافع باشند.

رییس جمهور وجهه اصلی ایرانی ها در طول تاریخ را وجهه فرهنگی دانست و افزود : ملت ایران همواره ملتی فرهنگی بوده و امروز وقتی نام ایران برده می شود فرهنگ در ذهن همگان تداعی می شود همانگونه که نام برخی کشورها با جنگ و کشتار، برخی با حیله گری و تزویر، برخی با خودخواهی و تکبر و برخی با زیاده خواهی همراه است نام ملت ایران قرین با ارزش های فرهنگی و انسانی است.

احمدی نژاد موضوع و محور اصلی فرهنگ را انسان ذکر کرد و اظهار داشت : اگر انسان از ساحت فرهنگ برداشته شود چیزی از فرهنگ باقی نمی ماند و اگر فرهنگ از انسان گرفته شود دیگر انسانیتی باقی نمی ماند و این یعنی اینکه ملت ایران همواره انسانی زندگی کرده اند.

رییس جمهور به ریشه انسانی سنت ها ، آداب و رسوم ملت ایران اشاره و تصریح کرد : همه سنت ها و آداب و رسوم ایرانی ها بر همیاری ، همدلی ،‌ تقویت عشق و محبت ، احترام به دیگران ،‌شجاعت ،‌توحید ، عدالت ، دفاع از شرافت و حیثیت ، جوانمردی و بخشندگی استوار است و نوروز به عنوان جشن عشق ، دوست داشتن ،‌پاکیزگی ، بخشندگی و نور ، یکی از رسوم و سنت های ملت ایران است.

احمدی نژاد به سخنان خود در جلسه ای که به مناسبت رونمایی از منشور کوروش در ایران برگزار شده بود ، اشاره و خاطر نشان کرد : در آن جلسه از دو گروه نام بردم که از پیشرفت و قدرتمند شدن ایران هراسناک و ناخشنود می شوند که البته برخی ها هم از این سخنان بنده ناراحت شدند.

رییس جمهور ادامه داد : یک دسته قلدرهایی که می خواهند بر جهان حاکم شده و شخصیت ، فرهنگ و داشته های ملت ها را چپاول کنند از آنجا که می دانند اگر ملت ایران قدرتمند شود با فرهنگ متعالی خود و نه با زور مانع آنها خواهد شد و به عنوان الگویی برای سایر ملت ها در مقابل زیاده خواهان تبدیل خواهد شد از پیشرفت و تعالی ایران هراسناک هستند.

احمدی نژاد گفت : عده ای دیگر که از پیشرفت ایران ناراحت می شوند آدم های حقیر و کوچکی هستند که می خواهند همواره به عنوان پیشقراول ملت ایران ، نقش آفرینی کنند اما نمی توانند آن قدر بزرگ شوند که لایق حکومت و این ملت باشند و لذا بویژه در 200 سال اخیر تلاش کرده اند ملت ایران را کوچک نگه دارند تا بتوانند خود را بر آنها حاکم کنند.

رییس جمهور در ادامه افزود : در آن جلسه مقایسه ای بین مدیریت ایرانی و غربی ارائه داده و به فتح عراق از سوی کوروش که به درخواست اقلیتی کوچک اما موحد و پیرو حضرت موسی در این کشور، صورت گرفته بود اشاره کردم که بدون هیچ گونه کشتار ، تخریب و ظلمی صورت گرفت و هم ملت عراق و همین اقلیت موحد از بند حاکم ظالمی که بر آنها مسلط بود به دست کوروش این جوان ایرانی عدالت طلب و آزادی خواه نجات یافتند و کوروش سپس با صدور فرمانی آزادی ، عدالت و کرامت انسانی را در این سرزمین برای همگان مورد تاکید قرار داد.

احمدی نژاد اضافه کرد : در دوره اخیر هم زمانی که ملت عراق اسیر حاکمی فاسد و ظالم شده بودند که حقوق آنها را تضییع ،‌ عالمانشان را کشته ، شخصیت و هویتشان را تحقیر و لگدمال می کرد مدعیان انسانیت و آزادی به اسم نجات ملت عراق به این کشور حمله کردند ، اما در همان 10 روز اول بیش از 100 هزار نفر کشته شدند و تا امروز ملت عراق متحمل بیش از 1 میلیون نفر کشته و مجروح ، 4 میلیون نفر آواره ، کشتار و تخریب گسترده شده است و به هیچ یک از حقوق خود نیز دست نیافته است ؛ اینها دو نمونه از مدیریت ایرانی و مدیریت غربی هستند.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انسان وقتی به گذران عمر خود توجه می کند طبیعتاً از گذر عمر محزون می شود ، گفت : با وجود آنکه انسان از بالا رفتن عمر خود خوشحال نمی شود اما در لحظه تحویل سال نو علی رغم آنکه این لحظه به معنای گذشت یک سال دیگر از عمر است ، اما همه از آن خوشحال هستند و گویی سختی ها و ناکامی های سال کهنه را با تحویل سال به تاریخ سپرده و سال جدید را به عنوان فرصتی جدید پیش روی خود می بینند.

احمدی نژاد در ادامه شرایط فعلی زندگی بشر را بسیار دورتر و متفاوت تر از شرایط مطلوبی که خداوند برای انسان مقدر فرموده است توصیف کرد و افزود : انسان ها تا امروز مزیه انسانیت واقعی ، آرامش، عدالت و امنیت را نچشیده اند و دوره ای که تا به امروز بر بشر گذشته است زمستان بوده و هنوز بهار آدمیت فرا نرسیده است.

وی تصریح کرد: زمانی بهار آدمیت فرا می رسد که همه غل و زنجیره ها از انسان برداشته شده و عدالت به عنوان شرط اول سعادت و آزادی انسان و بستر شکوفایی همه استعدادهای او بر جهان حاکم شود.

رییس جمهور، اظهار داشت : طبق وعده همه انبیای الهی روزی فرا خواهد رسید که عدالت گستر حقیقی که از عمق جان عاشق همه انسانهاست بیاید و عدالت را بر همه زمین برقرار کند و آن روز، روز آغاز شکوفایی همه استعدادهای انسان است.

احمدی نژاد ایران را سرزمین فرهنگ توصیف و تصریح کرد :‌منظور از ایران نه یک جغرافیا ،‌ نژاد یا قوم خاص ، بلکه یک فرهنگ است و هر جا که سخن از عدالت طلبی و آزادی خواهی باشد آن جا ایران است.

رییس جمهور ادامه داد : انسانها نیز همچون فرهنگ وقتی بزرگ و متعالی می شوند که دیگر در قالب مرزهای جغرافیایی ، قومی و قبیله ای نگنجند از همین روست که بسیاری از کشورها به رقابت با یکدیگر پرداختند تا بزرگان ایران زمین را به نام خود معرفی کنند و البته این مساله ایرادی هم ندارد ، چرا که انسان های بزرگ ، جهانی می شوند و هر کس به آنها نگاه کند الگوی مطلوب خود را در آنان دیده و آنها را متعلق به خود می داند.

احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود شاهنامه فردوسی را توحید نامه ، انسان نامه ، عدالت نامه و عشق نامه توصیف کرد و گفت: همه پیامبران برای نجات انسان و نشان دادن راه سعادت و کمال به انسان ها مبعوث شدند؛ اما صرف عرضه کردن این ارزش ها و نشانه های سعادت کافی نبود و لازم بود ملتی، حقیقت این پیام ها را دریافت کرده و آنها را شکوفا کند.

رییس جمهور، گفت : ملت ایران پس از پذیرش اسلام مشاهده کرد که حکومت دوباره به دست امویان و عباسیان افتاد که بویی از راه و مرام پیامبر نبرده بودند و آنها بر ملت ایران نیز حاکم شده ، شخصیت ملت را تحقیر و استعدادهایش را لگد مال کردند و در این شرایط این فردوسی بود که هویت موحد ،‌عدالت خواه ، آزادی طلب و انسانی ملت ایران را مجدداً احیا کرد.

احمدی نژاد افزود : فردوسی مکتب پیامبر گرامی اسلام را نجات داده و بار حقیقی این مکتب را از دوش نااهلان برداشته و بر دوش ملت ایران گذاشت و این ملت نیز الحق به خوبی از عهده ایفای این مسئولیت برآمد.

رییس جمهور، اظهار داشت : امروز نیز اگر ملت ایران نباشد اثری از آزادی ، انسانیت و عدالت در دنیا باقی نخواهد ماند و تنها ملتی که با تکیه بر تاریخ ، تمدن و فرهنگ خود و با تکیه بر مکتب پیامبر گرامی اسلام (ص) و راه امیرالمومنین (ع) در مقابل زیاده خواهان ایستاده، ملت ایران است.

احمدی نژاد تصریح کرد : ملت ایران امروز تصمیم تاریخی خود را گرفته و راه روشن پیش روی خود را که رسیدن به قله های حقیقی کمال و سعادت است برگزیده است و به همه بدخواهان می گویم که ملت و فرهنگ ایران زنده اند چون توحید و عدالت زنده است و تا رسیدن به بهار حقیقی انسانیت زنده و پاینده خواهند بود.

رییس جمهور در پایان زبان و شعر فارسی را ، زبان فرهنگ توصیف کرد و گفت : زبان فارسی نظیر ندارد چرا که با هیچ یک دیگر از زبان های دنیا نمی توان مفاهیمی بزرگ و بلند که برای توصیف آنها نگارش کتاب های قطور لازم است را در چند بیت شعر خلاصه کرد.

احمدی نژاد همچنین به قرائت ابیاتی از رودکی به عنوان پدر شعر فارسی پرداخت و اظهار داشت : اگر چه رودکی در ظاهر نابینا بود اما اشعار وی گواه بر آن است که او بر همه عالم بینا و مسلط بوده است.

با داده قناعت کن و با داد بزی در بند تکلف مشو و آزاد بزی

 

در به ز خودی نظر مکن غصه مخور در کم زخودی نظر کن و شاد بزی

 

هیچ شادی نیست اندر این جهان برتر از دیدار روی دوستان

 

هیچ تلخی نیست به دل تلخ تر از فراق دوستان پر هنر

 

چون کار دلم به زلف او ماند گره بر هر رگ جان صد آرزو ماند گره

 

امید زگریه بود ،‌افسوس ،افسوس کان هم ، شب وصل در گلو ماند گره

 

با آنکه دلـم ازغـم هجـرت خـون است شـادی به غـم تـوام زغـم افـزون است

 

اندیـشه کنـم هر شب و گویـم یـا رب هجرانش چنین است،وصالش چون است

 

نا رفته به شاهراه وصلت گامی نایافته از حسن جمالت کامی

 

ناگاه شنیدم ز فلک پیغامی کز خم فراق نوش بادت جامی!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس