مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۹۱۶۹۲
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۴
چاپ
گزارش مشرق از یک دستاورد جدید دفاعی/
این مهمات از حسگرهایی بهره می‌برند که برای انفجار در ارتفاعی مشخص در بالای سر هدف تنظیم شده و پس از رسیدن به آن ارتفاع مشخصٰ عمل می کنند که با این کار، شعاع اثربخشی آن افزایش پیدا کرده و می‌تواند نیروهای بیشتری را مورد اصابت قرار دهد.
به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، استفاده از سامانه های اپتیکی از جمله راه حلهایی است که در سالهای اخیر برای ارتقاء دقت و اثربخشی تسلیحات پیاده نظام استفاده می شود.
 
با استفاده از سیستم های اپتیکی، دقت هدف گیری و همچنین برد درگیری مفید سلاح افزایش پیدا کرده و در صورت استفاده از دوربین های مخصوص دید در شب و حرارتی، می توان در تاریکی هوا و یا در شرایط بد جوی نیز با دشمن درگیر شد.
 
ارتقاء با اپتیک؛ حرکتی جهانی که در ایران نیز آغاز شد
 
ارتقاء سلاح های سبک با سیستم های اپتیکی در سالهای دورتر، تنها در شکل نصب دوربین برای رسیدن به یک تفنگ تک تیرانداز تعریف می شد. در سالهای جنگ سرد و پس از آن دانش بشری در حوزه اپتیک و سامانه های حرارتی یا دید در شب شدیدا پیشرفت کرده و سامانه های مختلفی در این بخش برای استفاده بر روی سلاح های پیاد نظام توسعه پیدا کرد.
 
تیربارهای سنگین، نارنجک اندازها، راکت اندازها و سلاح های سبک پیاده نظام همه و همه از این ارتقاء بهره بردند و از سوی دیگر، بحث توسعه برجک های تسلیحاتی کنترل از راه دور برای استفاده از سامانه های تسلیحاتی مختلف مجهز به سیستم های اپتیکی از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش است.
 
نانجک انداز 40 میلی متری 
نارنجک انداز MK-19 آمریکایی مجهز به سامانه اپتیکی
 
 
نانجک انداز 40 میلی متری 
اسلحه تک تیرانداز ام 24 در عراق مجهز به دوربین ایرانی RU60G 

در ایران نیز طی چند سال اخیر و با توجه به تجربیات به دست آمده از مباحث مستشاری در کشورهای عراق و سوریه، شاهد ظهور نسل جدیدی از سامانه های اپتیکی بر روی تسلیحات ساخت ایران هستیم و به عنوان مثال، نصب دوربین های حرارتی بر روی تفنگ تک تیرانداز صیاد و همچنین توسعه دوربین های فرماندهی و سیستم های نظارت و شناسایی میدان نبرد در این چند سال اخیر در حجم بالایی در نیروهای مسلح ایران و همچنین در خدمت نیروهای مقاومت به کار رفته است.
 
در عین حال توسعه برجک های کنترل از راه دور در ایران نیز به صورت جدی و حرفه ای دنبال شده و چندین پروژه در این بخش توسط نیروهای مسلح به انجام رسیده است که از این میان می توان به طرح "حامی" اشاره کرد.
 
چشمان جدید برای تیربار نارنجک انداز ایرانی
 
چندین سال است که تیربار نارنجک انداز 40 میلی متری توسط صنایع دفاعی ایران تولید می شود. تیربار ایرانی در حدود 35 کیلوگرم وزن داشته و می تواند با نرخ آتش 250 تا 300 گلوله شلیک کند. یک نکته مهم درباره تفاوت مهمات مورد استفاده در این نارنجک اندازها و نمونه های کوچک تر وجود دارد که بایستی حتما مورد توجه قرار بگیرد چراکه مهمات مورد استفاده در نارنجک اندازهای دستی، از سرعت دهانه کمتر و در نتیجه نیروی عقب نشینی پایین تری برخوردار هستند که لزوما برای آنگونه از سلاح ها لازم است.
 
نانجک انداز 40 میلی متری 
نسل اولیه نارنجک اندازهای 40 میلی متری ایرانی
 
نانجک انداز 40 میلی متری 
نارنجک انداز 40 میلی متری ارتقاء یافته ایرانی با سیستم اپتیکی و مهمات جدید

اما مهمات 40 میلی متری مورد استفاده در نارنجک انداز بزرگتر که به صورت نواری و با مکانیزم گلنگدن باز تغذیه می شود از سرعت بالاتری برخوردار بوده و سرعت دهانه آنها نزدیک به 200 متر بر ثانیه است. این سرعت بالا به علاوه قابلیت ترکش شوندگی این گلوله ها، آنها را به تسلیحاتی بسیار مرگبار تبدیل کرده اند چراکه این مهمات 40 میلی متری، پس از انفجار در مکان مورد نظر 300 عدد ترکش تولید می کنند.
 
مهمات Air Burst و افزایش قدرت نارنجک انداز ایرانی
 
هفته گذشته و در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، نارنجک انداز 40 میلی متری ارتقاء یافته توسط وزارت دفاع رونمایی شد که در این ارتقای جدید، سیستم اپتیک نشانه روی بر روی این سلاح نصب شده است. با توجه به تعداد لنزهای به کار رفته بر روی این سلاح می توان این گونه گمانه زنی کرد که سیستم های دید در روز، دید در شب یا حرارتی به همراه مسافت سنج های لیزری بر روی این نارجک انداز نصب شده است.
 
این اقدام باعث می شود که کاربر بتواند در همه زمان های شبانه روز و در تمام شرایط آب و هوایی فاصله بیشتری را رصد کرده و بتواند با موفقیت با آن درگیر شود.
 
اما سامانه های اپتیکی تنها ارتقاء صورت گرفته بر روی این نارنجک انداز نبود. نسل جدیدی از مهمات 40 میلی متری نیز برای این سلاح تعریف شده است. تا پیش از این مهمات این نارنجک انداز بایستی با هدف اصابت کرده و سپس منفجر می شدند. اما با توسعه مهمات Air Burst قابلیت درگیری با نیروهای پیاده و زره پوش های سبک دشمن بسیار افزایش یافت.
 
اما مهمات Air Burst چیست؟
 
این مهمات از حسگرهایی بهره می بردند که برای انفجار در ارتفاعی مشخص در بالای سر هدف تنظیم شده و پس از رسیدن به آن ارتفاع مشخص مهمات عمل می کند. زمانی که مهمات از این مکانیزم استفاده می کند شعاع اثربخشی آن افزایش پیدا کرده و می تواند فاصله بیشتری را تحت تاثیر خود قرار دهد.
 
نانجک انداز 40 میلی متری 
انفجار مهمات Air Burst شلیک شده توسط نارنجک انداز ایرانی
 
یکی از مهم ترین کارایی های مربوط به این مهمات، درگیر شدن با نیروهای پیاده نظام پنهان شده دشمن درون خندق ها یا پشت هر گونه مانع است. در بسیاری از اوقات وقتی که از مهمات معمولی استفاده می شود و دشمن در خط دید تیرانداز قرار نداشته باشد و در درون زمین یا پشت یک حفاظ مستحکم پنهان شده باشد، نمی توان آنها را هدف قرار داد.
 
اما حالا رزمندگان ایرانی با استفاده از مهمات Air Burst ، به راحتی به بالای سر دشمن شلیک کرده و پس از انفجار ترکش های مورد نظر، دشمن را از کار می اندازند. این روش در برابر خودروها و زره پوش های سبک نیز معمولا نتیجه بهتری دارد چون عموما این خودروها از زره کمتری در بخش بالایی برخوردار هستند و با این حساب، ترکیب سامانه های جدید اپتیکی به همراه مهمات منفجر شونده در هوا، کارایی و اثربخشی بسیار بیشتری را در نارنجک اندازهای 40 میلی متری ایرانی ایجاد می کند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۲
غیر قابل انتشار: ۶
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
6
90
ایوولا
حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
3
28
مبارکه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۲
ممنون از زحمات این عزیزان
ناشناس
Germany
۲۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
20
اینها همه خوب ..اما ای کاش تعدای تجهیزات سنگین نظامی در تعداد زیاد رونمایی میکردیم حساب کار دست دشمنان میامد تانک و یا نفربر زرهی یا هلیکوپتر تهاحمی ....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
3
17
ماشاءالله.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
3
17
عالی بود لطفا یه مقاله کامل در مورد باور373 تهیه کنید.ممنون
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
5
7
"دوربین دید در شب" صحیح است؛ "دوربین حرارتی" تنها استنباط شخصی شماست.
اونی که در دوربین حرارتی مورد سنجش قرار میگیرد "حرارت" نیست طول موجی به نام "تابش فروسرخ" است؛ محض اطلاع!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
3
15
آفرین به رزمندگان اسلام
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
3
14
واعدوا ماستطعتم من قوه
یه کم هم بفکر حجاب و نزول بانک ها باشید
ناشناس
Netherlands
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
6
بهتر در نارنجک ها حسگر حرکتی قرار بدهند، بدلیل صرفه اقتصادی در تعداد نارنجک ها چراکه تا هدفی موجود نباشه لزومی به انفجار نارنجک نبوده تا مدتی که به نظر برای ایمنی خودش منفجر شود.
چیزی شبیه مین، منتها اخلاقی تر.
هرچند ضریب خطا و نقاط ضعفی هم در این روش وجود دارد مثل هم پوشانی نقاط که اجسامِ در موازات حسگر، اگر نزدیک یا دور بشن دیده نمیشوند که شاید با برخی تکنیک ها بشود آن را مرتفع کرد تا فاصله یابی بهبود پیدا کند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
1
11
چرا هیچ فیلمی از عملکرد این تولیدات نمیزارن ؟؟؟؟
الی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
3
6
الحمدلله علی کل حال
سیروان از کوردستان
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
3
9
ماشالللهههههههههه.
ناشناس
United States
۰۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
3
6
باریکلا
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
3
7
درود به شرف دلاورمردان
علی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
3
6
تشکر تشکر
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
6
8
خودروسازها و نفتی ها و... یاد بگیرند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
13
4
الحمدلله نون شب هم رسید.
فقط قربونت خشخاش و کنجد کمتر بریز.
پاسخ ها
ناشناس
| Netherlands |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
من موندم از این جماعت ! مصر الجزایر عربستان چین ....... وده ها کشور دیگر صدها برابر ایران خرج دفاعی دارند خیلی هاشون مثل مصر هم حتی پول نون رو قرض میکنند حالا ایران وسط یه مشت کفتار و دورش هم یه مشت گرگ دو تا سلاح رونمایی میکنه ملت صداشون بالا میاد
اصلاح طلب
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
1
10
دستاورد باید تولید انبوه بشه رونمایی برای مقاله نوشتن و ما توانستیم مشکلی حل نمی کنه
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
2
6
این تجهیزات خیلی در جنگ شهری استفاده دارن
خسته نباشید
مغزمتفکر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
3
4
آواکس هم بسازیم که اوجب واجبین هستش آواکس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
دلم برای مشرق میسوزه که نظرات اشخاص متفکری همچین این پرفسور منتشر میکنه !
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار