مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

عبدالمجید که سنش کمتر از 15 سال بود جمله ای سوزاننده دارد که با آن می خندد به ریش تمام دنیا پرستانی که مغبون دو عالمند. می‌گوید: «همه خیال می کنند جنگ، سر من یک کلاه گشاد گذاشته، اما این منم که سر زندگی را گول مالیدم!!»
ردیف پایین، پاسداری که دست گذاشته اند روی شانه اش (دو تا دست از بالا و یکی بازویش را گرفته) شهید محمد طائی، مسئول روابط عمومی سپاه کرمان است که البته اوایل جنگ شهید شدند. او خارج از کشور درس می خواند که رها کرد و به کشور آمد.
شهید مدافع حرمی که در سوریه هم مشاوره خانواده راه انداخت +تصاویر
چند قدم با شهید رضایی؛
آخرین تماسشان ۲ روز قبل از شهادت بود. «شب تماس گرفت و حال بچه‌ها را پرسید و مرا مدیر خانه خطاب کرد و سفارش کرد که مراقب بچه‌ها باشم. گفت: حتما جمعه تهران هستم.»
محرابی که در عملیات کربلای 5 به خون نشست+تصاویر
پاسداشت شهید على اصغر حسینى محراب؛
به شرق و غرب بگویید اگر خانه‏‌ام را به آتش بکشند و قلبم را سوراخ سوراخ کنند، آرزوى اظهار ضعف و شکست اسلام را و دینم را به گور خواهند برد.
عکس/ سندی بی‌نظیر از تاریخ «ارتش»
به جرات می توان گفت، چنین تصویری در تاریخِ ارتشِ ایران کم نظیر است و تنها از صاحب منصبی مانند «علی صیاد شیرازی» می توان انتظارِ چنین حرکتی را داشت
ناجی صدها زن و کودک سردشتی که بود؟/ کابوسی بنام «محراب» که خواب تروریست‌ها را آشفته کرد + فیلم و تصاویر
سی‌امین سال شهادت شهید «محراب»؛
او که دروازه‌بان تيم فوتبال «تاج» بود در همين تيم به كارهاى انقلابى و سياسى مى‏‌پرداخت. بنيان‌گذاران تیپ 100 ویژه شهدا كه در ابتدا ظاهر او، طرز لباس پوشيدن، راه‌رفتن و سخن‌گفتنش را نپسنديده بودند.
فیلم/ گزارشی دیده نشده از «کربلای 4»
تشییع با شکوهِ این شهدا که در افکار عمومی با نامِ «شهدای غواص» شناخته می‌شدند، نامِ «عملیات کربلای4» را از محافل تخصصی و تاریخی، به میان توده‌ی مردم کشاند
تصاویر/ «سید قاسم» فدایی «زینب کبری(س)» شد
شهید «سید قاسم حسینی» از رزمنده‌گان «لشکر فاطمیون» بود که چند روز قبل طی نبرد با «مزدوران سعودی» و «پیروان اسلام آمریکایی» در «سوریه» پای بر بساط «عند ربهم یرزقون» نهادند
ناگفته‌های زیادی از جنگ مانده است / نباید به جنگ نگاه سیاسی داشت / خاطرات و یادداشت‌هایم را سوزاندم
بدون تعارف با محمدرضا بایرامی؛
در ادبیات جنگ امروز نوعی روایت رسمی هست که عده‌ای اصرار دارند باید دائم تکرار شود و البته برخی این کار را می‌کنند. به نظر من اما به اندازه هر نویسنده راه برای پرداختن به یک موضوع، متفاوت هست. و البته آثار رئالیستی، قواعد خود را دارند و لازم است با برآیند حادثه، هم‌خوانی داشته باشند.
شهیدی که انگیزش انقلابی در آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد کرد
به مناسبت شهادت رهبر فدائیان اسلام؛
عملکرد شهید نواب صفوی تا آن حد مورد توجه رهبری انقلاب بوده است که به کرّات به تاثیر این شهید بر روی خود اذعان کرده اند. این تاثیر هم در بعد عملی و هم در ابعاد نظری بوده است.
روزی که «اسماعیل» به مذبح رفت
با یاد شهید سردار اسماعیل دقایقی؛
دقایقی برای سازماندهی و اداره این لشکر زحمات زیادی کشید.یاد گرفتن کامل زبان عربی، آموختن ویژگی‌ها و فرهنگ عراقی‌ها، و درک تفاوت‌های ناشی از تفاوت فرهنگ و بینش نیروهای مجاهدین عراقی و اسرای عراقی جزو سختی‌های کار فرماندهی تیپ بدر بود.
طلای عروسی عیسی را به «آقا» هدیه دادم /اگر عیسی بود، شهید مدافع حرم می‌شد
مستندنگاریِ 3 ساعته پای صحبت یک مادر شهید؛
آنچه می خوانید تمام صحبت های مادری است که درددل هایش تا زمان رفع زحمت ما و حتی در آسانسور هم ادامه پیدا کرد. مادری که از ما قول گرفت باز هم به دیدارش برویم. برای دیدار بعدی، شما هم همراهمان بیایید...
روایت دیده‌بانی که پس از جنگ پای تنور نانوایی ایستاد
در «حاجی فیروز» منتشر شد؛
کتاب «حاجی فیروز» خاطرات دیده‌بان جانباز فیروز احمدی که پس از جنگ به کار سابقش بازگشت از سوی نشر نارگل منتشر شد.
عبور از پل افسانه ای در بیت المقدس 2 + عکس
در شب عملیات به حول و قوه الهی بیش از 2000 رزمنده از روی پل عبور کرده و به سمت دشمن راهی شدند.
ترور‌؛ پایان شاگردی در کلاس درس دکتر چمران
در گفت و گو با خانواده شهید «علی ولی پور» مطرح شد؛
همسر شهید در روایت شهادت همسرش گفت: علی توسط گروهک‌های تروریستی که لباس شهرداری به تن داشتند و زمین حفر می‌کردند، مورد سوء قصد قرار گرفت.
از گسترده‌ترین عملیات دفاع مقدس چه می دانید؟ +عکس و نقشه
کربلای 5؛
فرماندهان و رزمندگان ایرانی در میانه تردید و امید، 19 دی به خط شلمچه زدند و عراقی ها در جشن پیروزی‌شان در کربلای 4 حسابی غافلگیر شدند. روش و منش چاپلوس پروری صدام از دلایل اصلی این غافلگیری بود.
محصول تجربیات یک خبرنگار جنگ
چند دقیقه با کتاب «رد پای دیرین»؛
در پایان کتاب هم وصیت نامه شهید، بخشی از نامه های او به همسرش و همچنین تصاویری از او به کتاب ضمیمه شده است.
شرح آخرین مکالمات شهید «مرتضی کریمی» با فرمانده‌اش/ حکایت شهیدی که زنده شد
از خان طومان تا خالدیه/ 2
دلم شور افتاده بود، به عقب برگشتم تا خبری از مرتضی بگیرم. از یکی از نیروها که موج انفجار او را گرفته بود پرسیدم مرتضی کجاست؟ اشاره کرد به طرف دیگر، سر مرتضی را دیدم که روی زمین افتاده بود.
تربیت جوانان در هیاتی که دو شهید یار غار پایه‌ریزی کردند
به مناسبت سی‌امین سالگرد کربلای پنج و شهید عبدالحسینی و صاحب الزمانی؛
جلسه زیارت آل یاسین که دو شهید عبدالحسینی و صاحب الزمانی دوست صمیمی و یار غار پایه‌گذارش بودند، اکنون به هیات پررونقی برای تربیت نسل جوان قوچان تبدیل شده و همچون صدقه جاریه و سنت حسنه‌ای ادامه دارد.
سنگ کلیه امانم را برید و از کربلای 5 جاماندم
روایت فیروز احمدی از شهید یوسف کابلی؛
شهید کابلی داوطلبانه به عنوان مشاور وارد یگان تیپ 110 ادوات و گردان ذوالفقار شد. دیدبانی و ادوات را در روزهای شروع کار تیپ 110 خاتم الانبیاء با یوسف تمرین می کردیم.
بازخوانی بزرگ‌ترین جنایت صدام در ۲۰ دی
کشتار ۶۸ دانش‌آموز بروجرد به دست صدام؛
رژیم بعث عراق در ۲۰ دی سال ۶۵ پس از شکست مفتضحانه در جبهه‌ها با موشک‌های اهدایی شرق و غرب با حمله به مدرسه فیاض بخش بروجرد ۶۸ کودک دبستانی را مظلومانه به شهادت رساند.
اجتماع هنرمندان در تجلیل از گلعلی بابایی + عکس
در قالب برنامه «اوج هنر» صورت گرفت؛
مراسم پاسداشت گلعلی بابایی راوی خاطرات رزمندگان و بسیاری از عملیات های دفاع مقدس در سازمان رسانه ای اوج برگزار شد.
فیلم/ به نظر شما تماشای این چند ثانیه اصحابِ حقوق‌های نجومی را شرمنده می‌کند؟
یک سوال: آیا تماشای این فیلم، صاحبانِ حقوق های نجومی و دیگرانی را که در حق این ملت و شهدای راهِ استقلال و عزتِ این مردم خیانت کرده اند، شرمنده خواهد کرد؟
تحلیل وقایع نبرد عظیم کربلای پنج
عملیات کربلای پنج با هدف تهدید شرق بصره و کسب پیروزی جهت ختم شرافتمندانه جنگ تحمیلی انجام و طی آن جاده استراتژیک شلمچه-بصره، غرب پنج ضلعی، بخشهایی از غرب کانال پرورش ماهی، پاسگاه و پد بوبیان، پلهای اول تا سوم و جاده‌های آنتنی چهارگانه تعبیه شده روی پلهای اول و دوم کانال پرورش ماهی، غرب کانال زوجی و غرب نهر جاسم به تسخیر رزمندگان اسلام درآمد.
سرنوشت مرا به توپخانه لبنان رساند/ هرسال به ندای شهدای هویزه لبیک می‌گویم
گفت‌وگو با پدر شهید «اصغر پهلوان نژاد»:
زمانی که برای نخستین بار در مکان شهادت اصغر حاضر شدم، در تابلویی نوشته بودند: «اجساد ایرانی». بعد از آزادی منطقه، پسرم را در کنار دیگر همرزمانش در گلزار شهدای هویزه به خاک سپردند و حالا هر ساله برای سالگرد شهادتش عازم هویزه می‌شوم.
زنی که 8 سال پیاپی برای جبهه‌ها نان پخت
ننه سکینه، 28 سال پس از پایان جنگ، هنوز شوق دفاع از میهن دارد؛
دوست دارم بروم زیارت. مردم روستایمان گروه گروه می‌روند کربلا، ولی من پول ندارم که بروم. زمان جنگ پاسدارها می‌گفتند می‌خواهیم بفرستیمت مکه ولی من می‌گفتم الان وقتش نیست، باشد برای وقتی دیگر. حالا دوست دارم بروم.
آنچه برایش جنگیدیم این نبود/ مسوولان با هم بودن را فراموش کرده اند
گلایه های «نورالدین پسر ایران»؛
نورالدین عافی، جانباز آذری کشورمان که خاطراتش در کتاب «نورالدین، پسر ایران» نزدیک به هفتاد بار تجدید چاپ شده است و مقام معظم رهبری هم بر آن تقریظ نوشتند، می گوید برخی مسوولان فراموش کرده اند که رمز پیروزی در دوران جنگ تحمیلی چه بود؟ او وحدت، پشت سر ولایت حرکت کردن و در یک کلام «با هم بودن» را از مسوولان می خواهد.
عکس/ وقتی برادرم را زدند
عکاس توانسته لحظه‌ی تکان‌دهنده‌ی اصابت گلوله دشمن به یک بسیجی ایرانی و احتمالا شهادت او را به ثبت برساند
عکس لو رفته از مدافعان حرم در هتل پرستاره «شام»
نمایی که پیش رو دارید، تصویری است لو رفاه از هتلِ پنج ستاره‌ی مدافعان حرم در سوریه. هتلی که پنج ستاره نیست اما هزار ستاره است و ستاره های آن، مردانِ شهیدی هستند که بر تارکِ تاریخ می درخشند
عكس/ کارت عروسی مدافع حرم گلستانی
آن چه پیش رو دارید، تصویری است از کارتِ دعوت به مجلسِ عروسی شهید «حاجی حتملو» که برای نخستین بار منتشر می شود
تصاویر/ «فرزانه»ی مدافعان حرم
«حاج رضا فرزانه»خود را به «سوریه» رساند و سرانجام نیز، مزدِ سال های جهاد و مقاومت «فی سبیل الله» را در همین جبهه دریافت کرد
عکس/ تشییع مدافعان حرم در «9 دی»
آن چه پیش رو دارید، برش هایی است از تشییع پرشکوهِ اين کبوتران حریم آل الله(صلوات الله علیهم) که هم‌زمان با راه‌پیمایی پرشکوه بزرگ‌داشت یوم الله «9 دی» در مشهد مقدس صورت گرفت
سفر به قلب حلب با «963+»
یادداشت برای نمایشی که تا 26 دی روی صحنه است؛
«963+» بیش از هر چیز مدیون متن زیبا و محققانه «نرگس فرشی» است که به خوبی جزئیات دقیقی را از جغرافیا و حال و هوای حلب ارائه کرده است.
تصاویر کم‌تر دیده شده از «سید حسن نصرالله»
تصاویری که پیش رو دارید، عکس هایی است کم‌تر دیده شده از «سید حسن نصرالله» در سفری که طی سال‌های دهه‌ی 60، به ایران داشت
6 روایت از زندگی نخبه چراغ خاموش جنگ
امروزِ سالگرد شهادت «علیرضا عاصمی»؛
پس از شهادت «مصطفی ابراهیمی مجد» طرح‌های وی در انبار مهندسی - رزمی بایگانی شده بود. تنها کسی که جسارت ادامه کارها را داشت، شهید علیرضا عاصمی بود.
صوت/ جنگی که دوستش داشتیم
اختصاصی مشرق/‌کتاب‌نوا/3
گروه جهاد و مقاومت مشرق، از این پس، گزیده‌ای صوتی از کتب مختلف دفاع مقدس را به کاربران خود تقدیم می نماید
فیلم/ پای درس یک «مدافع حرم»
آن چه پیش رو دارید، فیلمی است که از شهید «رادمهر» به یادگار مانده است و حاوی درس هایی است که بی شک، خود او، با سرانجامِ غبطه برانگیزش، اولین عامل به آن ها بود
۱
آخرین عناوین