مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۹۰۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۴
چاپ
در عراق چه خبر است؟
درخواست اصلی جریان صدر مبنی بر انحلال کمیته انتخابات درحالی مطرح می شود که هنوز بیش از 14 ماه تا زمان برگزاری انتخابات در این کشور زمان باقی مانده و این شتابزدگی جای تامل دارد.
پشت پرده آشوب‌های خیابانی بغداد/ آیا مقتدا صدر حاضر است از گزینه سعودی‌ها در انتخابات حمایت کند/ آماده انتشار /آقای غلامی / فوریسرویس جهان مشرق - در حالی که گروه های سیاسی عراق منتظر تصویب ادغام انتخابات شوراهای استانی با انتخابات پارلمانی مقرر در آوریل 2018 هستند و هنوز ائتلاف‌های سیاسی در این کشور به صورت واقعی شکل نگرفته و حتی قانون انتخابات نیز تعیین نشده است، بار دیگر اعتراضات و ناامنی‌ها در عرصه سیاسی بغداد به کانون توجهات محافل داخلی و بین المللی کشیده شد.
 
این اعتراضات در حالی شکل گرفته است که بیشتر پتانسیل نظامی و امنیتی عراق از چندین ماه پیش متوجه جبهه سرنوشت ساز موصل است و روند مبارزه با گروه تروریستی داعش و ریشه کن کردن این گروه از عراق گرچه در عرصه نظامی و میدانی مشکل به نظر نمی‌رسد ،اما معادلات پیچیده سیاست بین‌الملل هرچه آن‌ها و در حالی از ابهام قرار داده است.

علی التمیمی استاندار بغداد از کشته شدن 4 تظاهرات کننده و زخمی شدن 320 نفر دیگر در تظاهراتی که در میدان التحریر بغداد برگزار شده بود، خبر داد. البته مقتدا صدر در اظهاراتی سعی کرد طرفداران خود را از خشونت های موجود مبرا کند و آنها را به خویشتنداری دعوت کند، اما برخی از تظاهرکنندگان تلاش کردند وارد منطقه الخضراء شوند. مقتدا صدر در نهایت از تظاهرات کنندگان خواست تا به تظاهرات خود پایان دهند.


درخواست اصلی جریان صدر مبنی بر انحلال کمیته انتخابات درحالی مطرح می شود که هنوز بیش از 14 ماه تا زمان برگزاری انتخابات در این کشور زمان باقی مانده و این شتابزدگی جای تامل دارد. عجیب‌تر اینکه روند قانونی این اقدامات در دست بررسی است و این موضوع باید در پارلمان عراق به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. از سوی دیگر جریان صدر سابقه تجمعات و تظاهرات خیابانی خود را دیده که حتی در مواردی به یورش به پارلمان عراق و دفتر نخست وزیری منجر شده و دولت این کشور را در مقابل با طرح های خارجی که خود صدر نیز مدعی مخالفت با آنها است را تضعیف کرده است.
 
پشت پرده آشوب‌های خیابانی بغداد/ آیا مقتدا صدر حاضر است از گزینه سعودی‌ها در انتخابات حمایت کند/ آماده انتشار /آقای غلامی / فوری 
 
پشت پرده آشوب‌های خیابانی بغداد/ آیا مقتدا صدر حاضر است از گزینه سعودی‌ها در انتخابات حمایت کند/ آماده انتشار /آقای غلامی / فوری 
 
جریان صدر در تابستان 2015 نیز با بهره گیری از اعتراض مسالمت آمیز مردم به کمبود برق، تظاهرات خیابانی علیه دولت عراق به راه انداخت که بیش از شش ماه به طول انجامید. این اتفاق در حالی رخ داد که ارتش و نیروهای مردمی عراق در مناطق غربی این کشور در حال مبارزه با تروریسم داعشی بودند. همین اتفاق سبب بروز تنش های سیاسی در داخل عراق، اعمال فشار بر کابینه العبادی، بهره گیری مخالفان دولت و همچنین معارضان سیاسی از جمله حزب منحله بعث و به تاخیر افتادن عملیات مبارزه با تروریسم در استان الانبار شد.

حامیان مقتدا صدر در حالی بار دیگر به خیابان‌ها ریخته و خواستار تأسیس کمیته عالی جدید انتخاباتی و تغییر اعضا و قانون این کمیته شدند که حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق با این خواسته موافقت کرده و قرار است کمیته جدید به همراه قانون جدید انتخابات بر اساس روال قانونی خود تشکیل شود.
 
پشت پرده آشوب‌های خیابانی بغداد/ آیا مقتدا صدر حاضر است از گزینه سعودی‌ها در انتخابات حمایت کند/ آماده انتشار /آقای غلامی / فوری
 
در همین رابطه عمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق پروژه سازش سیاسی را مطرح کرده است تا بتواند آشتی تاریخی بین ساختارهای مختلف ملت عراق ایجاد کرده و دولت و مؤسسات دولتی را بار دیگر بازسازی کند و اعتماد از دست ‌رفته بین قشرهای مختلف جامعه عراق را به آنها بازگرداند. این اقدامات در راستای آماده سازی برای مرحله "بعد از داعش" است.

در صحت و اعتبار شعارهای مطرح‌شده از سوی رهبران و هواداران جریان صدر - که در نهایت از روز شنبه گذشته منتهی به برگزاری تجمع حامیان این جریان شده - و لزوم پیشبرد روند دموکراتیک در این کشور شکی نیست، اما چیزی که ماهیت این حرکت مردمی را نادرست جلوه می کند و حتی تردیدهایی را در رابطه با اشتباه فاحش ساماندهی کنندگان این تجمع ایجاد می کند، این است که شرایط کنونی عراق قدرت تحمل چنین حوادثی را ندارد و این روند غوغاسالاری و قانون گریزی قطعا در مسیر مبارزه با گروه های تروریستی و مقابله با طمع ورزی های طرف های منطقه‌ای و بین‌المللی برای تجزیه بیشتر عراق تاثیر منفی خواهد داشت.
 
پشت پرده آشوب‌های خیابانی بغداد/ آیا مقتدا صدر حاضر است از گزینه سعودی‌ها در انتخابات حمایت کند/ آماده انتشار /آقای غلامی / فوری 
 
در سایه همین تحرکات است که برخی  شخصیت های مطرح عرصه سیاسی عراق از جریان صدر جدا شده اند. در همین رابطه روزنامه الاخبار لبنان به نقل از منابع جدا شده از این جمعیت می گوید که تفرقه و پراکندگی زیادی در این جریان وجود دارد، همین تفرقه است که احتمالا باعث می شود جریان صدر در بهترین شرایط به 25 کرسی در پارلمان دست پیدا کند. به این ترتیب به نظر می‌رسد مقتدا صدر در ترسیم آینده سیاسی خود و جریان متبوعش دو راه حل در زمینه پیوستن به ایاد علاوی یا حیدر العبادی در پیش رو دارد.
 
ایاد علاوی تمایل زیادی برای بازگشت به نخست وزیری دارد، او توان مالی بالایی برای هزینه کردن در ستاد انتخاباتی خود دارد که بخشی از این توانایی را مدیون طرف های خارجی و بین المللی بویژه دلارهای نفتی سعودی ها است. از سوی دیگر العبادی نیز برای باقی ماندن در پست نخست وزیری نیازمند متحدی قوی است که از اعتبار بخش قابل توجهی از جامعه عراق برخوردار باشد. این در حالی است که گفته می شود عمار حکیم و جریان متبوع وی به دنبال نخست وزیری نوری مالکی است و بخش گسترده‌ای از افکار عمومی شیعیان عراق و الحشد الشعبی و نیروهای مقاومت عراق نیز این رویکرد را تایید می کنند.

اگر این مطالب از اوضاع داخلی جریان صدر درست باشد، می‌توان رد پای اهداف سیاسی و حزبی در برگزاری تجمع به بهانه حمایت از روند دموکراتیک در کشور را دید. به این ترتیب می‌توان گفت که این تظاهرات مردمی یک مانور سیاسی برای عرض اندام در برابر مخالفان این جریان است و رهبران آن می خواهند نشان دهند که همچنان در میان بخش گسترده ای از مردم عراق اعتبار دارند.
 
پشت پرده آشوب‌های خیابانی بغداد/ آیا مقتدا صدر حاضر است از گزینه سعودی‌ها در انتخابات حمایت کند/ آماده انتشار /آقای غلامی / فوری
 
این ناامنی ها در حالی به بهانه مبارزه با فساد و پیشبرد روند دموکراتیک در کشور دنبال می‌شود که نه موسسات نظام در نتیجه فرسایش موجود در جبهه‌های جنگ قدرت فعالیت در عرصه ای دیگر برای آرام کردن مردم و جلوگیری از بروز فجایع قبلی در زمینه یورش مردم به موسسسات دولتی را دارند، نه دولت عراق می تواند تبعات سنگین سیاسی و بین‌المللی در نتیجه از دست دادن اعتبار داخلی خود را در مذاکرات پیچیده با طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای برای رهایی از دست گروه تروریستی داعش و ساماندهی مرحله بعد از داعش در عراق، تحمل کند.

در همین راستا بازیگران خارجی مخالف وحدت عراق می توانند با بهره گیری از خشونت های سیاسی در این کشور، ضمن مداخله بیشتر در امور داخلی این کشور، به اختلاف های فرقه ای و قومی دامن زده و بیش از پیش به دنبال کسب مطامع خود باشند.

این عرصه پیچیده و اختلاف نظر موجود در میان مقامات رسمی عراق است که باعث کندی روند مبارزه با تروریسم و رویکردهای اصلاح طلبانه و مبارزه با فساد در کشور بر آمده است،  ضعف دولت عراق در سایه روند مبهم موجود بر کسی پوشیده نیست، اما چیزی که باید به آن توجه کرد، این است که کشور در مقابل هجمه های تروریستی تکفیری از یک طرف و مطامع منطقه ای و غربی از طرف دیگر قرار داشته و شاید ایجاد بدعت تجمعات ضد دولتی و ایجاد ناامنی با تحریک افکار عمومی به هر انگیزه ای (مبارزه با فساد یا باج خواهی انتخاباتی) که صورت گرفته باشد ، روندی خطرناک است که هم افق امنیتی کشور را در این عرصه ها به مخاطره بیندازد و هم سلامت روند دموکراتیک در کشور را تضعیف کند.
 
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۴۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۶
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
5
77
اولویت عراق مبارزه با داعش است نه عرض اندام سیاسی
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
اگه اینطوری باشه خیلی خوبه، اما اولویت عراق رو عراقی ها تعیین میکنن نه شما.
مهدی از قم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
ایرانی میدونی مشکل شما چی است؟؟؟؟مشکل شما اینه که غربی ها هرچی بگند شما فقط طوطی وار تکرار میکنید.اگر امریکایی ها هر حرف و اقدامی از تهدید تا کودتا در ایران و دیگر کشورها کنند صدا از امثال تو در نمیاد اما کافیه یک ایرانی صحبتی از کشور همسایه که هم از نظر دینی و هم امنیتی به ما هم مربوط است کند یک دفعه میشوید مجسمه انسانیت و اخلاق.ننگ بر غرب زده عوام زده
حسین
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۹
از این مقتدا صدر که از خاندان مجاهد صدر هس انتظار میره در این شرایط پا بزاره رو نفس خودش بخاطر عراق و تشیع و تقویت کشورش در برابر تجزیه طلبان و داعش
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
9
71
بصیرت سیاسی نداره صدر؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
چرا داره خوب منافع خودش رودنبال می کنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
9
52
قدرت کورش کرده است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
8
27
باعث تقویت و قدرت داعش همین صدر بود که نوری مالکی را تضعیف کرد از طریق تظاهرات. و...
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
7
49
خدا به راه راست هدایتش کنه.
کلام حق
Turkey
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
21
7
مردم بی سلاح به خاک وخون کشیده شدند بعد شما چه تحلیل میکنید حق رو چرا مخفی میکنید بزرگترین قدرت مردمی مال صدر است وبعد از پانزده سال محبوب تر است ومردم بزرگترین قاضی ههستند
واما اینکه مقابله حقیقی رومقتدا باسعودی کرد اخرین مسئله بحرین بود گرچه پخش نمیکنی اما حق رو نمیشه مخفی کرد
حسین
Poland
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
7
20
باید به شدت مراقب بود ، کم نبودند افرادی که صحبتها و حرکتشون به شدت ضدّ آمریکایی‌ و ضد انگلیسی و ظاهرشون انقلابی به نظر میومد و حتی چه به صورت سیاسی و چه به صورت نظامی علیه دشمن و بیگانگان (انگلیس ، آمریکا) عرض اندام میکردن ولی‌ عاقبت مشخص شد که نفوذی بودند و به گروه‌های ماسونی یا سرویس‌های اطلاعاتی‌ انگلیسی‌ و آمریکا اتصال داشتند ، دیگه از کشمیری انقلابی تر ؟ بسیاری از انقلابیون حاضر بودن پشت کشمیری نماز بخونن و به این فرد اعتماد داشتند.

تحرکات مقتدی صدر در این شرایط عجیب هست
رضا شیرین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
5
16
یادم هست مقتدا صدر با این تند روی هایش باعث شد دولت امریکا زمانی که عراق رو اشغال کرده بوده حرم حضرت امیرالمومنین امام علی علیه السلام رو با گلوله بزنه و منجر به تخریب قسمت هائی از حرم حضرت امیر گردید.
ناشناس
United Kingdom
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
6
22
ایشان از هیچ یک از مراجع عظام تبعیت ندارد و خود مختار عمل می کند
برادر
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
5
9
مقتدا صدر چه می کند؟ خودش می داند؟ خودش و رهبر معنوی جریان صدر در امنیت و امکانات جمهوری اسلامی ایران در شهر قم زندگی می کنند ولی عملا کاری می کنند که آرامش همسایه غربی و مهم ایران را بهم می زنند. این کارها سودای قدرت است و هیچ کمکی به حل بحران عراق و آرامش این کشور نمی کند. در حالی که هنوز داعش در بخشی از عراق حضور دارد و موصل کامل آزاد نشده است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
5
11
مشرق جان چقدر گفته شد این مقتداصدر منحرف است ولی شما و همفکرانتان با آغوش باز در ایران پذیرایش یودید
علی1080
United States
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
6
19
این مقتدا صدر دیگه شورشو در آورده...
بی بصیرت
سيد حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
9
8
البته خاندارن صدر در عراق از جايگاه و نفوذ بسيار بالايي برخوردار هستند
مهماندار هواپیما
Germany
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
8
8
ذخیره انگلیس
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
عجب
چه قدر راحت قضاوت ميكنيد
ناشناس
Italy
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
5
14
کم کمک نکردن ایشون به داعش. تو اوج در گیری هرج و مرج داخلی ایجاد کردن اسمش چیه؟
مگه عراق مرجعیت نداره که این اقا پسر دور برداشته؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
با این صراحت نمی توان گفت امنیت سامرا الان دست ایشانه فقط باید با دولت درمبارزه با داعش هماهنگ باشد اولویت داعش است
دکتر گاوچرون از کومور
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
12
11
زمانی که شما احمق ها از این حمایت میکردید من میکوبیدمش. چون کله خری بود مثل خود شما. بصیرت من تا ده قرن بعدم میبینه و کوری شما همین امروزتونم نمیتونه ببینه.
پاسخ ها
مهدی از قم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
از بصیرت امثال شما احمق ها همین بس که اربابانتان فتنه ای بپا کردند که حاصل ان افزایش تحریم و رفتن کشور تا لب پرتگاه بود.ما از صدر حمایت میکنیم برای اتحاد که باعث نشود به سمت دشمن برود نمیدونم چرا هر بی سوادی مثل این گاوچرون به خوش اجازه میده راجع به دنیایی سیاست نظر بده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
خوب تو گاوچرونی اونم از دانشگاه کومور همه که مثل توسواد یاد نگرفتن چه انتظاری داری؟
fz
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
مشرق چرا من همه نظرام غیر قابل انتشار میشه ُ؟؟ این ها رو جرا منتشر می کنی؟؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
اوا خواهر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
نگو خواهر
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
چشات دوربین مادون قرمزه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
چش نخوری جیگر
بابک خرمدین
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
9
8
زنده باد همه طوایف ایرانی وبس
پاسخ ها
مهدی از قم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
هههههههههههههههه یاد فاشیسم المان و ایتالیا و ترامپ(امریکا)افتادم.دوران تحجر نژادپرستی مدت هاست که در کشور اسلامی ایران گذشته است.شما فقط بلد هستید زنده باد بگید و شعار بدید اما هنگام خطر مثل اون مردک رضا میرپنج کشور را در یک نیم روز تحویل اجنبی میدهید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۷
hi Hitler
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
8
3
میشه بگید ایشون کجا درس خوندن و شخصیتشون از چه جامعه و نظام قدرتی تاثیر پذیرفته؟ هه هه هه
پاسخ ها
مهدی از قم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
چیزی که امثال تو نمیفهمید اینه که اگر این افراد را ایران مدیون خود نکرده بود الان اوضاع عراق و شیعه خیلی خراب تر از این حرف ها بود و نا امنی اکنون در خاک کشورت بود اون وقت دیگه نمیتونستی اینقدر نمک پراکنی کنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
به شما ارتباطي نداره اونايي كه بايد بدونن مردم عراقن كه خودشون ميدونن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
6
9
در عراق حرف آخر رو بايد آيت الله سيستانى بزنه
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
3
9
سلام
تمام این تحرکات فقط برای رسیدن به قدرته و متاسفانه تقریبا تمام گروه ها در عراق اگه نگیم شهوت باید بگیم سودای قدرت دارن و فقط محدود به جریان صدر نیست
و متاسفانه همشونم ادعای پرچمداری اسلام رو دارن به عبارتی بازم داریم از خودی میخوریم
اینا هرکدوم به قدرت برسن مست قدرت میشن و قدرت سوارشون میشه
بنازم سید علی عزیز رو که نفر اول جهان اسلامه با فاصله بسیار زیاد ولی بدون اعتنا به قدرت
و قدر بدونیم مراجع عظام عزیزمون رو که با جایگاه علمی و فقهی و مردمی که دارن همیشه پشت سر رهبر بودن و ساز ناسازگاری کوک نکردن
دکتر گاوچرون از کومور
Netherlands
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
3
4
مهدیسم قمیسم وارد میشود. دایره المعارف و نوار گویایی از انواع ایسم ها :)) دانشجویان ترم یک فلسفه، بشتابید و از چشمه علم او بهره ببرید.
ایسم ایسم اوپس اوپس دوبس دوبس خخخخ
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
2
1
عجب. که اینطور
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
4
7
آقای صدر ازسید حسن نصرالله سربازناب ولایت درس ولایت پذیری رو یاد بگیر قدری بصیرت داشته باش
داود
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
2
5
توجه به سوابق مقتدا صدر نشان می دهد در برهه های حساس که ارتش عراق ونیروهای مردمی به پیشرفتهای قابل توجهی در مقابله باداعش نایل می شوند این شخص با استفاده ازعوامفریبی ونفوذی که روی اقشار بیسواد وکم سواد دارد عامل ایجاد فتنه و اشوب میشود که فقط در راستای خدمت به ال سعود وداعش میتواند تعبیر شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار