مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۹۱۶۸۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۰
چاپ
گزارش مشرق؛
اردوغان می داند که ترامپ می خواهد محور عربی را احیا کند و ائتلافی در منطقه برای مواجهه با ایران ایجاد کند، به همین دلیل به سرعت بار سفر را بست.
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفتسرویس جهان مشرق - سفر مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در روز پنجشنبه گذشته به ترکیه که نخستین سفر خارجی وی پس از انتصاب از سوی دونالد ترامپ بود، به کلید واژه‌ای تبدیل شد که پیش‌بینی‌ها در رابطه با چرخش ناگهانی مواضع منطقه‌ای رجب طیب أردوغان رئیس‌جمهور ترکیه از اردوگاه روسیه به محور آمریکایی را عملی کرد.

همان طور که رسانه‌های ترک و آمریکایی اعلام کردند، محور اصلی این مذاکرات نیز مانند تماس تلفنی دونالد ترامپ با اردوغان در رابطه با ایجاد منطقه امن در سوریه بوده است. به نظر می‌رسد دولت ترکیه حسابی روی سیاست‌های دولت ترامپ در سوریه حساب باز کرده و تلاش دارد از این سیاست‌ها در راستای افزایش سقف منافع و مطالبات منطقه ای خود استفاده کند. تقریباً به ‌صورت هم‌زمان با تحرکات دیپلماتیک آمریکا و ترکیه در منطقه، نیروهای ارتش ترکیه در آستانه ورود به الباب تحرکات خود را تشدید کردند. این در حالی است که ارتش سوریه نیز تلاش خود را برای بستن مسیر الرقه به روی نیروهای سپر فرات افزایش داده است.

در همین راستا اردوغان به بحرین و عربستان سعودی سفر کرده و مورد استقبال بی‌سابقه شاه عربستان در فرودگاه این کشور قرار گرفته است.
این در حالی است که روابط ترکیه و عربستان سعودی از چند سال قبل بر سر کودتا بر ضد محمد مرسی ریاست جمهوری مصر تیره شده بود. اما عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی هفته گذشته در آنکارا گفت: مواضع عربستان سعودی و ترکیه در خصوص سوریه کاملا یکسان است. سعودی ها آنقدر از چرخش مواضع اردوغان از محور روسی به آمریکایی خوشحال شدند که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان خودش در فرودگاه از اردوغان استقبال کرد.
 
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت 
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت 
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت 
از سوی دیگر به نظر می‌رسد ترامپ در رابطه با طرح خود در سوریه به جمع‌بندی نهایی رسیده است. رئیس جمهوری آمریکا در تحرکات منطقه‌ای عناصر دولت خود و تماس های تلفنی که این روزها دارد، تلاش می کند، ایده منطقه امن که اردوغان از مدت ها قبل منادی آن بود را به اجرا بگذارد. به همین علت بود که اردوغان در بحرین تاکید کرد که بعد از پایان عملیات نظامی در الباب و آزادسازی الرقه کانون استقرار تروریست های داعش در سوریه - منطقه امن مذکور را به مساحت 5000 کیلومتر مربع ایجاد خواهد کرد.

از سوی دیگر آمریکایی ها تلاش دارند طرح قدیم – جدید احیای ترکیه برای تبدیل شدن به الگوی کشورهای اسلامی در برابر نفوذ مردمی انقلاب اسلامی ایران را دنبال کنند. به همین علت است که مقابله با نفوذ ایران در منطقه به کلید واژه مسایل مطرح شده در نشست های دو جانبه اردوغان و دیدارهای پمپئو در ترکیه تبدیل شده بود.
 
در همین رابطه آمريكا قصد دارد كه تركيه وارد ائتلاف عربي تحت رهبري عربستان براي عمليات در سوريه و عراق شود. عبدالباری عطوان تحلیل گر عرب در این باره در رای الیوم نوشته است: اردوغان به خوبی می داند که ترامپ می خواهد محورعربی را احیا کند و ائتلافی سنی در منطقه برای مواجهه با ایران شیعه ایجاد کند، به همین دلیل به سرعت بار سفر به کشورهای حاشیه خلیج فارس را بسته تا خود را به عنوان ستون خیمه ضد ایرانی معرفی کرده و از این فضا برای بهبود موقعیت منطقه‌ای خود استفاده کند.
 
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت 
 
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت 
 
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت 

بر همین اساس بود که اردوغان در موسسه صلح بین‌المللی در بحرین با این ادعا که ایران به دنبال تجزیه طلبی در سوریه و عراق است، گفت: در آنجا (عراق) نیز ملیت گرایی فارس وجود دارد. همراه با این ملیت گرایی فارس، تجزیه طلبی نیز در آنجا موضوعیت دارد. باید جلوی اینها را بگیریم. شرایط یکسانی نیز در سوریه وجود دارد.  

به این ترتیب به نظر می‌رسد تمام وعده‌هایی که ترکیه در زمینه تفاهم‌ها و مرزهای جغرافیایی برای نفوذ در حلب و اطمینان هایی که به دمشق داده بود، همانطور که پیش بینی می‌شود، در راستای انتظار برای مشخص شدن سیاست جدید کاخ سفید در سوریه بود. امروز مناسبات آمریکا برای ترکیه از هر چیز دیگری مهم‌تر به نظر می‌رسد ، هماهنگی و همکاری بیشتر با مقامات واشنگتن به صورت روزانه در اظهارات مسئولان ترک شنیده می‌شود. النار شفیق مشاور رئیس‌جمهور ترکیه در جریان مصاحبه مطبوعاتی در کاخ ریاست جمهوری گفته است: ما در حال حاضر تمامی افق‌ها برای آغازی دوباره با آمریکا را در اختیار داریم.

همانطور که گفته شد رئیس جمهوری آمریکا در جریان تماسی تلفنی به همتای ترک خود پیشنهاد همکاری تنگاتنگ داد. رئیس سازمان سیا نیز در اولین سفر کاری خود به ترکیه و عربستان رفته بود. سفر اردوغان به عربستان بلافاصله بعد از دیدار رئیس سرویس جاسوسی آمریکا با مقامات این دو کشور نشان دهنده تشکیل اردوگاهی منطقه ای بر ضد ایران و محور مقاومت با کلمه رمز ایجاد منطقه امن در سوریه است. اردوگاهی که به نظر می رسد اهدافی بسیار فراتر از این طرح را در سوریه و عراق و کشورهای دیگر منطقه دنبال می کند.
 
پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه و شکست راهبردی ترکیه و عربستان و آمریکا در نتیجه این پیروزی‌ها ، مهم‌ترین عامل تشکیل این ائتلاف است. لذا طبیعی است که نوک پیکان حملات این گروه متوجه ایران و سوریه و عراق باشد. درمورد روسیه نیز تا زمانی که این کشور مانع جدی در روند برنامه های محور غربی- عربی بر ضد این کشورها ایجاد نکند، مورد هجمه آنها قرار نخواهد گرفت. این معادله می‌تواند سرنوشت نشست‌های دنباله‌دار آستانه در زمینه سوریه را نیز مشخص کند.

فارغ از اهداف اقتصادی که برای سفر اردوغان به عربستان قابل تصور و بررسی است، به نظر می‌رسد طرح جدید آمریکا مبتنی بر ایجاد همگرایی بین نیروهای مداخله جوی منطقه‌ای است، این در حالی است که پیش از این در نتیجه بروز اختلاف و شکاف میان گروه‌های تروریستی مورد حمایت طرف های مختلف منطقه ای، محور مقاومت ابتکار عمل را در دست گرفته بود. این اتحاد می تواند اتحاد در عرصه مبارزات تروریستی بر ضد دولت سوریه و عراق را به دنبال داشته باشد. به ویژه در شرایطی که نیروهای متخاصم از براندازی دولت سوریه ناامید شده اند و تمام پتانسیل و وزنه خود را بر روی طرح های تجزیه طلبانه در سوریه و عراق قرار داده اند.

یک منبع دیپلماتیک سوریه در این رابطه می‌گوید که اردوغان پروژه ای را دنبال می‌کند که هنوز به صورت کامل از بین نرفته است، این پروژه البته در مناطق مختلف شکست خورده، اما هر زمان که فرصت از طریق متغیرات بین‌المللی و بازی‌های میدانی پیش آید، قابلیت ترمیم را دارد.
 
در طرف مقابل مشخص است که اردوگاه محور مقاومت پیش بینی چنین چرخشی را کرده بود، لذا از این موضوع غافلگیر نشد. بشار اسد دستاوردهای اخیر خود در گفت‌وگو با شبکه ژاپنی تی بی اس تأکید کرد: نباید انتظار داشته باشیم که ترکیه و آمریکا جنگ صادقانه بر ضد داعش را در دستور کار قرار دهند، اردوغان همبستگی داخلی و غریزی و التزام عملی نسبت به داعش و القاعده دارد و نمی‌تواند از آنها دور شود.
 
به همین علت است که ارتش سوریه تلاش گسترده ای را برای قطع مسیر نیروهای سپر فرات به سمت الرقه کانون استقرار تروریستی های داعش را در دستور کار خود قرار داده است. دولت سوریه معتقد است به این ترتیب می‌توان از روند تجزیه بخش هایی از خاک این کشور توسط ترکیه و متحد آمریکایی آن به بهانه مبارزه با گروه‌های تروریستی جلوگیری کرد.
 
اهداف و پیامدهای چرخش ناگهانی سیاست‌های ترکیه/ فرستاده ترامپ به اردوغان چه گفت 

البته محور مقاومت در عین جدیت و تلاش برای بستن راه گروه های مداخله جو در سوریه، نگرانی عمده ای از بابت اجماع طرف های متخاصم خود در زمینه آنچه که ایجاد منطقه امن می خوانند، احساس نمی‌کند. چرا که اگر این طرح پیش از آزاد‌سازی حلب مطرح می‌شد، قابلیت و پتانسیل اجرائی آن وجود داشت، اما حالا بسیاری از عوامل و زمینه‌های مساعد اجرای این طرح منتفی شده است.
 
مناطق وسیعی در دست گروه های مسلح حامی ترکیه و غرب قرار ندارد که آنها بخواهد از آن در راستای این پروژه بهره برداری کند. محور غربی- عربی در سایه تلاش برای خودداری از درگیری مستقیم با دولت و ارتش سوریه، در اجرای این طرح تنها می تواند به مناطقی که در آینده از دست داعش نجات دهد، امید ببندد، طرح های آغاز شده برای تسلط بر دیرالزور و الرقه نیز در همین راستا دنبال می شود، اما به نظر می رسد دولت سوریه همچنان در این زمینه ابتکار عمل را در دست داشته و با درایت راه های رسیدن نیروهای خارجی به این شهرها را خواهد بست.

از سوی دیگر ایجاد منطقه امن در سوریه نیازمند ایجاد منطقه پرواز ممنوع است که ابزارهای اجرای این طرح نیز همچنان در دسترس طرف های بین المللی وجود ندارد. روسها هنوز موضع مشخصی را در قبال طرح منطقه پرواز ممنوع به عنوان یکی از ملزومات ایجاد منطقه امن از خود نشان نداده اند. اما بعید به نظر می رسد که آنها با این موضوع موافقت کنند، این در حالی است که دولت سوریه نیز قطعا با این طرح مخالف است و همین موضوع بسترهای اجرایی ایجاد منطقه پرواز ممنوع را کاهش می دهد.
 

مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۶
حمید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
12
67
عردوغان پست ترین و کثیف ترین انسان روی زمینه

مشرق جان سرمار عردوغان باید سرمار رو کوبیدوله کرد وگرنه این مار هروقت بتونه به ایران نیش می زنه
لطفا شخصیت این کثافت رو برای همه رو کنین تا مسافران ما به ترکیه نرن و پول به جیب عردوِغان نریزن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
اردوغان شغالیسم
بسیجی
| United States |
۱۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
والا ترکیه از اول هم تو محور مقاومت نبوده و تو این 6 سال هم هر کاری تونسته انجام داده الان هم ترس و نگرانی وجود نداره، روسیه هم پا پس نخواهد کشید در سوریه شکست بخوره همون بلایی که موقع گورباچوف سرش اومد میاد جای دیگه تو غرب‌آسیا دستش نیست بی نهایت ضرر میکنه و این رو خوب میدونه

ائتلاف و این بازیا هم خیلی وقته حناش رنگی نداره انشالا پیروزی نزدیکه
کوروش
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
1
20
آیا سفریکروزه آقای روحانی به عمان وکویت میتونه ارتباطی با قضایای فوق داشته باشه.لطفا دوستان صاحب نظر که اطلاعی ازموضوع دارن نظرشونو مرقوم بفرمایند
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
بله داشت.
متاسفانه دولت ضعیف کنونی توان اداره کشور را ندارد. دیپلماسی منطقه ای بسیار ضعیف آقایان باعث شد که عراق از ایران فاصله گرفته و دوباره ضعیف شود. عراقی ها هرگز کمکی از غرب نخواهند گرفت مگر آنکه توافقی بر تجزیه آنها باشد. عراق مامن ایران باید می شد ولی این دولت هنوز تورهای اروپایی را تمام نکرده تا به اینها فکر کند.
عربستان با پول و دیپلماسی منطقه ای قوی حتی عمان رو هم کشید سمت خودش. پاکستان هم در چنته عربستانه چون دولت ما در منطقه خودمان در خواب زمستانی است.
با این اوضاع در محاصره عمال آمریکا هستیم.
از دست دادن اورانیوم غنی شده و تاسیسات حیاتی هسته ای مثل رآکتور اراک همچنین کاهش بودجه دفاعی و کم رنگ کردن برنامه فضایی نفسی راحت به آمریکا داد. وقتی آمریکا در خطر نباشد عمال آن وارد صحنه خواهند شد. تقریبا دستمان خالی است برادر عزیز.
تنها کسی که داریم الان خداست و سپاه. بقیه توان ایستادگی مقابل زور و سیاست کثیف آمریکا رو ندارند.
در حال حاضر برگ برنده ایران مواضع روسیه است که من مطمئنم اونا شعورشون از بعضی ها بیشتره ولی خطر هنوز از جانب عمال آمریکا ثابت و باقی است.
اقایی
United States
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
6
47
اردوغان قابل اعتماد نیست. از هر فرصتی که بدست بیاورد در ضربه زدن به ایران کوتاهی نمی کند.
احتمال در گیر شدن ایران با او در سوریه هست.
پاسخ ها
جنوبی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
اردوغان یک آفتاب پرست حرفه ای است وبه هر محیطی که برود به رنگ آن محیط درمی آید ما متاسفانه امتیازهای زیادی چه اقتصادی وسیاسی در این مدت به ترکیه دادیم باید مواظب این خزنده رنگارنگ باشیم
حمید رضا
Germany
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
4
23
با بودن این مردک بی هویت فکر کنم عمروعاص ملعون و حرام لقمه دیگر جسارت اینکه درمقابل خدای متعال بایستد و بگوید خدایا میشه منو ببخشی ؟؟ خدایا ببین درسته که من خیلی حروم لقمه بودم و خیلی حیله و مکرو دوروئی و پدرسوخته بازی دراوردم ولی خدایا این دوغان رو یعنی با من یکی میشه کرد؟؟ خداجون من غلط کرده باشم با هفتاد پشتم که مثل این حروم لقمه بوده باشم .
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
4
30
این آمریکای بدذات هر جا دخالت کرده حق رو پایمال و تروریزمو تقویت کرده
روسیه نباید بزاره محور مقاومت تضعیف بشه و جلوشون باید بایسته
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
9
18
البته روسیه با بمباران نیروهاش یک گوشمالی بهش داد ولی این وسط فقط سر ما بی کلاه مون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
اصل ما هستیم که کارها رو پیش میبریم و دیده هم نمیشیم مثل بادی میمانیم که ابرهای سیل اسا رو میبریم و دیده هم نمیشه /// سروصدا کردن کار ما نیست بلکه عمل کردن و دیده نشدن است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
3
10
مسئولان دیپلماسی باید حواسشون باشه که دنیا روی منافع هر کشور داره می چرخه و مسئولانش هم روی همین حساب مدام دارن موضع عوض می کنن، در این میان چند کشور هستند که باید در رابطه با آنها بسیار حساس بود؛ ترکیه، روسیه و ... خیلی زود تغییر موضع میدن مث آب خوردن، اون عوضی سودانی چقدر از ایران استفاده کرد آخرش شد کاسه لیس عربستان؛ در رابطه با کشورها باید روی مردمشون حساب کنیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
6
25
باید با روسیه سر تقسیم ترکیه توافق کنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
اردوغان با این کار تیر خلاص رو به خودش زد من به شما قول میدهم طوفانی سهمگین برای اردوغان در است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
7
23
مرگ بر ترکیه
ناشناس
Germany
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
4
15
خردوغان دنبال منافع خودش ما هم فقط به هدف مقدسمون فکر کنیم و از این جنجال ها نترسیم
تمام اینها کنار هم هیچ غلطی نمیتونن بکنن من به این حرف ایمان دارم
ابوالفضل
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
3
11
اردوغان بفهم از آمریکا تا حالا به کسی خیر نرسیده. کشوندتتون تو باتلاق چرا نمی بینی
Reza
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
1
3
دشمنی آنکارا با ایران به سیاست توسعه بازی ترکیه راجع است زیرافکر می کند بانزدیکی جبهه شیوخ که موردحمایت آمریکاست به منتقل خود می رسد .حال باچرخش ناگهانی اردوغان باید منتظر واکنش روس ها بود زیرا دراین صورت موضع دوکشور که درسوریه به نزدیک شده بود از هم فاصله می گیرد البته بعیداست مسکو باایجاد پرواز ممنوع موافقت کند .ازاین روی درآینده بحران سوریه دارد فاز جدید خواهد شد
به عبارتی جبهه مقاومت درفاز جدید فرارست بیشتر تحت فشار باشد.پایداری ایران درمیدن وروسیه درعرصه دیپلماتیک تعیین کننده است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
3
23
اردوغان گاگول سرنوشتش سرنوشت مبارک و مرسی و قزافی و همه کسانی که به امریکا اعتماد کرده اند می باشد
ناشناس
Germany
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
6
19
جای یک توف گنده تو صورت این مردک خالیه که پرش میکنیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
3
10
اردوغان حرامزاده مرگت باد شغال
پارسا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
4
البته معلوم نیست به ائتلافش با عربستان و امریکا پابند باشه عردوعان کسیه که بنده پوله وجودش به نفع ایران میتونه باش حتی اگه نوکر عرب ها و امریکا بمونه.دوران تحریم کشوری بود که واقعا در دور زدن تحریما بخاطر پول به ایران کمک میکرد.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
4
5
اردوغان همان سفیانیست که حجتیهدهای داخلی کهددر راس دپلت تدبیر امیدند کمر به شکستن کمر مقاومت بسته اند
پیام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
1
5
فکر کنم اختلال مزاج داره.یا دو شخصيتيه...آخه شبا یه طرفه صبحا یه طرف.ظهر وسطه.غروبم مردده که حالا کدوم ور بره.
این بدبخت کاری کرده که یقینا خود آمریکا هم بهش اعتماد نمی کنه.
سیاست خارجه یه کشور باید مبانی ثابت و محکمی داشته باشه.ترکیه از این جهت بی نهایت ضعیفه.
ایرانی ملی گرا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
8
6
فارسها جز قدمیترین ملت های خاورمیانه هستن اگر فارسها به قول کثافتی مثل اردوغان ملیت و هویت ندارن بقیه قومیت های خاورمیانه کلآ باید بدون تاریخ باشن
ایرانی ملی گرا
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
9
3
فارسها جز قدمیترین ملت های خاورمیانه هستن اگر فارسها به قول کثافتی مثل اردوغان ملیت و هویت ندارن بقیه قومیت های خاورمیانه کلآ باید بدون تاریخ باشن
فرید
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
6
هیچ موقع درطول تاریخ ترکیه در برابر ایران صداقت نداشته و بهتر است مسئولین روی این کشور و حرف های اردوغان حساب باز نکنند . کسی که با گستاخی به کشورمان می تازد دوست نیست و ازدشمن دشمن تر است چون نقاب دوست زده .ترکیه تازمانی که به مانیازداشته باشد ماسک دوست را میزند فراموش نکنیم با تحریک حرص و طمع اردوغان توسط عربستان کشور سوریه را که تا قبل از آن برادر می خواند چطور به آتش و خون کشید . زمانش برسد واگر فرصت کند بطور قطع از پشت خنجر خواهد زد .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
2
9
چرا فحش می دهید این مردک سیاست های خودش را اجرا می کند
ما مشکل داریم با عقب مانده ها داخلی وزارت خارجه
اسد الله
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
4
5
طبق پیشبینی روایات اسلامی ترکیه نابود میشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۸
5
5
این لاشخور مغول کینه عجیبی از ایران دارد. کلا عثمانی ها همیشه به ایران حسادت میکنند
ناشناس
Belgium
۰۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
7
چقدر مردم ایران در ۴۰ سال گذشته رفتند ترکیه واسه سرمایه گذاری ، کار اداری ، تفریح و . . . چقدر پول تو جیب این بی ناموسها ریختید ؟ پاسخ محبتهایتان را دیدید ؟ واقعا ترکیه و عربستان دربیشرفگری همتا ندارند . بازهم ملت ایران تشریف ببرید حج تمتع و عمره و ترکیه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
4
6
گرگهای زوزه کشی بیش نیستن.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
2
روسها هنوز موضع مشخصی را در قبال طرح منطقه پرواز ممنوع به عنوان یکی از ملزومات ایجاد منطقه امن از خود نشان نداده اند. اما بعید به نظر می رسد که آنها با این موضوع موافقت کنند
حمید رضا آقا جان
Belgium
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
1
1
سالها فریاد زدیم گو گوش شنوا ،در دور قبل استانه ع ض کردیم ترکها آمده اند برای شنیدن اسرار ایران ،تازه روز قبل از نشست استانه مرده شورش را برد عربستان گشورهای خلیج فارس ،از چند روز آینده منتظر فتنه جدید ترکیه عربستان وغرب در منطقه باشید ،برای بنده سیاست ترکیه 38 سال هست که ثابت شده ،شخص اردوغان به مانند یابو علفی ست هر جا که علف تازه رویش کنه .....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
2
3
روس نوکر ترکیه هست خواهید دید که مثل گربه منطقه پرواز ممنوع رو قبول خواهد کرد
رضا شیرین
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
2
3
خردوغان نوکر و جیره خوار امریکا
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۳۰
2
1
مرگ بر ترکیه و ترکیه پرستان مزدور و بی هویت
ناشناس
Germany
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
0
0
فاحشه ها در قبال اردوغان بخود افتخار میکنند
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار