مشرق نیوز | آخرین اخبار ایران و جهان | mashreghnews.ir

کد خبر: ۶۷۸۳۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۱
چاپ
مشرق گزارش می‌دهد؛
به نظر می‌رسد در طراحی رادارهای بزرگ سامانه باور 373 از طراحی غربی الهام گرفته شده و در بخش رادارهای کوچکتر، شاهد الگوگیری از رادارهای روسی هستیم که از تحرک بالایی برخوردارند و بر این اساس متخصصان ایرانی، تلفیقی از بهترین‌ها را مورد نظر داشته‌اند.
به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، اهمیت دادن به طراحی و تولید سامانه های پدافندی خصوصا توسعه سامانه های راداری از جمله مهمترین اولویت های صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران در سالهای اخیر بوده است.
 
با توجه به اینکه بحث کشف و رهگیری اهداف هوایی از جمله مسائل بسیار مهم و پایه ای در امر دفاع هوایی محسوب می شود، از این رو در کشور ما نیز توجه زیادی به این مطلب شده و محصولات زیادی در این بخش طراحی و ساخته شده است.
 
پس از برگزاری رزمایش بزرگ پدافند هوایی در جنوب کشور، موضوع تمرکز یگان‌های مختلف پدافندی بر استفاده از سامانه های بومی، بیش از پیش مورد تاکید و توجه قرار گرفت و در عین حال، این سوال مطرح شد که آیا همه اجزاء سامانه باور 373 به عنوان جدیدترین و مدرنترین سامانه پدافند هوایی ایرانی، توسط متخصصان کشورمان طراحی و تولید شده است یا خیر.
 
پاسخ مهم به این سوال را می توان از برخی جزییات منتشر نشده از نمایشگاه هوایی کیش که چندی پیش در این مروارید خلیج فارس برگزار شد، به دست آورد چراکه اطلاعات مهمی از دستاوردهای راداری کشور در آنجا برای مخاطبان به نمایش در آمده بود.
 
 رادار
 
بر اساس تصویر به نمایش در آمده در این غرفه وظایف چندین سامانه راداری از جمله برخی از اجزای سامانه پدافند هوایی باور 373 مشخص و نسبتا تشریح شده بود. در این تصویر البته رادارهای رادار مطلع الفجر 2 و رادار ملی هدایت فرود دقیق نیز دیده می شود.
 
آنچه که درباره این رادارها و خصوصا سامانه هایی مثل نجم و یا رادار معراج 4 به چشم می آید این مسئله است که در طراحی و ساخت این دو رادار به نظر از مکتب طراحی غربی الهام گرفته شده و می توان در این زمینه به رادار AN/TPY-2 ساخت شرکت ریتهون اشاره کرد اما در عین حال در بخش رادارهای متحرک کوچکتر، شاهد نوعی الگوگیری از طراحی رادارهای روسی هستیم که کوچکتر بوده و روی شاسی هایی به منظور تحرک بالا نصب شده اند.
 
در حقیقت می توان به نوعی به این نتیجه گیری رسید که در بخش طراحی و توسعه رادارها هم مکاتب غربی و هم مکاتب شرقی مورد توجه طراحان ایرانی بوده و در عین استفاده از تجارب شرق و غرب، تلفیقی از بهترین ها مورد نظر بوده و اصرار و تاکید خاصی روی بهره گیری از الگویی منحصرا شرقی یا غربی، به چشم نمی خورد.
 
نجم؛ رادار خاص ایرانی با 5120 چشم بیدار
 
اولین تصویر در این مجموعه، محصولی کاملا شبیه به سامانه راداری نجم است. رادار نجم-802 ساخت ایران یکی از نمونه‌های جدید بومی است که شامل يك رادار آرايه فازي با قابليت جستجو و ردگيري چندگانه اهداف هوايي بوده و براي استفاده در سامانه‌هاي پدافند هوايي برد متوسط طراحي و ساخته شده است.
 
رادار 

اولین تصویر از آن در نمایشگاهی از دستاوردهای دفاعی در تابستان سال 1390 منتشر شد که مورد بازدید فرماندهی کل قوا قرار گرفت. این رادار پیشرفته که ساخت شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) است در بیست و پنجمین جشنواره بین المللی خوارزمی در همان سال رتبه اول پژوهش‌های کاربردی را در بخش طرح‌های ویژه به همراه موشک سجیل و رادار مطلع الفجر-2 به خود اختصاص داد.
 
رادار 
رادار نجم-802 با آنتن‌های جمع شده در حالت آماده حرکت 
 
رادار نجم-802 در حالت جستجو می‌تواند اهداف را در برد متوسط آشكارسازي و آنها را با بهره‌گیری از قابلیت خاص ردگيري کند. با استفاده از این توانایی خاص در حالی که رادار مشغول ردگیری یک یا چند هدف شناسایی شده است بخشی از توان خود را نیز برای جستجوی مجدد اختصاص داده و در واقع هوشیاری مجموعه پدافند نسبت به فضای تحت پوشش بیشتر می‌شود زیرا با وجود این قابلیت در صورت حضور اهداف جدید در پهنه آسمان، سامانه از وجود آنها مطلع خواهد شد.

در حالت ردگيري با مديريت منابع رادار و استفاده از روش شكل‌‌دهي ديجيتالی پرتو رادار نجم قادر است اهداف را به صورت همزمان از فاصله متوسط ردگيري كند. با روش شکل‌ دهی پرتو می‌توان امواج را در جهات مورد نظر تقویت یا تضعیف کرده بهترین مسیر را برای سیگنال‌های ارسالی و مشخصات مقدار و فاز آنها مطابق شرایط تنظیم کرد.

رادار نسبتاً بزرگ نجم-802 بر روی یک تریلر قرار داده شده و توسط یک کامیون جابجا می شود. در این رادارها آنتن از دو بخش مستطیلی تشکیل شده که در حال حرکت از هم جدا شده و در دو طرف محور طولی خودرو قرار می گیرند و در حالت آماده به کار نیز این 2 بخش به هم متصل شده و یک صفحه بزرگ را ایجاد می نمایند. بخش های پردازش و کنترل این رادارها نیز روی خودروی دیگری قرار می گیرد.
 
البته ساختار آنتن رادار نجم-802 از 5120 المان کوچک مربعی در قالب ماتریسی با 64 سطر و 80 ستون تشکیل شده است که هر یک از دو بخش مستطیلی دارای 32 سطر از المان های فوق هستند.
 
 رادار معراج 4
 
تصویر بعدی که در بالای این مجموع تصاویر وجود دارد، به نظر می رسد یک نمونه از رادار معراج 4 باشد که از جمله رادارهای به کار رفته در سامانه پدافند هوایی باور 373 است. این رادار سه بعدی مراقبت و کنترل هوایی برد بلند بر پشت یک کشنده قرار گرفته و وظیفه کشف هدف اولیه برای سامانه باور 373 را بر عهده دارد.
 
رادار 
 
 
 رادار
 
تصویری از این رادار در جریان مراسم رونمایی از آن با حضور رییس جمهور نیز منتشر شد. این سامانه بر روی یک کشنده قرار دارد و دارای قابلیت کنترل، هشدار اولیه، مراقبت هوایی برد بلند، زمین پایه و ردگیری سه بعدی است. این سامانه مجهز به تکنیک‌های روز ضد جنگ الکترونیک است و قابلیت آشکار سازی و ردگیری 200 هدف را دارد و مجهز به اتاق کنترل فرماندهی است.
 
رادار ردگیر سامانه باور 373
 
تصویر بعدی نیز مربوط به رادار ردگیری سامانه پدافند هوایی برد بلند باور 373 است که پیش از این نیز تصویری با کیفیت کم تر از آن، از رسانه ملی پخش شده بود. این رادار که بر روی یک کشنده نصب شده وظیفه تعقیب اهداف کشف شده را بر عهده دارد.
 
رادار 
 
رادار 
 
این رادار آرایه فازی و متحرک که از آنتن مسطح مستطیلی بهره می برد قابل مقایسه با رادار 96L6 است که این رادار روسی بردی بین 5 تا 300 کیلومتر داشته و توانایی ردگیری تا 100 هدف با سرعت‌های 50 تا 2800 متر بر ثانیه را دارد. برای رادار ایرانی نیز کارایی مشابهی را می‌توان تخمین زد. این رادار قابلیت چرخش مکانیکی در صفحه افقی برای پوشش 360 درجه اطراف را داشته و جستجوی آن در راستای عمودی نیز با چرخش الکترونیکی امواج به انجام می‌رسد.
 
رادار آرایه ای سامانه باور 373
 
تصویر بعدی مربوط به یک سامانه راداری آرایه ای است که پیش از این در جریان مراسم رونمایی از سامانه باور 373 دیده شده بود و بر اساس توضیحات منتشر شده در تصویر موجود در غرفه صا ایران در نمایشگاه کیش، یک رادار آرایه ای جستجو و ردگیری است.
 
رادار 
 
رادار 
 
این رادار هم از جمله رادارهای ناشناخته ایرانی مربوط به سامانه باور 373 می باشد. ظاهر و نوع ماموریت اعلام شده برای آن این سامانه را در کلاس رادار قبلی معرفی شده قرار می دهد. ظاهرا این رادار از گونه آرایه فازی بوده و برای جستجوی فضا و ردگیری اهداف هوایی به کار می رود.
 
رادار مطلع الفجر 3
 
اما تصویر بعدی که به عنوان رادار تاکتیکی هشدار اولیه مراقبت هوایی برد بلند معرفی شده است و البته یک دستگاه از آن نیز در بیرون از سالن برگزاری نمایشگاه هوایی کیش حضور داشت، در حقیقت رادار رادار مطلع الفجر 3 است.
 
رادار 
 
رادار 
 
این رادار در آبان ماه سال جاری توسط وزیر دفاع کشورمان رونمایی شده و بر اساس توضیحات سردار دهقان، یک رادار دو بعدی با برد 500 کیلومتر است.

با توجه به این توضیحات، مشخص است که ساختار و نوع طراحی سامانه ایرانی باور 373 در حقیقت یک الگوی بومی برای حفاظت و تامین امنیت پایدار آسمان کشورمان است که با بهره گیری از انواع رادارهای دو و سه بعدی با برد و ارتفاع قابل توجه، نقشی مهم را در آینده نزدیک بر عهده خواهد گرفت. این موضوع از آنجا اهمیت ویژه ای دارد که تا پیش از تکمیل این سامانه ایرانی، این تصور برای عده ای پیش آمده بود که بدون سامانه اس 300، یگانهای پدافندی کشورمان قادر به تامین کامل امنیت در لایه های بالایی آسمان کشورمان نبوده و نیاز است با خرید از کشورهای دیگر، در این زمینه رفع نیاز کرد که خوشبختانه با تاخیر طرف سازنده، نیروهای مسلح کشورمان در این بخش نیز به خودکفایی رسیدند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: ۵۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲۱
جاويدان
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
3
50
انشالله در عمل هم بتونن انتظارها رو برآورده کنن
محمد حسین
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
2
35
امیدوارم تولید انبوه بشه.
مغزمتفکر
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
9
31
ایشالله ساخت آواکس ایرانی پیشرفته با رادار پرقدرت ،آواکس اوجب واجبات است از واجبین برای کشورمون
پاسخ ها
مجید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
خعععععلی باحالی.خسته نشدی مغر آواکس متفکر اوجب واجبات؟
حسین
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
7
24
اگه باور بتونه موشک بالستیک با ۱۲ ماخ سرعت رو بزنه اونوقت میشه گفت با خواست خدا واقعا پیشرفت کردیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
o.O
ما رو گرفتی :|
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
12 ماخ؟میفهمی چی داری میگی؟کدوم موشک همچین سرعتی داره؟
سبحان شاهمرادی اصولگرا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
6
18
خداوند برای دانشمندان ایران آیه 33 سوره نبا را بدهد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
2
18
ان‌شاءا... بودجه بدن ، تعداد کافی از سامانه های پدافندی نصب بشه!
مغزمتفکر
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
5
15
اىشاللھ تولید آواکس و موشک ضد ماھوارھ که اوجب ھستن
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
1
14
چه میکنه وزارت دفاع . خدا خیرتون بده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
25
10
الان یه سری بچه مچه انقلابی میریزن میگن الگو برداری از غرب حرامه و اینطور زرت و پرتا یعنی ...
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۴۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
من یکی از اون بچه های انقلابی ام ، اما میگم نه تنها کار خوبیه ، بلکه باید بیشتر هم بشه سلاح رو از دست دشمن گرفتن و با اون دشمن رو زمین زدن کار خوبیه ....آره داداش.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
هرچی که خوبه باید کپی برداری بشه÷
بهرنگ
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
24
16
خواهشمندم نظامیان عزیز وارد صنعت خودرو هم بشوند
آخه ما نمی تونیم یه ماشین ساده بسازیم بعد چه جوری می تونیم همچین چیز پیشرفته ای رو درست کنیم
خود روس ها و آمریکایی ها هم باورشون نمیشه
بعد تازه جالبه ما اینو از سامانه های خارجی هم بالاتر می دونیم
عجیب نیست
تفکر...
پاسخ ها
اشنا
| Germany |
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
عزیز بهرنگی یا چند رنگ ؟؟ اینطور که معلومه از رده ادمهائی هستی که وقتی بخواهی نخ رو از سوراخ سوزن رد کنی حتم دارم تا توی منزلت کسی نباشه نمیتونی و زنگ خونه همسایه رو میزنی که برات سوزنو نخ کنه بده دستت .
سید دکتر محمود
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
گل گفتی
سوال اصلی اینه که چطور از ساخت یک پراید درست و درمون عاجزند اما طیاره و موشک و... میسازند
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
دمتگرم بهرنگ
احمد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
یعنی واقعا درک این مطلب که این دو موضوع دو وزارت خونه جدا.دو مقوله جدا.دو علم جدا.دو بودجه جدا و از همه مهمتر مدیران و کارکنان جدا دارن اینقدر برا شما سخته و نامفهوم. آقای مثلا دکتر سید محمود شما که دکتر تشریف داری که باید حداقل درک و تحلیل بالاتری نسبت به ما عوام داشته باشی.شما دیگه چرا؟!!!شما یک جوری حرف میزنی که انگار مدیران صنعت خودرو و صنایع دفاعی و تسلیحاتی یکی بودن یا هستن!!! این اشکال شما وقتی وارد بود که این دو صنعت توسط یک مجموعه اداره میشد.نه اینکه شما صنعت خودرو سازی رو که مدیرانش فقط به فکر پر کردن جیبشون هستن رو با مدیران جهادی و دلسوزی مقایسه میکنی که اولویت کارشون رضایت خدا.پیشرفت و سرافرازی ایران هستش. حتی دو مدرسه. دو خونه.دو مجموعه کوچک حتی با شرایط یکسان فقط به خاطر تفاوت در پشتکار. روحیه ها و افکار پرسونلشون و مدیرانشون میتونن نتایجی کاملا متفاوت رو ارائه بدن.با این وجود خیلی عجیبه که شماها یا تعجب با این مسائل برخورد میکنید! شماها یا میدونید و خودتون رو میزنید به اون راه تا موفقیتهای بچه های صنایع دفاع و سپاه رو کم رنگ جلوه بدید یا اگر متوجه این مسائل نیستید که واقعا جای تاسف داره.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
وقتی صنعت خودرو مافیایی باشه میشه پرایدی ک شما میگی...اما وزارت دفاع دیگه این داستانا نیست..بعدشم نیروهای مسلح از جای دیگه دستور میگیرن
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
فرق صنعت خودرو سازی با موشک سازی اینه که موشک را برای دفاع میسازیم و نه برای فروش به مردم . ولی ماشین چون برای فروش به مردم بینواست هم کیفیت را کم میکنیم و هم قیمت را زیاد .
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
دانشگاه صنعتی شریف رو با دانشگاه آزاد مقایسه می کنید؟ شما چند سالتونه!؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
2
10
خداقوت به همه مسئولین مرتبط و تشکر از همه مجاهدان و رزمندگان گمنام عرصه علم و فناوری
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
2
12
جزییاتی مهم از 5 رادار پیشرفته پدافند موشکی باور 373
جالبه یعنی این سامانه میخواد از 5 رادار استفاده کنه!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
ممکنه بیشتر هم باشه.
هر مرکز فرماندهی برای دید بهتر و شرایط مختلف جنگی، ناچاره انواع اهداف را پیش بینی بکنه.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
ناشناس۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶ اینم برای ما کارشناس شده حالا
آرش
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
9
12
تحلیلی بر اساس حدس و گمان وچندتا عکس نمایشگاهی! مثل تحلیل های قبل
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
0
15
پس کی تولید انبوه و عملیاتی میشه؟
شناس
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
0
16
کی این سامانه مهم عملیاتی می شه
ماني
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
19
25
مي گم آقاي روحاني رو بردين بازديد يه دفعه اين پروژه ها رو به خاطر كدخدا تعطيل نكنه !!!
پاسخ ها
سبحان شاهمرادی اصولگرا
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
ببند دهنتو دیگه یه کلمه یاد گرفتی عین طوطی تکرار میکنی
ناشناس
| - |
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
خواهشا موقع جواب شخصیتتون را نشان ندهید
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
دهن منتقد رو باید طلا گرفت نباید بست
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
3
12
درود بر ایمانتان/ منتظر موشک تاد ایرانی هستیم
پاسخ ها
میلیتاریست
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
ایول همینه برادر
Unknown
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
1
13
قضیه خرید جنگنده سوخو 30 به کجا رسید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
3تا سوخو30 فقط 4500. بدو حراجش کردیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
13
23
یک دستگاه ایرانی ساخته بودن در حوزه فناوری اطلاعات .آوردن تلویزیون و گفتن از اروپایی ها خیلی بهتره و .... وقتی باهاش کار میکردی گریه ات میگرفت .بین حرف تا عمل خیلی فاصله است.دشمن ما
f35 , f22 داره نه f5 شصت ساله
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
الان بچه مچه ها میان بهت منفی میدن و اعتراض. ولی در کل راست میگی
میلیتاریست
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
چرت نگو . ادمای نفهمی مثل تو نرفن خارج ببینن اونا چه جوری مثل سگ از ایران میترسند فقط یه نگاه به جنگ 33 روزه حزب الله لبنان با اسراءیل بنداز اون وقت میفهمی سلاحی که ضعیقه چه جوری پدرشونو در میاره در ضمن در جنگ کوزوو اف117 چند بار منهدم شده اون موقع هم اف117 تف22 این موقع بوده اول واقعیت ها رو نگاه کن بعد حرف بزن مطمئن باش اوضاع تسلیحاتی اونا هم مثل مائه البته اگر مال ما این جوری که شما میگی باشه
محمد علی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
بعضی وقتها اینطوره و بعضی وقتها هم نه. مثلا آر کیو 170 رو با این سامانه ها غنیمت نگرفتن که، درسته؟
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
شما دقت شلیک موشک در حداقل و حداگثر سرعت یک جت رو اندازه گیری کن، بعضی مسائل برات روشن میشه.
ضمن اینکه در بخش تجهیز الکترونیک لبه ی تکنولوژی هستیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
4
4
آقای حسین 00:21

الان کدوم سامانه پدافندی در جهان رو میشناسی که بتونه موشک بالستیک با سرعت 12 هزار متر بر ثانیه رو بزنه؟

اگه سراغ داری بگو ما هم بدونیم. ه بر میردی اگه این کار رو کنه میشه گفت پیشرفت. این یعنی اگه این کار رو ننه میشه پسرفت؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
15
11
مشرق شبها موشک بغل می کنه می خوابه خخخخ .مردم دارن از گرسنگی می میرن اینها دنبال موشکن.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
0
3
سرعت و دقت و قابلیت مانور و جنگال موشک چطور؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
5
5
همه گزارش مطابق معمول سایت مشرق فریب مردم بود .
میلیتاریست
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
4
1
مشرق نطاتمو پخش کن
میلیتاریست
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
3
4
مشرق نظرات قبلیمو پخش کن اونی که در مورد جنگ کوزوو و مقایسه ایران و مصر بود را بفرست بزدل بازی هم در نیار
میلیتاریست
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
3
4
مشرق نظرمو پخش کن حتما
آریایی اصیل
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۶
0
1
لطفا نظرات میلیتاریست رو درج نکنید .طرف کل اطلاعاتش عین حرفا کوچه بازاریه بعد ادعای ژنرال ها فیلد مارشال رو داره
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۷
1
1
دم جوانان ایرانی گرم
سهراب
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۱
1
0
فقط میتوانم بگویم با باور و اقتدار تکنولوژی بوبی این باورها میتوانند عملی میشوند و با کلام اللهی احسنتم احسنتم انفسکم فصل الختطاب پیام این حقیر پایان پذیر هست . ومن ا... التوفیق
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار