مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۹۰۵۵۹
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷
چاپ
ضیافت سوئد برای مسئولان ایرانی؛
ضیافت منزل سفیر سوئد در تهران باحضور چندتن از مقامات دولت یازدهم و در فضایی خارج از عرف دیپلماتیک برگزار شد.
 سرویس سیاست مشرق - روز شنبه حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران بطور رسمی از ورود استفان لوفون نخست وزیر سوئد که برای افزایش همکاری های منطقه ای و بین المللی به ایران آمده بود استقبال کرد.
 
این سفر، اولین حضور رسمی و دوجانبه یک نخست وزیر سوئد در ایران است که نصیب لوفون شده است که طی مدتی که از حضور وی در ایران گذشته حواشی خاصی را نیز به همراه داشته که مورد انتقاد بسیاری از مردم و کارشناسان قرار گرفته است.
 
در این زمینه می‌توان مهم ترین انتقاد را متوجه برگزاری مراسم مهمانی در منزل سفیر سوئد در ایران اشاره کرد که با حضور خارج از عرف تعدادی از وزرا و مقامات دولتی ایران همراه بود.
 
آقای غلامی///////////////// 
 باتوجه به اینکه هنوز جزئیات زیادی از این مراسم اعلام نشده است اما آنچه از تصاویر منتشر شده از این مراسم به نظر می‌رسد باید در این ضیافت منزل سفیر سوئد، قراردادهای مهمی میان دولت روحانی و کشور سوئد به امضا رسیده باشد که برای رسمیت آن دو تن از وزرای مهم اقتصادی دولت نظیر محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین حمید چیت چیان وزیر انرژی ایران به همراه مجید تخت روانچی معاون وزیر خارجه شخصا حضور یافته باشند.
 
آقای غلامی///////////////// 
 
 همکاری با سوئد در زمینه زنان
 
از سوی دیگر براساس اخبار اندکی که توسط دولت نسبت به قراردادهای منعقد شده در سفر اخیر لوفون منتشر شده، بخشی از این تفاهم نامه های همکاری میان ایران و سوئد به همکاری در زمینه زنان و خانواده مربوط می‌شود که سوالاتی را در ذهن کارشناسان ایجاد کرده است.
 
 بانگاهی به آمارهای منتشره درباره وضعیت زنان و خانواده در سوئد می‌توان به عمق انحطاط این جامعه در زمینه زندگی مردم اشاره کرد که علی‌رغم حضور تعداد زیاد بانوان در سفر لوفون به ایران که قرار بود نشان از برابری زن و مرد داشته باشد اما با واقعیت آن جامعه تفاوت بسیار دارد.
 
برای نمونه می‌توان به میزان ازدواج و طلاق اشاره کرد که نرخ ازدواج در سوئد پایین ترین و متوسط سن ازدواج بالاترین مقدار در جهان صنعتی را دارد. از لحاظ نرخ زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی و رابطه زناشویی در صدر همه کشورهای پیشرفته دیگر قرار دارد؛ امروزه حدود 25درصد از همه زوج های سوئدی در واحدهای توافقی زندگی می کنند. افزایش نرخ زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی و رابطه زناشویی میان زوج های بچه دار، یکی از بالاترین آمارهای تعداد کودکان نامشروع در دنیای صنعتی را به سوئد اختصاص داده است-بیش از 50درصد بچه ها.
 
این موارد تنها بخشی از واقعیات جامعه سوئدی است که کمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.
 
 شهیندخت مولاوردی معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری نیز در این زمینه با اشاره به تفاهمنامه‌ای که میان ایران و سوئد منعقد شد، اظهار کرد: امیدواریم این تفاهمنامه باعث به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و تجربیات در حوزه زنان شود.
 
نخست‌وزیر سوئد نیز در نشست با مولاوردی با اشاره به اینکه حقوق زنان و برابری جنسیتی عامل حائز اهمیتی است گفت: بر اساس تفاهمنامه منعقد شده میان ایران و سوئد تلاش می‌کنیم با ایران در موضوع زنان همکاری‌هایی داشته باشیم و می‌توانیم مذاکرات خوبی را در این زمینه انجام دهیم. 
 
حمایت سوئد از شرکت‌های خاص تجاری ایران
 
 از دیگر تحرکات قابل بررسی که می‌تواند در صورت عدم نظارت دقیق نهادهای امنیتی به معضلی در راستای افشای اطلاعات و همچنین نیازسنجی و خواست سازی برای مردم ایران تبدیل شود، حضور و سهامداری کشور سوئد در کسب و کارهای اجتماعی و بالاخص فروش های اینترنتی است که بطور مستقیم با زندگی روزمره افراد جامعه ارتباط دارد.
 
در این زمینه و برای نمونه می‌توان به دیدارهای خصوصی پیتر تجلر سفیر سابق سوئد در ایران با مدیران فروشگاه‌های اینترنی ایرانی اشاره کرد که منتج به خرید سهام بخشی از این شرکت‌های ایرانی نیز شده است.
 
شرکت تخفیفان که در سال 90 با هدف ارائه خدمات با قیمت متفاوت از بازار و تخفیف های دوره ای تاسیس شده و اکنون بیش از 2 میلیون کاربر دارد جذابیت زیادی برای سفیر سوئد ایجاد کرد که وی شخصا در محل این شرکت حاضر شد و سخن از همکاری به میان آورد. پیتر تجلر با اشاره به افزایش کسب و کارهای جدید در ایران، این شرکت را نمونه‌ای موفق از ارایه خدمات مطلوب توسط نیروهای جوان عنوان کرد و گفت: شرکت‌هایی مانند تخفیفان تاثیر قابل توجهی در ایجاد تعادل اقتصادی و ارایه خدمات به نهادهای عمومی و مصرف‌کنندگان دارند.
 
 دیجی کالا نیز دیگر شرکت شناخته شده ای است که آقای سفیر طی یکسال گذشته برای همکاری با آن اعلام آمادگی کرده و بخشی از سهام آن را نیز خریداری کرده است.
 
 شركت نوين‌انديشان سرآوا پارس، مالك عمده سهام سايت‌هايي چون ديجي‌كالا، كافه‌بازار و آواتك است. سرمايه‌گذاري توسعه صنعتي ايران با وجود 240 هزار نفر در تركيب سهامداري‌اش بزرگ‌ترين شركت بورس به لحاظ تعداد سهامداران است که در سال جاری بخشی از سهام آن به شرکت سوئدی (پی.پی.آر) واگذار شده است.
 
مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران در ابتدای سال جاری در نامه‌ای به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: این شرکت نسبت به واگذاری ۷.۸۳ درصد سهام شرکت نوین‌اندیشان سرآوا پارس به سرمایه‌گذاران خارجی به ارزش ۶ میلیون و ۳۷۷ هزار و ۹۱۷ یورو اقدام کرده است.
 
اهمیت این شرکت‌های فروخته شده اینجاست که تعداد مخاطبین این فروشگاه‌های اینترنتی تعداد قابل توجهی است. برای نمونه دیجی کالا اولین برند شناخته شده تجارت خرد الکترونیکی در ایران است که بیش از 85 درصد سهم بازار را در کشور به خود اختصاص داده است. هم چنین کافه بازار نیز از استارتاپ های موفق بازار ایران است که در حوزه اپلیکیشن های اندوریدی فعال است ماهانه حدود 5.7 میلیون کاربر فعال در کشور دارد.
 
این حجم از حضور سوئد در مراکز مهم بازار ایران در حالی اتفاق می‌افتد که تاکنون جزئیات بیشتری از قراردادهای امضا شده در ضیافت منزل سفیر سوئد در تهران که با حضور مقامات دولت یازدهم انجام گرفت اعلام نشده و صرفا به انتشار چند عکس از این نشست بسنده شده است.
 
آقای غلامی///////////////// 
 از سوی دیگر؛ امضای قرارداد تجاری در منزل سفیر سوئد، این تردید را پیش می‌کشد که مبادا برخی از دولتمردان کشورمان حرف‌های در گوشی! و محرمانه‌ای! داشته‌اند که نمی‌خواسته‌اند به گوش برخی دیگر از مسئولان نظام برسد و آنان را ملزم به پاسخگویی و توضیح کند! که البته با توجه به پخش شدن عکس‌های این مراسم و مخصوصا حضور بدون حجاب مهمانان این نشست در کنار وزرای ایران، قطعا مقامات دولتی را مجبور به ارائه توضیح دقیق از این ماجرا می‌کند و همچنین نیاز است نمایندگان محترم مجلس نیز در اولین جلسه به صراحت از حضار این نشست غیر دیپلماتیک که توافقاتی را نیز به همراه داشته است سوال پرسیده و گزارش آن را به ملت شریف ایران اطلاع دهند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۳۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۴
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
16
34
به به
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
دوستان حتما مستند شبنامه رو ببینند.
سفارت سوئد در نبود سفارت آمریکا وظیفه اجرای برنامه های در جهت تقویت شبکه تغییر و براندازی داره و خریدن سهام شرکت های دانش بنیان و مشارکت در پروژه های ارتباطی و دسترسی به اطلاعات شهروندان از همین موضوعات هست.
حتما مستند رو مشاهده کنید مقداری روشن میشه که چه اتفاقی داره میفته.
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
22
43
جا دارد از آقای نعمت زاده بابت این فضاحت سوال شود ؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
17
33
مثل قحطی صد سال پیش مملکتو ندن دست اجنبی پدرمون دربیاد
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
13
13
این کاربر آی پی سوئدی که همش زیر پستای احمدی نژاد کامنت میذاره، کجاس؟ بیا یکم از هموطنای سوئدیت برای ما بگو. نکنه قسم خوردی حافظ منافع سوئدیا باشی!!!
مجید
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
14
29
سوئدیها در امور زنان صلاحیت و حرفی ندارند
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۸:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
شما دارید فقط ...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
10
32
امام خمینی(ره):روزی که مسئولان اشرافی شوند و خوی اشرافی پیدا کنند به درد مردم نمی رسند و در مقابل سفارت خانه های اجنبی سرخم می کنند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
3
15
یعنی‌درباره‌چی‌حرف‌زدن؟
ناشناس
Poland
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
6
19
بنده حدوده دو سال در سوئد مشغول کار بودم و به غیر از ایرانیهای مذهبی‌ و معتقد (که از لحاظ ارزشهای دینی و ملی ممتاز هستند و از لحاظ کار و تحصیل هم موجه هستند) ۲ دسته دیگر ایرانی‌ در سوئد وجود دارد که دقیقا همین دو دسته به ۲ گروه متفاوت مقامات سوئدی مراوده دارند ، یک دسته که سرشون گرم کار و تخصص خودشون هست و کاری به مسائل سیاسی و مذهبی ندارند ولی انسانهای زحمت کشی‌ هستند که اگر بتونن به کشورشون هم خدمت می‌کنند و انسانهای موجه هستند مثل خانم مهندس خرسند که جزو مدیران ارشد اریکسون هست و مدیرپروژه و به اصطلاح مادر فناوری بلوتوث هست و اینها مثل پروفسور سمیعی (آلمان) به کشورشون خدمت می‌کنند ومحترم و متین هستند ,به مردم و کشور دل بسته هستند.

دسته دیگر تیپ‌های ضدّ انقلاب هستند که وجودشون مملو از خشم و تنفر هست و تعداد اینها بسیار کم هست ولی‌ صداشون به دلیل جنجال و هوچیگری که دارند بلند هست.

ایرانیهای که سرشون گرم کار هست و موجه هستند با مقامات سوئدی رابطه دارند که رویکرد مثبتی نسبت به جمهوری اسلامی ایران دارند و علاقه مند به مراوده با ایران هستند ولی‌ ایرانیهای ضدّ انقلاب که با مقامات سوئدی رابطه دارند که گرایش شدید به آمریکا دارند و عجیب ضدّ ایران و با کامل تعجب ضدّ روسیه هستند و از هر ضربه و صدمه‌ای که از دستشون بر بیاد نسبت به ایران دریغ نمیکنن.
مواظب باشید پای این عده مقامات سوِئدی به ایران باز نشه.
مهرناز
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
7
17
اهداف سوئدی ها "و بقیه کشورهای اروپائی "مانند امریکا
حجاب زنان ایران دردشان ست"اگر مانند عربستان زنان اروپائی یا
امریکائی بدون حجاب در برابر مسئولین انان قرارگیرند"کشور یست
قابل اعتماد حتی اگر تروریست پرور باشد.
کامران
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
8
24
متاسفانه دولتی ها برای اینکه بگویند برجام دستاورد داشته به هر خفت و ذلتی تن می دهند .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
28
16
توهمات مشرقي
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
11
20
حالا سوئدی ها ازدواج غیر رسمی و فرزندان نامشروع را بعنوان همکاری هایی درباره زنان به ایران صادر نکنند !
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
8
15
حالا سوئدی ها ازدواج غیر رسمی و فرزندان نامشروع را بعنوان همکاری هایی درباره زنان به ایران صادر نکنند !
مرتضیsk
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
7
21
آدرس خونه سفیر تایلند قایم کنید تا کشور تایلند اهداف قراردادی پیدا نکرده !
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
خخخخ
پدرام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
3
8
لطفا در مورد سازمان اطلاعاتی و جاسوسی سوئد موسوم به سپو مطلب بنویسید . این سازمان به شدت ضد ایرانی است و در فتنه ۸۸ و انتخابات ۹۲ نقش مخربی بازی کرد
ناشناس
Germany
۱۸:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
8
9
طوری نوشتید که انگاار لخت بوده اند !
حجاب اینها که از دختران تهران بهتر است.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
11
13
ایجاد کردن منافع مشترک اقتصادی با کشور های دیگر با حفظ ارزش های بومی خودمون باعث میشه در ر‌وزهای سخت همین منافع مشترک باعث لابی و برگرداندن رای علیه کشورمون در مجامع بین المللی بشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
اگه واقعا نیت این باشه نه اعمال نفوذ و کنترل اقتصاد و فرهنگ به نفع خودشون. این لا اقل یک چاقوی دو لبس
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
شالا چهار تا آدم حسابی مثل تو فکر می کردند.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
و به كسانى كه ستم كرده‏ اند متمايل مشويد كه آتش [دوزخ] به شما مى ‏رسد و در برابر خدا براى شما دوستانى نخواهد بود و سرانجام يارى نخواهيد شد (۱۱۳)
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
وقتی مقامات سهل اندیش باشند این هدف غیر قابل دسترسی است
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
3
3
اهداف پنهان و نهانش اینه که میخوان بگن ما حجاب رو به رسمیت نمیشناسیم و اسه زنانمون و اگر هم میخواهید قرار دادی ببندید با ما مجبورید بیاید تو خاک و سرزمین ما یعنی همون سفارتخانه و منزل سفرا. دولت هم که شدیدا برای رفع مشکلات اقتصادی چشمش به غربی ها است مجبوره که پیشنهاد اونارو بپذیره و یا اینکه بهشون این اجازه رو بدند با اصول و قواعد خاصی مبنی بر پوشش بدن میتونند روسری نداشته باشند .
yas
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
3
4
سوئد خوش نام هست,چون تجربه تلخی ازش تو ذهن مردم ما نیست؛؛ولی اینها دنبال همکاری با شرایط خودشانند؛وبه خوبی از این خوشنامی دارند در جهت عکس استفاده میکنند...!!درجهت عادی سازی محرم ونامحرم وفردگرایی وسلطه گری زنانه؛و الگو سازی برای مردم.....!!
تجربه نشان داد,این معاونت زنان؛بیشتر توجهش به جای خانواده؛روی جنسیت گرایی زنانه و مساوات گرایی وخود محوری زنانه هست؛واگر بنا بر فردگراییه ؛ باید یه معاونت مردان هم تشکیل بشه ویا این معاونت خانه وخانواده خراب کن؛منحل شه!! فقط چادرو یدک میکشن....!!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
2
4
واقعا باعث تاسفه تا کی ملت باید از دست اینها خون جگر بخورن....
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
2
3
چشم مردم روشن ؟! مسئولین شرکت کننده خسته نباشند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
3
4
آقایان ناظر کجایند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ببینید بحث نفوذی که حضرت آقا مطرح می کردند بکجا کشیده است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
دامغانی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
6
6
حتما زنان فهیم و با ایمان ایرانی با ایده خانم مولاوردی مخالفند و این حیله (تساوی جنسیتی )را توهین به خود میدانند.زیرا خود را هیچ وقت پایین تر از مردان نمیداند.که با این شعارهای انحرافی ضعف خود را اقرارکنند.بنظر بنده بدترین توهین به خانمها همین است که گفته شود زنان با مردان مساویند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
البته اگه گفته شود مردان هم با زنان مساویند به مردان توهین شده است زیرا هر کدام در جایگاه خودش زیبایی دارد
ناشناس
Germany
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
5
4
سوئد احتیاج به پول زیاد داره و طبق گفته چندین کارشناس مهم اقتصادی ، سوئد در 25 سال آینده جزو کشورهای جهان سوم میشود و همین خطر برای آلمان هم وجود داره . به همین خاطر هم یکی بعد از دیگری میان ایران .
بهترین راه خودکفا شدن در تمام رشته ها و زمینه هاست تا به کسی احتیاجی نباشه ..
salman
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
1
4
اونها با شرکت های اینترنت به خاطر اطلاعات مشتریان یا بهتر بگم نفوذ قرار داد بستند
علوی
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
4
8
و به كسانى كه ستم كرده‏ اند متمايل مشويد كه آتش به شما مى ‏رسد و در برابر خدا براى شما دوستانى نخواهد بود و سرانجام يارى نخواهيد شد (سوره هود آیه 113)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
1
3
خاصيت حكومت رفاه طلبان است كه در مقابل سفارتخانه‏هاى خارجى ذليل بودند. صحيفه امام، ج‏18، ص: 30
احمدخواجوند
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
1
2
دولت روحاني دچار افسردگي شده وبراي اينكه خودرا ازانزوا دربياره دست بعملهاي عجيب غريب ميزنده روحاني خودش به استقبال نخست وزير سوئد ميره وازاين استقبال هم خوشحال هست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۶
4
2
خدایا چه می بینیم از دولت تدبیر و امید
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار