مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۸۷۱۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۱
چاپ
گزارش مشرق از پیام مهم رزمایش سپاه؛
مشخصات جدیدی که از نمونه ارتقاء یافته سامانه پدافندی سوم خرداد اعلام شده تقریبا همانند سامانه موشکی بوک ام 3 ارتش روسیه است که چند ماه پیش وارد خدمت شده است.
به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، رزمایش پدافند هوایی مدافعان حریم ولایت پس از طی چندین روز مراحل مقدماتی، در روز شنبه وارد مرحله اصلی شد. در طی این مرحله شاهد حضور چندین سامانه بومی رادار و موشکی بودیم که در سازمان رزم نیروی هوایی سپاه مورد استفاده قرار می گیرند.
 
این رزمایش پدافندی سپاه با هدف "نمایش اقتدار، هوشمندی و آمادگی های همه جانبه دفاعی برای مقابله با هرگونه تهدید" و شعار "همت جهادی، اراده ایرانی، اقتدار انقلابی، تحقیر تحریم و تهدید" در وسعت 35 هزار کیلومتر مربع برگزار می شود و سامانه های موشکی «سوم خرداد»، «طبس» و «صیاد 2» و نیز سامانه‌ راداری برد بلند «قدیر»، سامانه راداری برد متوسط «مطلع الفجر» و سامانه راداری «رعد» و «کاوش» به صورت عملیاتی مورد استفاده قرار گرفتند.
 
اگرچه بخش زیادی از ویژگی ها و اقدامات انجام شده در این رزمایش مهم سپاه، رسانه ای نشده و نخواهد شد اما تصاویر پخش شده از این رزمایش، نشانگر بروز یک سری تغییرات مهم در دو سامانه موشکی معروف زمین به هوا یا همان پدافندی سپاه است و از طرف دیگر اطلاعاتی نیز درباره موشک های سامانه پدافندی سوم خرداد منتشر شده است که نشانگر حرکتی مهم و رو به جلو در تولید سامانه های بومی پدافندی در کشور است.
 
طبس و سوم خرداد؛ برادران ایرانی در پدافند هوایی سپاه
 
در اردیبهشت ماه سال 1393 و در جریان بازدید فرماندهی معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوا فضای سپاه بود که برای اولین بار وجود دو سامانه پدافند هوایی طبس و سوم خرداد اعلام شد. سامانه طبس از لحاظ ظاهری شباهتی به سیستم روسی باک ام 1 و سامانه سوم خرداد نیز به نوعی شباهت بالایی به سیستم روسی باک ام 2 دارند.
 
پدافند 
سامانه طبس در سال 1393 
 
در همان زمان و در جریان بازدید رهبر معظم انقلاب، اعلام شد که سامانه سوم خرداد توان درگیری با اهداف در فاصله 50 کیلومتری و ارتفاع 25 کیلومتری از سطح زمین را دارد. این سامانه از رادار آرایه فازی با 1700 المان استفاده کرده و از مقاومت بالایی در برابر شرایط جنگ الکترونیک برخوردار است.
 
پدافند 
سامانه سوم خرداد در سال 93
 
نکته بعدی درباره این دو سامانه، موشک های به کار رفته در آنها است. بر اساس توضیحات اعلامی، این دو سامانه از موشک های سطح به هوای سری طائر 2 بهره می بردند و بر اساس تصاویر منتشر شده از مدل اولیه سامانه سوم خرداد، در آن زمان این سامانه به موشک های طائر 2 ب مجهز بود که از موشک های به کار رفته سری طائر 2 در سامانه رعد، قدری بزرگتر هستند.
 
مسلح شدن طبس به صیاد2

اما در جریان رزمایش اخیر مدافعان حریم ولایت، شاهد انتشار اطلاعات و تصاویر جدیدی از این دو سامانه ایرانی بودیم. هرچند نمی توان با اطمینان کامل این موضوع را مطرح کرد اما با توجه به شواهد موجود در تصاویر این رزمایش، به نظر می رسد علاوه بر موشک های سری طائر، سامانه طبس با موشک های سری صیاد 2 نیز مسلح و آماده عملیات شده است.
 
این اتفاق مهم و تاثیرگذار، نشاندهنده این مسئله است که با اضافه شدن موشک بومی صیاد 2 به این سامانه، از این پس باید شاهد افزایش برد و ارتفاع درگیری سامانه پدافند هوایی طبس باشیم.
 
 پدافند
موشک صیاد 2 در رزمایش سپاه
 
مقایسه موشک های سری طائر و صیاد 2 و همچنین توضیحاتی که بیش از این درباره جایگزینی سامانه تلاش و موشک صیاد 2 با سامانه اس 200 منتشر شده، نشان می دهد برد و ارتفاع درگیری سامانه طبس به شکل مشخصی افزایش پیدا کرده است.
 
موشک صیاد 2 به عنوان یکی از دستاوردهای مهم دفاعی کشورمان در حوزه پدافندی، در سال 1392 رونمایی شده و در زمینه طراحی کلی نیز از موشک آمریکایی استاندارد الگو گرفته است. این موارد به علاوه تفاوت‎های موجود در اندازه و زوایای لبه حمله و فرار بال دو موشک با وجود مشابهت کلی طرح، نشان دهنده اجرای فرایند طراحی روی موشک ایرانی و نه یک مهندسی معکوس از طرح آمریکایی است.

همچنین هر چند از تصاویر نمی‎توان اطلاعات قطعی در زمینه قطر بدنه موشک بدست آورد اما به نظر می‎رسد در صورت بیشتر بودن قطر صیاد-2 از استاندارد این اختلاف بسیار اندک است هر چند که تأثیر آن روی برد موشک به دلیل ایجاد فضای بیشتر برای پیشران می‎تواند قابل توجه باشد.
 
بنا بر این، با توجه به اینکه بر مبنای مقایسه با موشک‎های همرده احتمالاً باید برد موشک صیاد-2 در حدود 100 کیلومتر یا کمتر با بیشینه ارتفاع درگیری حدود 30 کیلومتر باشد، این موشک به خوبی بردهای متوسط و ارتفاعات بالا و متوسط را پوشش می‎دهد.
 
سوم خرداد به بوک ام 3 روسی رسید
 
اما مشخصات جدیدی از سامانه سوم خرداد در این رزمایش اعلام شد که به شکل بسیار محسوسی از نمونه قبلی بالاتر و ارتقاء یافته تر است. همان طور که بالاتر نیز به آن اشاره شد، در مدلی که در سال 93 از این سامانه رونمایی شد، توان درگیری آن با اهداف در فاصله 50 و ارتفاع 25 کیلومتری از سطح زمین اعلام شده بود اما در حال حاضر برد جدید برای این سامانه، 75 و ارتفاع درگیری 30 کیلومتر اعلام شده است.
 
پدافند 
سامانه سوم خرداد در رزمایش سپاه
 
این افزایش به ترتیب 25 و 5 کیلومتری در برد و ارتفاع درگیری، خود نشان دهنده یک گام مهم در زمینه افزایش چتر پدافندی سامانه سوم خرداد است. نکته جالب در عین حال اینجاست که این مشخصات تقریبا همانند سامانه موشکی بوک ام 3 ساخت روسیه است که چند ماهی است که به خدمت ارتش این کشور درآمده چراکه این موشک روسی توان درگیری با اهداف در برد 75 و ارتفاع 35 کیلومتر را دارد.
 
پدافند 
موشک به کار رفته در سامانه روسی باک ام 3
 
هرچند موشک روسی به نسبت موشک ایرانی، حدود 5 کیلومتر توانایی بیشتری در درگیری با اهداف در ارتفاع دارد اما با توجه به اینکه سامانه موشکی سوم خرداد برای درگیری با هواپیماهای رزمی، پهپادها و موشک های کروز و همچنین بالگردها توسعه یافته است، اصولا این 5 کیلومتر آنچنان اختلاف فاحشی به حساب نمی آید و در عین حال، در حال حاضر بلند پروازترین پهپادها و هواپیماهای رزمی نیز در برد این موشک ایرانی قرار گرفته اند.
 
شاید برای برخی از کاربران این شائبه و ابهام پیش بیاید که موشک به کار رفته نسل جدید در سامانه سوم خرداد در حقیقت همان مدل روسی است که شاید توسط ایران خریداری شده و مورد استفاده قرار گرفته باشد.
 
برای رفع این مسئله کافی است به تصاویر مربوط به موشک نصب شده بر روی سامانه سوم خرداد در همین رزمایش و موشک به کار رفته در سامانه بوک ام 3 نگاه کرد چراکه تفاوت ظاهری خصوصا در بخش باله های به کار رفته در موشک ایرانی به اندازه کافی واضح و مشخص است و تفاوت های متعدد نمونه ایرانی و روسی را نشان می دهد.
 
شاید به دلیل همین ویژگی ها و حساسیت های خاص این سامانه موفق و مدرن باشد که سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، از سامانه‌ موشکی سوم خرداد بعنوان بزرگترین پروژه تحقیقاتی به ثمر رسیده کشور یاد کرده است.
 
در نهایت باید به این مسئله اشاره کرد که توسعه و افزایش برد سامانه سوم خرداد به همراه تعویض موشک های سامانه طبس، چتر گسترده تری از دفاع هوایی را به روی نقاط کلیدی و همچنین نیروهای عملیاتی کشور ایجاد کرده و ضریب اطمینان کشور در بخش پدافند هوایی را یک گام دیگر به جلو برده است.
 
در عین حال، استفاده از موشک هایی شبیه به موشک های استاندارد آمریکایی، روی سامانه ای شبیه به بوک روسی نشان می دهد متخصصان دفاعی کشورمان به آنچنان تبحر، اشراف و اعتماد به نفسی در زمینه طراحی و ساخت موشک ها و سامانه های پدافندی رسیده اند که با استفاده از ویژگی های هر طرح و ایده مفیدی -چه در نیروهای نظامی غربی و چه شرقی- امنیت پایدار کشورمان را تامین و تضمین می کنند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۶۶
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۳۴
سپاهی
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
19
84
سوم خرداد و طبس دیگه جز سامانه های قدیمی سپاه هست توی این رزمایش سیستم های سلاح جدیدتری تست شد نه جلوی دوربین..
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
دنیای امروز دنیای گرگ هاست نه دنیای مذاکره و خواهش و تمنا کردن امید واریم که سیستم های دفاعی سرنوشت برجام را نگیره
مرگ بر اسراییل
| Netherlands |
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
مشرق ارومتر برو ما هم برسیم دا اول از پس اسراییل بر بیایید بعد امریکا
برای زیردریای دلفین چیکار میکنید؟؟؟
قابل توجهتون اسراییل 5 زیردریایی دلفین داره و تا اخر امسال میشه 6 که هردوکدوم تاخمین زده میشه 10-14 موشک کروز هسته ای توربوپوپای با برد 1500 کیلومتر (برخی منابع2500) دوتاشون همیشه درحال اماده باش هستن و بدون احتیاج به سوخت گیری چندین بار وارد ابهای عمان شدن و برگشتن
حالا ایران در ابهای اقیانوس هند دریای سرخ و مدیترانه باید بتونه اینا رو کشف و منهدم کنه که نیاز به 10ها یا 100ها هواپیما یا هلی کوپتر یا ناو ضد زیر دریایی داره که بدون اغراق امکانش صفره و اگه کف نشینی بعد حمله کنن که اصن حرف کشفشونم نزنید چه برسه انهدام
قابل توجهتون مقامات اسراییل هدف این زیر دریایی ها رو برای واکنش به حمله(حمله دوم) معرفی میکنن
حالا میشه 60-84 موشک اتمی جواب این پدرسوخته ها بما
که مخاطبان و مشرق در جریان هستن که سیستم دفاع موشک اتمی کلا متفاوته و باید ی موشک اتمی دیگه باشه و....
بولله مشرق مدیونی اگه درج نکنی...
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
آقای مرگ بر اسرائیل. اولا که ابهت پوشالی اسرائیل در جنگ با غزه پوکید و چیزی از او نماند دوما قدرت ایران اسلامی به موشک ها و تکنولوژیش نیست بلکه به ایمان و درسی است که از فرهنگ عاشوری حسینی می گیرد. چرا حادثه طبس و دفاع مقدس را از یاد می برید. چرا حوادث سوریه که در حال حاضر جلوی چشمانمان هست را از یاد می برید؟!!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
شخص مرگ بر اسراییل راست میگه. تمرکز صرف روی آسمان و موشک باعث عقب ماندن در عرصه دریا میشه. امیدوارم برای این دلفین ها هم فکری اساسی بشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
افزایش قدرت نظامی برای نجنگیدن هست نه جنگیدن اسراییل یکی از رقبای ما در منطقه هست
مغزمتفکر
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
17
53
ایشالله شاهکار بعدی ساخت ایران آواکس و موشک ضدماهواره باشد .آواکس اوجب واجبات است .آواکس بسازیم قویترین و بلندپروازترین باشه
پاسخ ها
مغز متفکر اصلی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
ان شاء الله نه ایشالله
رضا
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
دوست عزیز از کجا معلوم که نداریم؟!!از هوشی که از برادران سپاه سراغ دارم بعید میدونم همه چیز را رو کرده باشند
مغزمتفکر
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
مغز متفکر اصلی. بی حیا اینقدر با اسم من ور نرو.
مغز متفکر اصلی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
گستاخ مودب باش
ناشناس
Netherlands
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
10
53
با اطمینان کامل عرض کنم چیزی که شما میبینید متغلق به سلها قبل است خوشبختانه کار روی رادار های ارایه فازی اسکن الکترونیکی aesa به جاهای خوبی رسیده.........
پاسخ ها
eagle
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
منم با اطمینان کامل میگم چرت میگی
ناشناس
Netherlands
۲۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
5
31
باید یه سامانه مبتنی بر هدایت فروسرخ و یا همان حرارتی میان برد هم بسازیم ک نه جنگ الکترونیک اثر روی ان دارد و استفاده گسترده ای در مقابله با رادار گریزها دارد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
10
41
انشالله اگه بعضی ها بزارن کارخونه سوخو بیاد ایران و زیر دریایی هسته ای و تانک پیشرفته تولید کنیم.
این بعضی ها توی تاریخ به عنوان خائن و لکه ننگ میمونن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
تو برو مجوز سوخو رو بگیر از پوتین بعد بیا داستان بگو
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
نه بابا نمیاد توام

روسیه خیلی تو زمینه صادرات چیزای نظامیش محتاطه.

تو ببین سر یه اس 300 چقدر اذیت شدیم.


خیلی خوش خیالیه کسی فکر کنه که روسیه چیزی به ما میده یا اصلا داده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
10
39
انشالله ساخت ناو هلیکوپتر بر و ناو قایق تندرو بر به یاری الله و به کوری چشم دشمنان خارجی و داخلی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
4
36
امیدوارم تولید انبوه شده باشه!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
60
12
بابا چقدر موشک به خدا هزار بار گفتم باز هم میگم موشک در جنگ به هیچ دردی نخواهد خورد باید تانک و زره پوشهای قوی برای پیاده نظام وهمچنین جنگنده های مدرن داشته باشیم جنگنده های امروزی رو نمیشه با این موشکها زد
پاسخ ها
فاطی خانم
| Iran, Islamic Republic of |
۰۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
با تانک مگه میشه جنگنده و ناو و موشک رو زد!! شما قرصهاتو خوردی!؟؟
تمام سیستم های دفاع ضد موشکی و ضد هوایی دنیا بر اساس موشک های زمین به هوا هستن همان جنگنده مدرن هم نهایتا یا موشک هوا به زمین شلیک می کنه یا بمب یا موشک هوا به هوا......خیلی قاطی کردی دوست عزیز!!!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
در بعضی از جنگ ها اگر فرماندهان دشمن رو بزنیم جنگ رو بردیم. در حال حاضر اتاق فرمان دهی و مغز متفکر استکبار جهانی یعنی اسرائیل زیر پای ما قرار داره. همین که بتونیم اسرائیل رو هدف قرار بدیم یعنی کار تمامه
Aren
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
ناشناس832 اونوقت اسرائیل با 500 کلاهک اتمی میمونه نگامون میکنه؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
نه بابا جدی میگی؟!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
دقیقاً تانک به دردمون نمی خوره!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
12
33
مسولین خود فروخته زبون رو تو خلیج فارس بریزید تا قدرت نمایی اسلام ناب محمدی رو با هر نوع چشمی ببینید
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
11
31
و اعدوا لهم ماستطعتم من قوه
این فرمان خداست و برجام بردار نیست
سلام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶
6
15
همه اینها درست،
ولى ایران بیشتر از این سلاح ها و نرم افزارها به دو مورد مهم نیاز داره
آنتی ویروس. هواپیمایی رهگیر
چند بار نامه نوشتم و اعلام کردم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
پیگیری میکنم برات
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
شماره از دبیرخونه گرفتی واسه پیگیری؟
علیکم
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
منم‏ ‏برات‏ ‏زنگ‏ ‏میزنم‏ ‏از‏ ‏طرف‏ ‏شما‏ ‏پیگیری‏ ‏می‏ ‏کنم‏ ‏
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
رسما اینجا شده دیوونه خونه!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
9
34
درود به شرفشون . امریکا (اسرائیل) از همینا میترسنند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
8
44
خداوند عزت ایران اسلامی را روز به روز افزایش دهد.
پاسخ ها
شایان
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
موندم کدوم خود فروخته ای به این نظر شما رای منفی داده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
قبر پدر کسی که منفی داده حتما ایرانی نیست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
3
19
ان شاء الله بردشون به ماهواره ها هم برسه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
لیزر میزنیم داش
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
46
14
امریکا آن زمانی که بخواهد بزند طوری می زند که نفهمید از کجا خورده اید . مثل زدن سوریه توسط اسرائیل
پاسخ ها
علی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
لجن وطن فروش اشغال
ali
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
محتملا ادمهای خودفروخته و جاسوسی مثل تو میتونند امار بعضی مراکز مهم و حساس رو بدن به دشمنانمون جوری که ندونیم از کجا خوردیم!
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
دوست عزیز متاسفانه پدافند سوریه دست روسهاست اونها هم با اسراییل توافق دارن شما ایران رو باسوریه مقایسه نکن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
امریکا اگه بخواد بزنه بزنه د....تو که خوش خوشت بشه مرتیکه وطن فروش ناخلف
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
نفهمید ؟! چرا خودتو از ما جدا میکنی عمو ؟! ایرانی نیستی؟
reza
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
امریکا... سلاح هاش هم ساخت امریکانیست!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
2
12
ترامپ برنامه داره اصلا نباید جلوی اون عقب نشنی کرد وگرنه تمام حرف هایی که علیه کلینتون و اوباما می زد که برجام اشتباه بود و باید ایران رو تا خرخره تحریم و بعد حمله کرد ثابت میشه هر دولتی هم بعد ترامپ بیاد راه اون رو ادامه میده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
8
8
پس یه سوال؟ چرا اس 300 رو خریدیم ؟ فرقشون چیه؟
پاسخ ها
ایرانی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
اس 300 سامانه ی برد بلند هست این ها سامانه های برد متوسط و کوتاه هستند. البته برای اس 300 هم سامانه ی داخلی باور 273 در حال ساخت هست که هنوز تمام نشده
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
اس 300 رو چون قبلا قرارداد داشتیم خریدیم
سيد حسن
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
3
11
سوريه ميدونه كه داره از اسرائيل ميخوره اما در شرايط فعلي توان درگير شدن با يك كشور خارجي رو نداره . امريكا هم اگر راست مييگي يه بار امتحان كنه و بزنه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
5
5
ماشاالله به این همه اقتدار... الحمدالله رب العالمین.. من اگه رئیس جمهور ایران بودم همیشه با غرور و سرفرازی با کشورهای خارجی وارد مذاکره می شدم نه با لبخندهای مصلحتی و به درد نخور
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
3
10
ایکاش مانند این تهرانی مقدم ها در همه صنایع،بویژه صنعت نفت و خودرو سازی و... داشتیم.
علیا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
4
3
اون دوست علاقه مند به آواکسمون.
آواس هایی هم ساخته شده. اما نه در حد آواکس هایی مثل بری آ50 یا بویینگ های امریکایی. اما ساخته شده
پروژه ی ایران 140 تنهای ی پروژه ی مسافر بری نبود. بلکه چندین بار اعلام شد بر خلاف بخش مساربری این پروژه که شکست خورد در بخش های نظامی بخاطر موتورهای متفاوتی که استفاده شد بسیار هم موفق عمل کرده مخصوصا در بحث گشت دریایی.
در بحث نظامی از این هواپیما به عنوان گشت و مراقبت که به نوعی آواکس محسوب میشند استفاده شده.
البته باید در نظر داشته باشیم که آواکس ها لزوما یک دایره ی چرخان در پشتشن ندارند. بلکه هواپیماهایی که صرفا برای شناسایی به وسیله ی رادارهای دماغه و پهلوها و زیر شکم پرنده تقویت شدند هم آواس هستند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
شما یه هواپیما بساز، من شخصاً رادار نصب می کنم روش!
ناشناس
| Germany |
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
حالا همه کارشناس شدن
میثم
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
3
8
ایول .باید چنتا ازون موشکای سجیل 20متری رو هم پرتاب میکردن تا پوزه ترامپو به خاک بمالن
پاسخ ها
reza
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
ههههههه ایول باحال بود لایک داری مومن
مجتبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
2
6
سلام. مشرق جان خواهشا یه گزارشم از سامانه صیاد سپاه درج کن از تو بعید بود هیچی‌ننوشتی در این مورد. به خصوص با نمایش رادار نجم کنار سامانه صیاد سپاه.
کامیار
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
8
11
من نمیفهمم چرا هر کس انتقاد داره مورد حمله بی ادبانه یه عده متعصب و الکی مغرور قرار میگیره.تا یکی میگه این سلاحمون اینجاش ایراد داره اون آدمای الکی متعصب مغرور حمله میکنن بهش.
خندم میگیره وقتی میبینم یه عده توهم اینو دارن که ما قدرتمند ترین و بی عیب ترین و بهترین و ....تو دنیاییم.
بنده خدا اومده نظر داده که اسراییل زیر دریایی دلفین داره.
یکی بهش میگه بی حیا یکی بهش میگه قرصاتو خوردی یکی دیگه یه چیز دیگه بارش میکنه.
آقاییون و خانومای متعصب باور کنید روحیه انقلابی با داشتن توهم های خنده دار فرق داره.
مشرق تورو روح امواتت درجش کن دلم خنک شه
مرسی
پاسخ ها
مهدی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
دوست عزیز اگر کشوری هم دارای امکانات قویتر هست نباید کشور خودمون رو خورد کنیم ... اگه غیرت ایرانی تو وجودت باشه میدونی ایران 38 سال تحریم دست خالی و بدون کمک هیچ کشوری داره موشک میسازه و ارتقاش میده پس باید با غیرت باشی و ازش دفاع کنی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
پاکستان هم بمب اتمی داره هند هم هنطور عربستان هم موشک بالستیک 3000 کیلومتری داره خوب چرا حمله نمی کنن!!؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۰۸ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
3
5
سلام و خدا قوت
خداوند مانند این عزیزان متخصص و متعهد رابرای اسلام عزیزمان زیاد کند و انشا الله در همه قسمتها شاهد رشد باشد و افراد کوته فکر هر چه سریعتر به عقل بیایند
محسن
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
4
5
ان االله تا پیروزی بر کفر راهی نمانده.........اسلام پیروز است.درود خدا بر سپاهیان اسلام.....مرگ بر منافقان داخلی....
سهراب
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸
4
7
انشااله هیچ وقت هیچ نقطه ای از جهان جنگ نشه.
امریکا هیچ وقت با ایران وارد جنگ نمیشه.
چون میدونه جنگ با ایران یعنی پایان ابر قدرتی
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
2
2
دوستان اينقدر با هم نجنگين ! درسته كه يه ضرب المثل قديمي ميگه : دشمن اگه پشه هم باشه بايد فيل حسابش كرد ! اما تو جنك ٣٣ روزه اسرائيل با حزب الله ، إسرائيليها اونقدر روي تانك مركاوا شون پز ميدادن كه واسش سرود حماسي ساخته بودن ! ( مركاوا به زبان. عبري يعني : به پيش ، به پيش ! ) تصور صهيونيستهاي غاصب اين بود كه با اين تانك مركاوا حساب حزب الله ميرسن ! اما حزب الله اجازه نداد حتي يه تانك مركاوا شون به روستا ها و شهر هاي لبنان برسه ! واين تانك هاي مركاوا واسه اسرائيل اونقدر مهم بود كه حتي لاشه هاي تانك مركاوا رو با جون كندن سعي. ميكردن با هليكوپترهاي خيلي قوي امريكايي بلند كنن وبه اسرائيل ببرن تا مبادا اين لاشه ها دست ايران بيفته ! بيشتر نقاط حساس بيروت وجاهاي ديگه رو با هواپيما بمباران كردن ! (من خودم چند روز بعد از آتش بس رفتم لبنان وبرجهاي مرتفع بيروت رو با خاك يكسان كرده بودند ! ومعلوم بود از اين شكست چقدر ناراحت وعصبي هستند ! هنوز بيست روز از جنگي كه فكر ميكردند يه هفته اي وشايد زودتر تموم بشه ! از شروع اين جنگ ناراحت بودند و در ادامهء جنگ هم امريكا با اصرار ميگفت ادامه بدين وخانوم رايس وزير خارجهء وقت امريكا رسما به إسرائيل اومد و گفت جنگ رو ادامه بدين وبا ارسال سيل سلاحهاي رايگان اينهارو وادار به ادامهء جنگ ميكرد اگر اسرائيل بمب هسته اي ميداشت اگه بمب اتم هم نميزد حد اقل از سلاحهاي با اورانيوم ضعيف شده (همون جنايتي كه امريكا در عراق استفاده كرد ) برسر لبنان وحزب الله فرو ميريخت ! اسرائيل صدها وشايد هزار ها جاسوس كاركشته در لبنان دارد ! اعراب خائن وخود امريكا هم هزاران هزار مزدور وجاسوس دارند وگروه سعد حريري هم تا تسليحات كامل در خدمت اسراائيل و امريكا هستند ، دلفين ها ي اسرائيل هم با كمترين تحركي توسط حوت هاي ( ماهي ) ايراني وبا همون زير دريائي كوچولو هاي ايران پودر ميشن ! و دودش به چشم عربهاي خائن حاشيهء خليج هميشه فارس ميره ! عربها هم ديگه نميتونن با اب شيرين كن ها شون اب اغشته به اورانيوم را شيرين كنند ! بگذريم كه دنيا از نفت خليج هميشه فارس محروم ميشن ! اگر بعضيها مثل من تا كنار سيم خاردار هاي مرز اسرائيل رفته بودند وميديدند كه حتي يك نفر نظامي اسرائيلي ويا مردم عادي ان تا كيلومتر ها جرأت ظاهر شدن را ندارند ميفهميدن كه امدن يك زير دريائي دلفين به خليج فارس يك افسانه است !
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
2
2
به خدا همه این سامانه ها مفت نمی ارزن. از خودروسازی فاجعه ترن
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار